WHSC Series 4 2023

WHSC

WHSC Dinghy Series 4 2023

PY1 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
1st PY1 RS AERO 1067 Stuart   1105 (2.0) 1.0 2.0 1.0 2.0   8.0 6.0
2nd PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 172684 Dermot O'Reilly   1147 4.0 4.0 (18.0 DNF) 4.0 5.0   35.0 17.0
3rd PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 193449 Robert Jephson   1147 1.0 2.0 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC   42.0 24.0
4th PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 178710 Ian   1147 (18.0 DNC) 18.0 DNC 4.0 2.0 1.0   43.0 25.0
5th PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 172800 Barry Lalor   1147 (18.0 DNC) 18.0 DNC 7.0 5.0 4.0   52.0 34.0
6th PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 180324 Tony Doolan   1147 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 3.0 3.0   60.0 42.0
7th PY1 LASER STRATOS 624 Matthew laine James doolan 1103 3.0 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC   60.0 42.0
8th PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 170908 Fionn Lynch   1147 (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0 18.0 DNC 18.0 DNC   73.0 55.0
9th PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 163465 Matthew Plant   1147 (18.0 DNC) 18.0 DNC 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC   77.0 59.0
10th PY1 420 53967 Max Sweetman   1105 (18.0 DNC) 18.0 DNC 6.0 18.0 DNC 18.0 DNC   78.0 60.0
11th PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 211124 David Kelliher   1147 (18.0 DNC) 18.0 DNC 8.0 18.0 DNC 18.0 DNC   80.0 62.0
12th PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 157997 Ben O'Sullivan   1147 (18.0 DNC) 18.0 DNC 9.0 18.0 DNC 18.0 DNC   81.0 63.0
13th PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 211132 Catherine   1147 (18.0 DNC) 18.0 DNC 10.0 18.0 DNC 18.0 DNC   82.0 64.0
14th PY1 LASER/ ILCA 7 1787 Mark Kennedy   1100 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   90.0 72.0
14th PY1 420 53701 Thomas Rogers Bertie rogers 1105 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNS 18.0 DNC 18.0 DNC   90.0 72.0
14th PY1 420 48005 Mena Sweetman   1105 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   90.0 72.0
14th PY1 Triamaran 3 Mary de Fuitleigh   1173 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   90.0 72.0

PY2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
1st PY2 TOPPER 47388 Nikita Zdunek   1365 1.0 2.0 (9.0) 3.0 2.0   17.0 8.0
2nd PY2 TOPPER 47920 La Grogan   1365 (15.0 DNC) 15.0 DNC 8.0 1.0 1.0   40.0 25.0
3rd PY2 Topaz Uno 8008 Nessa Brazil   1251 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 3.0   50.0 35.0
4th PY2 TOPPER 48904 Niamh Lynch   1365 (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC   61.0 46.0
5th PY2 LASER 4.7/ ILCS 4 212113 Peter Doyle   1208 (15.0 DNS) 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC   61.0 46.0
6th PY2 TOPPER 47579 Sarah Clooney   1365 (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC   62.0 47.0
7th PY2 TOPPER 48434 Isabelle Passberger   1365 (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC   63.0 48.0
8th PY2 TOPPER 43973 L Ivory   1365 (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC   64.0 49.0
9th PY2 LASER 4.7/ ILCS 4 180324 Kate Doolan   1208 (15.0 DNC) 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC   65.0 50.0
10th PY2 TOPPER 48867 Sara Brazil   1365 (15.0 DNC) 15.0 DNC 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC   66.0 51.0
11th PY2 LASER 4.7/ ILCS 4 17090 Nessa Brazil   1208 (15.0 DNC) 15.0 DNC 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC   67.0 52.0
12th PY2 TOPPER 48460 Eimear Quinlan   1365 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC   75.0 60.0
12th PY2 LASER 4.7/ ILCS 4 19344 Nathan Harris   1208 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC   75.0 60.0
12th PY2 TOPPER 46934 Saoirse Galvin   1365 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC   75.0 60.0

R1 - PY1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 193449 Robert Jephson   1147 30.34 0.26.39 1.0
2 PY1 RS AERO 1067 Stuart   1105 31.16 0.28.18 2.0
3 PY1 LASER STRATOS 624 Matthew laine James doolan 1103 33.25 0.30.18 3.0
4 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 172684 Dermot O'Reilly   1147 36.06 0.31.28 4.0

R2 - PY1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 PY1 RS AERO 1067 Stuart   1105 25.04 0.22.41 1.0
2 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 193449 Robert Jephson   1147 26.24 0.23.01 2.0
3 PY1 LASER STRATOS 624 Matthew laine James doolan 1103 31.36 0.28.39 3.0
4 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 172684 Dermot O'Reilly   1147 33.19 0.29.03 4.0

R3 - PY1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 170908 Fionn Lynch   1147 37.32 0.32.43 1.0
2 PY1 RS AERO 1067 Stuart   1105 37.26 0.33.53 2.0
3 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 193449 Robert Jephson   1147 40.09 0.35.00 3.0
4 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 178710 Ian   1147 40.41 0.35.28 4.0
5 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 163465 Matthew Plant   1147 41.12 0.35.55 5.0
6 PY1 420 53967 Max Sweetman   1105 43.08 0.39.02 6.0
7 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 172800 Barry Lalor   1147 49.41 0.43.19 7.0
8 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 211124 David Kelliher   1147 50.58 0.44.26 8.0
9 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 157997 Ben O'Sullivan   1147 51.02 0.44.30 9.0
10 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 211132 Catherine   1147 51.58 0.45.18 10.0
11 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 172684 Dermot O'Reilly   1147 DNF   18.0
11 PY1 420 53701 Thomas Rogers Bertie rogers 1105 DNS   18.0

R4 - PY1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 PY1 RS AERO 1067 Stuart   1105 27.18 0.24.42 1.0
2 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 178710 Ian   1147 28.28 0.24.49 2.0
3 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 180324 Tony Doolan   1147 31.08 0.27.09 3.0
4 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 172684 Dermot O'Reilly   1147 32.10 0.28.03 4.0
5 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 172800 Barry Lalor   1147 33.01 0.28.47 5.0

R5 - PY1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 178710 Ian   1147 28.03 0.24.27 1.0
2 PY1 RS AERO 1067 Stuart   1105 27.16 0.24.41 2.0
3 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 180324 Tony Doolan   1147 30.35 0.26.40 3.0
4 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 172800 Barry Lalor   1147 32.42 0.28.31 4.0
5 PY1 LASER RADIAL/ ILCA 6 172684 Dermot O'Reilly   1147 33.06 0.28.51 5.0

R6 - PY1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R1 - PY2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 PY2 TOPPER 47388 Nikita Zdunek   1365 32.52 0.24.05 1.0
2 PY2 LASER 4.7/ ILCS 4 212113 Peter Doyle   1208 DNS   15.0

R2 - PY2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 PY2 LASER 4.7/ ILCS 4 212113 Peter Doyle   1208 32.13 0.26.40 1.0
2 PY2 TOPPER 47388 Nikita Zdunek   1365 44.30 0.32.36 2.0

R3 - PY2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 PY2 TOPPER 48904 Niamh Lynch   1365 28.41 0.21.01 1.0
2 PY2 TOPPER 47579 Sarah Clooney   1365 28.59 0.21.14 2.0
3 PY2 TOPPER 48434 Isabelle Passberger   1365 29.08 0.21.21 3.0
4 PY2 TOPPER 43973 L Ivory   1365 29.17 0.21.27 4.0
5 PY2 LASER 4.7/ ILCS 4 180324 Kate Doolan   1208 27.14 0.22.33 5.0
6 PY2 TOPPER 48867 Sara Brazil   1365 31.06 0.22.47 6.0
7 PY2 LASER 4.7/ ILCS 4 17090 Nessa Brazil   1208 27.32 0.22.48 7.0
8 PY2 TOPPER 47920 La Grogan   1365 36.37 0.26.50 8.0
9 PY2 TOPPER 47388 Nikita Zdunek   1365 36.44 0.26.55 9.0

R4 - PY2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 PY2 TOPPER 47920 La Grogan   1365 25.01 0.18.20 1.0
2 PY2 Topaz Uno 8008 Nessa Brazil   1251 23.11 0.18.32 2.0
3 PY2 TOPPER 47388 Nikita Zdunek   1365 27.19 0.20.01 3.0

R5 - PY2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 PY2 TOPPER 47920 La Grogan   1365 24.47 0.18.09 1.0
2 PY2 TOPPER 47388 Nikita Zdunek   1365 25.16 0.18.31 2.0
3 PY2 Topaz Uno 8008 Nessa Brazil   1251 23.58 0.19.09 3.0

R6 - PY2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points


events@whsc.ie


events@whsc.ie

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com