event burgee venue burgee

UK RS Feva Volvo Grand Prix

Draycote Water Sailing Club

Results are final as of 14:23 on September 9, 2018

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Helm Helm Gender Crew Crew Gender Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 5000 Ralph Nevile Male Kate Nevile Female Frensham Pond SC (9.0) 2.0 4.0 6.0 1.0 2.0 24.0 15.0
2nd 4904 Katheryn Byne Female Ellie Rush Female Draycote Water SC / Staunton Harold SC 3.0 1.0 5.0 1.0 (9.0) 8.0 27.0 18.0
3rd 4470 Quinn Edmonds Male Fin Oliver Male Chew Valley Lake SC 1.0 5.0 2.0 3.0 (15.0) 10.0 36.0 21.0
4th 1665 Jamie Tylecote Male Tom Coates Male Leigh and Lowton 8.0 (15.0) 6.0 8.0 4.0 3.0 44.0 29.0
5th 5566 Felix Stewart Male Theo Stewart Male Windermere School 7.0 (10.0) 3.0 10.0 5.0 5.0 40.0 30.0
6th 6323 Rupert Jameson Male Meggie Caldwell Female HISC 13.0 8.0 7.0 (15.0) 3.0 1.0 47.0 32.0
7th 4624 Alice Davis Female Abby Hire Female Great Moor SC / Royal Lymington YC 5.0 6.0 9.0 (22.0) 10.0 4.0 56.0 34.0
8th 6300 Raulf Berry Male Olly Peters Male HISC 2.0 4.0 1.0 5.0 25.0 (33.0 DNC) 70.0 37.0
9th 6330 Phoebe Peters Female Ben Tuttle Male HISC (19.0) 14.0 10.0 9.0 2.0 6.0 60.0 41.0
10th 5174 Blake Tudor Male Brett Tudor Male Brightlingsea SC 4.0 9.0 11.0 (19.0) 6.0 11.0 60.0 41.0
11th 5782 Tom Ahlheid Male Tom Stratton-brown Male Frensham pond sailing club 10.0 3.0 (33.0 BFD) 4.0 8.0 17.0 75.0 42.0
12th 5764 Oliver Rayner Male Matthew Rayner Male Yorkshire Dales Sailing Club (15.0) 7.0 13.0 2.0 11.0 14.0 62.0 47.0
13th 5900 Tess Sadowski Female Caspar Barton Male Bough Beech SC (23.0) 12.0 14.0 13.0 12.0 7.0 81.0 58.0
14th 7070 Millie Irish Female Tasmyn Green Female Draycote Water SC / Llyn Brenig SC 12.0 16.0 8.0 20.0 7.0 (33.0 RET) 96.0 63.0
15th 6200 Freddie Fisher Male Gregan Bergman smith Male HISC 14.0 13.0 (15.0) 11.0 13.0 13.0 79.0 64.0
16th 4940 William James Male Ben Meek Male Salcombe/ Paignton SC 21.0 17.0 12.0 7.0 (33.0 RET) 12.0 102.0 69.0
17th 5627 Becky Caiger Female Jamie Elder Male Sevenoaks School 6.0 11.0 18.0 (23.0) 14.0 21.0 93.0 70.0
18th 6037 Jakey Wood Male Tristan Ahlheid Male HISC / Frensham Pond 17.0 18.0 16.0 12.0 16.0 (33.0 RET) 112.0 79.0
19th 4888 Libby Thompson Female Caitlin Williams Female HISC (22.0) 19.0 17.0 17.0 21.0 15.0 111.0 89.0
20th 3774 Esther Tuttle Female Maddie Bilborough Female HISC 11.0 21.0 22.0 14.0 (33.0 RET) 24.0 125.0 92.0
21st 6820 Emma Hutchings Female Ella Lowe Female HISC 16.0 22.0 (25.0) 21.0 18.0 16.0 118.0 93.0
22nd 6264 Joe Slipper Male Liam Farrell Male Silverwing SC / Llandudno SC 20.0 20.0 29.0 (31.0) 22.0 9.0 131.0 100.0
23rd 4945 Eilish Graham Female Olivia Rawlinson Female SSSC / Coniston SC 18.0 (33.0 DNC) 19.0 26.0 20.0 20.0 136.0 103.0
24th 4102 Clara Jones Female Anna Utting Female Burghfield / Starcross 27.0 (31.0) 24.0 18.0 19.0 18.0 137.0 106.0
25th 1002 Alfie Sheahan Male Ben Hook Male CVLSC (30.0) 29.0 27.0 16.0 17.0 22.0 141.0 111.0
26th 6047 Jack Tucker Male Charlie Tucker Male Burnham Sailing Club (26.0) 25.0 20.0 24.0 24.0 19.0 138.0 112.0
27th 4917 Rosie Sheahan Female Susie Sheahan Female CVLSC 25.0 28.0 23.0 29.0 23.0 (33.0 RET) 161.0 128.0
28th 73 Kate Newman Female Amelie Curtis Female Burghfield SC 29.0 27.0 (33.0 BFD) 25.0 26.0 23.0 163.0 130.0
29th 10 Ellen Morley Female Hazel McDonnell Female Hollowell 28.0 23.0 (33.0 BFD) 28.0 28.0 26.0 166.0 133.0
30th 2431 Ben Tylecote Male Oliver Mckee Male Rutland / Leigh and Lowton 24.0 26.0 21.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 170.0 137.0
31st 3999 Megan Rhodes Female Hugh Wylam Male Paignton (32.0) 30.0 28.0 30.0 27.0 25.0 172.0 140.0
32nd 1669 Andy Utting Male Alice Utting Female Starcross 31.0 24.0 26.0 27.0 (33.0 RET) 33.0 DNC 174.0 141.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.3 33
DNCDid not come to the starting area 33
RETRetired 33


www.rsfeva.org.uk
secretary@rsfeva.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com