event burgee venue burgee

Torsö runt 2012

Mariestads segelklubb

Resultat den 1 september 2012

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Ratings: LYS, Entries: 76, Scoring system: Appendix A
Placering Båttyp Klass Segelnr. Klubb Rorsman SRS tal Korrigerad Tid   Kommentar
1st First 36.7 F 109 KDSS Jan Persson 1.271 5.33.47 Mätbrev E4685
2nd First 36.7 F 151 KSS Lars-Gunnar Gydemo 1.273 5.34.17 Mätbrev E4552
3rd Smaragd F 57 MSK Thomas Kulldin 1.186 5.35.39 Mätbrev
4th 707 D 69 MSK Johan Ålstam 1.092 5.36.26 Mätbrev kommer
5th Express E 899 MSK Mikael Johansson 1.114 5.37.55
6th Express E 536 MSK Per Åhlby 1.114 5.38.19
7th H- Båt D 600 MSK Michael Collberg 1.077 5.40.53
8th 707 D 40 CSS Micael Andersson 1.083 5.42.20 Mätbrev E 4551
9th X-99 F 247 SJÖSS Leif Dehlen 1.254 5.45.01
10th BB10M F 6 BBSK Jonas Lotsne 1.202 5.46.25
11th First 31.7 F 1079 MSK Lotta Gustafsson 1.201 5.47.03
12th Norlin 34 F 5891 CSS Lars Holmström 1.168 5.47.09
13th 707 D 33 MSK Alexander Scott 1.089 5.47.41
14th Contrast 33 F 88 SBS Lars Breitkreuz 1.169 5.48.03
15th Express E 1098 SJÖSS Jon Dehlen 1.114 5.48.53
16th Accent C 294 SJÖSS Mikael Dehlen 1.037 5.50.25
17th Contrast 33 F 61 KDSS Jan Magnusson 1.169 5.51.14
18th First 40 F 162 Crss Ola Sandell 1.391 5.51.37
19th 806 D 20 MSK Jens Karlsson 1.09 5.52.24
20th Cumulus E 243 CSS Svante Persson 1.104 5.52.55
21st Mini-Compis C 6 KDSS Kjell Stensson 1.044 5.52.56
22nd First 31.7 LR F 495 SSW Peter Sundblad 1.194 5.55.11
23rd Omega 36 F 137 MSK Johan Johansson 1.218 5.57.36
24th 606 C 233 MSK Anders Blom 1.035 5.59.01
25th Athena 34 F 31 MSK Jan-Olof Carlsson 1.184 5.59.12
26th IF C 3148 MSK Anders Holm 1.017 5.59.54
27th Wasa 270 E 9424 MSK Gunnar Nordlie 1.116 6.00.01
28th 707 D 32 MSK Anders Löven 1.092 6.00.05 Mätbrev
29th Luffe 37 F 126 VÄSS Martin Tommysson 1.242 6.00.44
30th Compis 97 E 112 CSS Lars Lundbladh 1.112 6.02.25
31st CB 66 F 54 KSS Jonas Nykvist 1.175 6.03.41
32nd Dixie 27 C 86 MSK Oscar Björk 1.045 6.05.28
33rd Cumulus E 432 MSK Jan-Erik Collberg 1.104 6.06.03
34th CB 66 Racer F 53 CSS Petter Axelsson 1.175 6.06.23
35th Express E 254 ABK Patrik Svensson 1.114 6.06.29
36th Winga 29 D 346 MSK Krister Nilsson 1.069 6.06.43
37th Birdie 24 B 6851 MSK Thomas Andersson 1.024 6.07.40 Shorthand
38th Möre 30 A 9601 MSK Sven-Olof Andersson 1.061 6.07.56 Utan Spinn
39th Cumulus A 315 MSK Svante Kling 1.07 6.10.31 Utan Spinn
40th Maxi Magic D 32 MSK Clas Ohde 1.086 6.10.37
41st Cumulus E 299 MSK Joakim Frej 1.104 6.12.10
42nd Ballad D 1230 Crss Alf Prytz 1.087 6.13.34
43rd Beason 31 D 123 KSS Robert Ambjörnsson 1.093 6.13.37
44th Compis 97 E 152 CSS Lars-Åke Andersson 1.112 6.13.51
45th Scampi 30 D 436 SJÖSS Lennart Källberg 1.097 6.13.54
46th Comfortina 32 E 9 MSK Anders Jungert 1.14 6.14.49
47th Ballad D 1400 MSK Kar-Axel Ramberg 1.087 6.15.27
48th Trubadur 32 E 9647 AMBK Harry Malmros 1.128 6.16.36
49th H-Båt B 448 SSWL Pontus Apelberg 1.077 6.18.19
50th Maxi Fenix D 953 ABK Bert Ahl 1.066 6.19.20
50th Dixie 27 C 701 MSK Henrik Johansson 1.045 6.19.20
52nd Piraya C 57 BBS Birger Bäckström 1.00 6.19.58
53rd A 22 F 299 MSK Hans Ström 1.17 6.21.46
54th Granada 27 A 255 MSK Magnus Patriksson 1.031 6.22.53 Utan Spinn
55th Albin Alpha A 115 MSK Lars Kling 1.083 6.25.21
56th Chess D 10 MSK Göran Nilsson 1.069 6.26.04
57th Omega 34 A 182 MSK Göring Hasselgren 1.141 6.26.38 Utan spinn
58th Triss Norlin C 30 SSW Fredrik Fischerström 0.937 6.28.14 Mätbrev
58th H Båt A 204 MSK Martin Håkansson 1.044 6.28.14 Utan Spinn
60th Maxi 87 A 81 MSK Åke Wickström 1.02 6.31.40 Utan Spinn
61st Scanner 391 A 159 MSK Timo Taiminen 1.212 6.32.55 Utan Spinn
62nd IF A 504 SJÖSS Johan Ström 0.993 6.39.16 Utan Spinn
63rd 606 C 805 STBK Mikael Väisänen 1.035 6.42.12
64th Mamba 33 B 60 MSK Magnus Persson 1.136 6.42.51 Shorthand
65th Compis 28 C 112 MSK Fredrik Skoglund 1.058 6.54.43
66th Johnsson 26 A 127 MSK Göran Frej 1.022 6.59.34 Utan Spinn
67th Wasa 30 A 33 MSK Rune Söderberg 1.16 7.02.10
68th Cumulus A 411 MSK Tomas Larsson 1.07 7.08.41 Utan Spinn
69th Murena D M MSK Sture Lindborg 1.088 7.20.34
70th Marieholm 32 B 79 MSK Erik Eklund 1.046 7.51.47 Shorthand
71st Compis 28 C 204 SBK Kurt Johansson 1.058 8.29.52
72nd Hanse 325 A 88 MSK Tomas Lundberg 0.00.00 Breddklass
72nd Jeanneau Sun 2000 A MSK Björn Isvi 0.00.00 Breddklass
74th Tur 84 A 65 ABK Andreas Baczkowski 0.987 DNF Utan Spinn
74th C 1 MSK Lars Jönsson 0.988 DNF Mätbrev
74th Fabola Campus 650 A 569 MSK Jakob Lihner DNF Breddklass

www.msk.st
mariestadssegelklubb@gmail.com

www.msk.st

Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com