Thursday series 1 Fast 2021

TMSC

Thursday series 1 Fast 2021

Overall

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R4
   
R5
   
R7
   
R8
   
R9
   
R10
   
Total Nett
1st   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 3.0 (6.0) 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 17.0 11.0
2nd Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 (4.0) 2.0 15.0 11.0
3rd Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 1.0 3.0 5.0 3.0 3.0 3.0 (15.0 DNC) 33.0 18.0
4th   Vareo 515 Joe Hearne   1093 6.0 9.0 8.0 4.0 7.0 7.0 (15.0 DNC) 56.0 41.0
5th   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 (15.0 RET) 5.0 2.0 15.0 DNC 5.0 6.0 15.0 DNC 63.0 48.0
6th   RS 400 1235 Sam Pickering Emily Heath 942 4.0 1.0 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 68.0 53.0
7th   RS 200 461 Emma Tavinor Doug Tavinor 1046 (15.0 DNC) 4.0 15.0 RET 15.0 DNC 8.0 8.0 4.0 69.0 54.0
8th   laser 210631 Dave Thompson   1100 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 5.0 3.0 72.0 57.0
9th   Laser Std 5 Keith Watts   1100 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 82.0 67.0
10th   Vortex 1037 Stephen Calley   960 (15.0 DNC) 15.0 RET 7.0 15.0 DNC 6.0 9.0 15.0 RET 82.0 67.0
11th   Supanova 1237 Stuart Hall   1077 (15.0 DNC) 7.0 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 88.0 73.0
12th   Merlin Rocket 3471 Stephen Crowder Ron Goggins 1000 (15.0 DNC) 8.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 98.0 83.0
13th   Supanova 692 Steven Hawkins   1077 (15.0 DNC) 15.0 RET 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 105.0 90.0
13th   RS 600 960 Alex Carr   920 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 RET 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 105.0 90.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 18:30:00 19:14:31 0:44:31 2 0:41:48 1.0
2 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 18:30:00 19:14:38 0:44:38 2 0:42:38 2.0
3   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 18:30:00 19:17:06 0:47:06 2 0:43:06 3.0
4   RS 400 1235 Sam Pickering Emily Heath 942 18:30:00 19:11:20 0:41:20 2 0:43:53 4.0
5   Laser Std 5 Keith Watts   1100 18:30:00 19:18:43 0:48:43 2 0:44:17 5.0
6   Vareo 515 Joe Hearne   1093 18:30:00 19:27:12 0:57:12 2 0:52:20 6.0
7   Laser Std 128716 Rob Loader   1100     RET     15.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS 400 1235 Sam Pickering Emily Heath 942 19:00:00 19:35:53 0:35:53 2 0:38:06 1.0
2 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:00:00 19:42:00 0:42:00 2 0:40:07 2.0
3 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:00:00 19:42:48 0:42:48 2 0:40:11 3.0
4   RS 200 461 Emma Tavinor Doug Tavinor 1046 19:00:00 19:44:32 0:44:32 2 0:42:34 4.0
5   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 19:00:00 19:48:15 0:48:15 2 0:43:52 5.0
6   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:48:05 0:48:05 2 0:44:00 6.0
7   Supanova 1237 Stuart Hall   1077 19:00:00 19:48:02 0:48:02 2 0:44:36 7.0
8   Merlin Rocket 3471 Stephen Crowder Ron Goggins 1000 19:00:00 19:47:01 0:47:01 2 0:47:01 8.0
9   Vareo 515 Joe Hearne   1093 19:00:00 19:59:00 0:59:00 2 0:53:59 9.0
10   Vortex 1037 Stephen Calley   960     RET     15.0
10   Supanova 692 Steven Hawkins   1077     RET     15.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19.00.00 19.58.56 0.58.56 3 0.56.17 1.0
2   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 19.00.00 20.02.52 1.02.52 3 0.57.09 2.0
3   RS 400 1235 Sam Pickering Emily Heath 942 19.00.00 19.53.51 0.53.51 3 0.57.10 3.0
4   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19.00.00 20.03.47 1.03.47 3 0.58.21 4.0
5 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19.00.00 20.02.23 1.02.23 3 0.58.35 5.0
6   Supanova 1237 Stuart Hall   1077 19.00.00 20.05.14 1.05.14 3 1.00.34 6.0
7   Vortex 1037 Stephen Calley   960 19.00.00 20.03.00 1.03.00 3 1.05.38 7.0
8   Vareo 515 Joe Hearne   1093 19.00.00 20.12.27 1.12.27 3 1.06.17 8.0
9   RS 200 461 Emma Tavinor Doug Tavinor 1046     RET     15.0
9   RS 600 960 Alex Carr   920     RET     15.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 20:05:32 1:05:32 1 0:59:57 1.0
2 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:00:00 20:06:40 1:06:40 1 1:03:40 2.0
3 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:00:00 20:08:16 1:08:16 1 1:04:06 3.0
4   Vareo 515 Joe Hearne   1093 19:00:00 20:15:55 1:15:55 1 1:09:27 4.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:47:53 0:47:53 3 0:43:49 1.0
2 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:00:00 19:48:35 0:48:35 3 0:46:24 2.0
3 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:00:00 19:49:30 0:49:30 3 0:46:29 3.0
4   laser 210631 Dave Thompson   1100 19:00:00 19:52:35 0:52:35 3 0:47:48 4.0
5   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 19:00:00 19:54:04 0:54:04 3 0:49:09 5.0
6   Vortex 1037 Stephen Calley   960 19:00:00 19:48:41 0:48:41 3 0:50:43 6.0
7   Vareo 515 Joe Hearne   1093 19:00:00 19:55:36 0:55:36 3 0:50:52 7.0
8   RS 200 461 Emma Tavinor Doug Tavinor 1046 19:00:00 19:53:45 0:53:45 3 0:51:23 8.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:46:25 0:46:25 2 0:42:28 1.0
2   Laser Std 5 Keith Watts   1100 19:00:00 19:48:25 0:48:25 2 0:44:01 2.0
3 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:00:00 19:47:13 0:47:13 2 0:44:20 3.0
4 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:00:00 19:46:46 0:46:46 2 0:44:40 4.0
5   laser 210631 Dave Thompson   1100 19:00:00 19:50:06 0:50:06 2 0:45:33 5.0
6   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 19:00:00 19:50:36 0:50:36 2 0:46:00 6.0
7   Vareo 515 Joe Hearne   1093 19:00:00 19:50:50 0:50:50 2 0:46:30 7.0
8   RS 200 461 Emma Tavinor Doug Tavinor 1046 19:00:00 19:49:37 0:49:37 2 0:47:26 8.0
9   Vortex 1037 Stephen Calley   960 19:00:00 19:46:57 0:46:57 2 0:48:54 9.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:42:34 0:42:34 2 0:38:57 1.0
2 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:00:00 19:41:05 0:41:05 2 0:39:14 2.0
3   laser 210631 Dave Thompson   1100 19:00:00 19:44:22 0:44:22 2 0:40:20 3.0
4   RS 200 461 Emma Tavinor Doug Tavinor 1046 19:00:00 19:44:14 0:44:14 2 0:42:17 4.0
5   Vortex 1037 Stephen Calley   960     RET     15.0


Tmsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com