PA Consultaing RS Feva National Championship

WPNSA

Results are PROVISIONAL as of 19:20 on May 29, 2016

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 110, Scoring system: Appendix A
Rank Current Flight Nat Sail No. Tally Helm Name Helm Gender Helm Age Crew Name Crew Gender Crew Age Club Q1 Q2 Q4 Q5 Q6 Total Nett
1st Yellow
GBR
5028 93 & 94 Matt Taylor M 15 Will Carron M 15 Brightlingsea SC / AWSC 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd Green
GBR
1665 15 & 16 Steve Tylecote M 50 Jamie Tylecote M 11 Rutland 3.0 2.0 1.0 (4.0) 2.0 12.0 8.0
3rd Blue
GBR
6200 179 & 180 Freddie Peters M 13 Louis Johnson M 13 Hayling Island SC 2.0 1.0 (8.0) 1.0 5.0 17.0 9.0
4th Red
GBR
4745 75 & 76 Charles Elliott M 15 Ethan Miles M 14 Hayling Island SC/CYC 3.0 3.0 2.0 5.0 (16.0) 29.0 13.0
5th Yellow
GBR
4904 79 & 80 Daniel Lewis M 15 Katheryn Byne F 13 Draycote Water SC 2.0 8.0 1.0 (12.0) 6.0 29.0 17.0
6th Green
GBR
4945 83 & 84 Jack Lewis M 13 Lucas Marshall M 13 Draycote Water SC 4.0 3.0 7.0 (57.0 BFD) 3.0 74.0 17.0
7th Yellow
GBR
6157 169 & 170 Henry Jameson M 15 Rupert Jameson M 12 Hayling Island SC 4.0 6.0 (7.0) 3.0 4.0 24.0 17.0
8th Blue
GBR
230 7 & 8 Dylan McPherson M 12 Dylan Collingbourne M 15 Blackwater SC 5.0 2.0 (19.0) 3.0 8.0 37.0 18.0
9th Blue
GBR
5764 143 & 144 Henry Rastrick M 16 Jamie Rastrick M 14 Yorkshire Dales / Ripon 5.0 7.0 4.0 (57.0 RET) 6.0 79.0 22.0
10th Green
GBR
4963 85 & 86 Louis Wright M 14 Jamie Allen M 14 Hayling Island SC (14.0) 10.0 4.0 2.0 7.0 37.0 23.0
11th Yellow
GBR
6171 173 & 174 Rory Odell M 15 Lucy Hewitson F 0 Hayling Island SC 6.0 11.0 3.0 6.0 (13.0) 39.0 26.0
12th Blue
GBR
5627 135 & 136 William Caiger M 13 Caitlin Morley F 12 Bough Beech SC 1.0 (17.0) 12.0 13.0 2.0 45.0 28.0
13th Green
NED
3475 41 & 42 Gijs Dutilh M 15 Bernard Brinkel M 16 Royal Maas YC, Rotterdam 11.0 4.0 9.0 (15.0) 5.0 44.0 29.0
14th Red
GBR
5141 101 & 102 Ossian Bracegirdle M 14 Josh Bonsey M 14 Hayling Island SC 7.0 12.0 3.0 (17.0) 9.0 48.0 31.0
15th Red
GBR
5029 95 & 96 Tom Storey M 14 Maddie Wylie F 14 Yorkshire Dales/Ripon 6.0 (20.0) 8.0 4.0 15.0 53.0 33.0
16th Green
GBR
5626 133 & 134 Matthew Caiger M 16 Becky Caiger F 11 Sevenoaks 12.0 5.0 12.0 6.0 (24.0) 59.0 35.0
17th Blue
GBR
5454 111 & 112 Ben Batchelor M 14 Roscoe Martin M 14 Isle Of Man YC 16.0 9.0 9.0 (23.0) 4.0 61.0 38.0
18th Red
GBR
5625 131 & 132 Ewan Wilson M 12 Oliver Kent M 12 Wormit boating club 9.0 8.0 (13.0) 10.0 11.0 51.0 38.0
19th Red
GBR
6258 185 & 186 Finley Dickinson M 12 Cameron Mitchell M 11 Hayling Island SC 10.0 (22.0) 15.0 13.0 1.0 61.0 39.0
20th Blue
GBR
4062 49 & 50 Chris James M 15 James Hall M 14 Hayling Island SC (15.0) 5.0 15.0 9.0 10.0 54.0 39.0
21st Green
GBR
5796 203 & 204 Henry Chandler M 14 Ollie Dennis M 15 Emsworth SC 8.0 15.0 6.0 (28.0) 10.0 67.0 39.0
22nd Yellow
GBR
5460 113 & 114 Jack Miller M 15 Lauren Bentley F 16 Felpham SC (14.0) 4.0 13.0 11.0 12.0 54.0 40.0
23rd Red
GBR
4179 53 & 54 Harrison Pye M 14 Fergus Pye M 12 Draycote Water SC 12.0 13.0 10.0 (19.0) 7.0 61.0 42.0
24th Red
GBR
6214 183 & 184 Hamish Morley M 13 Robbie McDonald M 12 Hayling Island SC 7.0 6.0 (29.0) 23.0 12.0 77.0 48.0
25th Blue
GBR
4470 59 & 60 Alice Edmonds F 14 Issy Spurway F 14 Chew Valley Lake SC 21.0 (29.0) 6.0 8.0 13.0 77.0 48.0
26th Green
GBR
5846 153 & 154 Pierce Harris M 14 Alfie Cogger M 13 Windermere School 8.0 19.0 11.0 11.0 (21.0) 70.0 49.0
27th Yellow
NED
2878 205 & 206 Lizet de Vries F 16 Jildou Gerritsen F 15 Rotterdamse Zeilvereniging (RZV) 19.0 16.0 11.0 (22.0) 8.0 76.0 54.0
28th Blue
GBR
4627 69 & 70 Ben Hutton-Penman M 13 Charles Bacon M 12 Corinthian Otters 15.0 17.0 (28.0) 5.0 20.0 85.0 57.0
29th Blue
GBR
5763 141 & 142 Harry Jones M 15 Phoebe Jones F 11 Draycote Water SC 23.0 (34.0) 14.0 18.0 3.0 92.0 58.0
30th Green
GBR
2383 23 & 24 Toby Atherton M 14 Matt Bamber M 14 Gurnard SC (22.0) 15.0 5.0 16.0 22.0 80.0 58.0
31st Yellow
GBR
3672 43 & 44 Alexander Ratsey M 13 Bertie Ratsey M 15 RWYC (20.0) 7.0 16.0 16.0 19.0 78.0 58.0
32nd Red
GBR
4100 51 & 52 Siān Talbot F 13 Eloise Clapson McBride F 12 Leigh and Lowton (33.0) 19.0 21.0 2.0 18.0 93.0 60.0
33rd Yellow
GBR
4530 61 & 62 Michael Dyer M 16 Samuel Dyer M 15 Herne Bay SC (30.0) 9.0 5.0 20.0 27.0 91.0 61.0
34th Red
GBR
2022 17 & 18 Blake Wilson M 12 Sam Dickinson M 11 Southport YC, Australia 18.0 18.0 20.0 8.0 (33.0) 97.0 64.0
35th Yellow
GBR
6312 209 & 210 Nicholas Davies M 15 Annabel Richards F 15 Sevenoaks School 9.0 18.0 10.0 (34.0) 29.0 100.0 66.0
36th Blue
GBR
5064 97 & 98 Joseph Bradley M 15 Benjamin Bradley M 12 Hill Head SC 16.0 (21.0) 18.0 12.0 21.0 88.0 67.0
37th Green
GBR
6264 187 & 188 Eddie Farrell M 14 Kevin Farrell M 12 Llandudno SC 27.0 12.0 (28.0) 22.0 9.0 98.0 70.0
38th Red
GBR
6037 161 & 162 Freddy Wood M 13 Christopher Clarke M 14 Hayling Island SC 20.0 (24.0) 16.0 14.0 22.0 96.0 72.0
39th Red
GBR
2457 29 & 30 Evie Snedker F 17 David Ellis M 49 Keyhaven YC (31.0) 11.0 26.0 9.0 27.0 104.0 73.0
40th Green
GBR
5566 117 & 118 Teddy Ferguson M 13 Holly Monk F 12 Windermere School 28.0 14.0 25.0 7.0 (43.0) 117.0 74.0
41st Blue
GBR
6272 191 & 192 Harriet watkins F 14 Helena Watkins F 11 Poole YC 18.0 (30.0) 22.0 10.0 25.0 105.0 75.0
42nd Green
GBR
501 9 & 10 Ellen Morley F 16 Sophie Johnson F 12 Burnham SC 22.0 10.0 22.0 21.0 (28.0) 103.0 75.0
43rd Green
GBR
2508 31 & 32 Jessica Jobson F 14 Caitlin Webster F 14 RTYC 28.0 (39.0) 14.0 19.0 16.0 116.0 77.0
44th Yellow
GBR
6106 165 & 166 Catriona Forrest F 12 Benjamin Leffek M 13 Dalgety Bay SC 10.0 26.0 35.0 7.0 (37.0) 115.0 78.0
45th Yellow
GBR
3792 47 & 48 India Edwards F 14 Alex Cope M 13 Trearddur Bay SC 19.0 (45.0) 17.0 25.0 18.0 124.0 79.0
46th Red
GBR
2422 27 & 28 Toby Mizzi M 15 Tom Callan M 16 Littleton SC (35.0) 29.0 17.0 21.0 17.0 119.0 84.0
47th Blue
NED
5254 105 & 106 Hanna Rijk F 15 Britt Abma F 17 KWS/Frisia/Braassemermeer 13.0 14.0 31.0 30.5 (38.0) 126.5 88.5
48th Red
GBR
1389 13 & 14 Simon Hall M 15 Emily Haughton F 14 Leigh and Lowton SC 27.0 13.0 23.0 (39.0) 26.0 128.0 89.0
49th Green
GBR
6330 201 & 202 Flo Peters F 14 Ellie McDonald F 15 Hayling Island SC 21.0 21.0 31.0 (44.0) 17.0 134.0 90.0
50th Yellow
GBR
6188 175 & 176 Ewan Luke M 14 Zac Blomeley M 15 Llandudno SC 17.0 23.0 23.0 29.0 (31.0) 123.0 92.0
51st Blue
GBR
4624 67 & 68 Alice Davis F 11 Matt Evans M 13 Great Moor SC 11.0 30.0 37.0 17.0 (51.0) 146.0 95.0
52nd Yellow
NED
5253 103 & 104 Mette Rijk F 16 Merle Louwinger F 15 KWS/KWV Frisia 23.0 26.0 20.0 (35.0) 26.0 130.0 95.0
53rd Yellow
GBR
4648 73 & 74 Will Jarman M 14 Freddie Ellis M 12 Warsash SC / Gurnard SC (37.0) 28.0 30.0 27.0 11.0 133.0 96.0
54th Blue
GBR
6318 197 & 198 Angus Kilpatrick M 13 Archie Stokes M 13 Hayling Island SC 25.0 28.0 (32.0) 20.0 24.0 129.0 97.0
55th Green
USA
5026 91 & 92 Kim Abma F 15 Bente Knoppers F 15 KWS 26.0 24.0 18.0 32.0 (39.0) 139.0 100.0
56th Red
GBR
6270 189 & 190 Theo Gumbley M 12 Edward Daniell M 12 Weir Wood SC 26.0 23.0 27.0 24.0 (39.0) 139.0 100.0
57th Blue
GBR
6301 195 & 196 Patrick Whelan M 14 Annabel Whelan F 15 Hayling Island SC 13.0 25.0 34.0 29.0 (41.0) 142.0 101.0
58th Green
GBR
5775 145 & 146 Sophie Dennis F 12 Delphine Ala F 13 Emsworth SC (37.0) 25.0 30.0 14.0 36.0 142.0 105.0
59th Red
GBR
6199 177 & 178 Ethan Gerrell M 13 Francesca Gilks F 14 Queen Mary 29.0 (44.0) 24.0 18.0 34.0 149.0 105.0
60th Yellow
GBR
5565 139 & 140 Raulf Berry F 12 Ella Johnson F 15 Hayling Island SC / Emsworth SC (34.0) 20.0 33.0 32.0 20.0 139.0 105.0
61st Red
GBR
200 5 & 6 Thomas White M 13 Samantha Edwards F 12 Papercourt SC 24.0 (38.0) 37.0 26.0 23.0 148.0 110.0
62nd Yellow
GBR
5517 115 & 116 Maggie Rickman F 13 Nancy Rickman F 13 Papercourt / Hayling Island SC (39.0) 16.0 25.0 37.0 34.0 151.0 112.0
63rd Yellow
GBR
6305 207 & 208 Anne Marie Ratnage F 14 Issy Willis F 14 Sevenoaks School (46.0) 35.0 21.0 31.0 25.0 158.0 112.0
64th Yellow
GBR
163 3 & 4 Oliver Croft M 13 Kieran Andrews M 16 St. Mawes SC 17.0 31.0 (41.0) 33.0 33.0 155.0 114.0
65th Yellow
GBR
3746 45 & 46 Oscar Morley M 14 Ben Tylecote M 12 Rutland 34.0 35.0 (40.0) 36.0 14.0 159.0 119.0
66th Blue
GBR
2026 19 & 20 Emily Procter F 12 Nat Gribbin M 14 Paignton SC 36.0 31.0 (45.0) 24.0 28.0 164.0 119.0
67th Green
GBR
4610 65 & 66 Madeleine Bristow F 13 Lelia Peckham F 15 Leigh and Lowton 25.0 27.0 (44.0) 27.0 40.0 163.0 119.0
68th Blue
GBR
4355 55 & 56 Sophie Dorrington F 14 Ella Lance F 4 Weir Wood 40.0 32.0 (42.0) 34.0 14.0 162.0 120.0
69th Green
GBR
5782 147 & 148 Lucy Pennant F 15 Nathan Lomas M 14 Hayling Island SC 43.0 22.0 19.0 37.0 (44.0) 165.0 121.0
70th Green
GBR
4635 71 & 72 Lorelei Bates F 15 Felicity Allen F 15 Bowmoor SC/CBYC (48.0) 41.0 35.0 30.5 15.0 169.5 121.5
71st Green
GBR
5800 149 & 150 Harry Martin M 15 Matthew Peckham M 16 Rutland 30.0 32.0 36.0 25.0 (47.0) 170.0 123.0
72nd Blue
GBR
5802 151 & 152 Maddy Kirk F 15 Toby Petit M 15 Rutland 36.0 27.0 (38.0) 26.0 36.0 163.0 125.0
73rd Red
GBR
89 1 & 2 Rohan Murphy M 16 Lucy Ferguson F 15 South Windermere SC 33.0 33.0 (42.0) 30.0 29.0 167.0 125.0
74th Blue
GBR
4415 57 & 58 Emma Wells F 13 Cate Golding F 13 Hayling Island SC (42.0) 34.0 27.0 42.0 30.0 175.0 133.0
75th Blue
GBR
5424 107 & 108 Oliver Neville M 15 Libby Petit F 13 Rutland SC 31.0 33.0 36.0 35.0 (40.0) 175.0 135.0
76th Red
GBR
5005 89 & 90 Jess Flint F 14 Alice Lucy F 14 Rutland SC 24.0 37.0 33.0 42.0 (46.0) 182.0 136.0
77th Red
GBR
6150 167 & 168 Issy Gibbs F 15 Daisy Streatfeild F 15 Rutland 41.0 40.0 (46.0) 28.0 31.0 186.0 140.0
78th Yellow
GBR
5847 155 & 156 Julia Barnes F 13 Lauren Paton F 15 RTYC 44.0 36.0 29.0 (57.0 RET) 32.0 198.0 141.0
79th Blue
GBR
576 11 & 12 Holly Harevy F 15 Abigail Campbell F 12 Bowmoor SC/Bristol Corinthian 42.0 42.0 26.0 33.0 (45.0) 188.0 143.0
80th Blue
GBR
3737 213 & 214 Elias Marchetti M 15 Federico Roma M 16 Sevenoaks School 39.0 (44.0) 24.0 39.0 42.0 188.0 144.0
81st Red
GBR
6323 199 & 200 Isaac Caldwell M 14 Billy Mitchell M 14 Hayling Island SC (57.0 RET) 57.0 RET 39.0 15.0 35.0 203.0 146.0
82nd Red
GBR
3182 37 & 38 Joe Cunliffe M 12 Tom Barnes M 13 RTYC 29.0 (49.0) 40.0 45.0 32.0 195.0 146.0
83rd Yellow
GBR
6047 163 & 164 Ellie Clark F 14 Katie Scott F 13 Ripon SC 32.0 37.0 (43.0) 41.0 38.0 191.0 148.0
84th Yellow
GBR
3733 211 & 212 Alice Parker F 15 Ellie Wild F 15 Sevenoaks School (45.0) 40.0 39.0 40.0 30.0 194.0 149.0
85th Green
GBR
5900 157 & 158 Andreas Purse M 12 Marcos Purse M 13 The Skinners' School 32.0 43.0 34.0 41.0 (48.0) 198.0 150.0
86th Red
GBR
4984 87 & 88 Tom Holliday M 15 Philly Ala F 15 Hayling Island SC (57.0 DNC) 57.0 DNC 32.0 43.0 19.0 208.0 151.0
87th Green
GBR
5630 137 & 138 Amy Bale F 15 Lucy Hughes F 15 SCYC/Pwllheli SC 38.0 36.0 38.0 (46.0) 41.0 199.0 153.0
88th Green
GBR
6300 193 & 194 Blythe Berry F 13 Emily Jones F 14 Hayling Island SC / Emsworth SC (50.0) 41.0 41.0 50.0 23.0 205.0 155.0
89th Red
GBR
3373 39 & 40 Ching Wong F 13 Elinor O'Leary F 12 Island Barn Reservoir SC 35.0 (50.0) 47.0 38.0 43.0 213.0 163.0
90th Green
GBR
6203 181 & 182 Joe Walters M 14 Emma Bloese F 12 Guernsey YC 41.0 (43.0) 43.0 38.0 42.0 207.0 164.0
91st Green
GBR
5561 123 & 124 Luc Bowkley M 14 Max Lawrence M 14 Tonbridge School 50.0 48.0 (51.0) 36.0 35.0 220.0 169.0
92nd Red
GBR
4545 63 & 64 Ella Phelps F 14 Molly Entwistle F 14 Corinthian Otters (49.0) 39.0 48.0 47.0 37.0 220.0 171.0
93rd Green
GBR
4917 81 & 82 Ellie Hill F 15 Chase Drewe F 15 BCYC 45.0 38.0 45.0 43.0 (49.0) 220.0 171.0
94th Red
GBR
5563 127 & 128 Max Beverley M 14 Jake Hunter M 14 Tonbridge School 47.0 45.0 (49.0) 46.0 44.0 231.0 182.0
95th Blue
GBR
5564 129 & 130 Alex Heap M 14 Alex Lawrence M 14 Tonbridge School (54.0) 49.0 48.0 40.0 47.0 238.0 184.0
96th Blue
GBR
2939 33 & 34 Emma Hutchings F 12 Jessica Sim F 13 Pagham / Hayling Island SC 40.0 46.0 (52.0) 52.0 48.0 238.0 186.0
97th Yellow
GBR
5936 159 & 160 Ross Mauritzen M 12 Jamie Warburton M 12 Wormit Boat Club 38.0 48.0 51.0 50.0 (54.0) 241.0 187.0
98th Yellow
GBR
4755 77 & 78 Alexander Huber M 13 Gus Laughton-Scott M 14 Bembridge SC 53.0 42.0 47.0 (57.0 RET) 45.0 244.0 187.0
99th Blue
GBR
113 217 & 218 Isobel Fisher F 15 Amelia Irwin F 16 Sevenoaks School 44.0 (53.0) 44.0 49.0 53.0 243.0 190.0
100th Yellow
GBR
5560 121 & 122 Ben Hampson M 14 Dylan Thatcher M 14 Tonbridge School 47.0 47.0 (54.0) 44.0 52.0 244.0 190.0
101st Blue
GBR
6165 171 & 172 Sophie Judd F 15 Molly Burns F 13 Rtyc 43.0 51.0 49.0 48.0 (54.0) 245.0 191.0
102nd Blue
GBR
2416 25 & 26 Abigail Tuttle F 14 Keira Knight F 13 Hayling Island SC 48.0 (52.0) 50.0 47.0 49.0 246.0 194.0
103rd Yellow
GBR
5559 119 & 120 Tom Evans M 14 Sam Rawlins M 14 Tonbridge School 49.0 (53.0) 53.0 48.0 46.0 249.0 196.0
104th Red
GBR
5562 125 & 126 Alex Barone M 14 Theo Rangarajan M 14 Tonbridge School 46.0 51.0 (52.0) 49.0 50.0 248.0 196.0
105th Yellow
GBR
5116 99 & 100 Fraser Mcevoy M 13 Harris Huddart M 12 RTYC (52.0) 50.0 46.0 51.0 50.0 249.0 197.0
106th Green
GBR
3741 219 & 220 Will Powell M 15 Will Baulkwill M 15 Sevenoaks School 54.0 46.0 (57.0 RET) 45.0 53.0 255.0 198.0
107th Red
GBR
6045 215 & 216 Ned Geake M 15 Zayna Mansuri F 15 Sevenoaks School 51.0 47.0 50.0 (52.0) 52.0 252.0 200.0
108th Green
GBR
5426 109 & 110 Patrick Holmes M 16 Ollie Bunce M 13 Rutland SC 52.0 54.0 (57.0 DNF) 51.0 51.0 265.0 208.0
109th Green
GBR
3075 35 & 36 Joe Coutanche M 13 Heather Hutchins F 13 Guernsey YC 51.0 (57.0 BFD) 53.0 53.0 55.0 269.0 212.0
110th Red
GBR
2046 21 & 22 Staze Amber F 16 Tilly Westbrook F 10 Cinque Ports Pirates SC 53.0 52.0 (57.0 RET) 53.0 55.0 270.0 213.0

http://www.wpnsa.org.uk/events/rs-feva-uk-national-championship

http://rsfeva.org.uk/champs/cindex.asp?eid=97

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com