UKLA Noble Marine & SailingFast ILCA 4, ILCA 6 and ILCA 7 Qualifier 3

WPNSA

Results are provisional as of 20:36 on March 30, 2022

Contents

ILCA 4 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 65, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Nationality Sail number HelmName Membership World Sailing Number Club Age Group Gender Race 1 R2 R3 R4 R5 R6 Penalties Total Nett
1st ILCA 4 GBR 201703 Fred Salter 2023 GBRFS27 Gurnard Sailing Club / Brading Haven U18 Male 3 1 4 (66 BFD) 9 1   84 18
2nd ILCA 4 GBR 216023 Freddie Sunderland 1965 GBRFS28 Draycote Water U16 Male 4 3 1 (17) 6 6   37 20
3rd ILCA 4 GBR 215695 Freddie Maclaverty 1204 GBRFM30 Llandudno SC/ Rydal school U16 Male 10 2 5 (58) 1 9   85 27
4th ILCA 4 GBR 207299 Noah Evans 1999 GBRNE15 Royal Victoria Yacht Club U18 Male 2 (11) 2 10 2 11   38 27
5th ILCA 4 GBR 216648 Max Steele 1298 GBRMS136 Wembley SC; Stokes Bay SC U18 Male 6 (12) 9 3 3 8   41 29
6th ILCA 4 GBR 216656 Edwin Cross 1979   Shoreham/Island Barn U18 Male 5 (15) 10 5 8 3   46 31
7th ILCA 4 GBR 214081 Henry Keegan 1628   Parkstone YC U18 Male (12) 8 8 9 5 2   44 32
8th ILCA 4 GBR 213644 Robin Phipps 2000   Parkstone Yacht Club U18 Male 1 16 (66 UFD) 4 14 5   106 40
9th ILCA 4 GBR 212026 Tom Thwaites 1991     U18 Male 18 4 12 1 (21) 18   74 53
10th ILCA 4 GBR 198211 Harry West 1945 GBRHW46 Royal Lymington Yacht Club U16 Male (27) 20 17 2 12 7   85 58
11th ILCA 4 GBR 217873 Alex Cogan Sivarajan 2054     U18 Male 19 6 (24) 7 4 23   83 59
12th ILCA 4 GBR 179546 Leo Yates 2127 GBRLY7 Island Barn SC / Shoreham SC U16 Male 15 (22) 14 11 16 4   82 60
13th ILCA 4 GBR 171988 Toby Bush 1049   Waldringfield SC U18 Male 9 13 13 (51) 7 27   120 69
14th ILCA 4 GBR 195154 Angus Beale 1023 GBRAB187 Corinthian Otters U18 Male 11 (21) 16 21 11 14   94 73
15th ILCA 4 GBR 214203 Alfie Noel 1988   Warsash SC U16 Male 8 25 11 19 25 (28)   116 88
16th ILCA 4 GBR 189059 Kaitlyn Wyatt 2144   Shoreham SC U18 Female 33 7 20 13 (41) 17   131 90
17th ILCA 4 GBR 212037 Aimee Bray 1044 GBRAB181 Banbury Sailing Club U18 Female 7 17 19 27 (30) 20   120 90
18th ILCA 4 GBR 188584 Max Tait 1949   Royal Lymington yacht club U16 Male 28 9 21 20 15 (48)   141 93
19th ILCA 4 GBR 176779 Cameron Bignold-Kyles 1947   RLymYC U16 Male 23 (40) 29 24 10 10   136 96
20th ILCA 4 GBR 205144 Ollie Freemantle 1124   Poole YC U18 Male 29 5 3 28 36 (41)   142 101
21st ILCA 4 GBR 216607 Amélie Hacker 1143   Rutland SC U16 Female 13 (43) 25 41 13 16   151 108
22nd ILCA 4 GBR 215283 Millie Lewis 1946 GBRML73 Medway YC U18 Female 21 18 15 25 (37) 32   148 111
23rd ILCA 4 GBR 184151 Toby Smith 2025   Rutland SC / Royal Hospital School U16 Male 16 37 6 (49) 17 36   161 112
24th ILCA 4 BER 204782 Amelia Lewis 2294   Royal Hospital School U18 Female 24 10 27 31 20 (42)   154 112
25th ILCA 4 GBR 205176 Samson Cross 2173   Shoreham/IBRSC U16 Male 20 23 28 (34) 19 29   153 119
26th ILCA 4 GBR 216513 Megan Thomson 2122 GBRMT56 Island Barn Reservoir Sailing Club U18 Female 22 (58) 39 16 31 15   181 123
27th ILCA 4 GBR 201529 Will Fearn 1109 GBRWF8 Rutland SC U18 Male 17 26 23 35 (43) 25   169 126
28th ILCA 4 GBR 218036 Imogen Palmer 1732 GBR IP17 RCYC Otters / RHS U18 Female 26 42 22 (54) 26 12   182 128
29th ILCA 4 GBR 206839 Henry Redmond 1777 GBRHR26 Covenham SC U18 Male (66 DSQ) 19 7 36 22 45   195 129
30th ILCA 4 GBR 214074 Samuel Osborne 2292     U16 Male 14 28 31 (42) 23 33   171 129
31st ILCA 4 GBR 198317 Jack McCormick 1208   Parkstone YC U18 Male 32 29 18 (39) 29 26   173 134
32nd ILCA 4 GBR 217861 Tom Rawlings 2180   Lyme Regis Sailing Club U16 Male (41) 36 33 14 34 19   177 136
33rd ILCA 4 GBR 199492 Jessica Watson 2322   Guernsey Yacht Club U16 Female (56) 14 50 18 33 24   195 139
34th ILCA 4 GBR 204539 Anya Morris 1705   RLymYC/MYC U18 Female 31 34 (48) 29 24 21   187 139
35th ILCA 4 GBR 185604 Nathan Russell 2398   RHYC U16 Male 38 31 (66 UFD) 32 18 22   207 141
36th ILCA 4 GBR 208668 Noah Wood 2125   Clwb Hwylio Pwllheli SC U18 Male 37 (49) 32 30 32 13   193 144
37th ILCA 4 GBR 214580 Hamish Collingridge 1458   Waldringfield SC U16 Male 25 24 34 (57) 28 57   225 168
38th ILCA 4 GBR 212224 Alex Canham 2220   Dabchicks Sailing Club U18 Male 40 27 26 33 44 (50)   220 170
39th ILCA 4 GBR 195819 Max Bromilow 2161   Parkstone Yacht Club U16 Male 45 (46) 40 8 46 44   229 183
40th ILCA 4 GBR 215023 Adam Rogers 1958   Saltash Sailing Club U18 Male 34 51 41 23 39 (56)   244 188
41st ILCA 4 GBR 174680 Joanna Leake 2067   Island Barn Reservoir SC U18 Female 30 35 38 48 (59) 40   250 191
42nd ILCA 4 GBR 198827 Joseph Henderson 2039   Welsh Harp Sailing Club U18 Male 53 48 (57) 6 51 34   249 192
43rd ILCA 4 GBR 204013 Lauren Attwell 1957   Rutland SC U16 Female 39 41 37 38 (48) 37   240 192
44th ILCA 4 GBR 192783 Jemima Cook 2208 GBRJC191 Corinthian Otters/Burnham Sailing Club U18 Female 44 45 (56) 22 35 47   249 193
45th ILCA 4 GBR 210618 Jacoby Keegan 2031     U16 Male 35 55 30 (63) 27 46   256 193
46th ILCA 4 GBR 209984 Tatiana Hazelwood 2130   Royal Hospital School U16 Female 46 30 35 40 42 (54)   247 193
47th ILCA 4 GBR 203312 Lauren Irons 2189   Papercourt SC / Island Barn RSC U16 Female 36 32 36 (60) 50 39   253 193
48th ILCA 4 GBR 214935 Bjorn Handley 2480   Island Barn Reservoir Sailing Club U18 Male 47 38 47 (50) 47 31   260 210
49th ILCA 4 TCA 209697 Grace Coleman Reaston Brown 2236 TCAGC1 Provo Sailing Academy /Royal Hospital Sc U18 Female 51 57 46 12 52 (66 DNC)   284 218
50th ILCA 4 GBR 209061 Spirit Alderson 2176     U16 Male 49 (66 UFD) 52 47 45 35   294 228
51st ILCA 4 GBR 218865 Maia Delin 2217     U16 Female 43 39 51 (62) 40 55   290 228
52nd ILCA 4 GBR 218413 Erin Pank 2458   Castle Cove Sailing Club U18 Female 59 (66 UFD) 59 15 55 43   297 231
53rd ILCA 4 GBR 140871 Ella Bishop 2203   Parkstone Yacht Club U18 Female 48 52 44 37 (58) 52   291 233
54th ILCA 4 GBR 182539 Stella Nygard 2299   Draycote Water Sailing Club U16 Female 55 44 45 52 38 (62)   296 234
55th ILCA 4 GBR 207649 Harriet George 2068   Royal Hospital School / Royal Corinthian U18 Female 42 47 42 (59) 54 49   293 234
56th ILCA 4 GBR 209017 Joshua Inglesfield 2003     U18 Male 52 54 54 26 (57) 51   294 237
57th ILCA 4 GBR 218991 Lucia Aikman 1972     U19 Female (57) 56 43 53 49 38   296 239
58th ILCA 4 GBR 206428 Edward Sitton 1936   Warsash Sailing Club U18 Male (66 DNC) 66 DNC 66 DNC 45 56 30   329 263
59th ILCA 4 GBR 203910 Issy Glazebrook 2402 GBRIG18 ASWC Portland / Lyme Regis Sailing Club U18 Female 50 53 53 (61) 53 59   329 268
60th ILCA 4 GBR 169087 Lily Pearson 2478   Christchurch U16 Female (63) 59 55 46 60 53   336 273
61st ILCA 4 GBR 167848 Freya Halsall 2020   WOSC U18 Female 61 50 60 44 (64) 60   339 275
62nd ILCA 4 GBR 133325 Cat Albone 1001   Royal Harwich YC U21 Female 58 33 58 (66 DNC) 66 DNC 66 DNC   347 281
63rd ILCA 4 GBR 189138 Jessye Opoku-Ware 2466     U18 Male 54 62 62 43 61 (63)   345 282
64th ILCA 4 GBR 196668 Francesca New 2475     U18 Female 62 61 49 56 (63) 58   349 286
65th ILCA 4 GBR 193265 Amelia Dendle 2474   Christchurch Sailing Club U16 Female 60 60 61 55 (62) 61   359 297

ILCA 6 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 72, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Nationality Sail number HelmName Membership World Sailing Number Club Age Group Gender Race 1 R2 R3 R4 R5 R6 Penalties Total Nett
1st ILCA 6 GBR 218716 Hannah Snellgrove 1819 GBRHS12 Lymington Town SC A Female 1 3 1 (8) 3 2   18 10
2nd ILCA 6 BER 220733 Sebastian Kempe 1187 BERSK6 Royal Bermuda Yacht Club, RHS U19 Male (5) 1 4 1 1 5   17 12
3rd ILCA 6 GBR 219894 Matilda Nicholls 1719 GBRMN16 Aldeburgh Yacht Club A Female 2 2 3 3 (5) 4   19 14
4th ILCA 6 GBR 217870 Daisy Collingridge 1457   Waldringfield SC A Female 6 (7) 2 5 2 1   23 16
5th ILCA 6 GBR 218694 Molly Sacker 1274     A Female 11 10 6 (73 BFD) 7 6   113 40
6th ILCA 6 GBR 216115 Jon Emmett 1517   Weir Wood SC M Male 7 11 7 (18) 8 13   64 46
7th ILCA 6 GBR 203084 Freddie Howarth 1167   Parkstone YC U19 Male 9 6 (13) 11 13 9   61 48
8th ILCA 6 SUI 217597 Boris Hirsch 2301     U19 Male (14) 5 11 13 14 7   64 50
9th ILCA 6 GBR 216724 Oliver Allen-Wilcox 1006   Chew Valley SC / RLymSC / Castle Cove SC U19 Male 10 (45) 10 7 4 21   97 52
10th ILCA 6 GBR 190471 Thommie Grit 2216     U19 Male 16 22 (32) 2 10 3   85 53
11th ILCA 6 GBR 216646 Alastair Brown 1046   Stokes Bay SC Great Moor SC A Male 3 (38) 5 14 20 16   96 58
12th ILCA 6 GBR 218711 William Pank 2163   Norfolk Broads Yacht Club U21 Male (22) 8 17 16 9 8   80 58
13th ILCA 6 GBR 214560 Terry Hacker 1142   Rutland SC U19 Male 13 (18) 14 9 6 17   77 59
14th ILCA 6 ROU 217836 Ebru Bolat 2304 Roueb1 Sportul Studentesc Bucuresti A Female 4 16 8 17 15 (24)   84 60
15th ILCA 6 GBR 215835 Tim Evans 1519 GBRTE20 Grafham Water SC U19 Male 25 4 (29) 4 17 23   102 73
16th ILCA 6 GBR 217881 Charlotte Videlo 1865 GBRCV5 Frensham Pond SC U21 Female (27) 17 16 12 22 11   105 78
17th ILCA 6 GBR 16607 Anya Haji-Michael 1997 GBRAH128 Redesmere Sailing Club A Female 17 (31) 20 25 12 12   117 86
18th ILCA 6 GBR 219812 Tom Mitchell 1703   Royal Tay Yacht Club U19 Male 8 52 9 (60) 11 10   150 90
19th ILCA 6 BER 204780 Adriana Penruddocke 2442 BERAP3 RBYC/SPBC A Female 12 19 18 (51) 16 26   142 91
20th ILCA 6 GBR 210001 Chloe Elvin 1014   Stokes Bay SC A Female 21 12 (28) 28 19 22   130 102
21st ILCA 6 GBR 219366 George Colquitt 2002 GBRGC61 West Kirby SC U17 Male 31 9 21 (52) 33 14   160 108
22nd ILCA 6 GBR 214007 Jack Graham-Troll 1559   Royal Lymington Yacht Club U19 Male 18 13 (46) 33 29 15   154 108
23rd ILCA 6 GBR 210976 Richie Thurlby 1309 GBRRT66 Hill Head SC U19 Male 15 29 25 34 18 (38)   159 121
24th ILCA 6 GBR 213563 Joe Scurrah 1281   Carsington Lake SC A Male 23 (61) 30 6 32 34   186 125
25th ILCA 6 GBR 211013 James Curtis 2408 GBRJC214 Bosham Sailing Club U19 Male 42 (50) 12 23 24 25   176 126
26th ILCA 6 GBR 216624 Christine Wood 1337   Clyde Cruising Club A Female 20 21 41 (73 BFD) 31 18   204 131
27th ILCA 6 GBR 216655 Edward Baker 1365 GBREB36 Chew Valley Lake SC/Bowmoor SC U19 Male 19 (43) 38 20 36 19   175 132
28th ILCA 6 GBR 217179 Daniel Fletcher 2001 GBRDF38 Island Barn Reservoir SC U19 Male 36 15 15 (73 BFD) 38 31   208 135
29th ILCA 6 GBR 214637 Ewan McAnally 2417     U21 Male 26 (41) 35 24 23 27   176 135
30th ILCA 6 GBR 218860 Jon Gay 2439     M Male 30 25 19 (38) 25 37   174 136
31st ILCA 6 GBR 209425 Carys Attwell 1361 GBRCA33 Rutland SC U19 Female (34) 24 33 29 27 28   175 141
32nd ILCA 6 GBR 211165 Josh Lyttle 1666   Queen Mary SC U17 Male 32 (37) 26 32 34 20   181 144
33rd ILCA 6 GBR 218432 Honor Procter 1763   Cardiff Bay YC U19 Female 24 28 23 (45) 30 41   191 146
34th ILCA 6 BER 204788 Nicole Stovell 2420     U19 Female 41 34 22 15 43 (44)   199 155
35th ILCA 6 GBR 220440 Max Hunt 1610   Whitstable YC GGM Male (47) 33 39 19 39 32   209 162
36th ILCA 6 GBR 215421 Willam Sunderland 1837     U19 Male 29 26 (45) 39 44 29   212 167
37th ILCA 6 GBR 208325 Dru Townsend 1859   Portishead Y & SC U19 Female 40 27 24 41 (45) 40   217 172
38th ILCA 6 GBR 219067 Rory Ferrier 2029   East Lothian Yacht Club U17 Male 50 36 (51) 10 35 43   225 174
39th ILCA 6 GBR 209056 Oliver Payne 1246   Stokes Bay SC U17 Male 33 40 44 27 (53) 30   227 174
40th ILCA 6 GBR 215383 Thomas Bates 1378   Ripon SC U19 Male 46 30 (56) 43 21 42   238 182
41st ILCA 6 GBR 219854 Rob Cage 1433   Thames SC GM Male (58) 14 42 21 49 57   241 183
42nd ILCA 6 GBR 206856 Iris Singleton 1287 GBRIS42 Draycote Water SC U19 Female 38 (56) 37 36 47 33   247 191
43rd ILCA 6 GBR 212008 Samantha Edwards 1099 GBRSE29 Papercourt SC U21 Female 35 44 36 (55) 42 36   248 193
44th ILCA 6 GBR 212783 Archie Wright 1342   Stokes Bay SC U19 Male 28 (53) 31 53 48 35   248 195
45th ILCA 6 GBR 213537 Kristian Schafer 1279   Brading Haven YC U19 Male 39 32 43 47 (61) 39   261 200
46th ILCA 6 GBR 173611 Oliver Woodley 1919   RLYC U19 Male 44 42 40 (73 DNC) 28 48   275 202
47th ILCA 6 GBR 206301 James Russell 2399   RHYC U19 Male 43 39 53 42 26 (55)   258 203
48th ILCA 6 GBR 216647 Xavier Dunn 1097   Warsash SC U19 Male 48 20 (55) 44 54 45   266 211
49th ILCA 6 GBR 210900 Felix McMullan 1215   Draycote Water SC U19 Male 37 62 27 54 37 (73 DNC)   290 217
50th ILCA 6 HKG 209950 Wai Chak Tsui 2263 HKGWT3   U17 Male 54 54 47 30 41 (59)   285 226
51st ILCA 6 GBR 212573 Rhys Powell 1257     U19 Male 53 23 58 40 60 (61)   295 234
52nd ILCA 6 GBR 183264 Savva Tretyakov 2321   Penarth Yacht Club A Male (64) 46 54 37 50 50   301 237
53rd ILCA 6 GBR 217515 James Knight 1636   Draycote Water SC U19 Male 51 57 52 26 52 (62)   300 238
54th ILCA 6 GBR 219090 Kai Hockley 2242   Greig City Academy U19 Male (60) 48 34 59 51 46   298 238
55th ILCA 6 GBR 195246 Issy Leetch 1196   Rutland SC U19 Female 56 (58) 49 22 56 58   299 241
56th ILCA 6 GBR 188220 William Thorogood 1308   Orwell YC U19 Male 45 49 (64) 58 40 53   309 245
57th ILCA 6 GBR 216767 Llion Morris 1229   Llandudno SC / Rydal Penrhos School U19 Male 52 55 48 46 (65) 49   315 250
58th ILCA 6 CHN 217034 Yizhuo Liu 2218 CHNYL29   U17 Female (66) 35 63 57 63 51   335 269
59th ILCA 6 GBR 216378 Matthew Stubbins 1303   Llandudno SC U19 Male 55 59 (73 DNC) 56 57 47   347 274
60th ILCA 6 GBR 190996 Barney Procter 1762   Cardiff Bay YC M Male 49 69 50 63 46 (73 DNC)   350 277
61st ILCA 6 GBR 217035 Maddie Childs 1061   Datchet Water SC U19 Female (65) 47 61 50 59 60   342 277
62nd ILCA 6 GBR 219833 Bryce Surguy 2280 GBRBS57 Corinthian Otters U19 Male 62 64 68 31 55 (73 DNC)   353 280
63rd ILCA 6 GBR 216704 Finn Sinclair 1807   Neyland YC U17 Male 61 (66) 62 48 58 52   347 281
64th ILCA 6 GBR 185966 Natalie Campbell 1054   Hayling Island Sailing Club M Female 68 67 (69) 35 67 64   370 301
65th ILCA 6 GBR 212382 Macrea Raymond 2249     U17 Male 63 63 60 (73 BFD) 64 56   379 306
66th ILCA 6 GBR 190673 Joe Mole 1227   Papercourt U19 Male (69) 65 65 61 62 54   376 307
67th ILCA 6 GBR 161755 Amanda Henderson 2140     GM Female 67 (70) 66 49 66 63   381 311
68th ILCA 6 GBR 214960 Lucy Davis 1086   RSrnYC & RTYC U19 Female 57 51 57 (73 DNC) 73 DNC 73 DNC   384 311
69th ILCA 6 GBR 214580 James Barrett 1016   Oxford SC U19 Male 59 60 59 (73 DNC) 73 DNC 73 DNC   397 324
70th ILCA 6 GBR 217500 Emelia Tinch 1974   Cardiff Bay YC U17 Female (71) 71 71 62 70 65   410 339
71st ILCA 6 GBR 194124 Mark tinkler 2438   Burghfield Sailing Club GM Male 72 68 67 (73 DNC) 68 66   414 341
72nd ILCA 6 GBR 216012 Poppy Lowe 2133   Royal Hospital School/Dabchicks Sailing U17 Female 70 72 70 (73 BFD) 69 67   421 348

ILCA 7 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Nationality Sail number HelmName Membership World Sailing Number Club Age Group Gender Race 1 R2 R3 R4 R5 R6 Penalties Total Nett
1st ILCA 7 GBR 220775 Sam Whaley 1880 GBRSW88 Swanage SC A Male 1 1 1 1 1 (2)   7 5
2nd ILCA 7 GBR 216373 James Percival-Cooke 1248   Norfolk Broads YC A Male 2 3 2 3 (5) 1   16 11
3rd ILCA 7 GBR 217303 Jacob Farren-Price 1107 GBRJF64 Stokes Bay SC A Male 3 4 3 (9) 3 4   26 17
4th ILCA 7 GBR 213519 Finley Dickinson 1495   Hayling Island SC U21 Male 5 5 4 5 2 (6)   27 21
5th ILCA 7 GBR 215303 Nick Welbourn 1876   Hykeham SC U21 Male 6 (12) 9 2 4 5   38 26
6th ILCA 7 GBR 218940 Jack Hopkins 1600   Delph SC A Male 8 2 7 (30 UFD) 8 3   58 28
7th ILCA 7 GBR 213658 Drew Barnes 1370   Christchurch Sailing Club U21 Male (11) 11 6 6 9 7   50 39
8th ILCA 7 GBR 215842 Kai Wolgram 1915 GBRKW39 Llyn Brenig SC U19 Male 7 7 8 (13) 7 11   53 40
9th ILCA 7 GBR 212907 James Foster 1540   Poole YC U21 Male 4 9 5 (30 BFD) 11 12   71 41
10th ILCA 7 GBR 211012 Gordon Cogan Sivarajan 1455 GBRGC60 Clyde Cruising Club U21 Male 14 10 10 4 6 (16)   60 44
11th ILCA 7 GBR 217871 Mark Lyttle 1668 IRLML15 Queen Mary SC GM Male 9 6 (12) 8 12 10   57 45
12th ILCA 7 CZE 216806 Andrew Lawson 2465     U21 Male 10 (14) 11 7 13 8   63 49
13th ILCA 7 GBR 205823 Josh Morgan 1228 GBRJM207 Dubai Offshore Sailing Club U21 Male (15) 15 15 12 10 9   76 61
14th ILCA 7 GBR 219069 Finlay Tulett 2285 GBRFT8 Dalgety Bay Sailing Club U21 Male 12 13 14 (18) 14 13   84 66
15th ILCA 7 GBR 191330 Luke Anstey 1357 GBRLA13 Frensham Pond SC U21 Male 13 (16) 13 16 16 15   89 73
16th ILCA 7 GBR 210223 Theo Gumbley 1564   Weir Wood SC U19 Male 20 8 16 15 21 (30 DNC)   110 80
17th ILCA 7 GBR 213545 George Sunderland 1838   Draycote Water SC U21 Male (22) 19 17 17 15 17   107 85
18th ILCA 7 GBR 216239 Jamie Blake 1035   Great Moor SC A Male 19 22 (23) 10 17 18   109 86
19th ILCA 7 GBR 215390 Thomas Brindley 1417 GBRTB82 Redesmere SC A Male (21) 21 20 11 20 14   107 86
20th ILCA 7 GBR 218528 Harry Newton 1233   Whitstable YC U21 Male 17 18 19 14 (22) 21   111 89
21st ILCA 7 GBR 205308 William Powell 2459     A Male 18 17 18 (20) 18 20   111 91
22nd ILCA 7 GBR 211324 Rhys Jones 1176   Cardiff YC A Male 16 20 (22) 19 19 19   115 93
23rd ILCA 7 UKR 218279 David Surkov 2272     M Male 23 (26) 21 24 23 22   139 113
24th ILCA 7 GBR 216611 Adrian Lynham 1201   Stokes Bay SC M Male (27) 23 25 23 24 23   145 118
25th ILCA 7 GBR 178383 James Noel 2309   Warsash SC M Male 24 24 24 25 (26) 25   148 122
26th ILCA 7 GBR 216034 Jaydon Owusu 2185     U19 Male 25 25 26 22 (27) 27   152 125
27th ILCA 7 GBR 215413 Chester Hendy 1155     A Male (30 RET) 30 DNC 30 DNC 21 25 24   160 130
28th ILCA 7 GBR 147662 Christopher-Joel Frederick 2186     U19 Male 26 27 27 26 (28) 26   160 132
29th ILCA 7 GBR 218434 Angus Kemp 1186     U21 Male (30 DNC) 30 DNC 30 DNC 30 DNC 30 DNC 30 DNC   180 150

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 Varies
DNCDid not come to the starting area Varies
DSQDisqualification 66
RETRetired 30
UFDU flag disqualification under rule 30.3 Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com