Thursday series 2 Med 2021

TMSC

Thursday series 2 Med 2021

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
R8
   
R9
   
R10
   
Total Nett
1st Lyte Ayres Laser 2000 22120 Tony Ayres Alex Smerdon 1114 1.0 2.0 1.0 1.0 (23.0 RET) (23.0 DNC) 2.5 1.0 1.0 55.5 9.5
2nd Smoke on the water Solo 4851 Geoff Holden   1142 3.0 1.0 2.0 3.0 2.0 1.0 2.5 (4.0) (23.0 DNC) 41.5 14.5
3rd   Solo 5604 Roger Gibb   1142 5.0 (23.0 DNC) 4.0 5.0 1.0 2.0 4.0 3.0 (23.0 DNC) 70.0 24.0
4th   Solo 5655 Sean Biggs   1142 6.0 5.0 3.0 6.0 7.0 (23.0 RET) 7.0 (9.0) 2.0 68.0 36.0
5th   Solo 5720 Peter Lye   1142 7.0 7.0 9.0 (10.0) 5.0 4.0 8.0 6.0 (23.0 RET) 79.0 46.0
6th   solo 5778 Shaun Welsh   1142 2.0 4.0 6.0 4.0 4.0 (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 94.0 48.0
7th Rythm Stick Solo 4614 Geoff Hall   1142 8.0 8.0 7.0 9.0 (23.0 RET) (23.0 RET) 9.0 7.0 3.0 97.0 51.0
8th   Solo 5844 Nick Fisher   1142 4.0 3.0 5.0 (23.0 DNC) 6.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 2.0 23.0 DNC 112.0 66.0
9th   solo 5865 Steve Roberts   1142 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 7.0 3.0 3.0 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC 129.0 83.0
10th   Byte II 2634 Olga Shimell   1138 (23.0 RET) 10.0 8.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 23.0 DNC 166.0 120.0
11th   Lser 2000 2491 Bruno Poet Millie Poet 1114 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 8.0 23.0 DNC 175.0 129.0
12th   laser Rad 162783 Isobel Gilby   1147 (23.0 DNC) 6.0 (23.0 DNC) 8.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 175.0 129.0
13th   Laser Radial 150508 Sophie Holt   1147 (23.0 DNC) 11.0 (23.0 DNC) 11.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNS 23.0 DNC 23.0 DNC 183.0 137.0
14th   Hartley 15 2 Alex Carr Christine Carr 1150 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 2.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 186.0 140.0
15th Pension Pot Solo 5798 Richard Richmond   1142 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 RET 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 4.0 188.0 142.0
16th   Enterprise 23225 Chris Roswell Georgia Berthan 1122 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 189.0 143.0
17th   solo 4317 Charlie Nunn   1142 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 189.0 143.0
18th   Europe Ven 452 Emma Tavinor   1141 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 190.0 144.0
19th   Laser Radial 166590 Grace Cowd   1147 (23.0 DNC) 9.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 193.0 147.0
20th   Hartley 15 1 Islay Gilby billiy and son 1150 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 12.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 196.0 150.0
21st   feva 5849 Molly Gilby Annie 1244 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 13.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 197.0 151.0
22nd   Hartley 15 3 Ben Watts George Watts 1150 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 207.0 161.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Lyte Ayres Laser 2000 22120 Tony Ayres Alex Smerdon 1114 19:00 20:04:47 1:04:47 2 0:58:09 1.0
2   solo 5778 Shaun Welsh   1142 19:00 20:06:54 1:06:54 2 0:58:35 2.0
3 Smoke on the water Solo 4851 Geoff Holden   1142 19:00 20:09:59 1:09:59 2 1:01:17 3.0
4   Solo 5844 Nick Fisher   1142 19:00 20:10:17 1:10:17 2 1:01:33 4.0
5   Solo 5604 Roger Gibb   1142 19:00 20:10:23 1:10:23 2 1:01:38 5.0
6   Solo 5655 Sean Biggs   1142 19:00 20:12:02 1:12:02 2 1:03:05 6.0
7   Solo 5720 Peter Lye   1142 19:00 20:14:18 1:14:18 2 1:05:04 7.0
8 Rythm Stick Solo 4614 Geoff Hall   1142 19:00 20:15:39 1:15:39 2 1:06:15 8.0
9   Byte II 2634 Olga Shimell   1138     RET     23.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Smoke on the water Solo 4851 Geoff Holden   1142 19:00:00 19:55:18 0:55:18 3 0:48:25 1.0
2 Lyte Ayres Laser 2000 22120 Tony Ayres Alex Smerdon 1114 19:00:00 19:54:28 0:54:28 3 0:48:54 2.0
3   Solo 5844 Nick Fisher   1142 19:00:00 19:55:53 0:55:53 3 0:48:56 3.0
4   solo 5778 Shaun Welsh   1142 19:00:00 19:56:01 0:56:01 3 0:49:03 4.0
5   Solo 5655 Sean Biggs   1142 19:00:00 19:57:06 0:57:06 3 0:50:00 5.0
6   laser Rad 162783 Isobel Gilby   1147 19:00:00 19:57:52 0:57:52 3 0:50:27 6.0
7   Solo 5720 Peter Lye   1142 19:00:00 19:57:45 0:57:45 3 0:50:34 7.0
8 Rythm Stick Solo 4614 Geoff Hall   1142 19:00:00 19:59:39 0:59:39 3 0:52:14 8.0
9   Laser Radial 166590 Grace Cowd   1147 19:00:00 20:00:56 1:00:56 3 0:53:07 9.0
10   Byte II 2634 Olga Shimell   1138 19:00:00 20:01:20 1:01:20 3 0:53:54 10.0
11   Laser Radial 150508 Sophie Holt   1147 19:00:00 20:05:52 1:05:52 3 0:57:26 11.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Lyte Ayres Laser 2000 22120 Tony Ayres Alex Smerdon 1114 19:00:00 20:05:12 1:05:12 3 0:58:32 1.0
2 Smoke on the water Solo 4851 Geoff Holden   1142 19:00:00 20:10:29 1:10:29 3 1:01:43 2.0
3   Solo 5655 Sean Biggs   1142 19:00:00 20:11:27 1:11:27 3 1:02:34 3.0
4   Solo 5604 Roger Gibb   1142 19:00:00 20:12:51 1:12:51 3 1:03:47 4.0
5   Solo 5844 Nick Fisher   1142 19:00:00 20:13:15 1:13:15 3 1:04:09 5.0
6   solo 5778 Shaun Welsh   1142 19:00:00 20:13:32 1:13:32 3 1:04:23 6.0
7 Rythm Stick Solo 4614 Geoff Hall   1142 19:00:00 20:16:22 1:16:22 3 1:06:52 7.0
8   Byte II 2634 Olga Shimell   1138 19:00:00 20:17:07 1:17:07 3 1:07:46 8.0
9   Solo 5720 Peter Lye   1142 19:00:00 20:17:34 1:17:34 3 1:07:55 9.0
10 Pension Pot Solo 5798 Richard Richmond   1142     RET     23.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Lyte Ayres Laser 2000 22120 Tony Ayres Alex Smerdon 1114 19:00:00 20:03:11 1:03:11 3 0:56:43 1.0
2   Hartley 15 2 Alex Carr Christine Carr 1150 19:00:00 20:07:07 1:07:07 3 0:58:22 2.0
3 Smoke on the water Solo 4851 Geoff Holden   1142 19:00:00 20:07:32 1:07:32 3 0:59:08 3.0
4   solo 5778 Shaun Welsh   1142 19:00:00 20:07:47 1:07:47 3 0:59:21 4.0
5   Solo 5604 Roger Gibb   1142 19:00:00 20:09:05 1:09:05 3 1:00:30 5.0
6   Solo 5655 Sean Biggs   1142 19:00:00 20:09:48 1:09:48 3 1:01:07 6.0
7   solo 5865 Steve Roberts   1142 19:00:00 20:11:02 1:11:02 3 1:02:12 7.0
8   laser Rad 162783 Isobel Gilby   1147 19:00:00 20:11:44 1:11:44 3 1:02:32 8.0
9 Rythm Stick Solo 4614 Geoff Hall   1142 19:00:00 20:12:15 1:12:15 3 1:03:16 9.0
10   Solo 5720 Peter Lye   1142 19:00:00 20:12:18 1:12:18 3 1:03:19 10.0
11   Laser Radial 150508 Sophie Holt   1147 19:00:00 20:19:26 1:19:26 3 1:09:15 11.0
12   Hartley 15 1 Islay Gilby billiy and son 1150 19:00:00 20:22:32 1:22:32 3 1:11:46 12.0
13   feva 5849 Molly Gilby Annie 1244 19:00:00 20:25:03 1:25:03 2 1:42:33 13.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Solo 5604 Roger Gibb   1142 18:50 19:30:42 0:40:42 3 0:35:38 1.0
2 Smoke on the water Solo 4851 Geoff Holden   1142 18:50 19:31:38 0:41:38 3 0:36:27 2.0
3   solo 5865 Steve Roberts   1142 18:50 19:32:43 0:42:43 3 0:37:24 3.0
4   solo 5778 Shaun Welsh   1142 18:50 19:33:42 0:43:42 3 0:38:16 4.0
5   Solo 5720 Peter Lye   1142 18:50 19:33:51 0:43:51 3 0:38:24 5.0
6   Solo 5844 Nick Fisher   1142 18:50 19:34:17 0:44:17 3 0:38:47 6.0
7   Solo 5655 Sean Biggs   1142 18:50 19:35:55 0:45:55 3 0:40:12 7.0
8 Lyte Ayres Laser 2000 22120 Tony Ayres Alex Smerdon 1114     RET     23.0
8 Rythm Stick Solo 4614 Geoff Hall   1142     RET     23.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Smoke on the water Solo 4851 Geoff Holden   1142 19:00:00 19:47:57 0:47:57 3 0:41:59 1.0
2   Solo 5604 Roger Gibb   1142 19:00:00 19:48:39 0:48:39 3 0:42:36 2.0
3   solo 5865 Steve Roberts   1142 19:00:00 19:49:14 0:49:14 3 0:43:07 3.0
4   Solo 5720 Peter Lye   1142 19:00:00 19:52:54 0:52:54 3 0:46:19 4.0
5   Solo 5655 Sean Biggs   1142     RET     23.0
5 Rythm Stick Solo 4614 Geoff Hall   1142     RET     23.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   solo 5865 Steve Roberts   1142 19:00:00 20:00:19 1:00:19 3 0:52:49 1.0
2 Lyte Ayres Laser 2000 22120 Tony Ayres Alex Smerdon 1114 19:00:00 19:59:01 0:59:01 3 0:52:59 2.5
2 Smoke on the water Solo 4851 Geoff Holden   1142 19:00:00 20:00:30 1:00:30 3 0:52:59 2.5
4   Solo 5604 Roger Gibb   1142 19:00:00 20:01:52 1:01:52 3 0:54:10 4.0
5   solo 5778 Shaun Welsh   1142 19:00:00 20:02:04 1:02:04 3 0:54:21 5.0
6   Lser 2000 2491 Bruno Poet Millie Poet 1114 19:00:00 20:01:27 1:01:27 3 0:55:10 6.0
7   Solo 5655 Sean Biggs   1142 19:00:00 20:03:10 1:03:10 3 0:55:19 7.0
8   Solo 5720 Peter Lye   1142 19:00:00 20:07:55 1:07:55 3 0:59:28 8.0
9 Rythm Stick Solo 4614 Geoff Hall   1142 19:00:00 20:20:26 1:20:26 3 1:10:26 9.0
10   Laser Radial 150508 Sophie Holt   1147     DNS     23.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Lyte Ayres Laser 2000 22120 Tony Ayres Alex Smerdon 1114 19:00:00 19:54:08 0:54:08 3 0:48:36 1.0
2   Solo 5844 Nick Fisher   1142 19:00:00 20:00:26 1:00:26 3 0:52:55 2.0
3   Solo 5604 Roger Gibb   1142 19:00:00 20:00:49 1:00:49 3 0:53:15 3.0
4 Smoke on the water Solo 4851 Geoff Holden   1142 19:00:00 20:01:36 1:01:36 3 0:53:56 4.0
5   solo 4317 Charlie Nunn   1142 19:00:00 20:02:06 1:02:06 3 0:54:23 5.0
6   Solo 5720 Peter Lye   1142 19:00:00 20:05:03 1:05:03 3 0:56:58 6.0
7 Rythm Stick Solo 4614 Geoff Hall   1142 19:00:00 20:06:34 1:06:34 3 0:58:17 7.0
8   Lser 2000 2491 Bruno Poet Millie Poet 1114 19:00:00 20:06:15 1:06:15 3 0:59:28 8.0
9   Solo 5655 Sean Biggs   1142 19:00:00 20:09:32 1:09:32 3 1:00:53 9.0
10   Byte II 2634 Olga Shimell   1138 19:00:00 20:09:35 1:09:35 3 1:01:09 10.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Lyte Ayres Laser 2000 22120 Tony Ayres Alex Smerdon 1114 19:00:00 19:42:11 0:42:11 1 0:37:52 1.0
2   Solo 5655 Sean Biggs   1142 19:00:00 19:47:45 0:47:45 1 0:41:49 2.0
3 Rythm Stick Solo 4614 Geoff Hall   1142 19:00:00 19:49:28 0:49:28 1 0:43:19 3.0
4 Pension Pot Solo 5798 Richard Richmond   1142 19:00:00 19:53:25 0:53:25 1 0:46:46 4.0
5   Enterprise 23225 Chris Roswell Georgia Berthan 1122 19:00:00 19:55:18 0:55:18 1 0:49:17 5.0
6   Europe Ven 452 Emma Tavinor   1141 19:00:00 19:58:06 0:58:06 1 0:50:55 6.0
7   Solo 5720 Peter Lye   1142     RET     23.0


Tmsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com