Malmö Segel Sällskap - Torsdagsseglingar 2024

MSS Torsdagssegling 2024

ALLA Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: SRS, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Crew SRS R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
Total Nett
1st FRONTRUNNER J24 4896 PER-HÅKAN PERSSON Monica Persson, Hans Thulin, Peter Nielsen 0.896 1.5 1.0 (5.0 DNC) 3.0 10.5 5.5
2nd NN H-Båt 562 UNO GREN Tord Svensson, Calle Hagman 0.872 1.5 2.0 5.0 DNC (6.0) 14.5 8.5
3rd HEDVIG H-Båt 579 TORGIL FALCK Rickard Werner, Fredrik Larsson 0.872 6.0 DNC 3.0 1.0 (12.0) 22.0 10.0
4th MARIA ALBIN CUMULUS 150 LEIF BÔRJESSON   0.849 (6.0 DNC) 6.0 5.0 DNC 1.0 18.0 12.0
5th   J-24 1190 NILS SIMONSSON   0.896 3.0 4.0 5.0 DNC (10.0) 22.0 12.0
6th AMIGO H-Båt 591 HENRIK EDMAN Peder Edman 0.872 6.0 DNC (12.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 25.0 13.0
7th ANNA Nordisk Folkbåt 1399 ANDERS CARLZON Joen Carlzon, Martin Johansson 0.781 6.0 DNC (12.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 27.0 15.0
8th AIRBORNE J24 1296 HANNES O. TEDIN Simon Karlsson, Tobias Johansson, Evelina Sjölund, Eric Andersson, Astrid Jansson 0.896 6.0 DNC (7.0) 4.0 DNF 5.0 22.0 15.0
9th LA MAREA NF 281 MÅRTEN MULDER Christer Gunnarsson, Elisabeth Rosenqvist, Rickard Löfgren 0.906 6.0 DNC 5.0 5.0 DNC (9.0) 25.0 16.0
10th SUS 3 Melges 20 163 JESPER FALKEBO Petter Sydow, Tobias Rolfson 0.950 5.0 DNF (12.0 DNC) 5.0 DNC 8.0 30.0 18.0
11th Xperia Express   MARCO BRIZZI Anders 0.866 6.0 DNC (12.0 DNC) 5.0 DNC 7.0 30.0 18.0
12th Marie H-Båt 593 PER SIMONSSON Bengt Cederblad, Henrik Månsson 0.872 6.0 DNC 8.0 5.0 DNC (11.0) 30.0 19.0
13th   J-70 1243 NILS SIMONSSON   0.983 6.0 DNC 12.0 DNC 2.0 (14.0 DNC) 34.0 20.0
14th KUSTSTRYKAREN E-Båt 1 HENRIK EDMAN   0.914 6.0 DNC 11.0 NSC 5.0 DNC (14.0 DNC) 36.0 22.0
14th EPT Melges 20 199 MARCO BRIZZI Henrik Eyermann, Anders 0.959 6.0 DNC 11.0 DSQ 5.0 DNC (14.0 DNC) 36.0 22.0
16th SHIFRA H-Båt 601 HENRIK JÖRHOV Stefan Sandahl, Björn Jönsson, Olof Lundqvist, Jacob Jacobsson 0.862 6.0 DNC 12.0 DNC 5.0 DNC (14.0 DNC) 37.0 23.0
16th N/A Nordisk Folkbåt 809 ANDERS POLSTEN   0.781 6.0 DNC 12.0 DNC 5.0 DNC (14.0 DNC) 37.0 23.0
16th FINFIN Nordisk Folkbåt 1304 KENNETH NILSSON Göran 0.781 6.0 DNC 12.0 DNC 5.0 DNC (14.0 DNC) 37.0 23.0
16th BIGFOOT Norlin 40 10100 MARTIN ARESJOUG   1.063 6.0 DNC 12.0 DNC 5.0 DNC (14.0 DNC) 37.0 23.0
16th KRACKEMUT KRACER 40   ANDERS HANSEN   1.146 6.0 DNC 12.0 DNC 5.0 DNC (14.0 DNC) 37.0 23.0
16th MY Seascape 27 27 PEDER EDMAN   0.963 6.0 DNC 12.0 DNC 5.0 DNC (14.0 DNC) 37.0 23.0

R1 - ALLA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName Crew SRS Place Points
1 FRONTRUNNER J24 4896 PER-HÅKAN PERSSON Monica Persson, Hans Thulin, Peter Nielsen 0.896 1 1.5
1 NN H-Båt 562 UNO GREN Tord Svensson, Calle Hagman 0.872 1 1.5
3   J-24 1190 NILS SIMONSSON   0.896 2 3.0
4 SUS 3 Melges 20 163 JESPER FALKEBO Petter Sydow, Tobias Rolfson 0.950 DNF 5.0
5 HEDVIG H-Båt 579 TORGIL FALCK Rickard Werner, Fredrik Larsson 0.872 DNC 6.0
5 MARIA ALBIN CUMULUS 150 LEIF BÔRJESSON   0.849 DNC 6.0
5 AMIGO H-Båt 591 HENRIK EDMAN Peder Edman 0.872 DNC 6.0
5 ANNA Nordisk Folkbåt 1399 ANDERS CARLZON Joen Carlzon, Martin Johansson 0.781 DNC 6.0
5 AIRBORNE J24 1296 HANNES O. TEDIN Simon Karlsson, Tobias Johansson, Evelina Sjölund, Eric Andersson, Astrid Jansson 0.896 DNC 6.0
5 LA MAREA NF 281 MÅRTEN MULDER Christer Gunnarsson, Elisabeth Rosenqvist, Rickard Löfgren 0.906 DNC 6.0
5 Xperia Express   MARCO BRIZZI Anders 0.866 DNC 6.0
5 Marie H-Båt 593 PER SIMONSSON Bengt Cederblad, Henrik Månsson 0.872 DNC 6.0
5   J-70 1243 NILS SIMONSSON   0.983 DNC 6.0
5 KUSTSTRYKAREN E-Båt 1 HENRIK EDMAN   0.914 DNC 6.0
5 EPT Melges 20 199 MARCO BRIZZI Henrik Eyermann, Anders 0.959 DNC 6.0
5 SHIFRA H-Båt 601 HENRIK JÖRHOV Stefan Sandahl, Björn Jönsson, Olof Lundqvist, Jacob Jacobsson 0.862 DNC 6.0
5 N/A Nordisk Folkbåt 809 ANDERS POLSTEN   0.781 DNC 6.0
5 FINFIN Nordisk Folkbåt 1304 KENNETH NILSSON Göran 0.781 DNC 6.0
5 BIGFOOT Norlin 40 10100 MARTIN ARESJOUG   1.063 DNC 6.0
5 KRACKEMUT KRACER 40   ANDERS HANSEN   1.146 DNC 6.0
5 MY Seascape 27 27 PEDER EDMAN   0.963 DNC 6.0

R2 - ALLA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName Crew SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FRONTRUNNER J24 4896 PER-HÅKAN PERSSON Monica Persson, Hans Thulin, Peter Nielsen 0.896 18:40 19:18:24 0:38:24 0:34:24 1.0
2 NN H-Båt 562 UNO GREN Tord Svensson, Calle Hagman 0.872 18:40 19:20:27 0:40:27 0:35:16 2.0
3 HEDVIG H-Båt 579 TORGIL FALCK Rickard Werner, Fredrik Larsson 0.872 18:40 19:21:43 0:41:43 0:36:23 3.0
4   J-24 1190 NILS SIMONSSON   0.896 18:40 19:22:34 0:42:34 0:38:08 4.0
5 LA MAREA NF 281 MÅRTEN MULDER Christer Gunnarsson, Elisabeth Rosenqvist, Rickard Löfgren 0.864 18:40 19:24:26 0:44:26 0:38:23 5.0
6 MARIA ALBIN CUMULUS 150 LEIF BÔRJESSON   0.849 18:30 19:15:23 0:45:23 0:38:32 6.0
7 AIRBORNE J24 1296 HANNES O. TEDIN Simon Karlsson, Tobias Johansson, Evelina Sjölund, Eric Andersson, Astrid Jansson 0.896 18:40 19:23:10 0:43:10 0:38:41 7.0
8 Marie H-Båt 593 PER SIMONSSON Bengt Cederblad, Henrik Månsson 0.872 18:40 19:27:41 0:47:41 0:41:35 8.0
9 KUSTSTRYKAREN E-Båt 1 HENRIK EDMAN   0.914     NSC   11.0
9 EPT Melges 20 199 MARCO BRIZZI Henrik Eyermann, Anders 0.959 18:40 19:16:22 DSQ   11.0
11 AMIGO H-Båt 591 HENRIK EDMAN Peder Edman 0.872     DNC   12.0
11 ANNA Nordisk Folkbåt 1399 ANDERS CARLZON Joen Carlzon, Martin Johansson 0.781     DNC   12.0
11 SUS 3 Melges 20 163 JESPER FALKEBO Petter Sydow, Tobias Rolfson 0.950     DNC   12.0
11 Xperia Express   MARCO BRIZZI Anders 0.866     DNC   12.0
11   J-70 1243 NILS SIMONSSON   0.983     DNC   12.0
11 SHIFRA H-Båt 601 HENRIK JÖRHOV Stefan Sandahl, Björn Jönsson, Olof Lundqvist, Jacob Jacobsson 0.862     DNC   12.0
11 N/A Nordisk Folkbåt 809 ANDERS POLSTEN   0.781     DNC   12.0
11 FINFIN Nordisk Folkbåt 1304 KENNETH NILSSON Göran 0.781     DNC   12.0
11 BIGFOOT Norlin 40 10100 MARTIN ARESJOUG   1.063     DNC   12.0
11 KRACKEMUT KRACER 40   ANDERS HANSEN   1.146     DNC   12.0
11 MY Seascape 27 27 PEDER EDMAN   0.963     DNC   12.0

R3 - ALLA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName Crew SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HEDVIG H-Båt 579 TORGIL FALCK Rickard Werner, Fredrik Larsson 0.844 18:40 19:30:34 0:50:34 0:42:41 1.0
2   J-70 1243 NILS SIMONSSON   0.983 18:40 19:27:45 0:47:45 0:46:56 2.0
3 AIRBORNE J24 1296 HANNES O. TEDIN Simon Karlsson, Tobias Johansson, Evelina Sjölund, Eric Andersson, Astrid Jansson 0.896     DNF   4.0
4 FRONTRUNNER J24 4896 PER-HÅKAN PERSSON Monica Persson, Hans Thulin, Peter Nielsen 0.896     DNC   5.0
4 NN H-Båt 562 UNO GREN Tord Svensson, Calle Hagman 0.872     DNC   5.0
4 MARIA ALBIN CUMULUS 150 LEIF BÔRJESSON   0.849     DNC   5.0
4   J-24 1190 NILS SIMONSSON   0.896     DNC   5.0
4 AMIGO H-Båt 591 HENRIK EDMAN Peder Edman 0.872     DNC   5.0
4 ANNA Nordisk Folkbåt 1399 ANDERS CARLZON Joen Carlzon, Martin Johansson 0.781     DNC   5.0
4 LA MAREA NF 281 MÅRTEN MULDER Christer Gunnarsson, Elisabeth Rosenqvist, Rickard Löfgren 0.906     DNC   5.0
4 SUS 3 Melges 20 163 JESPER FALKEBO Petter Sydow, Tobias Rolfson 0.950     DNC   5.0
4 Xperia Express   MARCO BRIZZI Anders 0.866     DNC   5.0
4 Marie H-Båt 593 PER SIMONSSON Bengt Cederblad, Henrik Månsson 0.872     DNC   5.0
4 KUSTSTRYKAREN E-Båt 1 HENRIK EDMAN   0.914     DNC   5.0
4 EPT Melges 20 199 MARCO BRIZZI Henrik Eyermann, Anders 0.959     DNC   5.0
4 SHIFRA H-Båt 601 HENRIK JÖRHOV Stefan Sandahl, Björn Jönsson, Olof Lundqvist, Jacob Jacobsson 0.862     DNC   5.0
4 N/A Nordisk Folkbåt 809 ANDERS POLSTEN   0.781     DNC   5.0
4 FINFIN Nordisk Folkbåt 1304 KENNETH NILSSON Göran 0.781     DNC   5.0
4 BIGFOOT Norlin 40 10100 MARTIN ARESJOUG   1.063     DNC   5.0
4 KRACKEMUT KRACER 40   ANDERS HANSEN   1.146     DNC   5.0
4 MY Seascape 27 27 PEDER EDMAN   0.963     DNC   5.0

R4 - ALLA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName Crew SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 MARIA ALBIN CUMULUS 150 LEIF BÔRJESSON   0.849 18:30 19:23:15 0:53:15 0:45:13 1.0
2 AMIGO H-Båt 591 HENRIK EDMAN Peder Edman 0.866 18:40 19:33:00 0:53:00 0:45:54 2.0
3 FRONTRUNNER J24 4896 PER-HÅKAN PERSSON Monica Persson, Hans Thulin, Peter Nielsen 0.896 18:40 19:31:40 0:51:40 0:46:18 3.0
4 ANNA Nordisk Folkbåt 1399 ANDERS CARLZON Joen Carlzon, Martin Johansson 0.781 18:30 19:30:02 1:00:02 0:46:53 4.0
5 AIRBORNE J24 1296 HANNES O. TEDIN Simon Karlsson, Tobias Johansson, Evelina Sjölund, Eric Andersson, Astrid Jansson 0.896 18:40 19:32:49 0:52:49 0:47:19 5.0
6 NN H-Båt 562 UNO GREN Tord Svensson, Calle Hagman 0.872 18:40 19:34:45 0:54:45 0:47:45 6.0
7 Xperia Express   MARCO BRIZZI Anders 0.886 18:40 19:34:00 0:54:00 0:47:51 7.0
8 SUS 3 Melges 20 163 JESPER FALKEBO Petter Sydow, Tobias Rolfson 0.950 18:40 19:31:15 0:51:15 0:48:41 8.0
9 LA MAREA NF 281 MÅRTEN MULDER Christer Gunnarsson, Elisabeth Rosenqvist, Rickard Löfgren 0.906 18:40 19:35:04 0:55:04 0:49:53 9.0
10   J-24 1190 NILS SIMONSSON   0.896 18:40 19:36:36 0:56:36 0:50:43 10.0
11 Marie H-Båt 593 PER SIMONSSON Bengt Cederblad, Henrik Månsson 0.866 18:40 19:38:50 0:58:50 0:50:57 11.0
12 HEDVIG H-Båt 579 TORGIL FALCK Rickard Werner, Fredrik Larsson 0.872 18:40 19:40:48 1:00:48 0:53:01 12.0
13   J-70 1243 NILS SIMONSSON   0.983     DNC   14.0
13 KUSTSTRYKAREN E-Båt 1 HENRIK EDMAN   0.914     DNC   14.0
13 EPT Melges 20 199 MARCO BRIZZI Henrik Eyermann, Anders 0.959     DNC   14.0
13 SHIFRA H-Båt 601 HENRIK JÖRHOV Stefan Sandahl, Björn Jönsson, Olof Lundqvist, Jacob Jacobsson 0.862     DNC   14.0
13 N/A Nordisk Folkbåt 809 ANDERS POLSTEN   0.781     DNC   14.0
13 FINFIN Nordisk Folkbåt 1304 KENNETH NILSSON Göran 0.781     DNC   14.0
13 BIGFOOT Norlin 40 10100 MARTIN ARESJOUG   1.063     DNC   14.0
13 KRACKEMUT KRACER 40   ANDERS HANSEN   1.146     DNC   14.0
13 MY Seascape 27 27 PEDER EDMAN   0.963     DNC   14.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DSQDisqualification 11
NSCA boat did not sail the course as defined rule A5.1 11



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com