The UKLA ILCA 6 Open & National Championships

Hayling Island Sailing Club

Results are provisional as of 12:24 on July 28, 2022

Contents

Gold Flight

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 52, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Flight Nationality Sail
number
mem
num
HelmName World
Sailing
Number
Gender Sailing Age Age
Category
Club Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7 Q8 F1 F2 Tally
Penalties
Total Nett
1st ILCA 6 Gold GBR 219900 1457 Daisy Collingridge   Female 23 A Waldringfield SC 4 1 1 1 1 (53 BFD) 1 1 3 1   67 14
2nd ILCA 6 Gold GBR 216391 1719 Matilda Nicholls GBRMN16 Female 21 A Aldeburgh YC 2 3 3 2 1 2 2 2 (4) 2   23 19
3rd ILCA 6 Gold GBR 220042 1514 Ben Elvin   Male 39 AM Stokes Bay SC 1 4 3 2 2 1 1 6 1 (44)   65 21
4th ILCA 6 Gold GBR 218942 2576 Ross Harvey   Male 36 AM Hayling Island SC / Stokes Bay SC 4 5 1 1 3 4 4 2 (12) 4   40 28
5th ILCA 6 Gold GBR 216115 1517 Jon Emmett   Male 45 M Weir Wood SC (9) 2 6 6 4 3 4 5 2 5   46 37
6th ILCA 6 Gold ROU 217836 2304 Ebru Bolat ROUEB1 Female 23 a n Sportul Studentesc Bucuresti 5 3 2 3 8 2 6 5 (11) 6   51 40
7th ILCA 6 Gold GBR 219391 1997 Anya Haji-Michael GBRAH128 Female 23 A Redesmere SC 3 6 2 5 6 5 3 4 7 (16)   57 41
8th ILCA 6 Gold GBR 218694 1274 Molly Sacker   Female 22 A   1 (16) 4 6 2 3 5 1 8 14   60 44
9th ILCA 6 Gold GBR 218711 2163 William Pank   Male 19 U21 Norfolk Broads YC 2 2 9 10 15 1 2 3 (16) 3   63 47
10th ILCA 6 Gold GBR 220040 1014 Chloe Elvin   Female 24 A Stokes Bay SC 7 7 7 3 4 6 7 4 9 (35)   89 54
11th ILCA 6 Gold NZL 217849 NZL1 Matthew Rist   Male 18 u19 n Manly SC 14 10 5 5 5 5 6 16 6 (29)   101 72
12th ILCA 6 Gold GBR 216646 1046 Alastair Brown   Male 21 A Stokes Bay SC Great Moor SC 19 13 7 4 3 (53 BFD) 9 9 5 9   131 78
13th ILCA 6 Gold BER 220732 2442 Adriana Penruddocke BERAP3 Female 22 a n RBYC/SPBC 11 (16) 5 4 5 10 11 8 13 12   95 79
14th ILCA 6 Gold GBR 220776 1167 Freddie Howarth   Male 17 U19 Parkstone YC 6 8 4 8 9 6 14 10 (15) 15   95 80
15th ILCA 6 Gold GBR 220041 1562 Ian Gregory GBRIG12 Male 51 M Frensham Pond SC / Stokes Bay SC 7 1 13 10 17 4 15 16 (20) 8   111 91
16th ILCA 6 Gold HKG 213307 HKG1 Charles Robinson GBRCR79 Male 16 u17 n HKSI 15 14 6 7 13 7 8 7 18 (26)   121 95
17th ILCA 6 Gold GBR 158265 2409 Alistair Coates   Male 46 M Budworth SC 21 8 8 7 16 (53 BFD) 5 8 17 7   150 97
18th ILCA 6 Gold GBR 217881 1865 Charlotte Videlo GBRCV5 Female 19 U21 Frensham Pond SC / Stokes Bay SC 17 7 11 15 8 8 13 12 (32) 11   134 102
19th ILCA 6 Gold FRA 207699 FRA1 Callum Wyper FRACW8 Male 17 u19 n SR Antibes 9 9 9 11 11 15 9 17 14 (25)   129 104
20th ILCA 6 Gold GBR 220158 1337 Christine Wood   Female 21 A Clyde Cruising Club 5 12 12 14 12 9 7 13 21 (27)   132 105
21st ILCA 6 Gold GBR 211013 2408 James Curtis GBRJC214 Male 17 U19 Bosham SC 6 18 (26 SCP) 12 10 7 12 11 19 10   131 105
22nd ILCA 6 Gold GBR 209056 1246 Oliver Payne   Male 16 U17 Stokes Bay SC 13 6 14 8 18 9 10 12 (27) 17   134 107
23rd ILCA 6 Gold GBR 214007 1559 Jack Graham-Troll   Male 17 U19 Royal Lymington Yacht Club 8 15 (53 UFD) 13 7 11 8 3 23 21   162 109
24th ILCA 6 Gold GBR 212232 2579 Ben Whaley   Male 23 A   12 14 (53 UFD) 9 6 53 BFD 3 7 10 13   180 127
25th ILCA 6 Gold GBR 215206 2489 Roo Purves   Male 15 U17   12 21 15 9 11 14 14 9 22 (23)   150 127
26th ILCA 6 Gold GBR 218860 2439 Jon Gay   Male 49 M Lochaber Yacht Club 15 9 13 16 7 15 15 23 (26) 19   158 132
27th ILCA 6 Gold GBR 219067 2029 Rory Ferrier   Male 16 U17 East Lothian YC 10 22 16 17 10 11 18 13 24 (39)   180 141
28th ILCA 6 Gold GBR 213524 1314 Jamie Tylecote GBRJT92 Male 17 U19 Rutland SC 8 11 12 18 12 16 11 11 (45) 43   187 142
29th ILCA 6 Gold GBR 217179 2001 Daniel Fletcher GBRDF38 Male 18 U19 Queen Mary SC 27 21 10 11 17 13 12 15 (43) 18   187 144
30th ILCA 6 Gold GBR 211165 1666 Josh Lyttle   Male 16 U17 Queen Mary SC 20 11 16 20 15 10 17 21 (31) 24   185 154
31st ILCA 6 Gold GBR 213563 1281 Joe Scurrah   Male 34 AM Carsington Lake SC 22 23 15 15 13 8 20 10 (39) 32   197 158
32nd ILCA 6 Gold IRL 212564 2276 Ellen Barbour   Female 19 u21 n CAYC/EABC 11 20 23 23 18 18 10 18 (42) 22   205 163
33rd ILCA 6 Gold CAY 217690 2046 Charlotte Webster CAYCW1 Female 18 u19 n Cayman Islands SC 10 20 19 20 23 23 16 14 (37) 28   210 173
34th ILCA 6 Gold IRL 162608 IRL1 Lucas Nixon   Male 19 u21 n Ballyholme YC 18 22 22 22 20 20 19 20 (33) 20   216 183
35th ILCA 6 Gold NZL 217424 NZL2 Maddie Rist NZLMR21 Female 17 u19 n Manly Sailing Club 24 28 11 18 22 14 21 20 30 (45)   233 188
36th ILCA 6 Gold GBR 212008 1099 Samantha Edwards GBRSE29 Female 19 U21 Papercourt SC 21 24 21 14 19 20 16 19 34 (37)   225 188
37th ILCA 6 Gold GBR 218432 1763 Honor Procter   Female 17 U19 Cardiff Bay YC 16 15 24 (53 UFD) 16 17 18 6 29 50   244 191
38th ILCA 6 Gold GBR 215383 1378 Thomas Bates   Male 17 U19 Ripon SC 22 25 18 21 19 16 23 19 (38) 30   231 193
39th ILCA 6 Gold GBR 219390 1744 Niall Peelo IRLNP8 Male 48 M Queen Mary SC 18 17 14 17 21 12 23 21 (53 DNC) 53 DNC   249 196
40th ILCA 6 Gold GBR 220821 1342 Archie Wright   Male 17 U19 Stokes Bay SC 24 17 (53 UFD) 19 14 13 13 22 41 33   249 196
41st ILCA 6 Gold GBR 219660 1257 Rhys Powell   Male 18 U19   25 32 20 13 20 18 17 22 (48) 36   251 203
42nd ILCA 6 Gold GBR 217515 1636 James Knight   Male 17 U19 Draycote Water SC 13 26 23 23 22 21 22 15 (44) 41   250 206
43rd ILCA 6 Gold GBR 208659 1121 Luka Franklin   Male 18 U19 Island Barn Reservoir SC 28 24 17 24 23 17 24 14 35 (38)   244 206
44th ILCA 6 Gold GBR 220440 1610 Max Hunt   Male 65 GGM Whitstable YC 27 10 19 16 26 (53 DNC) 21 28 25 40   265 212
45th ILCA 6 Gold GBR 206301 2399 James Russell   Male 18 U19 RHYC 23 5 22 25 30 27 24 17 (49) 42   264 215
46th ILCA 6 Gold HKG 208711 1193 Henry Koe HKGB14 Male 17 u19 n Island Barn Reservoir SC (53 DNC) 53 DNC 8 12 14 12 20 24 28 46   270 217
47th ILCA 6 Gold GBR 208325 1859 Dru Townsend GBRDT43 Female 17 U19 Portishead/Chew Valley Lake 35 29 17 19 9 28 19 25 36 (47)   264 217
48th ILCA 6 Gold GBR 195246 1196 Issy Leetch   Female 17 U19 Rutland SC 19 13 20 27 24 19 28 25 47 (48)   270 222
49th ILCA 6 Gold GBR 183264 2321 Savva Tretyakov   Male 25 A Penarth Yacht Club 28 26 26 21 28 22 22 27 (46) 31   277 231
50th ILCA 6 Gold GBR 185603 1963 Reuben Hudson   Male 16 U17 Shoreham SC/Island Barn SC 26 19 28 27 21 25 26 34 40 (49)   295 246
51st ILCA 6 Gold GBR 185654 1210 Hazel McDonnell   Female 17 U19 Hollowell SC 3 4 47 40 36 37 30 18 (51) 34   300 249
52nd ILCA 6 Gold GBR 219833 2280 Bryce Surguy GBRBS57 Male 17 U19 Corinthian Otters 34 29 25 22 27 24 27 24 50 (51)   313 262

Silver Flight

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 52, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Flight Nationality Sail
number
mem
num
HelmName World
Sailing
Number
Gender Sailing Age Age
Category
Club Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7 Q8 F1 F2 Tally
Penalties
Total Nett
1st ILCA 6 Silver GBR 219090 2242 Kai Hockley   Male 17 U19 Greig City Academy 30 27 24 26 28 23 30 (31) 9 7   235 204
2nd ILCA 6 Silver GBR 217035 1061 Maddie Childs   Female 17 U19 Datchet Water SC 26 28 (35) 28 30 21 32 35 4 3   242 207
3rd ILCA 6 Silver GBR 212556 1251 Annabelle Pierce-Jones   Female 18 U19 Pwllheli SC 36 30 32 29 (37) 30 25 27 6 9   261 224
4th ILCA 6 Silver GBR 216647 1097 Xavier Dunn   Male 17 U19 Warsash SC 31 (35) 27 30 26 30 31 26 1 28   265 230
5th ILCA 6 Silver GBR 188220 1308 William Thorogood   Male 18 U19 Orwell YC 38 39 18 24 24 26 40 (42) 2 21   274 232
6th ILCA 6 Silver GBR 214110 1349 Andy Allan   Male 66 GGM Trimpley SC 29 31 36 31 (38) 22 32 35 13 4   271 233
7th ILCA 6 Silver HKG 204911 HKG2 Tommy Wong HKGHW7 Male 18 u19 n Hong Kong Sports Institute / Hebe Haven 32 37 30 (53 RET) 29 19 29 32 7 19   287 234
8th ILCA 6 Silver   212382 2249 Macrea Raymond   Male 16 u17 n Bough Beech SC (36) 33 32 26 32 34 35 31 11 1   271 235
9th ILCA 6 Silver GBR 210212 1406 Liam Boyce   Male 18 U19 Filey SC 17 12 42 33 (45) 34 36 29 25 13   286 241
10th ILCA 6 Silver HKG 209946 2566 Tsz Yat Lumiere Ng   Male 20 u21 n   44 34 25 30 29 (53 BFD) 37 29 8 10   299 246
11th ILCA 6 Silver GBR 190673 1227 Joe Mole   Male 17 U19 Papercourt/QMSC 43 (46) 30 34 34 28 35 36 5 6   297 251
12th ILCA 6 Silver GBR 219022 2134 Georgia Hughes GBRGH52 Female 17 U19 Llandegfedd SC 25 25 (44) 34 37 36 34 34 19 11   299 255
13th ILCA 6 Silver   218156 TBC Sam Lowbridge   Female 13 u17 n Rutland SC 23 32 34 40 35 25 (42) 39 15 14   299 257
14th ILCA 6 Silver GBR 214960 1086 Lucy Davis   Female 18 U19 RSrnYC & RTYC (53 DNC) 53 DNC 26 39 32 24 33 28 3 23   314 261
15th ILCA 6 Silver GBR 192440 2553 Jemima Gotto   Female 16 U17 RHYC/NBYC 30 23 31 33 (43) 42 28 38 24 12   304 261
16th ILCA 6 Silver GBR 193490 2106 Ed Eeles   Male 15 U17   (45) 44 27 32 27 31 31 33 14 25   309 264
17th ILCA 6 Silver GBR 208968 2435 Kai Surcouf   Male 16 U17   (43) 41 33 32 33 33 37 30 12 20   314 271
18th ILCA 6 Silver MEX 221315 MEX1 Ignacio Richards   Male 17 u19 n Club Nautico Valle de Bravo (Mexico) 37 36 29 28 25 45 (53 DNS) 53 DNS 18 5   329 276
19th ILCA 6 Silver GBR 181673 2030 Ellen Morley   Female 18 U19 Hollowell SC 16 19 (46) 46 46 46 45 33 27 2   326 280
20th ILCA 6 Silver GBR 189366 2538 Tess Crooks   Female 17 U19   32 36 41 35 (42) 35 26 30 16 31   324 282
21st ILCA 6 Silver GBR 161755 2140 Amanda Henderson   Female 57 GM Lochaber Yacht Club 46 43 35 31 39 32 41 (50) 10 8   335 285
22nd ILCA 6 Silver GBR 198575 1310 Molly Tulett   Female 21 A Dalgety Bay SC 40 (49) 40 29 31 29 34 40 17 26   335 286
23rd ILCA 6 Silver   164918 1437 John Cant   Male 33 am n Erith YC 39 27 28 38 42 (53 BFD) 40 37 21 15   340 287
24th ILCA 6 Silver GBR 202437 2403 Filip Wojcik   Male 16 U17 Hythe SC/Weston SC/Royal Lymington YC 41 40 38 (42) 33 26 36 40 20 18   334 292
25th ILCA 6 Silver GBR 181574 2635 Laura Elms   Female 16 U17   33 33 (45) 45 34 43 38 36 28 17   352 307
26th ILCA 6 Silver GBR 219092 2107 Benjamin Eeles   Male 25 A   38 41 (53 RET) 53 DNC 31 33 29 38 22 32   370 317
27th ILCA 6 Silver GBR 172700 1022 Mary-Anne Beacock   Female 18 U19 Coniston SC 31 38 45 (49) 46 36 39 39 32 16   371 322
28th ILCA 6 Silver GBR 215531 2575 Ruairi Herrington   Male 15 U17   29 40 37 38 35 31 33 32 (53 DNC) 53 DNC   381 328
29th ILCA 6 Silver GBR 196652 2164 Grace Pank   Female 17 U19   39 30 29 41 40 27 27 47 (53 DNC) 53 DNC   386 333
30th ILCA 6 Silver GBR 209413 2490 Alistair MacKinnon   Male 16 U17   37 31 47 48 (49) 37 39 37 31 27   383 334
31st ILCA 6 Silver   153773 1955 Luke Crichton   Male 17 u19 n Llandegfedd SC 41 (44) 34 39 38 44 38 43 30 29   380 336
32nd ILCA 6 Silver GBR 208971 1980 Olliver Boyle   Male 14 U17 St Catherines SC 35 38 41 47 48 29 25 23 (53 DNC) 53 DNC   392 339
33rd ILCA 6 Silver   209933 1656 Julian Lloyd   Male 57 gm n Notts County SC 48 (51) 31 36 36 32 42 46 37 35   394 343
34th ILCA 6 Silver GBR 218155 2079 Simon Cavey   Male 61 GM Queen Mary SC 33 34 21 25 25 (53 DNC) 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC   403 350
35th ILCA 6 Silver GBR 189138 2466 Jessye Opoku-Ware   Male 16 U17   46 42 39 45 43 40 (50) 49 26 22   402 352
36th ILCA 6 Silver GBR 192557 2587 Ollie Williams   Male 16 U17   49 48 38 37 45 40 (53 DNC) 53 DNC 23 24   410 357
37th ILCA 6 Silver GBR 217500 1974 Emelia Tinch   Female 16 U17 Cardiff Bay YC (47) 47 37 37 44 39 43 45 34 34   407 360
38th ILCA 6 Silver GBR 179812 1133 Islay Goodman GBRIG16 Female 18 U19 Hill Head SC 44 37 43 41 (53 DNC) 53 DNC 43 42 29 30   415 362
39th ILCA 6 Silver GBR 205307 2133 Poppy Lowe GBRPL45 Female 16 U17 Royal Hospital School/Dabchicks Sailing (51) 48 43 35 41 35 47 45 36 36   417 366
40th ILCA 6 Silver GBR 211322 1904 Natalya Williams   Female 22 A Datchet Water SC 42 39 36 43 47 41 44 26 (53 DNC) 53 DNC   424 371
41st ILCA 6 Silver GBR 219361 2548 Thomas Watson   Male 17 U19 Llyn Brenig SC (50) 47 48 44 41 39 46 44 33 33   425 375
42nd ILCA 6 Silver GBR 217672 2431 Alex Strassberg Alonso   Male 16 U17 Bosham SC (52) 52 42 42 44 38 48 48 35 37   438 386
43rd ILCA 6 Silver GBR 215304 2562 Cameron Wise   Male 17 U19 East Lothian YC 42 45 40 44 39 38 41 44 (53 DNC) 53 DNC   439 386
44th ILCA 6 Silver   160649 1577 Sarah Harding   Female 58 gm n Chew Valley Lake SC 34 35 46 46 47 41 46 43 (53 DNC) 53 DNC   444 391
45th ILCA 6 Silver GBR 208988 2567 Tyler Horton   Female 15 U17   45 49 39 36 40 (53 DNC) 44 41 53 DNC 53 DNC   453 400
46th ILCA 6 Silver GBR 217551 2026 Benjamin Tylecote GBRBT14 Male 19 U21 Rutland SC 20 18 (53 DNC) 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC   462 409
47th ILCA 6 Silver GBR 196755 2437 Daniel Bevan   Male 16 U17   40 42 33 43 (53 DNC) 53 DNC 47 46 53 DNC 53 DNC   463 410
48th ILCA 6 Silver HKG 209950 2263 Wai Chak Tsui HKGWT3 Male 15 u17 n Hong Kong Sports Institute 14 43 (53 DNC) 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC   481 428
49th ILCA 6 Silver GBR 150742 1348 James Allan   Male 29 A Aylesbury SC 48 46 44 (53 DNC) 53 DNC 53 DNC 49 47 53 DNC 53 DNC   499 446
50th ILCA 6 Silver GBR 191710 2536 Felix Harris   Male 16 U17 Hooe Point SC 49 50 (53 DNS) 53 DNC 53 DNC 53 DNC 45 41 53 DNC 53 DNC   503 450
51st ILCA 6 Silver GBR 186890 2170 Emma Curtis   Female 16 U17   47 45 (53 DNC) 53 DNC 53 DNC 53 DNC 48 48 53 RET 53 DNC   506 453
52nd ILCA 6 Silver GBR 219854 1433 Rob Cage   Male 63 GM Thames SC (53 DNC) 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC 53 DNC   530 477

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 53
DNCDid not come to the starting area 53
DNSCame to the start area but did not start 53
RETRetired 53
SCPScoring penalty under rule 44.3 26
UFDU flag disqualification under rule 30.3 53



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com