Halliburton Onsdag Vår 2012

Gandsfjord seilforening

Results as of 14:01 on April 10, 2012

R8 - 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS Finish Elapsed Corrected Points
1 Calypso Dehler 33 Cr./Cl. NOR 9396 Per Knudsen GS 1.20 200836 2:03:36 2:28:19 1.0
2 Vestabar Siesta 32 NOR 5038 Per G. Søiland GS 1.12 201808 2:13:08 2:29:07 2.0
3 Monsiør Cumulus NOR 4920 Øyvind Monstad SF 1928 1.07 202601 2:21:01 2:30:53 3.0

R8 - 2/3/4 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS Finish Elapsed Corrected Points
1 Butterfly Mamba 29 NOR 8100 Ørjan Rørvik Larsen SS 1.06 202516 2:20:16 2:28:41 1.0
2 LENS Willing NOR 3819 Bjørnar Jacobsen SS 1.09 202157 2:16:57 2:29:17 2.0
3 Madam Larsen Larsen 28 NOR 7213 Jarle Goa SS 1.12 201938 2:14:38 2:30:47 3.0
4 SpinnAker Albin Nova NOR 4738 Bjørn Forshei GS 1.14 202722 2:22:22 2:42:18 4.0
5 Akay Alo NOR 3368 Magnar Aksnes SS 1.10 202850 DSQ   6.0

R8 - 5 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS Finish Elapsed Corrected Points
1 Marild Mixer Cr NOR 3802 Stig Gard Paulsen SF 1928 1.16 200855 2:03:55 2:23:45 1.0
2 1/2veis 1/2 ton one of NOR 9974 Rune Nor-Hansen SS 1.16 201023 2:05:23 2:25:27 2.0
3 Marco Polo Nessy 94 c/r NOR 5662 Helge Sondresen GS 1.16 201157 2:06:57 2:27:16 3.0

R8 - 6/7/8/9/10 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS Finish Elapsed Corrected Points
1 Sitaren Maxi 1050 NOR 10832 Terje Rise SF 1928 1.22 200055 1:55:55 2:21:25 1.0
2 Ny Vind Bavaria 41 NOR 8779 Øyvind Veholmen GS 1.26 195719 1:52:19 2:21:31 2.0
3 Cavatina Luffe 42 NOR 9333 Erik Rasmussen GS 1.36 195156 1:46:56 2:25:26 3.0
4 Olja Lyn First 34.7 NOR 11868 Lars Rasmussen GS 1.27 200038 1:55:38 2:26:51 4.0
5 Allegro Elan 340 NOR 12075 Team Allegro GS 1.26 200710 2:02:10 2:33:56 5.0
6 Seika Hanse 400 NOR 13834 Asbjørn Skoge GS 1.30 200356 1:58:56 2:34:37 6.0
7 Whisper Diva 39 NOR 6430 Rune Fagervik SS 1.27 201242 2:07:42 2:42:11 7.0
8 Xotic X-332 NOR 9899 Ole Jakob Kverneland SS 1.24 200626 DSQ   9.0

R8 - Express Fleet

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 18:10
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS Place Points
1 Placebo Express NOR 185 Arne Rise Liebich SF 1928 1.12 1 1.0
2 Fru Viste Express NOR 165 Alexander Viste SS 1.12 2 2.0
3 Clark Kent Express NOR 55 Oluf Bergsvik SS 1.12 3 3.0
4 SeniliX Express NOR 79 Ole Jensen SS 1.12 4 4.0
5 Xtension Express NOR 70 Vidar Løining SS 1.12 5 5.0
6 Miss Behaving Express NOR 17 Kjell Morisbak Lund GS 1.12 6 6.0
7 X-Ray Express NOR 88 Team X-ray GS 1.12 7 7.0
8 Amalie Express NOR 217 John Cooper SS 1.12 8 8.0
9 Glae Express NOR 28 Anders Aadnøy SS 1.12 9 9.0
10 Jippi Express NOR 114 Henning Veland SS 1.12 10 10.0
11 Annxet Express NOR 240 Linda Johannesen SS 1.12 11 11.0
12 Petro Express NOR 120 Annemieke Ciuffo SS 1.12 12 12.0

R8 - R36 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:00
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS Finish Elapsed Corrected Points
1 Graabein First 36.7 NOR 11273 Einar Cederløv/Bjørn T. Thorsen SS 1.29 200148 2:01:48 2:37:07 1.0
2 Enigma First 36.7 NOR 11439 Sten Ola Rasch SS 1.29 200224 2:02:24 2:37:54 2.0
3 Mithrandir First 36.7 NOR 11555 Harald Gellein SS 1.29 200310 2:03:10 2:38:53 3.0
4 Promineo Racing J-109 NOR 11500 Hans Martin Veding SS 1.30 200325 2:03:25 2:40:27 4.0
5 Limer Bavaria Match 35 GER 5843 Jørg Pedersen SS 1.28 200856 2:08:56 2:45:02 5.0
6 LE-LO First 36.7 NOR 10528 Bjørn O. Thorsen SS 1.29 200846 2:08:46 2:46:07 6.0

R8 - R40 Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 18:00
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS Finish Elapsed Corrected Points
1 Tellus Bavaria 38 Match NOR 11065 Nils Bøe GS 1.31 200432 2:04:32 2:43:08 1.0
2 Fri Flyt First 44.7 NOR 14202 Anders Gjesdal SS 1.40 195725 1:57:25 2:44:23 2.0
3 Føniks Grand Soleil 43 B NOR 11931 Stein Egil Svendsen SS 1.38 200050 2:00:50 2:46:45 3.0
4 Rainbow Dancer Rainbow 42 NOR 7358 Trond Kjønnerød SS 1.39 200057 2:00:57 2:48:07 4.0
5 Blia Dufour 40 HR NOR 11075 Ivar Halvorsen SS 1.31 200857 2:08:57 2:48:55 5.0
6 Yanix IMX 40 ESP 5859 Regis Rougier GS 1.38 200241 2:02:41 2:49:18 6.0
7 Eureka Elan 410 NOR 12541 Terje Gilje-Sørnes GS 1.39 200843 2:08:43 2:58:55 7.0

R8 - X-35 Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 18:00
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS Finish Elapsed Corrected Points
1 Kylie X-35 NOR 86 Knut Nygaard SS 1.34 195700 1:57:00 2:36:47 1.0
2 Challenge of Norway III X-35 NOR 178 Bjørn Erik Bjørnsen SS 1.34 195828 1:58:28 2:38:45 2.0
3 Challenge of Norway I X-35 NOR 158 Marit Veholmen GS 1.34 200123 2:01:23 2:42:39 3.0


www.gandsfjordseilforening.com
gandsfjordregatta@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com