Autumn Series 2023

TMSC

Autumn series 2023

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R7
   
R8
   
Total Nett
1st   Wanderer 1809 Jack Mann Andy Matthews 1193 1.0 (4.0) 3.0 1.0 (4.0) 4.0 17.0 9.0
2nd   Phantom 1263 Joe Hearn   1004 (3.0) 2.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0 15.0 9.0
3rd   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 4.0 (5.0) 1.0 3.0 (5.0) 5.0 23.0 13.0
4th   Phantom 1118 Nik Lye   1004 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 1.0 52.0 20.0
5th   Farrier KIWI Richard Woods   1114 6.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 8.0 58.0 26.0
6th   Phantom 1199 S Crowder   1004 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 2.0 68.0 36.0
7th   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 16.0 DNS 11.0 7.0 70.0 38.0
8th   Laser Std 5 Keith watts   1101 7.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 72.0 40.0
9th   RS Vareo 610 Mark Helyer   1093 5.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 72.0 40.0
10th   GP14 13687 Amy Street Henry Steele 1133 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 8.0 6.0 78.0 46.0
11th Fizz Laser rad 2783 Molly Gilby   1150 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 9.0 80.0 48.0
12th   Vortex 1047 Stephen Calley   960 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 85.0 53.0
13th   Laser Rad 186130 Jon Couch   1150 (16.0 DNC) 7.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 87.0 55.0
14th   Laser 2000 21443 Ronnie Carter   1114 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 9.0 16.0 DNC 89.0 57.0
15th Mystery Jolly Boat 247 Roger Holman S Franzoin 1035 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 10.0 16.0 DNC 90.0 58.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Wanderer 1809 Jack Mann Andy Matthews 1193 12:00 12:46:47 0:46:47 2 0:39:13 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 12:00 12:40:14 0:40:14 2 0:40:04 2.0
3   Phantom 1263 Joe Hearn   1004 12:00 12:42:35 0:42:35 2 0:42:25 3.0
4   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 12:00 12:46:50 0:46:50 2 0:42:32 4.0
5   RS Vareo 610 Mark Helyer   1093 12:00 12:46:40 0:46:40 2 0:42:42 5.0
6   Farrier KIWI Richard Woods   1114 12:00 12:48:22 0:48:22 2 0:43:25 6.0
7   Laser Std 5 Keith watts   1101 12:00 12:48:12 0:48:12 2 0:43:47 7.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser Std 5 Keith watts   1101 13:02 13:40:25 0:38:25 2 0:34:54 1.0
2   Phantom 1263 Joe Hearn   1004 13:02 13:37:30 0:35:30 2 0:35:22 2.0
3   RS Vareo 610 Mark Helyer   1093 13:02 13:41:35 0:39:35 2 0:36:13 3.0
4   Wanderer 1809 Jack Mann Andy Matthews 1193 13:02 13:46:50 0:44:50 2 0:37:35 4.0
5   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 13:02 13:44:19 0:42:19 2 0:38:26 5.0
6   Farrier KIWI Richard Woods   1114 13:02 13:46:41 0:44:41 2 0:40:07 6.0
7   Laser Rad 186130 Jon Couch   1150 13:02 13:49:28 0:47:28 2 0:41:17 7.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 11:45:00 12:33:31 0:48:31 2 0:44:04 1.0
2   Phantom 1263 Joe Hearn   1004 11:45:00 12:29:23 0:44:23 2 0:44:12 2.0
3   Wanderer 1809 Jack Mann Andy Matthews 1193 11:45:00 12:44:15 0:59:15 2 0:49:40 3.0
4   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 11:45:00 12:47:41 1:02:41 2 0:52:33 4.0
5   Vortex 1047 Stephen Calley   960 11:45:00 12:35:48 0:50:48 2 0:52:55 5.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Wanderer 1809 Jack Mann Andy Matthews 1193 12:55:00 13:24:15 0:29:15 1 0:24:31 1.0
2   Phantom 1263 Joe Hearn   1004 12:55:00 13:20:21 0:25:21 1 0:25:15 2.0
3   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 12:55:00 13:24:09 0:29:09 1 0:26:29 3.0
4   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193     DNS     16.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 11:00:00 11:28:13 0:28:13 2 0:28:06 1.0
2   Phantom 1199 S Crowder   1004 11:00:00 11:29:02 0:29:02 2 0:28:55 2.0
3   Phantom 1263 Joe Hearn   1004 11:00:00 11:29:52 0:29:52 2 0:29:45 3.0
4   Wanderer 1809 Jack Mann Andy Matthews 1193 11:00:00 11:37:09 0:37:09 2 0:31:08 4.0
5   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 11:00:00 11:34:35 0:34:35 2 0:31:25 5.0
6   Farrier KIWI Richard Woods   1114 11:00:00 11:35:37 0:35:37 2 0:31:58 6.0
7 Fizz Laser rad 2783 Molly Gilby   1150 11:00:00 11:37:05 0:37:05 2 0:32:15 7.0
8   GP14 13687 Amy Street Henry Steele 1133 11:00:00 11:38:14 0:38:14 2 0:33:45 8.0
9   Laser 2000 21443 Ronnie Carter   1114 11:00:00 11:38:02 0:38:02 2 0:34:08 9.0
10 Mystery Jolly Boat 247 Roger Holman S Franzoin 1035 11:00:00 11:35:22 0:35:22 2 0:34:10 10.0
11   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 11:00:00 11:42:57 0:42:57 2 0:36:00 11.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 11:55:00 12:26:18 0:31:18 3 0:31:11 1.0
2   Phantom 1199 S Crowder   1004 11:55:00 12:28:47 0:33:47 3 0:33:39 2.0
3   Phantom 1263 Joe Hearn   1004 11:55:00 12:29:46 0:34:46 3 0:34:38 3.0
4   Wanderer 1809 Jack Mann Andy Matthews 1193 11:55:00 12:37:26 0:42:26 3 0:35:34 4.0
5   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 11:55:00 12:34:46 0:39:46 3 0:36:07 5.0
6   GP14 13687 Amy Street Henry Steele 1133 11:55:00 12:36:27 0:41:27 3 0:36:35 6.0
7   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 11:55:00 12:39:22 0:44:22 3 0:37:11 7.0
8   Farrier KIWI Richard Woods   1114 11:55:00 12:37:32 0:42:32 3 0:38:11 8.0
9 Fizz Laser rad 2783 Molly Gilby   1150 11:55:00 12:25:33 0:30:33 2 0:39:51 9.0


Tmsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com