Torsö Runt 2010

Results are final as of 20:02 on September 4, 2010

Torsö Runt 2010 - Lördag 2010-09-04 at 09.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 09.10.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 09.20.00
Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09.30.00
Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 09.40.00
Rank Båttyp Klass Segelnr. Klubb Rorsman Båt namn SRS tal Elapsed Corrected Notes
Albin 78 Cirrus C SWE 616 CRSS Chris Hall Albina 1.04 DNC  
606 C SWE 548 SSW Pontus Apelberg Kvänum kök 1.03 DNC  
        Created from sailno wizard
1 First 40.7 F SWE 643 CRSS Ola Sandell Karukera 1.34 5.26.22 7.17.20
2 Express E SWE 695 MSK Michael Johansson   1.12 6.31.09 7.18.05
3 X99 F SWE 247 SJÖSS Leif Dehlen CanVac 1.25 5.54.57 7.23.41
4 First 36.7 F SWE 109 KSS Jan Persson Sundance 1.28 5.54.05 7.33.14
5 707 D SWE40 CRSS Mikael Andersson   1.09 6.56.43 7.34.13
6 Smaragd F SWE 57 MSK Tomas Kulldin   1.18 6.25.43 7.35.09 Mätbrev
7 Mini Compis C SWE 6 KSS Kjell Stensson Minimum 1.05 7.13.53 7.35.35
8 Elliott F SWE 1 GSS Fredrik Wåhlberg   1.22 6.16.02 7.38.46 Mätbrev
9 Express E SWE 976 KKS Bengt Eklund   1.12 6.50.04 7.39.16
10 First 31.7 F SWE 377 SSWL Henrik Alm   1.19 6.26.12 7.39.35
11 Wasa 270 E SWE 9424 MSK Gunnar Nordlie   1.11 6.54.09 7.39.42
12 IF C SWE 1453 STBK Leif Leckström   1.02 7.33.17 7.42.21
13 Contras 33 Spec E SWE 8921 KSS Jonas Nyqvist Bobia 1.16 6.40.36 7.44.42
14 Contrast 33 E SWE 88 SBSS Lars Breitsholt   1.16 6.41.41 7.45.57
15 Dehler 33 F SWE 8095 SSÅV Fredrik Pettersson Spellbinder 1.23 6.22.29 7.50.27
16 BB10m F SWE 6 BBS Jonas Lotsne   1.21 6.28.53 7.50.33
17 Accent C SWE 294 SJÖSS Mikael Dehlen   1.04 7.33.54 7.52.03
18 Cumulus E SWE 243 CRSS Svante Persson Scarlet 1.10 7.10.09 7.53.10
19 First 31.7 LR F SWE 495 SSW Peter Sundblad   1.18 6.42.01 7.54.23
20 CB66 Racer E SWE 63 CSS Petter Axelsson wiper.se 1.16 6.49.09 7.54.37
21 IF C SWE 3148 MSK Anders Holm   1.02 7.45.34 7.54.53
22 Norlin 34 Mk2 F SWE 5891 CRSS Lars Holmström Doris 1.18 6.44.22 7.57.09
23 806 D SWE 20 MSK Jens Karlsson   1.09 7.20.04 7.59.40
24 707 D SWE 32 MSK Anders Löven Unlimited 1.09 7.22.24 8.02.13 Mätbrev
25 Aphrodite 22 C SWE 44 KSS Gunnar Åberg MiniPilen 1.02 7.52.53 8.02.20
26 Express E SWE 254 ABK Patrik Svensson   1.12 7.13.49 8.05.52
27 CB 33 A SWE 1990 MSK Agne Rubertsson   1.15 7.05.04 8.08.50 Utan spinn
28 Albin Ballad D SWE 1400 MSK Tomas Ramberg   1.08 7.34.37 8.10.59
29 Maestro 31 E SWE 9665 ABK Bo Åberg Majone 1.13 7.16.17 8.13.00
30 Comfortina 32 E SWE 9 MSK Anders Jungert Isabella 1.14 7.13.45 8.14.29
31 C 55 C SWE 299 MSK Anders Blom   1.04 8.03.51 8.23.12
32 Mamba 341 E SWE 107 KSS Göran Bank Kealoa 1.14 7.24.00 8.26.10
33 Omega 34 A SWE 182 MSK Göring Hasselgren Britt-Marie 1.14 7.25.00 8.27.18 Utan spinn
34 Albin Ballad D SWE 1230 CrSS Alf Prytz Bim Bim II 1.08 7.52.07 8.29.53
35 Dixie 7/8 C SWE 86 MSK Oscar Björk Geisha 1.04 8.10.32 8.30.09
36 Mamba 33 E SWE 60 CrSS Jan Backman Blondie 1.13 7.32.29 8.31.18
37 Birdie 24 A SWE 6851 MSK Tomas Andersson   0.99 8.39.48 8.34.36 Utan spinn
38 Dixie 27 C SWE 701 MSK Henrik Johansson   1.04 8.16.48 8.36.40
39 New Star C SWE 2 MSK Henric Götvall   0.98 8.49.11 8.38.36
40 Cumulus A SWE432 MSK Jan-Erik Collberg   1.07 8.07.42 8.41.50 Utan spinn
41 Trubadur 32 E SWE 9647 AMBK Harry Malmros Araminta 1.13 7.42.23 8.42.30
42 Winga 29 D SWE 346 MSK Krister Nilsson   1.06 8.13.00 8.42.35
43 Express E SWE 1098 SJÖSS Jon Dehlen   1.12 7.47.01 8.43.04
44 IF A SWE 1535 MSK Jan Wäärt   0.99 8.52.42 8.47.22 Utan spinn
45 Maxi Magic D SWE 129 MSK Göran Nilsson   1.08 8.13.29 8.52.58
46 Albin 78 C SWE 374 ABK Håkan v. Knorring Caprice 1.04 8.35.56 8.56.34
47 Scampi D SWE 436 SSS Fredrik Källberg Savo 1.09 8.13.48 8.58.15
48 Maxi Fenix D SWE 953 ABK Fredrik Ahl Alma 1.07 8.32.00 9.07.50
49 Compis 28 D SWE 112 CSS Henrik Jernetz   1.06 8.39.22 9.10.32
50 Maxi 87 A SWE 81 MSK Åke Wickström   1.03 8.54.49 9.10.52 Utan spinn
51 Albin Alpha A SWE 115 MSK Lars Kling Olivia R 1.07 8.37.54 9.14.09 Utan spinn
52 ÅH 30 B SWE 5931 CSS Bengt Witt Lif 1.06 8.43.41 9.15.06 Shorthand
53 A 22 F SWE 299 MSK H Ström   1.17 7.56.15 9.17.13
54 Trio 92 A SWE 9203 MSK Torbjörn Käll   1.05 8.51.43 9.18.18 Utan spinn
55 Cumulus E SWE 299 MSK Joakim Frej Whoopie 1.10 8.27.37 9.18.23
56 Scanner 391 A SWE 159 MSK Timo Taiminen Symphony 1.22 7.46.26 9.29.03 Utan spinn
57 H 35 A SWE 143 MSK Bert Levefelt   1.10 8.37.33 9.29.18 Utan spinn
58 707 B SWE 33 MSK Alexander Scott Green Mamba 1.11 8.46.02 9.43.54 Shorthand, mätbrev
59 B31 D SWE 217 CrSS Christer Olofsson Bellatrix 1.06 DNC  
59 Ohlsson 22 A SWE 372 MSK Sven-Olof Söder   0.97 DNC   Utan spinn, mätbrev
59 Ohlsson 8:8 D SWE 118 CRSS Lars Lundberg Kajsa Kavat 1.06 DNC  
59 Cumulus A SWE 411 MSK Tomas Larsson   1.07 DNC   Utan spinn
59 IF C SWE 1748 MSK Börje Johansson   1.02 DNC  
59 Comfort 30 A SWE 3631 ABK Torvald Westergren Queen Anne 1.06 DNC   Utan spinn
59 Murena B SWE 317 MSK Tomas Boström   1.09 DNC   Shorthand
59 Misil 2 A SWE 439 MSK Kjell Holmqvist   0.98 DNC   Utan spinn
59 Winga 29 A SWE 333 CSS Björn Torgersen Seagull 1.03 DNC   Utan spinn
59 First 31.7 HR F SWE 1079 MSK Lotta Gustafsson Gri 1.19 OCS  
59 IF C SWE 9203 MSK Robert Bouveng   1.02 DNC  
59 606 C SWE 805 STBK Mikael Väisänen Krabb Kalle 1.03 DNC  



Sailwave Scoring Software 2.02 build 5
www.sailwave.com