Spring Series 2024

TMSC

Spring series 2024

Overall

Sailed: 14, Discards: 6, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY 1
04/02/2024  
2
04/02/2024  
R3
11/02/2024  
R4
11/02/24  
R5
18/02/2024  
R6
18/02/2024  
R7
03/03/2023  
R8
03/03/2023  
R9
03/03/2024  
R10
03/03/2024  
R11
10/03/2024  
R12
10/03/2024  
R13
17/03/2024  
R14
17/03/2024  
R15
24/03/2024  
R16
24/03/2024  
Total Nett
1st   Phantom 1118 Nik Lye   1004 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0     (2.0) (2.0) (2.0) 1.0 (2.0) 2.0 2.0 2.0 51.0 11.0
2nd   Laser Radial 180000 Jon Couch   1150 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC)     5.0 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 3.0 122.0 26.0
3rd   Laser 2000 2897 Andrew Malloy Phil Holmes 1114 1.0 1.0 6.0 4.0 (8.0) 3.0     (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 (16.0 RET) 5.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 117.0 29.0
4th   Farr 37 12 Richard Woods   1114 4.1 OOD 4.1 OOD (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 (16.0 DNC)     4.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 4.0 (5.0) 5.0 117.2 32.2
5th   Phantom 1244 Stuart Hall   1004 (16.0 RET) (16.0 DNC) 5.0 (16.0 RET) 5.0 (16.0 RET)     3.0 (16.0 DNC) 1.0 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 16.0 DNC 147.0 51.0
6th Spoke Phantom 1263 Joe Hearn   1004 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 3.0 6.0 5.0     (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 RET 16.0 RET 154.0 58.0
7th   Phantom 1271 Alex Carr   1004 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     1.0 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 1.0 164.0 68.0
8th   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 2.0     (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 6.0 4.0 175.0 79.0
9th   Laser Radial 72 Molley Gilbey   1150 2.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 8.0 6.0 178.0 82.0
10th Bomble GP14 13687 Amy Street Abigail 1133 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 4.0     6.0 5.5 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 182.5 86.5
11th   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC)     (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 184.0 88.0
12th Zulu Wanderer 562 Gabriel Gutierrez Pablo Gutierrez 1250 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     7.0 5.5 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 7.0 186.5 90.5
13th   Laser 2000 2605 Rob loader Doug Langford 1114 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 194.0 98.0
14th   Laser Rad 212037 Harris Crane   1150 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 9.0 16.0 RET 217.0 121.0
15th   Jolly Boat 247 Roger Holman Stefano 1037 (16.0 RET) (16.0 DNC) (16.0 RET) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     16.0 RET 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 RET 16.0 RET 16.0 DNC 16.0 DNC 224.0 128.0

1 - 04/02/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 2000 2897 Andrew Malloy Phil Holmes 1114 11:00 11:33:15 0:33:15 2 0:29:51 1.0
2   Laser Radial 72 Molley Gilbey   1150 11:00 11:37:18 0:37:18 2 0:32:26 2.0
3   Farr 37 12 Richard Woods   1114     OOD     4.1
4   Phantom 1244 Stuart Hall   1004     RET     16.0
4   Jolly Boat 247 Roger Holman Stefano 1037     RET     16.0

2 - 04/02/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 2000 2897 Andrew Malloy Phil Holmes 1114 11:45 12:28:55 0:43:55 3 0:39:25 1.0
2   Laser Radial 72 Molley Gilbey   1150 11:45 12:44:22 0:59:22 3 0:51:37 2.0
3   Farr 37 12 Richard Woods   1114     OOD     4.1

R3 - 11/02/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 11:00 11:35:51 0:35:51 2 0:35:42 1.0
2   Laser Radial 180000 Jon Couch   1150 11:00 11:46:31 0:46:31 2 0:40:27 2.0
3   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 11:00 11:47:31 0:47:31 2 0:42:39 3.0
4 Spoke Phantom 1263 Joe Hearn   1004 11:00 11:48:01 0:48:01 2 0:47:50 4.0
5   Phantom 1244 Stuart Hall   1004 11:00 11:50:25 0:50:25 2 0:50:13 5.0
6   Laser 2000 2897 Andrew Malloy Phil Holmes 1114 11:00 11:56 0:56:00 2 0:50:16 6.0
7   Jolly Boat 247 Roger Holman Stefano 1037     RET     16.0

R4 - 11/02/24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 12:00 12:34:35 0:34:35 2 0:34:27 1.0
2   Laser Radial 180000 Jon Couch   1150 12:00 12:41:39 0:41:39 2 0:36:13 2.0
3 Spoke Phantom 1263 Joe Hearn   1004 12:00 12:37:18 0:37:18 2 0:37:09 3.0
4   Laser 2000 2897 Andrew Malloy Phil Holmes 1114 12:00 12:44:20 0:44:20 2 0:39:48 4.0
5   Phantom 1244 Stuart Hall   1004     RET     16.0

R5 - 18/02/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 11:00 11:37:56 0:37:56 2 0:37:47 1.0
2   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 11:00 11:44:11 0:44:11 2 0:39:40 2.0
3   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 11:00 11:44:32 0:44:32 2 0:40:27 3.0
4   Farr 37 12 Richard Woods   1114 11:00 11:46:52 0:46:52 2 0:42:04 4.0
5   Phantom 1244 Stuart Hall   1004 11:00 11:43:18 0:43:18 2 0:43:08 5.0
6 Spoke Phantom 1263 Joe Hearn   1004 11:00 11:43:21 0:43:21 2 0:43:11 6.0
7 Bomble GP14 13687 Amy Street Abigail 1133 11:00 11:49:29 0:49:29 2 0:43:40 7.0
8   Laser 2000 2897 Andrew Malloy Phil Holmes 1114 11:00 11:49:43 0:49:43 2 0:44:38 8.0

R6 - 18/02/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 12:05 12:44:02 0:39:02 2 0:38:53 1.0
2   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 12:05 12:51:58 0:46:58 2 0:42:39 2.0
3   Laser 2000 2897 Andrew Malloy Phil Holmes 1114 12:05 12:53:50 0:48:50 2 0:43:50 3.0
4 Bomble GP14 13687 Amy Street Abigail 1133 12:05 12:55:46 0:50:46 2 0:44:48 4.0
5 Spoke Phantom 1263 Joe Hearn   1004 12:05 12:50:47 0:45:47 2 0:45:36 5.0
6   Phantom 1244 Stuart Hall   1004     RET     16.0

R7 - 03/03/2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R8 - 03/03/2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R9 - 03/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1271 Alex Carr   1004 11:00 11:43:10 0:43:10 3 0:43:00 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 11:00 11:44:21 0:44:21 3 0:44:10 2.0
3   Phantom 1244 Stuart Hall   1004 11:00 11:46:44 0:46:44 3 0:46:33 3.0
4   Farr 37 12 Richard Woods   1114 11:00 11:37:38 0:37:38 2 0:50:40 4.0
5   Laser Radial 180000 Jon Couch   1150 11:00 11:39:53 0:39:53 2 0:52:01 5.0
6 Bomble GP14 13687 Amy Street Abigail 1133 11:00 11:41:50 0:41:50 2 0:55:23 6.0
7 Zulu Wanderer 562 Gabriel Gutierrez Pablo Gutierrez 1250 11:00 11:49:15 0:49:15 2 0:59:06 7.0
8   Jolly Boat 247 Roger Holman Stefano 1037     RET     16.0

R10 - 03/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1271 Alex Carr   1004 12:00 12:44:39 0:44:39 3 0:44:28 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 12:00 12:45:59 0:45:59 3 0:45:48 2.0
3   Farr 37 12 Richard Woods   1114 12:00 12:36:56 0:36:56 2 0:49:44 3.0
4   Laser Radial 180000 Jon Couch   1150 12:00 12:39:33 0:39:33 2 0:51:35 4.0
5 Bomble GP14 13687 Amy Street Abigail 1133 12:00 12:39:15 0:39:15 2 0:51:58 5.5
5 Zulu Wanderer 562 Gabriel Gutierrez Pablo Gutierrez 1250 12:00 12:43:18 0:43:18 2 0:51:58 5.5

R11 - 10/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1244 Stuart Hall   1004 11:00 11:38:56 0:38:56 2 0:38:47 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 11:00 11:39:59 0:39:59 2 0:39:49 2.0
3   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 11:00 11:47:10 0:47:10 2 0:42:20 3.0
4   Laser 2000 2897 Andrew Malloy Phil Holmes 1114 11:00 11:48:11 0:48:11 2 0:43:15 4.0
5 Spoke Phantom 1263 Joe Hearn   1004 11:00 11:43:39 0:43:39 2 0:43:29 5.0

R12 - 10/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 12:00 13:01:54 1:01:54 3 1:01:39 1.0
2   Phantom 1244 Stuart Hall   1004 12:00 13:06:06 1:06:06 3 1:05:50 2.0
3 Spoke Phantom 1263 Joe Hearn   1004 12:00 13:11:26 1:11:26 3 1:11:09 3.0
4   Laser 2000 2897 Andrew Malloy Phil Holmes 1114     RET     16.0

R13 - 17/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1   Laser 2000 2605 Rob loader Doug Langford 1114 1 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 2 2.0
3   Laser Radial 180000 Jon Couch   1150 3 3.0
4   Farr 37 12 Richard Woods   1114 4 4.0
5   Laser 2000 2897 Andrew Malloy Phil Holmes 1114 5 5.0
6   Jolly Boat 247 Roger Holman Stefano 1037 RET 16.0

R14 - 17/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1   Laser 2000 2605 Rob loader Doug Langford 1114 1 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 2 2.0
3   Laser Radial 180000 Jon Couch   1150 3 3.0
4   Farr 37 12 Richard Woods   1114 4 4.0
5   Laser 2000 2897 Andrew Malloy Phil Holmes 1114 5 5.0
6   Jolly Boat 247 Roger Holman Stefano 1037 RET 16.0

R15 - 24/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1271 Alex Carr   1004 11:00 11:38:57 0:38:57 3 0:38:48 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 11:00 11:40:17 0:40:17 3 0:40:07 2.0
3   Phantom 1244 Stuart Hall   1004 11:00 11:42:48 0:42:48 3 0:42:38 3.0
4   Laser Radial 180000 Jon Couch   1150 11:00 11:33 0:33:00 2 0:43:03 4.0
5   Farr 37 12 Richard Woods   1114 11:00 11:33:30 0:33:30 2 0:45:06 5.0
6   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 11:00 11:35:14 0:35:14 2 0:48:00 6.0
7 Zulu Wanderer 562 Gabriel Gutierrez Pablo Gutierrez 1250 11:00 11:40:53 0:40:53 2 0:49:04 7.0
8   Laser Radial 72 Molley Gilbey   1150 11:00 11:40:54 0:40:54 2 0:53:21 8.0
9   Laser Rad 212037 Harris Crane   1150 11:00 11:42:10 0:42:10 2 0:55:00 9.0
10 Spoke Phantom 1263 Joe Hearn   1004     RET     16.0

R16 - 24/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1271 Alex Carr   1004 11:50 12:31:49 0:41:49 3 0:41:39 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 11:50 12:32:11 0:42:11 3 0:42:01 2.0
3   Laser Radial 180000 Jon Couch   1150 11:50 12:42:22 0:52:22 3 0:45:32 3.0
4   Laser Std 175786 Rob Loader   1101 11:50 12:40:18 0:50:18 3 0:45:41 4.0
5   Farr 37 12 Richard Woods   1114 11:50 12:42:43 0:52:43 3 0:47:19 5.0
6   Laser Radial 72 Molley Gilbey   1150 11:50 12:47:23 0:57:23 3 0:49:54 6.0
7 Zulu Wanderer 562 Gabriel Gutierrez Pablo Gutierrez 1250 11:50 12:32:13 0:42:13 2 0:50:40 7.0
8 Spoke Phantom 1263 Joe Hearn   1004     RET     16.0
8   Laser Rad 212037 Harris Crane   1150     RET     16.0


Tmsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com