Tauranga Regatta February 2024

Tauranga Yacht & Powerboat Club

Results are provisional as of 14:46 on February 18, 2024

420 Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st 420 1 Andrew Murdoch TYPBC Nina Murdoch 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd 420 2 Femma van der Beek TYPBC Siella Felton 2.0 2.0 2.0 2.0 8.0 8.0

Farr 3.7 Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st Farr 3.7 375 Alan Paine Richmond Yacht Club   1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Farr 3.7 383 Naomi McMinn Hamilton Yacht Club   3.0 DNS 2.0 2.0 3.0 DNS 10.0 10.0

Hansa 303 Double Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st Hansa 303 Double 2893 Angus Bates TYPBC Richard Bates 1.0 2.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd Hansa 303 Double 2889 Kerehi Maxwell TYPBC Rhonda Ritchie 3.0 1.0 2.0 2.0 8.0 8.0
3rd Hansa 303 Double 3263 Antz Keene TYPBC Ian Ritchie 2.0 3.0 3.0 3.0 11.0 11.0

Hansa 303 Single Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st Hansa 303 Single 9 Paulien Chamberlain TYPBC   1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Hansa 303 Single 3261 Richard Chamberlain TYPBC   2.0 2.0 2.0 2.0 8.0 8.0
3rd Hansa 303 Single 3262 Chris Cargill TYPBC   3.0 3.0 3.0 4.0 13.0 13.0
4th Hansa 303 Single 3264 Dennis Young TYPBC   4.0 4.0 4.0 3.0 15.0 15.0

ILCA 6 Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st ILCA 6 209278 Dave Johnson TYPBC / Raglan   1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd ILCA 6 216175 Miya Prescott TYPBC   2.0 2.0 5.0 4.0 13.0 13.0
3rd ILCA 6 210481 Werner Hennig Hamilton Yacht Club   4.0 4.0 3.0 2.0 13.0 13.0
4th ILCA 6 217619 Scott McDougall Hamilton Yacht Club   3.0 8.0 2.0 5.0 18.0 18.0
5th ILCA 6 207863 Adam Mark TYPBC   5.0 7.0 4.0 3.0 19.0 19.0
6th ILCA 6 208359 Hezekiah Gould TYPBC   10.0 3.0 6.0 10.0 29.0 29.0
7th ILCA 6 212246 Ben Tanner TYPBC   13.0 5.0 7.0 8.0 33.0 33.0
8th ILCA 6 214409 Bridget Gordon Hamilton Yacht Club   7.0 6.0 10.0 11.0 34.0 34.0
9th ILCA 6 212250 Lukas Johnson TYPBC / Raglan   9.0 10.0 9.0 7.0 35.0 35.0
10th ILCA 6 217370 William Poole TYPBC   15.0 9.0 8.0 9.0 41.0 41.0
11th ILCA 6 214992 Rick Spencer TYPBC/HYC   11.0 11.0 11.0 12.0 45.0 45.0
12th ILCA 6 173446 Sheridan Raynes Cambridge Yacht Club   14.0 12.0 15.0 6.0 47.0 47.0
13th ILCA 6 217424 Sienna Skilton TYPBC   6.0 14.0 14.0 14.0 48.0 48.0
14th ILCA 6 212258 Helen Spencer TYPBC/HYC   8.0 15.0 12.0 13.0 48.0 48.0
15th ILCA 6 187885 Ben Williams Cambridge Yacht Club   12.0 13.0 13.0 15.0 53.0 53.0

ILCA 7 Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st ILCA 7 21 Max Faulkner TYPBC   1.0 1.0 1.0 2.0 5.0 5.0
2nd ILCA 7 196879 Mark Macintosh Port Ohope   3.0 2.0 2.0 1.0 8.0 8.0
3rd ILCA 7 172219 Barry Cutfield Port Ohope   2.0 4.0 3.0 3.0 12.0 12.0
4th ILCA 7 173445 Chris Raynes Cambridge Yacht Club   4.0 3.0 4.0 4.0 15.0 15.0
5th ILCA 7 136720 Shane Hancock Lake Taupo Yacht Club   5.0 5.0 5.0 5.0 20.0 20.0

OK Dinghy Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st OK Dinghy 478 Jeff Dance TYPBC   1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 4.0

Optimist Green Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st Optimist Green 4632 Troy Murdoch TYPBC   2.0 1.0 1.0 2.0 6.0 6.0
2nd Optimist Green 4655 Henri Finn TYPBC   1.0 2.0 4.0 1.0 8.0 8.0
3rd Optimist Green 4361 Libby Briscoe MBSC   3.0 3.0 2.0 4.0 12.0 12.0
4th Optimist Green 4353 Lucas Chambers TYPBC   5.0 5.0 11.0 3.0 24.0 24.0
5th Optimist Green 4757 Zachary Loader Napier Sailing Club   10.0 4.0 5.0 6.0 25.0 25.0
6th Optimist Green 4630 Xavier Andrews TYPBC   4.0 10.0 10.0 5.0 29.0 29.0
7th Optimist Green 4298 Ally Burfoot TYPBC   8.0 9.0 6.0 7.0 30.0 30.0
8th Optimist Green 4409 Frankie Barker Napier Sailing Club   11.0 7.0 7.0 8.0 33.0 33.0
9th Optimist Green 4279 Liam Browne Napier Sailing Club   7.0 8.0 3.0 19.0 OCS 37.0 37.0
10th Optimist Green 4509 Ben Nelson Cambridge Yacht Club   9.0 11.0 9.0 9.0 38.0 38.0
11th Optimist Green 4411 Isaac Bollen TYPBC   6.0 6.0 8.0 19.0 RET 39.0 39.0
12th Optimist Green 3847 Oscar Hermosillo TYPBC   14.0 15.0 12.0 10.0 51.0 51.0
13th Optimist Green 4756 Kyle Browne Napier Sailing Club   12.0 12.0 13.0 14.0 51.0 51.0
14th Optimist Green 4594 Ellie McDowell TYPBC   13.0 14.0 16.0 12.0 55.0 55.0
15th Optimist Green 4718 Angus Loader Napier Sailing Club   16.0 13.0 15.0 13.0 57.0 57.0
16th Optimist Green 4203 Connor Read Cambridge Yacht Club   17.0 17.0 14.0 11.0 59.0 59.0
17th Optimist Green 4640 Eva Andrews TYPBC   15.0 16.0 19.0 RET 15.0 65.0 65.0
18th Optimist Green 4614 Declan Finlay TYPBC   19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 76.0 76.0

Optimist Open Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st Optimist Open 4709 Micah Bollen TYPBC   3.0 1.0 2.0 1.0 7.0 7.0
2nd Optimist Open 4405 Vincent Scott TYPBC   2.0 3.0 3.0 2.0 10.0 10.0
3rd Optimist Open 4771 Harry Strang TYPBC   1.0 2.0 1.0 13.0 OCS 17.0 17.0
4th Optimist Open 4621 Georgia Barker Napier Sailing Club   5.0 4.0 7.0 5.0 21.0 21.0
5th Optimist Open 4387 Thomas Maginness TYPBC   8.0 7.0 4.0 4.0 23.0 23.0
6th Optimist Open 4465 Elsa Daum TYPBC   4.0 5.0 8.0 6.0 23.0 23.0
7th Optimist Open 461 Joe Roper TYPBC   10.0 6.0 5.0 3.0 24.0 24.0
8th Optimist Open 4371 Christopher Hancock Lake Taupo Yacht Club   7.0 8.0 9.0 7.0 31.0 31.0
9th Optimist Open 4413 Marcus Daum TYPBC   9.0 12.0 6.0 8.0 35.0 35.0
10th Optimist Open 4602 Ethan van Dervlerk Lake Taupo Yacht Club   6.0 9.0 11.0 9.0 35.0 35.0
11th Optimist Open 4608 Jackson Mudgway TYPBC   11.0 10.0 13.0 RET 10.0 44.0 44.0
12th Optimist Open 4399 Patrick Hancock Lake Taupo Yacht Club   12.0 11.0 10.0 11.0 44.0 44.0

P Class Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st P Class 397 Lottie McMinn Hamilton Yacht Club   2.0 DNS 2.0 DNS 2.0 DNS 2.0 DNS 8.0 8.0

Starling Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st Starling 1250 Thomas Linklater TYPBC   4.0 1.0 1.0 1.0 7.0 7.0
2nd Starling 2195 Ethan Gard TYPBC   3.0 2.0 2.0 3.0 10.0 10.0
3rd Starling 1332 Felix Carter TYPBC   7.0 3.0 3.0 2.0 15.0 15.0
4th Starling 2197 Sally Clarke LTYC & TYPBC   1.0 6.0 6.0 4.0 17.0 17.0
5th Starling 2021 Carly Terelmes Hamilton Yacht Club   2.0 4.0 5.0 6.0 17.0 17.0
6th Starling 2102 Owen Carter TYPBC   5.0 5.0 9.0 RET 5.0 24.0 24.0
7th Starling 513 Eoghan Harris Hamilton Yacht Club   6.0 9.0 DNF 4.0 7.0 26.0 26.0
8th Starling 1132 Henrietta Coxhead TYPBC   8.0 9.0 RET 9.0 DNS 8.0 34.0 34.0

Zephyr Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number HelmName Yacht Club CrewName Race 1 Race 2 R3 R4 Total Nett
1st Zephyr 702 Steve Pyatt Manly Sailing Club   1.0 1.0 4.0 1.0 7.0 7.0
2nd Zephyr 715 Grant Beck Wakatere Boating Club   11.0 2.0 3.0 2.0 18.0 18.0
3rd Zephyr 216 Andrew Mikkelsen CYA   4.0 4.0 7.0 5.0 20.0 20.0
4th Zephyr 527 Mark Thomas TYPBC   6.0 7.0 5.0 4.0 22.0 22.0
5th Zephyr 526 Kieren Thomas TYPBC   9.0 10.0 2.0 3.0 24.0 24.0
6th Zephyr 522 Tim Holgate Weiti Boating Club   2.0 3.0 12.0 9.0 26.0 26.0
7th Zephyr 704 Andy Knowles TYPBC   8.0 5.0 8.0 6.0 27.0 27.0
8th Zephyr 3 Paul Pearson Manly Sailing Club   3.0 9.0 9.0 8.0 29.0 29.0
9th Zephyr 309 Tim Willetts Manly Sailing Club   7.0 6.0 1.0 16.0 30.0 30.0
10th Zephyr 220 Dennis Conway Manly Sailing Club   5.0 13.0 6.0 10.0 34.0 34.0
11th Zephyr 709 Robin Simpson Point Chev   10.0 8.0 11.0 7.0 36.0 36.0
12th Zephyr 172 Hansie Eichholz TYPBC   12.0 11.0 13.0 11.0 47.0 47.0
13th Zephyr 118 Max Hawkes Bucklands Beach Yacht Club   13.0 14.0 10.0 13.0 50.0 50.0
14th Zephyr 192 Rob Dunne Bucklands Beach Yacht Club   16.0 15.0 14.0 12.0 57.0 57.0
15th Zephyr 103 Ian Watson TYPBC   15.0 12.0 15.0 17.0 59.0 59.0
16th Zephyr 24 Gary Newland TYPBC   14.0 17.0 16.0 14.0 61.0 61.0
17th Zephyr 18 Keith Paine TYPBC   17.0 16.0 18.0 RET 15.0 66.0 66.0



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com