The UKLA ILCA 4 Open & National Championships

Hayling Island Sailing Club

Results are provisional as of 16:11 on July 22, 2022

Contents

Gold Flight

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 48, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Flight Nationality Sail
number
mem
num
Name World
Sailing
Number
Gender Sailing
Age
Age
Category
Club Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7 Q8 F1 Penalties Total Nett
1st ILCA 4 Gold GBR 206839 1777 Henry Redmond GBRHR26 Male 17 U18 Covenham SC 4 7 1 1 1 1 (48 UFD) 2 8   73 25
2nd ILCA 4 Gold GBR 216023 1965 Freddie Sunderland GBRFS28 Male 15 U16 Draycote Water SC 1 1 4 9 3 3 (35) 2 2   60 25
3rd ILCA 4 Gold   210411 2023 Fred Salter GBRFS27 Male 17 u18 n Gurnard Sailing Club / Brading Haven 9 5 3 (14) 1 2 8 4 3   49 35
4th ILCA 4 Gold GBR 207299 1999 Noah Evans GBRNE15 Male 16 U18 Royal Victoria Yacht Club 1 3 1 15 7 1 (37) 4 5   74 37
5th ILCA 4 Gold HKG 215313 HKG5 Peter Jessop   Male 14 u16 n   4 5 7 3 4 7 (25) 1 7   63 38
6th ILCA 4 Gold GBR 195154 1023 Angus Beale GBRAB187 Male 16 U18 Corinthian Otters 2 6 (17) 1 10 4 11 1 21   73 56
7th ILCA 4 Gold GBR 183526 2347 Jude Stanley   Male 17 U18   6 (10) 4 6 3 9 4 6 19   67 57
8th ILCA 4 Gold   214081 1628 Henry Keegan   Male 16 u18 n Parkstone YC 8 8 (48 UFD) 12 8 15 1 7 4   111 63
9th ILCA 4 Gold GBR 216648 1298 Max Steele GBRMS136 Male 17 U18 Wembley SC; Stokes Bay SC 19 SCP 3 2 3 16 10 (33) 10 1 3 100 67
10th ILCA 4 Gold GBR 220097 2254 Archie Munro-Price GBRAM139 Male 15 U16 WPNSA 8 4 5 13 2 6 (14) 11 20   83 69
11th ILCA 4 Gold GBR 214074 2292 Samuel Osborne   Male 15 U16 Royal Victoria Yacht Club (25) 9 6 8 14 3 15 6 16   102 77
12th ILCA 4 Gold GBR 216656 1979 Edwin Cross GBREC57 Male 16 U18 Shoreham SC 12 6 9 7 8 6 9 (20) 25   102 82
13th ILCA 4 Gold GBR 204915 1947 Cameron Bignold-Kyles   Male 15 U16 Royal Lymington Yacht Club 10 17 16 14 (24) 4 2 10 14   111 87
14th ILCA 4 Gold GBR 206959 2025 Toby Smith   Male 14 U16 Rutland SC / Royal Hospital School 31 7 2 (37) 11 5 21 3 11   128 91
15th ILCA 4 Gold GBR 212405 2644 Tom Hakes GBRTH91 Male 14 U16 Parkstone YC 3 4 20 25 7 22 (30) 5 12   128 98
16th ILCA 4 Gold GBR 215283 1946 Millie Lewis GBRML73 Female 16 U18 Medway YC 14 14 8 (27) 2 13 16 15 17   126 99
17th ILCA 4 Gold GBR 213644 2000 Robin Phipps   Male 16 U18 Parkstone YC 11 20 10 4 5 14 22 (25) 13   124 99
18th ILCA 4 Gold GBR 217873 2054 Alex Cogan Sivarajan   Male 17 U18 Clyde Cruising Club 2 2 25 (35) 9 22 27 8 6   136 101
19th ILCA 4 Gold GBR 207087 1427 Archie Burton GBRAB207 Male 16 U18 Beaver 27 (32) 3 6 6 5 18 13 24   134 102
20th ILCA 4 Gold GBR 205176 2173 Samson Cross GBRSC152 Male 14 U16 Shoreham SC 18 19 15 12 6 15 (48 UFD) 3 18   154 106
21st ILCA 4 Gold GBR 214203 1988 Alfie Noel   Male 15 U16 Stokes Bay SC 13 25 13 5 13 2 24 (27) 15   137 110
22nd ILCA 4 Gold   173537 2279 Ralph Surguy GBRRS145 Male 15 u16 n Corinthian Otters 7 (28) 9 22 12 20 3 5 32   138 110
23rd ILCA 4 Gold GBR 198211 1945 Harry West GBRHW46 Male 14 U16 Royal Lymington Yacht Club 16 15 17 11 (31) 8 4 22 23   147 116
24th ILCA 4 Gold GBR 216607 1143 Amélie Hacker   Female 15 U16 Rutland SC 20 21 15 2 10 12 6 (23) 31   140 117
25th ILCA 4 Gold GBR 214580 1458 Hamish Collingridge   Male 16 U18 Waldringfield SC 19 (26) 8 15 14 16 13 8 27   146 120
26th ILCA 4 Gold   207093 2015 Harry Rowlands   Male 15 u16 n Rutland SC 9 22 (33) 17 19 11 7 14 22   154 121
27th ILCA 4 Gold   209979 1208 Jack McCormick   Male 16 u18 n Parkstone YC 7 (20) 16 4 18 14 12 19 34   144 124
28th ILCA 4 Gold HKG 212357 HKG4 Shaan Mutreja GBRSM118 Male 17 u18 n Royal Hong Kong Yacht Club 13 11 10 22 16 16 (23) 15 28   154 131
29th ILCA 4 Gold GBR 212026 1991 Tom Thwaites   Male 16 U18   10 17 6 8 4 21 (39) 26 45   176 137
30th ILCA 4 Gold   201358 2120 Daisy Fisher   Female 17 u18 n   21 (30) 19 10 9 13 19 21 26   168 138
31st ILCA 4 Gold GBR 215695 1204 Freddie Maclaverty GBRFM30 Male 14 U16 Llandudno SC/ Rydal school (26) 16 7 7 23 7 20 18 41   165 139
32nd ILCA 4 Gold GBR 171988 1049 Toby Bush   Male 17 U18 Waldringfield SC 32 (40) 5 19 15 19 2 20 29   181 141
33rd ILCA 4 Gold HKG 209319 HKG6 Seb Van Ommeren NEDSV39 Male 16 u18 n   17 2 25 17 20 19 (48 UFD) 9 39   196 148
34th ILCA 4 Gold GBR 189059 2144 Kaitlyn Wyatt GBRKW47 Female 16 U18 Shoreham SC / Papercourt SC 12 13 22.5 20 15 (24) 24 12 30   172.5 148.5
35th ILCA 4 Gold GBR 209984 2130 Tatiana Hazelwood   Female 15 U16 Royal Hospital School/Rutland SC 17 9 (39) 10.5 30 21 8 14 40   188.5 149.5
36th ILCA 4 Gold GBR 185604 2398 Nathan Russell   Male 15 U16 RHYC 3 15 22 20 24 (26) 5 13 48   176 150
37th ILCA 4 Gold IRL 213081 IRL2 Hannah Dadley-Young GBRHD21 Female 17 u18 n Ballyholme YC 22 (34) 18 24 17 18 31 11 9   184 150
38th ILCA 4 Gold GBR 188584 1949 Max Tait   Male 15 U16 Royal Lymington yacht club 15 23 11 18 (33) 9 21 18 36   184 151
39th ILCA 4 Gold GBR 217872 2314 Tom Moss   Male 16 U18 Ripon SC 22 26 20 25 21 8 28 (30) 10   190 160
40th ILCA 4 Gold GBR 216513 2122 Megan Thomson GBRMT56 Female 16 U18 Island Barn Reservoir SC 27 (31) 11 16 5 20 26 16 47   199 168
41st ILCA 4 Gold   210618 2031 Jacoby Keegan   Male 15 u16 n   15 29 (31) 28 19 18 3 23 35   201 170
42nd ILCA 4 Gold HKG 215277 HKG3 Daniel Kin Chung Chan HKG 215277 Male 15 u16 n   5 1 33 21 28 25 (39) 24 38   214 175
43rd ILCA 4 Gold GBR 218043 2180 Tom Rawlings   Male 14 U16 Lyme Regis Sailing Club 16 26 SCP 14 21 29 30 (33) 9 33   211 178
44th ILCA 4 Gold GBR 200715 2229 Dylan Beatty   Male 16 U18 Rutland SC 28 24 26 13 25 10 (48 UFD) 7 46   227 179
45th ILCA 4 Gold GBR 201529 1109 Will Fearn GBRWF8 Male 17 U18 Rutland SC 30 (37) 14 16 27 11 10 28 44   217 180
46th ILCA 4 Gold GBR 212037 1044 Aimee Bray GBRAB181 Female 16 U18 Banbury SC 14 19 19 28 13 25 (29) 24 42   213 184
47th ILCA 4 Gold GBR 208668 2125 Noah Wood   Male 16 U18 Clwb Hwylio Pwllheli SC 24 23 23 9 (35) 29 14 27 37   221 186
48th ILCA 4 Gold GBR 212224 2220 Alex Canham   Male 16 U18 Dabchicks SC 21 25 22.5 19 17 (32) 11 30 43   220.5 188.5

Silver Flight

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 48, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Flight Nationality Sail
number
mem
num
Name World
Sailing
Number
Gender Sailing
Age
Age
Category
Club Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7 Q8 F1 Penalties Total Nett
1st ILCA 4 Silver GBR 195819 2161 Max Bromilow   Male 15 U16 Parkstone YC 11 13 29 (33) 27 33 19 21 8   194 161
2nd ILCA 4 Silver GBR 212386 2028 Harry Burge   Male 15 U16 Rutland SC 19 21 13 (43) 23 23.5 10 41 12   205.5 162.5
3rd ILCA 4 Silver GBR 220823 2176 Spirit Alderson   Male 14 U16 Derwent Reservoir Sailing Club 24 31 21 23 18 23 (32) 12 14   198 166
4th ILCA 4 Silver GBR 218036 1732 Imogen Palmer GBR IP17 Female 16 U18 RSC/RCYC (35) 30 18 33 11 26 12 31 6   202 167
5th ILCA 4 Silver GBR 212661 1185 Josie Kelly   Female 15 U16 Felpham SC 25 18 (34) 29 31 27 23 17 1   205 171
6th ILCA 4 Silver GBR 182266 2424 Immi Rees GBRIR15 Female 14 U16 RYA 29 (38) 26 24 22 33 16 17 9   214 176
7th ILCA 4 Silver AUS 217000 2454 Gretel Haines   Female 14 u16 n   33 16 12 48 DNF (49 DNC) 17 18 16 17   226 177
8th ILCA 4 Silver GBR 210099 2451 Ben Anderson   Male 13 U16 Gurnard Sailing Club 6 10 48 DNF (49 DNC) 49 DNC 49 DNC 1 19 2   233 184
9th ILCA 4 Silver GBR 192783 2208 Jemima Cook GBRJC191 Female 17 U18 Corinthian Otters/Burnham SC 26 27 28 26 29 28 5 (34) 16   219 185
10th ILCA 4 Silver GBR 218413 2458 Erin Pank GBREP26 Female 16 U18 Castle Cove SC 18 8 27 35 34 35 (48 UFD) 26 11   242 194
11th ILCA 4 Silver GBR 190793 2571 Oscar Hoult   Male 17 U18   40 (43) 30 10.5 12 17 20 34 32   238.5 195.5
12th ILCA 4 Silver GBR 211166 2400 Seb Lyttle   Male 13 U16   23 14 (48 UFD) 42 35 38 17 35 3   255 207
13th ILCA 4 Silver GBR 215417 2299 Stella Nygard   Female 15 U16 Draycote Water SC 20 27 (37) 37 26 30 26 33 15   251 214
14th ILCA 4 Silver GBR 214935 2480 Bjorn Handley   Male 16 U18 Island Barn Reservoir SC (34) 34 27.5 30 32 23.5 29 33 7   250 216
15th ILCA 4 Silver GBR 133286 2441 Bea West   Female 15 U16 Newhaven and Seaford SC 28 12 42 32 39 (43) 6 37 26   265 222
16th ILCA 4 Silver GBR 218865 2217 Maia Delin   Female 14 U16 WPNSA 34 18 31 26 (44) 44 15 43 20   275 231
17th ILCA 4 Silver GBR 206428 1936 Edward Sitton   Male 17 U18 Warsash SC 35 11 24 31 22 12 (49 DNC) 49 DNC 49 DNC   282 233
18th ILCA 4 Silver GBR 210001 2617 Aimee Bulkes   Female 14 U16 Bowmoor SC 30 36 41 2 (43) 40 41 41 10   284 241
19th ILCA 4 Silver GBR 203964 2230 Lara Odling   Female 17 U18 Restronguet SC (42) 33 37 39 20 32 34 25 21   283 241
20th ILCA 4 Silver GBR 183551 2426 Frances Daubeny   Female 16 U18 Royal Lymington Yacht Club 38 29 35 (41) 33 36 7 29 37   285 244
21st ILCA 4 Silver GBR 203312 2189 Lauren Irons   Female 15 U16 Papercourt SC / Island Barn RSC 37 (39) 30 32 21 31 30 35 29   284 245
22nd ILCA 4 Silver GBR 201649 2052 Elena Hattam   Female 17 U18 Rutland SC 41 24 36 42 28 (45) 22 40 13   291 246
23rd ILCA 4 Silver GBR 202408 2151 Eloise Cusden   Female 15 U16 PPSA (46) 39 29 31 39 27 25 36 24   296 250
24th ILCA 4 Silver GBR 212943 2622 Monty Desforges   Male 15 U16   (41) 36 27.5 18 26 28 37 32 49 DNC   294.5 253.5
25th ILCA 4 Silver GBR 212559 1177 Freddie Jones GBRFJ8 Male 17 U18 Hayling Island SC 29 37 36 36 30 34 (49 DNC) 49 DNC 4   304 255
26th ILCA 4 Silver GBR 198827 2039 Joseph Henderson   Male 16 U18 Welsh Harp Sailing Club 33 (46) 44 36 40 34 31 32 5   301 255
27th ILCA 4 Silver GBR 205148 1217 Harry McTiernan   Male 17 U18 Brightlingsea SC & Royal Harwich YC 31 38 (43) 40 38 35 34 28 18   305 262
28th ILCA 4 Silver GBR 210241 1810 Henry Smith   Male 16 U18 West Riding SC (45) 42 24 29 36 29 38 37 28   308 263
29th ILCA 4 Silver GBR 201861 1978 Sara Goujon   Female 15 U16 Hunts SC 37 28 (46) 45 45 42 13 36 22   314 268
30th ILCA 4 Silver GBR 159450 2288 Tim Czura   Male 16 U18   38 (45) 32 30 37 39 27 40 27   315 270
31st ILCA 4 Silver GBR 191333 2636 Teo Sheffield   Male 14 U16   36 35 40 40 (41) 40 32 29 19   312 271
32nd ILCA 4 Silver GBR 216870 2191 Finn Goodman   Male 16 U18 Teesdale Sailing & Watersports Club 40 44 12 23 34 37 43 (45) 39   317 272
33rd ILCA 4 Silver GBR 207649 2068 Harriet George   Female 16 U18 Royal Hospital School / Royal Corinthian (43) 43 32 34 41 31 28 43 23   318 275
34th ILCA 4 Silver TCA 209697 2236 Grace Coleman Reaston Brown TCAGC1 Female 16 u18 n Provo Sailing Academy /Royal Hospital Sc (42) 35 35 27 40 41 35 31 35   321 279
35th ILCA 4 Silver GBR 206191 2211 Poppy Luxton   Female 16 U18 Restronguet SC 36 33 (49 DNC) 49 DNC 49 DNC 49 DNC 17 22 25   329 280
36th ILCA 4 Silver GBR 218991 1972 Lucia Aikman   Female 18 A   45 42 (48 UFD) 34 42 36 9 39 34   329 281
37th ILCA 4 Silver GBR 217181 2498 Thalya Ambroziak   Female 17 U18 Hawley Lake Sail Training Centre (44) 44 40 5 36 38 36 38 49 DNC   330 286
38th ILCA 4 Silver GBR 192829 2628 Jack Wilson   Male 15 U16   23 22 45 (49 DNC) 49 DNC 49 DNC 36 38 31   342 293
39th ILCA 4 Silver GBR 167848 2020 Freya Halsall   Female 16 U18 WOSC 32 32 41 43 38 37 38 (44) 33   338 294
40th ILCA 4 Silver GBR 213572 2430 Myles Mawditt   Male 16 U18 Thorpe Bay Yacht Club 39 (49 DNC) 34 41 25 42 40 44 30   344 295
41st ILCA 4 Silver GBR 189695 2335 Arran Goodman GBRAG78 Male 16 U18 Hill Head SC (47) 47 21 44 37 39 40 42 36   353 306
42nd ILCA 4 Silver GBR 85228 2591 Oscar Bartlett   Male 13 U16   43 41 38 38 43 (49 DNC) 41 42 38   373 324
43rd ILCA 4 Silver GBR 167839 2371 Emily Batterton   Female 16 U18 West Oxfordshire Sailing Club (44) 41 38 38 42 41 42 39 49 DNC   374 330
44th ILCA 4 Silver GBR 219627 2427 Grace Stephens   Female 12 U16 Hayling Island SC 39 40 39 39 32 48 UFD (49 DNC) 49 DNC 48 DNS   383 334
45th ILCA 4 Silver GBR 204142 2503 Peter Hewitt   Male 13 U16 Hayling Island SC (49 DNC) 49 DNC 47 46 46 46 49 DNC 49 DNC 40   421 372
46th ILCA 4 Silver GBR 175461 2645 Francesca Wise   Female 15 U16 East Lothian Yacht Club, North Berwick 48 DNS (49 DNC) 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC   440 391
47th ILCA 4 Silver UAE 207895 UAE1 Othman Alhammadi UAEOA7 Male 17 u18 n Abu Dhabi Marine Sports Club (49 DNC) 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC   441 392
47th ILCA 4 Silver UAE 208117 UAE2 Alzaabi Mohamed UAEMA19 Male 16 u18 n Abu Dhabi Marine Sports Club (49 DNC) 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC 49 DNC   441 392

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 49
DNFStarted but did not finish 48
DNSCame to the start area but did not start 48
SCPScoring penalty under rule 44.3 Varies
UFDU flag disqualification under rule 30.3 48



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com