PA Consultaing RS Feva National Championship

WPNSA

Results are PROVISIONAL as of 16:14 on May 29, 2016

Q4

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Current Flight Nat Sail No. Tally Helm Name Helm Gender Helm Age Crew Name Crew Gender Crew Age Club Place Points
7 Blue
GBR
5764 143 & 144 Henry Rastrick M 16 Jamie Rastrick M 14 Yorkshire Dales / Ripon 4 4.0
11 Blue
GBR
4470 59 & 60 Alice Edmonds F 14 Issy Spurway F 14 Chew Valley Lake SC 6 6.0
15 Blue
GBR
6200 179 & 180 Freddie Peters M 13 Louis Johnson M 13 Hayling Island SC 8 8.0
17 Blue
GBR
5454 111 & 112 Ben Batchelor M 14 Roscoe Martin M 14 Isle Of Man YC 9 9.0
23 Blue
GBR
5627 135 & 136 William Caiger M 13 Caitlin Morley F 12 Bough Beech SC 12 12.0
27 Blue
GBR
5763 141 & 142 Harry Jones M 15 Phoebe Jones F 11 Draycote Water SC 14 14.0
29 Blue
GBR
4062 49 & 50 Chris James M 15 James Hall M 14 Hayling Island SC 15 15.0
35 Blue
GBR
5064 97 & 98 Joseph Bradley M 15 Benjamin Bradley M 12 Hill Head SC 18 18.0
37 Blue
GBR
230 7 & 8 Dylan McPherson M 12 Dylan Collingbourne M 15 Blackwater SC 19 19.0
43 Blue
GBR
6272 191 & 192 Harriet watkins F 14 Helena Watkins F 11 Poole YC 22 22.0
47 Blue
GBR
3737 213 & 214 Elias Marchetti M 15 Federico Roma M 16 Sevenoaks School 24 24.0
51 Blue
GBR
576 11 & 12 Holly Harevy F 15 Abigail Campbell F 12 Bowmoor SC/Bristol Corinthian 26 26.0
53 Blue
GBR
4415 57 & 58 Emma Wells F 13 Cate Golding F 13 Hayling Island SC 27 27.0
55 Blue
GBR
4627 69 & 70 Ben Hutton-Penman M 13 Charles Bacon M 12 Corinthian Otters 28 28.0
61 Blue
NED
5254 105 & 106 Hanna Rijk F 15 Britt Abma F 17 KWS/Frisia/Braassemermeer 31 31.0
63 Blue
GBR
6318 197 & 198 Angus Kilpatrick M 13 Archie Stokes M 13 Hayling Island SC 32 32.0
67 Blue
GBR
6301 195 & 196 Patrick Whelan M 14 Annabel Whelan F 15 Hayling Island SC 34 34.0
71 Blue
GBR
5424 107 & 108 Oliver Neville M 15 Libby Petit F 13 Rutland SC 36 36.0
73 Blue
GBR
4624 67 & 68 Alice Davis F 11 Matt Evans M 13 Great Moor SC 37 37.0
75 Blue
GBR
5802 151 & 152 Maddy Kirk F 15 Toby Petit M 15 Rutland 38 38.0
83 Blue
GBR
4355 55 & 56 Sophie Dorrington F 14 Ella Lance F 4 Weir Wood 42 42.0
87 Blue
GBR
113 217 & 218 Isobel Fisher F 15 Amelia Irwin F 16 Sevenoaks School 44 44.0
89 Blue
GBR
2026 19 & 20 Emily Procter F 12 Nat Gribbin M 14 Paignton SC 45 45.0
95 Blue
GBR
5564 129 & 130 Alex Heap M 14 Alex Lawrence M 14 Tonbridge School 48 48.0
97 Blue
GBR
6165 171 & 172 Sophie Judd F 15 Molly Burns F 13 Rtyc 49 49.0
99 Blue
GBR
2416 25 & 26 Abigail Tuttle F 14 Keira Knight F 13 Hayling Island SC 50 50.0
103 Blue
GBR
2939 33 & 34 Emma Hutchings F 12 Jessica Sim F 13 Pagham / Hayling Island SC 52 52.0
1 Green
GBR
1665 15 & 16 Steve Tylecote M 50 Jamie Tylecote M 11 Rutland 1 1.0
7 Green
GBR
4963 85 & 86 Louis Wright M 14 Jamie Allen M 14 Hayling Island SC 4 4.0
9 Green
GBR
2383 23 & 24 Toby Atherton M 14 Matt Bamber M 14 Gurnard SC 5 5.0
11 Green
GBR
5796 203 & 204 Henry Chandler M 14 Ollie Dennis M 15 Emsworth SC 6 6.0
13 Green
GBR
4945 83 & 84 Jack Lewis M 13 Lucas Marshall M 13 Draycote Water SC 7 7.0
17 Green
NED
3475 41 & 42 Gijs Dutilh M 15 Bernard Brinkel M 16 Royal Maas YC, Rotterdam 9 9.0
21 Green
GBR
5846 153 & 154 Pierce Harris M 14 Alfie Cogger M 13 Windermere School 11 11.0
23 Green
GBR
5626 133 & 134 Matthew Caiger M 16 Becky Caiger F 11 Sevenoaks 12 12.0
27 Green
GBR
2508 31 & 32 Jessica Jobson F 14 Caitlin Webster F 14 RTYC 14 14.0
35 Green
USA
5026 91 & 92 Kim Abma F 15 Bente Knoppers F 15 KWS 18 18.0
37 Green
GBR
5782 147 & 148 Lucy Pennant F 15 Nathan Lomas M 14 Hayling Island SC 19 19.0
43 Green
GBR
501 9 & 10 Ellen Morley F 16 Sophie Johnson F 12 Burnham SC 22 22.0
49 Green
GBR
5566 117 & 118 Teddy Ferguson M 13 Holly Monk F 12 Windermere School 25 25.0
55 Green
GBR
6264 187 & 188 Eddie Farrell M 14 Kevin Farrell M 12 Llandudno SC 28 28.0
59 Green
GBR
5775 145 & 146 Sophie Dennis F 12 Delphine Ala F 13 Emsworth SC 30 30.0
61 Green
GBR
6330 201 & 202 Flo Peters F 14 Ellie McDonald F 15 Hayling Island SC 31 31.0
67 Green
GBR
5900 157 & 158 Andreas Purse M 12 Marcos Purse M 13 The Skinners' School 34 34.0
69 Green
GBR
4635 71 & 72 Lorelei Bates F 15 Felicity Allen F 15 Bowmoor SC/CBYC 35 35.0
71 Green
GBR
5800 149 & 150 Harry Martin M 15 Matthew Peckham M 16 Rutland 36 36.0
75 Green
GBR
5630 137 & 138 Amy Bale F 15 Lucy Hughes F 15 SCYC/Pwllheli SC 38 38.0
81 Green
GBR
6300 193 & 194 Blythe Berry F 13 Emily Jones F 14 Hayling Island SC / Emsworth SC 41 41.0
85 Green
GBR
6203 181 & 182 Joe Walters M 14 Emma Bloese F 12 Guernsey YC 43 43.0
87 Green
GBR
4610 65 & 66 Madeleine Bristow F 13 Lelia Peckham F 15 Leigh and Lowton 44 44.0
89 Green
GBR
4917 81 & 82 Ellie Hill F 15 Chase Drewe F 15 BCYC 45 45.0
101 Green
GBR
5561 123 & 124 Luc Bowkley M 14 Max Lawrence M 14 Tonbridge School 51 51.0
105 Green
GBR
3075 35 & 36 Joe Coutanche M 13 Heather Hutchins F 13 Guernsey YC 53 53.0
108 Green
GBR
5426 109 & 110 Patrick Holmes M 16 Ollie Bunce M 13 Rutland SC DNF 57.0
108 Green
GBR
3741 219 & 220 Will Powell M 15 Will Baulkwill M 15 Sevenoaks School RET 57.0
3 Red
GBR
4745 75 & 76 Charles Elliott M 15 Ethan Miles M 14 Hayling Island SC/CYC 2 2.0
5 Red
GBR
5141 101 & 102 Ossian Bracegirdle M 14 Josh Bonsey M 14 Hayling Island SC 3 3.0
15 Red
GBR
5029 95 & 96 Tom Storey M 14 Maddie Wylie F 14 Yorkshire Dales/Ripon 8 8.0
19 Red
GBR
4179 53 & 54 Harrison Pye M 14 Fergus Pye M 12 Draycote Water SC 10 10.0
25 Red
GBR
5625 131 & 132 Ewan Wilson M 12 Oliver Kent M 12 Wormit boating club 13 13.0
29 Red
GBR
6258 185 & 186 Finley Dickinson M 12 Cameron Mitchell M 11 Hayling Island SC 15 15.0
31 Red
GBR
6037 161 & 162 Freddy Wood M 13 Christopher Clarke M 14 Hayling Island SC 16 16.0
33 Red
GBR
2422 27 & 28 Toby Mizzi M 15 Tom Callan M 16 Littleton SC 17 17.0
39 Red
GBR
2022 17 & 18 Blake Wilson M 12 Sam Dickinson M 11 Southport YC, Australia 20 20.0
41 Red
GBR
4100 51 & 52 Siān Talbot F 13 Eloise Clapson McBride F 12 Leigh and Lowton 21 21.0
45 Red
GBR
1389 13 & 14 Simon Hall M 15 Emily Haughton F 14 Leigh and Lowton SC 23 23.0
47 Red
GBR
6199 177 & 178 Ethan Gerrell M 13 Francesca Gilks F 14 Queen Mary 24 24.0
51 Red
GBR
2457 29 & 30 Evie Snedker F 17 David Ellis M 49 Keyhaven YC 26 26.0
53 Red
GBR
6270 189 & 190 Theo Gumbley M 12 Edward Daniell M 12 Weir Wood SC 27 27.0
57 Red
GBR
6214 183 & 184 Hamish Morley M 13 Robbie McDonald M 12 Hayling Island SC 29 29.0
63 Red
GBR
4984 87 & 88 Tom Holliday M 15 Philly Ala F 15 Hayling Island SC 32 32.0
65 Red
GBR
5005 89 & 90 Jess Flint F 14 Alice Lucy F 14 Rutland SC 33 33.0
73 Red
GBR
200 5 & 6 Thomas White M 13 Samantha Edwards F 12 Papercourt SC 37 37.0
77 Red
GBR
6323 199 & 200 Isaac Caldwell M 14 Billy Mitchell M 14 Hayling Island SC 39 39.0
79 Red
GBR
3182 37 & 38 Joe Cunliffe M 12 Tom Barnes M 13 RTYC 40 40.0
83 Red
GBR
89 1 & 2 Rohan Murphy M 16 Lucy Ferguson F 15 South Windermere SC 42 42.0
91 Red
GBR
6150 167 & 168 Issy Gibbs F 15 Daisy Streatfeild F 15 Rutland 46 46.0
93 Red
GBR
3373 39 & 40 Ching Wong F 13 Elinor O'Leary F 12 Island Barn Reservoir SC 47 47.0
95 Red
GBR
4545 63 & 64 Ella Phelps F 14 Molly Entwistle F 14 Corinthian Otters 48 48.0
97 Red
GBR
5563 127 & 128 Max Beverley M 14 Jake Hunter M 14 Tonbridge School 49 49.0
99 Red
GBR
6045 215 & 216 Ned Geake M 15 Zayna Mansuri F 15 Sevenoaks School 50 50.0
103 Red
GBR
5562 125 & 126 Alex Barone M 14 Theo Rangarajan M 14 Tonbridge School 52 52.0
108 Red
GBR
2046 21 & 22 Staze Amber F 16 Tilly Westbrook F 10 Cinque Ports Pirates SC RET 57.0
1 Yellow
GBR
4904 79 & 80 Daniel Lewis M 15 Katheryn Byne F 13 Draycote Water SC 1 1.0
3 Yellow
GBR
5028 93 & 94 Matt Taylor M 15 Will Carron M 15 Brightlingsea SC / AWSC 2 2.0
5 Yellow
GBR
6171 173 & 174 Rory Odell M 15 Lucy Hewitson F 0 Hayling Island SC 3 3.0
9 Yellow
GBR
4530 61 & 62 Michael Dyer M 16 Samuel Dyer M 15 Herne Bay SC 5 5.0
13 Yellow
GBR
6157 169 & 170 Henry Jameson M 15 Rupert Jameson M 12 Hayling Island SC 7 7.0
19 Yellow
GBR
6312 209 & 210 Nicholas Davies M 15 Annabel Richards F 15 Sevenoaks School 10 10.0
21 Yellow
NED
2878 205 & 206 Lizet de Vries F 16 Jildou Gerritsen F 15 Rotterdamse Zeilvereniging (RZV) 11 11.0
25 Yellow
GBR
5460 113 & 114 Jack Miller M 15 Lauren Bentley F 16 Felpham SC 13 13.0
31 Yellow
GBR
3672 43 & 44 Alexander Ratsey M 13 Bertie Ratsey M 15 RWYC 16 16.0
33 Yellow
GBR
3792 47 & 48 India Edwards F 14 Alex Cope M 13 Trearddur Bay SC 17 17.0
39 Yellow
NED
5253 103 & 104 Mette Rijk F 16 Merle Louwinger F 15 KWS/KWV Frisia 20 20.0
41 Yellow
GBR
6305 207 & 208 Anne Marie Ratnage F 14 Issy Willis F 14 Sevenoaks School 21 21.0
45 Yellow
GBR
6188 175 & 176 Ewan Luke M 14 Zac Blomeley M 15 Llandudno SC 23 23.0
49 Yellow
GBR
5517 115 & 116 Maggie Rickman F 13 Nancy Rickman F 13 Papercourt / Hayling Island SC 25 25.0
57 Yellow
GBR
5847 155 & 156 Julia Barnes F 13 Lauren Paton F 15 RTYC 29 29.0
59 Yellow
GBR
4648 73 & 74 Will Jarman M 14 Freddie Ellis M 12 Warsash SC / Gurnard SC 30 30.0
65 Yellow
GBR
5565 139 & 140 Raulf Berry F 12 Ella Johnson F 15 Hayling Island SC / Emsworth SC 33 33.0
69 Yellow
GBR
6106 165 & 166 Catriona Forrest F 12 Benjamin Leffek M 13 Dalgety Bay SC 35 35.0
77 Yellow
GBR
3733 211 & 212 Alice Parker F 15 Ellie Wild F 15 Sevenoaks School 39 39.0
79 Yellow
GBR
3746 45 & 46 Oscar Morley M 14 Ben Tylecote M 12 Rutland 40 40.0
81 Yellow
GBR
163 3 & 4 Oliver Croft M 13 Kieran Andrews M 16 St. Mawes SC 41 41.0
85 Yellow
GBR
6047 163 & 164 Ellie Clark F 14 Katie Scott F 13 Ripon SC 43 43.0
91 Yellow
GBR
5116 99 & 100 Fraser Mcevoy M 13 Harris Huddart M 12 RTYC 46 46.0
93 Yellow
GBR
4755 77 & 78 Alexander Huber M 13 Gus Laughton-Scott M 14 Bembridge SC 47 47.0
101 Yellow
GBR
5936 159 & 160 Ross Mauritzen M 12 Jamie Warburton M 12 Wormit Boat Club 51 51.0
105 Yellow
GBR
5559 119 & 120 Tom Evans M 14 Sam Rawlins M 14 Tonbridge School 53 53.0
107 Yellow
GBR
5560 121 & 122 Ben Hampson M 14 Dylan Thatcher M 14 Tonbridge School 54 54.0

http://www.wpnsa.org.uk/events/rs-feva-uk-national-championship

http://rsfeva.org.uk/champs/cindex.asp?eid=97

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com