Resilience communications series 2

TMSC

Thursday series 2 Fast 2022

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
R8
   
R9
   
R10
   
Total Nett
1st   Laser 2000 22120 Tony Ayres Jack Mann 1114 (6.0) (5.0) (6.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (5.0) 1.0 29.0 7.0
2nd   Phantom 1118 Nik Lye   1004 1.0 (16.0 DNC) 1.0 (4.0) 2.0 2.0 (7.0) (3.0) 2.0 3.0 41.0 11.0
3rd Nobby Nobbs RS Vareo 610 Mark Heyler   1093 (5.0) 3.0 (16.0 DNC) 3.0 3.0 (16.0 DNC) 2.0 (7.0) 3.0 2.0 60.0 16.0
4th   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 2.0 1.0 5.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 RET) 3.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 81.0 17.0
5th Zig Zag Phantom 1199 Stephen Crowder   1004 4.0 2.0 (16.0 RET) (8.0) 4.0 4.0 (8.0) 4.0 (16.0 DNC) 4.0 70.0 22.0
6th   Phantom 1271 Alex Carr   1004 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 2.0 1.0 16.0 DNC 96.0 32.0
7th   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 (16.0 DNC) 4.0 3.0 5.0 (16.0 DNC) 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 16.0 DNC 102.0 38.0
8th   RS Vareo 515 Joe Hearne   1093 7.0 6.0 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 10.0 6.0 6.0 (16.0 RET) 103.0 39.0
9th   Laser 32 DaveThompson   1100 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 5.0 3.0 9.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 106.0 42.0
10th   Vortex 1037 Stephen Calley   960 (16.0 DNC) 7.0 7.0 9.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 8.0 7.0 16.0 DNC 118.0 54.0
11th   RS 400 419 Andrew Carr Christina Carr 942 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 8.0 6.0 142.0 78.0
12th   Phantom 1404 Stuart Hall   1004 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 10.0 (16.0 DNC) 16.0 RET 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 143.0 79.0
13th   laser2000 21443 Ronnie Carter   1114 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 149.0 85.0
14th   laser 2000 2491 Bruno Poet Isla Gilby 1114 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 149.0 85.0
15th   Laser 2000 2605 Rob Loader John Loader 1114 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 6.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 150.0 86.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 19:00:00 19:38:00 0:38:00 3 0:37:51 1.0
2   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:42:12 0:42:12 3 0:38:37 2.0
3   Laser 32 DaveThompson   1100 19:00:00 19:43:29 0:43:29 3 0:39:32 3.0
4 Zig Zag Phantom 1199 Stephen Crowder   1004 19:00:00 19:39:45 0:39:45 3 0:39:35 4.0
5 Nobby Nobbs RS Vareo 610 Mark Heyler   1093 19:00:00 19:44:20 0:44:20 3 0:40:34 5.0
6   Laser 2000 22120 Tony Ayres Jack Mann 1114 19:00:00 19:45:24 0:45:24 3 0:40:45 6.0
7   RS Vareo 515 Joe Hearne   1093 19:00:00 19:46:12 0:46:12 3 0:42:16 7.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:51:17 0:51:17 2 0:46:55 1.0
2 Zig Zag Phantom 1199 Stephen Crowder   1004 19:00:00 19:48:02 0:48:02 2 0:47:51 2.0
3 Nobby Nobbs RS Vareo 610 Mark Heyler   1093 19:00:00 19:52:23 0:52:23 2 0:47:56 3.0
4   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 19:00:00 19:58:26 0:58:26 2 0:53:07 4.0
5   Laser 2000 22120 Tony Ayres Jack Mann 1114 19:00:00 20:03:47 1:03:47 2 0:57:15 5.0
6   RS Vareo 515 Joe Hearne   1093 19:00:00 20:04:32 1:04:32 2 0:59:03 6.0
7   Vortex 1037 Stephen Calley   960 19:00:00 20:04:32 1:04:32 2 1:07:13 7.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 19:00:00 19:57:00 0:57:00 3 0:56:46 1.0
2   Phantom 1271 Alex Carr   1004 19:00:00 19:57:01 0:57:01 3 0:56:47 2.0
3   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 19:00:00 20:06:54 1:06:54 3 1:00:49 3.0
4   RS Vareo 515 Joe Hearne   1093 19:00:00 20:10:02 1:10:02 3 1:04:04 4.0
5   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 20:10:34 1:10:34 3 1:04:34 5.0
6   Laser 2000 22120 Tony Ayres Jack Mann 1114 19:00:00 20:12:44 1:12:44 3 1:05:17 6.0
7   Vortex 1037 Stephen Calley   960 19:00:00 20:05:12 1:05:12 3 1:07:55 7.0
8 Zig Zag Phantom 1199 Stephen Crowder   1004     RET     16.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:44:12 0:44:12 2 0:40:26 1.0
2   Laser 2000 22120 Tony Ayres Jack Mann 1114 19:00:00 19:46:02 0:46:02 2 0:41:19 2.0
3 Nobby Nobbs RS Vareo 610 Mark Heyler   1093 19:00:00 19:45:21 0:45:21 2 0:41:29 3.0
4   Phantom 1118 Nik Lye   1004 19:00:00 19:41:57 0:41:57 2 0:41:47 4.0
5   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 19:00:00 19:46:16 0:46:16 2 0:42:04 5.0
6   Laser 32 DaveThompson   1100 19:00:00 19:46:48 0:46:48 2 0:42:33 6.0
7   Phantom 1271 Alex Carr   1004 19:00:00 19:43:16 0:43:16 2 0:43:06 7.0
8 Zig Zag Phantom 1199 Stephen Crowder   1004 19:00:00 19:43:58 0:43:58 2 0:43:47 8.0
9   Vortex 1037 Stephen Calley   960 19:00:00 19:43:09 0:43:09 2 0:44:57 9.0
10   Phantom 1404 Stuart Hall   1004 19:00:00 19:45:10 0:45:10 2 0:44:59 10.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 2000 22120 Tony Ayres Jack Mann 1114 19.00.00 19.57.48 0.57.48 2 0.51.53 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 19.00.00 19.52.45 0.52.45 2 0.52.32 2.0
3 Nobby Nobbs RS Vareo 610 Mark Heyler   1093 19.00.00 19.58.04 0.58.04 2 0.53.08 3.0
4 Zig Zag Phantom 1199 Stephen Crowder   1004 19.00.00 19.53.51 0.53.51 2 0.53.38 4.0
5   Laser 32 DaveThompson   1100 19.00.00 19.59.09 0.59.09 2 0.53.46 5.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 2000 22120 Tony Ayres Jack Mann 1114 19.00.00 20.13.59 1.13.59 2 1.06.25 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 19.00.00 20.07.05 1.07.05 2 1.06.49 2.0
3   Laser 32 DaveThompson   1100 19.00.00 20.13.50 1.13.50 2 1.07.07 3.0
4 Zig Zag Phantom 1199 Stephen Crowder   1004 19.00.00 20.09.13 1.09.13 2 1.08.56 4.0
5   laser 2000 2491 Bruno Poet Isla Gilby 1114 19.00.00 20.18.20 1.18.20 2 1.10.19 5.0
6   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 19.00.00 20.18.55 1.18.55 2 1.11.45 6.0
7   RS Vareo 386 Richard Woods   1093     RET     16.0
7   Phantom 1404 Stuart Hall   1004     RET     16.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 2000 22120 Tony Ayres Jack Mann 1114 19:00:00 19:37:35 0:37:35 1 0:33:44 1.0
2 Nobby Nobbs RS Vareo 610 Mark Heyler   1093 19:00:00 19:37:40 0:37:40 1 0:34:28 2.0
3   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:38:06 0:38:06 1 0:34:51 3.0
4   Phantom 1271 Alex Carr   1004 19:00:00 19:36:01 0:36:01 1 0:35:52 4.0
5   laser2000 21443 Ronnie Carter   1114 19:00:00 19:42:12 0:42:12 1 0:37:53 5.0
6   Laser 2000 2605 Rob Loader John Loader 1114 19:00:00 19:42:23 0:42:23 1 0:38:03 6.0
7   Phantom 1118 Nik Lye   1004 19:00:00 19:38:22 0:38:22 1 0:38:13 7.0
8 Zig Zag Phantom 1199 Stephen Crowder   1004 19:00:00 19:38:25 0:38:25 1 0:38:16 8.0
9   Laser 32 DaveThompson   1100 19:00:00 19:42:52 0:42:52 1 0:38:58 9.0
10   RS Vareo 515 Joe Hearne   1093 19:00:00 19:43:47 0:43:47 1 0:40:03 10.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 2000 22120 Tony Ayres Jack Mann 1114 19:00:00 19:47:34 0:47:34 2 0:42:42 1.0
2   Phantom 1271 Alex Carr   1004 19:00:00 19:43:27 0:43:27 2 0:43:17 2.0
3   Phantom 1118 Nik Lye   1004 19:00:00 19:43:46 0:43:46 2 0:43:36 3.0
4 Zig Zag Phantom 1199 Stephen Crowder   1004 19:00:00 19:45:32 0:45:32 2 0:45:21 4.0
5   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:49:40 0:49:40 2 0:45:26 5.0
6   RS Vareo 515 Joe Hearne   1093 19:00:00 19:50:42 0:50:42 2 0:46:23 6.0
7 Nobby Nobbs RS Vareo 610 Mark Heyler   1093 19:00:00 19:51:15 0:51:15 2 0:46:53 7.0
8   Vortex 1037 Stephen Calley   960 19:00:00 19:49:40 0:49:40 2 0:51:44 8.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1271 Alex Carr   1004 19:00:00 19:44:36 0:44:36 2 0:44:25 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 19:00:00 19:45:35 0:45:35 2 0:45:24 2.0
3 Nobby Nobbs RS Vareo 610 Mark Heyler   1093 19:00:00 19:52:53 0:52:53 2 0:48:23 3.0
4   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 19:00:00 19:54:05 0:54:05 2 0:49:10 4.0
5   Laser 2000 22120 Tony Ayres Jack Mann 1114 19:00:00 19:59:22 0:59:22 2 0:53:17 5.0
6   RS Vareo 515 Joe Hearne   1093 19:00:00 20:01:30 1:01:30 2 0:56:16 6.0
7   Vortex 1037 Stephen Calley   960 19:00:00 19:54:50 0:54:50 2 0:57:07 7.0
8   RS 400 419 Andrew Carr Christina Carr 942 19:00:00 19:56:19 0:56:19 2 0:59:47 8.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 2000 22120 Tony Ayres Jack Mann 1114 19:00:00 19:48:42 0:48:42 2 0:43:43 1.0
2 Nobby Nobbs RS Vareo 610 Mark Heyler   1093 19:00:00 19:48:42 0:48:42 2 0:44:33 2.0
3   Phantom 1118 Nik Lye   1004 19:00:00 19:45:39 0:45:39 2 0:45:28 3.0
4 Zig Zag Phantom 1199 Stephen Crowder   1004 19:00:00 19:45:55 0:45:55 2 0:45:44 4.0
5   Phantom 1404 Stuart Hall   1004 19:00:00 19:46:12 0:46:12 2 0:46:01 5.0
6   RS 400 419 Andrew Carr Christina Carr 942 19:00:00 19:46:57 0:46:57 2 0:49:50 6.0
7   RS Vareo 515 Joe Hearne   1093     RET     16.0


Tmsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com