event burgee venue burgee

Vestfold Cup 2021 - Sammenlagt

Vestfold seilkrets

Foreløpige resultater pr 1:07 May 29, 2021

Laser 4.7 Klasse

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 11, Scoring system: Appendix A, modifisert
Rank Nasj. Seilnr Seilforening Seiler 1 Seiler 2 VC1-1 VC1-2 VC1-3 VC1-4 VC1-5 VC1-6 VC2-1 VC2-2 VC2-3 VC2-4 VC2-5 Total Nett
1st NOR 207539 Tønsberg Sivert FOYN-ANDERSEN   (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 11.0 9.0
2nd NOR 208468 Sandefjord Eldar Ravn HOLM   4.0 4.0 (5.0) 5.0 (6.0) 5.0 4.0 4.0 4.0 4.0 2.0 47.0 36.0
3rd NOR 213955 Sandefjord Pernille BAANN EFTANG   2.0 2.0 2.0 3.0 3.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 74.0 50.0
4th NOR 203887 Sandefjord Helene Grundvig HVIDSTEN   10.0 DNF (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 10.0 DNF 10.0 DNF 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 76.0 52.0
5th NOR 207545 Sandefjord Nanna Sofie JUELL-BERGAN   3.0 3.0 3.0 4.0 4.0 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 81.0 57.0
6th NOR 209554 Horten Scott BERG   (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 2.0 2.0 2.0 4.0 84.0 60.0
7th NOR 206361 Tønsberg Sofie FØRLI   6.0 5.0 4.0 6.0 5.0 6.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 92.0 68.0
8th NOR 208682 Horten Jenny Lekven PØHNER   5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 96.0 72.0
9th NOR 1 Horten Champoléon ZIMMER   10.0 DNF (12.0 DNC) (12.0 DNC) 10.0 DNF 10.0 DNF 10.0 DNF 5.0 5.0 5.0 6.0 12.0 DNC 97.0 73.0
10th NOR 208685 Horten Mads Lekven PØHNER   (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 6.0 6.0 5.0 12.0 DNC 107.0 83.0
11th NOR 197762 Sandefjord Christine GYLLENHAMMAR-WIIG   10.0 DNF (12.0 DNC) (12.0 DNC) 10.0 DNF 10.0 DNF 10.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 124.0 100.0

Laser Radial Klasse

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 7, Scoring system: Appendix A, modifisert
Rank Nasj. Seilnr Seilforening Seiler 1 Seiler 2 VC1-1 VC1-2 VC1-3 VC1-4 VC1-5 VC1-6 VC2-1 VC2-2 VC2-3 VC2-4 VC2-5 Total Nett
1st NOR 206862 Horten Helene GRENNE   (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 53.0 37.0
2nd NOR 201382 Tønsberg Emil SCHØNING-OLSEN   2.0 1.0 2.0 3.0 3.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 53.0 37.0
3rd NOR 207718 Tønsberg Jacob ANDRESEN   3.0 2.0 3.0 4.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 54.0 38.0
4th NOR 4 Sandefjord Carl Ferdinand JUELL-BERGAN   1.0 7.0 DNF 1.0 1.0 2.0 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 56.0 40.0
5th NOR 203660 Tønsberg Marie Jacobsen LEPPERØD   4.0 3.0 4.0 5.0 5.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 64.0 48.0
6th NOR 196988 Sandefjord Iver Elias HOLM   7.0 DNF 7.0 DNF (8.0 DNC) 2.0 4.0 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 73.0 57.0
7th NOR 209135 Tønsberg Ida-Linn VITTERSØ   5.0 4.0 5.0 6.0 6.0 7.0 DNF (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 73.0 57.0

Optimist U10 Klasse

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 21, Scoring system: Appendix A, modifisert
Rank Nasj. Seilnr Seilforening Seiler 1 Seiler 2 VC1-1 VC2-1 Total Nett
1st NOR 3481 Holmestrand Tuva Strange JOHANSEN   1.0 S 1.0 IS 2.0 2.0
1st NOR 4 Sandefjord Vetle ANGELL-HANSEN   1.0 S 1.0 S 2.0 2.0
1st NOR 0 Åsgårdstrand Karine Werring HUSER   1.0 IS 1.0 S 2.0 2.0
1st NOR 3448 Åsgårdstrand Magnus STRAND   1.0 IS 1.0 S 2.0 2.0
1st NOR 0 Åsgårdstrand Malin EIKEBØ AMUNDSEN   1.0 IS 1.0 S 2.0 2.0
1st NOR 2879 Åsgårdstrand Sebastian DOKSHEIM   1.0 IS 1.0 S 2.0 2.0
1st NOR 6538 Åsgårdstrand Synne Werring HUSER   1.0 IS 1.0 S 2.0 2.0
1st NOR 3218 Sandefjord Elvida Tordsdatter HALLE   1.0 IS 1.0 S 2.0 2.0
1st ITA 9426 CVTM Jesper KARLSEN   1.0 IS 1.0 S 2.0 2.0
1st NOR 3895 Brevik Allan ENGBERG   1.0 S 1.0 IS 2.0 2.0
1st NOR 9998 Brevik Anass MATMATI   1.0 S 1.0 IS 2.0 2.0
1st NOR 6 Tønsberg Andrea PIHL   1.0 S 1.0 IS 2.0 2.0
1st NOR 0 Holmestrand Aron KLEMETSDAL-PEDERSEN   1.0 S 1.0 IS 2.0 2.0
1st NOR 9999 Brevik Daniel Scardua Silva ARNESEN   1.0 S 1.0 IS 2.0 2.0
1st NOR 9999 Brevik Eirik BRATVOLD HAUGEN   1.0 S 1.0 IS 2.0 2.0
1st NOR 391 Horten Mabelle Amarilla TVEITA   1.0 S 1.0 S 2.0 2.0
1st NOR 109 Holmestrand Mari Hyllekve LASSEN   1.0 S 1.0 IS 2.0 2.0
1st NOR 3500 Brevik Matheo BRUBAKKEN   1.0 S 1.0 IS 2.0 2.0
1st NOR 0 Holmestrand Oleander SOLBAKKEN   1.0 S 1.0 IS 2.0 2.0
1st NOR 3534 Tønsberg Severin JOHANNESSEN   1.0 S 1.0 IS 2.0 2.0
1st NOR 0 Tønsberg Sondre N ERIKSTAD   1.0 S 1.0 S 2.0 2.0

Optimist U12 Klasse

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 17, Scoring system: Appendix A, modifisert
Rank Nasj. Seilnr Seilforening Seiler 1 Seiler 2 VC1-1 VC1-2 VC1-3 VC1-4 VC1-5 VC1-6 VC2-1 VC2-2 VC2-3 VC2-4 VC2-5 Total Nett
1st NOR 3545 Sandefjord Matias ESTEVES LARANJINHA   1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (7.0) 20.0 11.0
2nd NOR 3912 Larvik Lars Midtvik THORSTENSEN   2.0 2.0 2.0 3.0 3.0 1.0 (4.0) 3.0 (7.0) 4.0 2.0 33.0 22.0
3rd NOR 3919 Tønsberg Erwin August WANG-REISSIG   (13.0 DNF) 13.0 DNF (18.0 DNC) 2.0 1.0 13.0 DNF 2.0 4.0 1.0 2.0 6.0 75.0 44.0
4th NOR 3288 Sandefjord Hanna BUØEN   (13.0 DNF) 13.0 DNF (18.0 DNC) 4.0 5.0 3.0 3.0 6.0 11.0 OCS 8.0 3.0 87.0 56.0
5th NOR 3718 Horten Jacob SOLE   (13.0 DNF) 13.0 DNF (18.0 DNC) 5.0 13.0 DNF 13.0 DNF 5.0 7.0 5.0 7.0 8.0 107.0 76.0
6th NOR 622 Horten Amadeo Amarilla TVEITA   3.0 13.0 DNF (18.0 DNC) 6.0 4.0 13.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 9.0 1.0 121.0 85.0
7th NOR 3404 Tønsberg Liam DAHL   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 6.0 2.0 4.0 3.0 12.0 135.0 99.0
8th NOR 3895 Brevik Allan ENGBERG   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 10.0 DNF 5.0 3.0 5.0 5.0 136.0 100.0
9th NOR 0 Horten Jakob JOHANNESSEN   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 10.0 DNF 9.0 6.0 10.0 4.0 147.0 111.0
10th NOR 3740 Brevik Eirik BRATVOLD HAUGEN   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 10.0 DNF 8.0 9.0 11.0 9.0 155.0 119.0
11th NOR 3849 Sandefjord Jonatan NIELSEN ACHTENTUCH   13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 13.0 DNF 13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 12.0 10.0 159.0 123.0
12th NOR 104 Brevik Daniel Scardua Silva ARNESEN   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 11.0 DNF 8.0 6.0 11.0 162.0 126.0
13th NOR 02 02 U10 Larvik Edvin Frenvik LUNDE   13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 13.0 DNF 13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 173.0 137.0
13th NOR 93 Holmestrand Capucine BERGER   13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 13.0 DNF 13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 173.0 137.0
13th NOR 3218 Sandefjord Elvida Tordsdatter HALLE   13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 13.0 DNF 13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 173.0 137.0
13th NOR 3421 Tønsberg Leon Russ BAKKE   13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 13.0 DNF 13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 173.0 137.0
13th NOR 3622 Horten Per Anker KLAASTAD   13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 13.0 DNF 13.0 DNF 13.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 173.0 137.0

Optimist U15 Klasse

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 9, Scoring system: Appendix A, modifisert
Rank Nasj. Seilnr Seilforening Seiler 1 Seiler 2 VC1-1 VC1-2 VC1-3 VC1-4 VC1-5 VC1-6 VC2-1 VC2-2 VC2-3 VC2-4 VC2-5 Total Nett
1st NOR 4012 Tønsberg Henrik Løset ERIKSEN   (2.0) 2.0 (9.0 DNF) 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 24.0 13.0
2nd NOR 3960 Tønsberg Victor LÖÖF   1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 (3.0) 2.0 19.0 13.0
3rd NOR 4001 Tønsberg Caroline KARLSEN   3.0 4.0 2.0 3.0 3.0 (7.0) 4.0 3.0 4.0 5.0 (7.0) 45.0 31.0
4th NOR 4000 Tønsberg Ole Joss Jacobsen LEPPERØD   6.0 5.0 (7.0) 6.0 5.0 (9.0 DNF) 1.0 4.0 3.0 4.0 6.0 56.0 40.0
5th NOR 3762 Tønsberg Oda Johanne LEPPERØD   4.0 (8.0) 3.0 5.0 6.0 4.0 6.0 5.0 5.0 (10.0 OCS) 3.0 59.0 41.0
6th NOR 3970 Tønsberg Isabella PETTERSON   5.0 3.0 6.0 4.0 4.0 3.0 5.0 (8.0) 8.0 (10.0 OCS) 4.0 60.0 42.0
7th NOR 3948 Tønsberg Peter ANDRESEN   7.0 7.0 5.0 7.0 (8.0) 5.0 (9.0) 6.0 7.0 2.0 5.0 68.0 51.0
8th NOR 3930 Tønsberg Ferdinand TOLL-KJÆR   (8.0) 6.0 4.0 8.0 7.0 6.0 7.0 7.0 6.0 7.0 (9.0) 75.0 58.0
9th NOR 3710 Tønsberg Linus EKDAHL   (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 8.0 9.0 9.0 6.0 8.0 100.0 80.0

RS Feva Klasse

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 3, Scoring system: Appendix A, modifisert
Rank Nasj. Seilnr Seilforening Seiler 1 Seiler 2 VC1-1 VC1-2 VC1-3 VC1-4 VC1-5 VC1-6 VC2-1 VC2-2 VC2-3 VC2-4 VC2-5 Total Nett
1st NOR 3313 Åsgårdstrand Edward Pegg LYSBERG Mattis Alexander SANDSGAARD 3.0 DNF 2.0 (4.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (4.0 DNC) 24.0 16.0
2nd NOR 3327 Åsgårdstrand Håkon SØREBØ Ida BUE/Jacob NYQUIST (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 4.0 DNF 4.0 DNF 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 27.0 19.0
3rd NOR 3258 Åsgårdstrand Sindre SØREBØ Jacob NYQUIST 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNF) (4.0 DNF) 4.0 DNF 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 35.0 27.0

VC1 = Tønsberg
VC2 = Åsgårdstrand
VC3 = Larvik

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
ISIkke seilt 1
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies
SSeilt 1


sites.google.com/site/vestfoldseil/
vestfoldseilkrets@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com