event burgee venue burgee

Torsö runt 2012

Mariestads segelklubb

Resultat den 1 september 2012

Korrigerad Tid - A Klass - 2012-09-01

Start: Klass A+B, Finishes: Place, Time: 09.00.00
Placering Båttyp Klass Segelnr. Klubb Rorsman SRS tal Start Finish Elapsed Corrected Kommentar
1 Möre 30 A 9601 MSK Sven-Olof Andersson 1.061 09.00.00 14.46.47 5.46.47 6.07.56 Utan Spinn
2 Cumulus A 315 MSK Svante Kling 1.07 09.00.00 14.46.17 5.46.17 6.10.31 Utan Spinn
3 Granada 27 A 255 MSK Magnus Patriksson 1.031 09.00.00 15.11.22 6.11.22 6.22.53 Utan Spinn
4 Albin Alpha A 115 MSK Lars Kling 1.083 09.00.00 14.55.49 5.55.49 6.25.21
5 Omega 34 A 182 MSK Göring Hasselgren 1.141 09.00.00 14.38.51 5.38.51 6.26.38 Utan spinn
6 H Båt A 204 MSK Martin Håkansson 1.044 09.00.00 15.11.52 6.11.52 6.28.14 Utan Spinn
7 Maxi 87 A 81 MSK Åke Wickström 1.02 09.00.00 15.23.59 6.23.59 6.31.40 Utan Spinn
8 Scanner 391 A 159 MSK Timo Taiminen 1.212 09.00.00 14.24.11 5.24.11 6.32.55 Utan Spinn
9 IF A 504 SJÖSS Johan Ström 0.993 09.00.00 15.42.05 6.42.05 6.39.16 Utan Spinn
10 Johnsson 26 A 127 MSK Göran Frej 1.022 09.00.00 15.50.32 6.50.32 6.59.34 Utan Spinn
11 Wasa 30 A 33 MSK Rune Söderberg 1.16 09.00.00 15.03.56 6.03.56 7.02.10
12 Cumulus A 411 MSK Tomas Larsson 1.07 09.00.00 15.40.38 6.40.38 7.08.41 Utan Spinn
13 Hanse 325 A 88 MSK Tomas Lundberg 09.00.00 16.13.31 7.13.31 0.00.00 Breddklass
13 Jeanneau Sun 2000 A MSK Björn Isvi 09.00.00 16.06.39 7.06.39 0.00.00 Breddklass
15 Tur 84 A 65 ABK Andreas Baczkowski 0.987     DNF   Utan Spinn
15 Fabola Campus 650 A 569 MSK Jakob Lihner     DNF   Breddklass

Korrigerad Tid - B Klass - 2012-09-01

Start: Klass A+B, Finishes: Place, Time: 09.00.00
Placering Båttyp Klass Segelnr. Klubb Rorsman SRS tal Start Finish Elapsed Corrected Kommentar
1 Birdie 24 B 6851 MSK Thomas Andersson 1.024 09.00.00 14.59.03 5.59.03 6.07.40 Shorthand
2 H-Båt B 448 SSWL Pontus Apelberg 1.077 09.00.00 14.51.16 5.51.16 6.18.19
3 Mamba 33 B 60 MSK Magnus Persson 1.136 09.00.00 14.54.37 5.54.37 6.42.51 Shorthand
4 Marieholm 32 B 79 MSK Erik Eklund 1.046 09.00.00 16.31.02 7.31.02 7.51.47 Shorthand

Korrigerad Tid - C Klass - 2012-09-01

Start: Klass C, Finishes: Place, Time: 09.15.00
Placering Båttyp Klass Segelnr. Klubb Rorsman SRS tal Start Finish Elapsed Corrected Kommentar
1 Accent C 294 SJÖSS Mikael Dehlen 1.037 09.15.00 14.52.55 5.37.55 5.50.25
2 Mini-Compis C 6 KDSS Kjell Stensson 1.044 09.15.00 14.53.04 5.38.04 5.52.56
3 606 C 233 MSK Anders Blom 1.035 09.15.00 15.01.53 5.46.53 5.59.01
4 IF C 3148 MSK Anders Holm 1.017 09.15.00 15.08.53 5.53.53 5.59.54
5 Dixie 27 C 86 MSK Oscar Björk 1.045 09.15.00 15.04.44 5.49.44 6.05.28
6 Dixie 27 C 701 MSK Henrik Johansson 1.045 09.15.00 15.18.00 6.03.00 6.19.20
7 Piraya C 57 BBS Birger Bäckström 1.00 09.15.00 15.34.58 6.19.58 6.19.58
8 Triss Norlin C 30 SSW Fredrik Fischerström 0.937 09.15.00 16.09.20 6.54.20 6.28.14 Mätbrev
9 606 C 805 STBK Mikael Väisänen 1.035 09.15.00 15.43.36 6.28.36 6.42.12
10 Compis 28 C 112 MSK Fredrik Skoglund 1.058 09.15.00 15.46.59 6.31.59 6.54.43
11 Compis 28 C 204 SBK Kurt Johansson 1.058 09.15.00 17.16.55 8.01.55 8.29.52
12 C 1 MSK Lars Jönsson 0.988 09.00.00   DNF   Mätbrev

Korrigerad Tid - D Klass - 2012-09-01

Start: Klass D, Finishes: Place, Time: 09.30.00
Placering Båttyp Klass Segelnr. Klubb Rorsman SRS tal Start Finish Elapsed Corrected Kommentar
1 707 D 69 MSK Johan Ålstam 1.092 09.30.00 14.38.05 5.08.05 5.36.26 Mätbrev kommer
2 H- Båt D 600 MSK Michael Collberg 1.077 09.30.00 14.46.31 5.16.31 5.40.53
3 707 D 40 CSS Micael Andersson 1.083 09.30.00 14.46.06 5.16.06 5.42.20 Mätbrev E 4551
4 707 D 33 MSK Alexander Scott 1.089 09.30.00 14.49.16 5.19.16 5.47.41
5 806 D 20 MSK Jens Karlsson 1.09 09.30.00 14.53.18 5.23.18 5.52.24
6 707 D 32 MSK Anders Löven 1.092 09.30.00 14.59.45 5.29.45 6.00.05 Mätbrev
7 Winga 29 D 346 MSK Krister Nilsson 1.069 09.30.00 15.13.03 5.43.03 6.06.43
8 Maxi Magic D 32 MSK Clas Ohde 1.086 09.30.00 15.11.16 5.41.16 6.10.37
9 Ballad D 1230 Crss Alf Prytz 1.087 09.30.00 15.13.40 5.43.40 6.13.34
10 Beason 31 D 123 KSS Robert Ambjörnsson 1.093 09.30.00 15.11.50 5.41.50 6.13.37
11 Scampi 30 D 436 SJÖSS Lennart Källberg 1.097 09.30.00 15.10.50 5.40.50 6.13.54
12 Ballad D 1400 MSK Kar-Axel Ramberg 1.087 09.30.00 15.15.24 5.45.24 6.15.27
13 Maxi Fenix D 953 ABK Bert Ahl 1.066 09.30.00 15.25.51 5.55.51 6.19.20
14 Chess D 10 MSK Göran Nilsson 1.069 09.30.00 15.31.09 6.01.09 6.26.04
15 Murena D M MSK Sture Lindborg 1.088 09.30.00 16.14.56 6.44.56 7.20.34

Korrigerad Tid - E Klass - 2012-09-01

Start: Klass E, Finishes: Place, Time: 09.45.00
Placering Båttyp Klass Segelnr. Klubb Rorsman SRS tal Start Finish Elapsed Corrected Kommentar
1 Express E 899 MSK Mikael Johansson 1.114 09.45.00 14.48.20 5.03.20 5.37.55
2 Express E 536 MSK Per Åhlby 1.114 09.45.00 14.48.42 5.03.42 5.38.19
3 Express E 1098 SJÖSS Jon Dehlen 1.114 09.45.00 14.58.11 5.13.11 5.48.53
4 Cumulus E 243 CSS Svante Persson 1.104 09.45.00 15.04.40 5.19.40 5.52.55
5 Wasa 270 E 9424 MSK Gunnar Nordlie 1.116 09.45.00 15.07.36 5.22.36 6.00.01
6 Compis 97 E 112 CSS Lars Lundbladh 1.112 09.45.00 15.10.55 5.25.55 6.02.25
7 Cumulus E 432 MSK Jan-Erik Collberg 1.104 09.45.00 15.16.34 5.31.34 6.06.03
8 Express E 254 ABK Patrik Svensson 1.114 09.45.00 15.13.59 5.28.59 6.06.29
9 Cumulus E 299 MSK Joakim Frej 1.104 09.45.00 15.22.06 5.37.06 6.12.10
10 Compis 97 E 152 CSS Lars-Åke Andersson 1.112 09.45.00 15.21.12 5.36.12 6.13.51
11 Comfortina 32 E 9 MSK Anders Jungert 1.14 09.45.00 15.13.47 5.28.47 6.14.49
12 Trubadur 32 E 9647 AMBK Harry Malmros 1.128 09.45.00 15.18.52 5.33.52 6.16.36

Korrigerad Tid - F Klass - 2012-09-01

Start: Klass F, Finishes: Place, Time: 10.00.00
Placering Båttyp Klass Segelnr. Klubb Rorsman SRS tal Start Finish Elapsed Corrected Kommentar
1 First 36.7 F 109 KDSS Jan Persson 1.271 10.00.00 14.22.37 4.22.37 5.33.47 Mätbrev E4685
2 First 36.7 F 151 KSS Lars-Gunnar Gydemo 1.273 10.00.00 14.22.36 4.22.36 5.34.17 Mätbrev E4552
3 Smaragd F 57 MSK Thomas Kulldin 1.186 10.00.00 14.43.01 4.43.01 5.35.39 Mätbrev
4 X-99 F 247 SJÖSS Leif Dehlen 1.254 10.00.00 14.35.08 4.35.08 5.45.01
5 BB10M F 6 BBSK Jonas Lotsne 1.202 10.00.00 14.48.12 4.48.12 5.46.25
6 First 31.7 F 1079 MSK Lotta Gustafsson 1.201 10.00.00 14.48.58 4.48.58 5.47.03
7 Norlin 34 F 5891 CSS Lars Holmström 1.168 10.00.00 14.57.13 4.57.13 5.47.09
8 Contrast 33 F 88 SBS Lars Breitkreuz 1.169 10.00.00 14.57.44 4.57.44 5.48.03
9 Contrast 33 F 61 KDSS Jan Magnusson 1.169 10.00.00 15.00.27 5.00.27 5.51.14
10 First 40 F 162 Crss Ola Sandell 1.391 10.00.00 14.12.47 4.12.47 5.51.37
11 First 31.7 LR F 495 SSW Peter Sundblad 1.194 10.00.00 14.57.28 4.57.28 5.55.11
12 Omega 36 F 137 MSK Johan Johansson 1.218 10.00.00 14.53.36 4.53.36 5.57.36
13 Athena 34 F 31 MSK Jan-Olof Carlsson 1.184 10.00.00 15.03.23 5.03.23 5.59.12
14 Luffe 37 F 126 VÄSS Martin Tommysson 1.242 10.00.00 14.50.27 4.50.27 6.00.44
15 CB 66 F 54 KSS Jonas Nykvist 1.175 10.00.00 15.09.31 5.09.31 6.03.41
16 CB 66 Racer F 53 CSS Petter Axelsson 1.175 10.00.00 15.11.49 5.11.49 6.06.23
17 A 22 F 299 MSK Hans Ström 1.17 10.00.00 15.26.18 5.26.18 6.21.46

www.msk.st
mariestadssegelklubb@gmail.com

www.msk.st

Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com