event burgee venue burgee

UK RS Feva Grand Prix 1 2019

Draycote Water Sailing Club

Results are final as of 10:13 on September 9, 2019

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 43, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Helm Helm Gender Helm Age Crew Crew Gender Crew Age Sailing Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 7654 Joe Slipper Male 15 Katherine Burgess Female 15 Silverwing/Bowoor 3.0 2.0 5.0 3.0 (15.0) 28.0 13.0
2nd 7355 Oliver Peters Male 13 Max Sydenham Male 13 Hayling Island Sailing Club (11.0) 11.0 2.0 2.0 5.0 31.0 20.0
3rd 6321 Sam Webb Male 14 Ollie Baddeley Male 14 RLymYC 15.0 5.0 (18.0) 1.0 2.0 41.0 23.0
4th 502 Ellen Morley Female 15 Hazel McDonnell Female 14 Hollowell (22.0) 9.0 6.0 7.0 1.0 45.0 23.0
5th 7070 Millie Irish Female 15 Katie Byne Female 17 Draycote Water SC 1.0 10.0 (15.0) 4.0 9.0 39.0 24.0
6th 6895 Teddy Dunn Male 14 Imogen Wade Female 14 IOM YC/DWSC 4.0 1.0 9.0 (21.0) 11.0 46.0 25.0
7th 5782 Tom Ahlheid Male 15 Tom Stratton-Brown Male 15 Frensham Pond SC 7.0 8.0 4.0 8.0 (10.0) 37.0 27.0
8th 4917 Rosie Sheahan Female 13 Susie Sheahan Female 13 Chew Valley Lake SC 13.0 6.0 (25.0) 5.0 6.0 55.0 30.0
9th 6246 Toby Aldous Male 14 Thomas Armstrong Male 14 Papercourt SC 5.0 4.0 12.0 11.0 (36.0) 68.0 32.0
10th 4624 Alice Davis Female 15 Abby Hire Female 14 GMSC/RLymYC (23.0) 3.0 8.0 9.0 17.0 60.0 37.0
11th 5763 Katy Jenkins Female 14 Amelie Hiscocks Female 12 Bowmoor/WPNSA / CCSC 6.0 (44.0 OCS) 7.0 20.0 8.0 85.0 41.0
12th 5764 Oliver Rayner Male 15 Matthew Rayner Male 12 Yorkshire Dales Sailing Club 2.0 24.0 13.0 (44.0 UFD) 7.0 90.0 46.0
13th 4079 Alex Sydenham Male 11 Lee Sydenham Male 45 Hayling Island Sailing Club (32.0) 7.0 1.0 27.0 13.0 80.0 48.0
14th 6089 Ben Tuttle Male 16 William Balch Male 13 Hayling Island Sailing Club (30.0) 26.0 3.0 15.0 4.0 78.0 48.0
15th 5779 Ben Stokes Male 13 Ben Stokes Male 13 Hayling Island Sailing Club 8.0 12.0 (27.0) 10.0 24.0 81.0 54.0
16th 3373 Sam Cox Male 14 William De Jaeger Male 15 Restronguet SC/Chew Valley SC 12.0 (20.0) 16.0 12.0 16.0 76.0 56.0
17th 7464 Beth Miller Female 15 Tilda Brayshay Female 12 Yorkshire Dales Sailing Club 28.0 21.0 (31.0) 6.0 3.0 89.0 58.0
18th 6299 Gregan Bergmann Smith Male 14 Josh Stokes Male 13 Hayling Island Sailing Club 10.0 15.0 (26.0) 16.0 19.0 86.0 60.0
19th 7301 William James Male 13 Ben Meek Male 13 Paignton SC/Salcombe YC (20.0) 18.0 11.0 13.0 18.0 80.0 60.0
20th 6264 Felix Stewart Male 12 Liam Farrell Male 13 Windermere School/Llandudno SC (26.0) 25.0 10.0 14.0 14.0 89.0 63.0
21st 6214 Esme Barraclough Female 13 Tom Johnson Male 13 Yorkshire Dales SC/Winderemere School 24.0 19.0 14.0 (25.0) 23.0 105.0 80.0
22nd 7264 Jeremy Landon Male 14 Henry Landon Male 11 Datchet Water SC/Bembridge SC 27.0 14.0 22.0 (30.0) 21.0 114.0 84.0
23rd 6868 Agnes Bracey-Davis Female 14 Connie Thoms Female 14 HISC/RLymYC 21.0 (40.0) 35.0 17.0 12.0 125.0 85.0
24th 7052 Hazel Jones Female 13 Edith Ingram Female 14 Hayling Island Sailing Club (33.0) 13.0 32.0 18.0 22.0 118.0 85.0
25th 4470 Vanja Ramm-Ericson Female 12 Maia Delin Female 11 Chew Valley Lake Sailing Club 9.0 17.0 28.0 32.0 (35.0) 121.0 86.0
26th 6540 Holly Fisher Female 14 Amy Bowers Female 13 Hayling Island Sailing Club 18.0 (30.0) 17.0 23.0 28.0 116.0 86.0
27th 6199 Freddie Fitzsimmons Male 14 Henry Patten Male 13 RLymYC 17.0 28.0 23.0 19.0 (30.0) 117.0 87.0
28th 7292 Jakey Wood Male 14 Tom Collins Male 14 Hayling Island Sailing Club 25.0 23.0 19.0 (26.0) 20.0 113.0 87.0
29th 230 Fin Gribbin Male 13 Alfie Sheahan Male 15 Paignton/CVLSC 14.0 (33.0) 21.0 29.0 32.0 129.0 96.0
30th 4194 Edward Day Male 15 Archie Bourne Male 13 Reading SC/Burghfield SC (34.0) 22.0 20.0 31.0 25.0 132.0 98.0
31st 3774 Esther Tuttle Female 13 Maya Bergmann Smith Female 12 Hayling Island Sailing Club (44.0 OCS) 29.0 24.0 22.0 26.0 145.0 101.0
32nd 3883 Holly Mitchell Female 12 Katy Fisher Female 12 Hayling Island Sailing Club 19.0 16.0 (39.0) 36.0 34.0 144.0 105.0
33rd 6351 Freddie MacLaverty Male 11 Keira Luke Female 12 Llandudno 16.0 32.0 (44.0 RET) 35.0 27.0 154.0 110.0
34th 1482 Rachel Harper Female 14 Polly Mason Female 14 HISC/Burghfield SC 29.0 31.0 38.0 24.0 (40.0) 162.0 122.0
35th 6327 Harvey Jenkins Male 14 Toby Holmes-Ling Male 12 Newhaven and Seaford SC 36.0 35.0 (37.0) 28.0 31.0 167.0 130.0
36th 2317 Arwen Fflur Female 13 Archie Dunn Male 12 LLSC / WKSC/Isle of Man YC 31.0 27.0 (44.0 RET) 37.0 44.0 RET 183.0 139.0
37th 6309 Millie Deacon Female 14 Gracie Joslin Female 14 Royal Hospital School /Royal Harwich YC 35.0 37.0 33.0 34.0 (38.0) 177.0 139.0
38th 2422 Felicity Angell Female 12 Imogen Green Female 11 Draycote Water Sailing Club (39.0) 34.0 34.0 39.0 33.0 179.0 140.0
39th 7261 Imogen Palmer Female 13 Muiris Capon-Telford Male 13 Corinthian Otter/Royal Hospital School (40.0) 38.0 30.0 38.0 37.0 183.0 143.0
40th 926 Charlotte Andrews Female 13 Charlotte Osborne Female 14 Royal Victoria Yacht Club 38.0 39.0 29.0 (40.0) 39.0 185.0 145.0
41st 8 Ted Ball Male 15 Joseph Rowe Male 13 Draycote Water SC (44.0 OCS) 36.0 36.0 33.0 44.0 RET 193.0 149.0
42nd 6494 Sam Baker Male 14 Bryce Surguy Male 14 Bewl Sailing Association/Corinthian Otte 37.0 (44.0 OCS) 44.0 RET 44.0 RET 29.0 198.0 154.0
43rd 5627 Becky Caiger Female 15 Joe Blaker Male 15 Sevenoaks School/Benfleet YC (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 220.0 176.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
GIRLS1st502 Ellen Morley & Hazel McDonnell
Mixed Team1st7654 Joe Slipper & Katherine Burgess

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 44
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 44
RETRetired 44
UFDBlack flag disqualification under rule 30.3 44


www.rsfeva.org.uk
secretary@rsfeva.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com