PA Consultaing RS Feva National Championship

WPNSA

Results are PROVISIONAL as of 16:39 on May 31, 2016

Silver Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 55, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Nat Sail No. Helm Name Helm Gender Helm Age Crew Name Crew Gender Crew Age Club Category Family CarriedFwd F1 F2 F3 F4 F5 F6 Total Nett
1st Silver
GBR
5802 Maddy Kirk F 15 Toby Petit M 15 Rutland Mixed   72.0 1.0 4.0 (9.0) 5.0 1.0 2.0 94.0 85.0
2nd Silver
GBR
6199 Ethan Gerrell M 13 Francesca Gilks F 14 Queen Mary Mixed   59.0 7.0 2.0 (32.0) 4.0 12.0 7.0 123.0 91.0
3rd Silver
GBR
5800 Harry Martin M 15 Matthew Peckham M 16 Rutland SC Boys   71.0 2.0 10.0 (56.0 BFD) 9.0 2.0 1.0 151.0 95.0
4th Silver
GBR
4635 Lorelei Bates F 15 Felicity Allen F 15 Bowmoor SC/CBYC Girls   70.0 8.0 5.0 (10.0) 2.0 6.0 4.0 105.0 95.0
5th Silver
GBR
6301 Patrick Whelan M 14 Annabel Whelan F 15 Hayling Island SC Mixed Y 57.0 (31.0) 7.0 1.0 8.0 4.0 23.0 131.0 100.0
6th Silver
GBR
5782 Lucy Pennant F 15 Nathan Lomas M 14 Hayling Island SC Mixed   69.0 13.0 3.0 2.0 12.0 (18.0) 6.0 123.0 105.0
7th Silver
GBR
89 Rohan Murphy M 16 Lucy Ferguson F 15 South Windermere SC Mixed   73.0 4.0 1.0 24.0 3.0 (56.0 RET) 11.0 172.0 116.0
8th Silver
GBR
4917 Ellie Hill F 15 Chase Drewe F 15 BCYC Girls   93.0 6.0 6.0 6.0 (10.5) 5.0 3.0 129.5 119.0
9th Silver
GBR
4610 Madeleine Bristow F 13 Lelia Peckham F 15 Leigh and Lowton Girls   67.0 18.7 RDG (31.0) 19.0 6.0 3.0 14.0 158.7 127.7
10th Silver
GBR
5517 Maggie Rickman F 13 Nancy Rickman F 13 Papercourt / Hayling Island SC Girls Y 62.0 (30.0) 16.0 14.0 20.0 7.0 9.0 158.0 128.0
11th Silver
GBR
5900 Andreas Purse M 12 Marcos Purse M 13 The Skinners' School Boys Y 85.0 (18.0) 8.0 7.0 7.0 17.0 5.0 147.0 129.0
12th Silver
GBR
6305 Anne Marie Ratnage F 14 Issy Willis F 14 Sevenoaks School Girls   63.0 25.0 (32.0) 5.0 13.0 16.0 13.0 167.0 135.0
13th Silver
GBR
4415 Emma Wells F 13 Cate Golding F 13 Hayling Island SC Girls   74.0 16.0 (36.0) 15.0 10.5 8.0 12.0 171.5 135.5
14th Silver
GBR
3746 Oscar Morley M 14 Ben Tylecote M 12 Rutland Boys   65.0 3.0 26.0 3.0 33.0 10.0 (56.0 DSQ) 196.0 140.0
15th Silver
GBR
6300 Blythe Berry F 13 Emily Jones F 14 Hayling Island SC / Emsworth SC Girls   88.0 12.0 9.0 20.0 (22.0) 11.0 8.0 170.0 148.0
16th Silver
GBR
3733 Alice Parker F 15 Ellie Wild F 15 Sevenoaks School Girls   84.0 17.0 (30.0) 12.0 1.0 21.0 20.0 185.0 155.0
17th Silver
GBR
5424 Oliver Neville M 15 Libby Petit F 13 Rutland SC Mixed   75.0 14.0 23.0 16.0 (56.0 RET) 14.0 16.0 214.0 158.0
18th Silver
GBR
6323 Isaac Caldwell M 14 Billy Mitchell M 14 Hayling Island SC Boys   81.0 21.0 13.0 4.0 18.0 22.0 (56.0 RET) 215.0 159.0
19th Silver
GBR
3737 Elias Marchetti M 15 Federico Roma M 16 Sevenoaks School Boys   80.0 5.0 18.0 21.0 17.0 (24.0) 18.0 183.0 159.0
20th Silver
GBR
6270 Theo Gumbley M 12 Edward Daniell M 12 Weir Wood SC Boys   56.0 20.0 33.0 22.0 14.0 20.0 (56.0 RET) 221.0 165.0
21st Silver
GBR
4984 Tom Holliday M 15 Philly Ala F 15 Hayling Island SC Mixed   86.0 9.0 29.0 19.0 RDGb 19.0 RDGb 9.0 (56.0 RET) 227.0 171.0
22nd Silver
GBR
6203 Joe Walters M 14 Emma Bloese F 12 Guernsey YC Mixed   90.0 (27.0) 14.0 17.0 15.0 15.0 24.0 202.0 175.0
23rd Silver
GBR
163 Oliver Croft M 13 Kieran Andrews M 16 St. Mawes SC Boys   64.0 32.0 (38.0) 26.0 23.0 23.0 10.0 216.0 178.0
24th Silver
GBR
3182 Joe Cunliffe M 12 Tom Barnes M 13 RTYC Boys   82.0 10.0 34.0 13.0 27.0 13.0 (56.0 RET) 235.0 179.0
25th Silver
GBR
576 Holly Harevy F 15 Abigail Campbell F 12 Bowmoor SC/Bristol Corinthian Girls   79.0 24.0 19.0 (35.0) 21.0 19.0 17.0 214.0 179.0
26th Silver
GBR
5005 Jess Flint F 14 Alice Lucy F 14 Rutland SC Girls   76.0 29.0 25.0 8.0 24.0 28.0 (56.0 DNS) 246.0 190.0
27th Silver
GBR
5561 Luc Bowkley M 14 Max Lawrence M 14 Tonbridge School Boys   91.0 22.0 15.0 (27.0) 16.0 27.0 19.0 217.0 190.0
28th Silver
GBR
2026 Emily Procter F 12 Nat Gribbin M 14 Paignton SC Mixed   66.0 28.0 41.0 (42.0) 30.0 25.0 21.0 253.0 211.0
29th Silver
GBR
6150 Issy Gibbs F 15 Daisy Streatfeild F 15 Rutland Girls   77.0 26.0 37.0 11.0 31.0 30.0 (56.0 DNS) 268.0 212.0
30th Silver
GBR
5630 Amy Bale F 15 Lucy Hughes F 15 SCYC/Pwllheli SC Girls   87.0 15.0 27.0 18.0 19.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 278.0 222.0
31st Silver
GBR
5775 Sophie Dennis F 12 Delphine Ala F 13 Emsworth SC Girls   58.0 23.0 24.0 23.0 39.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 279.0 223.0
32nd Silver
GBR
5563 Max Beverley M 14 Jake Hunter M 14 Tonbridge School Boys   94.0 19.0 20.0 33.0 26.0 32.0 (56.0 DNS) 280.0 224.0
33rd Silver
GBR
5564 Alex Heap M 14 Alex Lawrence M 14 Tonbridge School Boys   95.0 (46.0) 17.0 41.0 32.0 26.0 15.0 272.0 226.0
34th Silver
GBR
6047 Ellie Clark F 14 Katie Scott F 13 Ripon SC Girls   83.0 43.0 22.0 31.0 28.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 319.0 263.0
35th Silver
GBR
3741 Will Powell M 15 Will Baulkwill M 15 Sevenoaks School Boys   106.0 36.0 12.0 25.0 29.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 320.0 264.0
36th Silver
GBR
4355 Sophie Dorrington F 14 Ella Lance F 4 Weir Wood Girls   68.0 48.0 28.0 40.0 25.0 (56.0 DNC) 56.0 DNC 321.0 265.0
37th Silver
GBR
200 Thomas White M 13 Samantha Edwards F 12 Papercourt SC Mixed   61.0 38.0 49.0 28.0 34.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 322.0 266.0
38th Silver
GBR
6165 Sophie Judd F 15 Molly Burns F 13 Rtyc Girls   101.0 39.0 (42.0) 37.0 38.0 31.0 22.0 310.0 268.0
39th Silver
GBR
5936 Ross Mauritzen M 12 Jamie Warburton M 12 Wormit Boat Club Boys   97.0 35.0 21.0 29.0 35.0 (56.0 DNS) 56.0 DNC 329.0 273.0
40th Silver
GBR
3373 Ching Wong F 13 Elinor O'Leary F 12 Island Barn Reservoir SC Girls   89.0 42.0 45.0 34.0 36.0 33.0 (56.0 DNS) 335.0 279.0
41st Silver
GBR
5565 Raulf Berry F 12 Ella Johnson F 15 Hayling Island SC / Emsworth SC Girls   60.0 37.0 39.0 36.0 (56.0 DNC) 56.0 DNC 56.0 DNC 340.0 284.0
42nd Silver
GBR
5847 Julia Barnes F 13 Lauren Paton F 15 RTYC Girls   78.0 (56.0 RET) 11.0 30.0 56.0 RET 56.0 RET 56.0 DNC 343.0 287.0
43rd Silver
GBR
4545 Ella Phelps F 14 Molly Entwistle F 14 Corinthian Otters Girls   92.0 33.0 35.0 38.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 56.0 DNC 366.0 310.0
44th Silver
GBR
3075 Joe Coutanche M 13 Heather Hutchins F 13 Guernsey YC Mixed   109.0 45.0 50.0 45.0 44.0 29.0 (56.0 RET) 378.0 322.0
45th Silver
GBR
4755 Alexander Huber M 13 Gus Laughton-Scott M 14 Bembridge SC Boys   98.0 34.0 44.0 (56.0 BFD) 56.0 RET 34.0 56.0 DNS 378.0 322.0
46th Silver
GBR
2416 Abigail Tuttle F 14 Keira Knight F 13 Hayling Island SC Girls   102.0 (56.0 RET) 46.0 43.0 41.0 35.0 56.0 DNS 379.0 323.0
47th Silver
GBR
5562 Alex Barone M 14 Theo Rangarajan M 14 Tonbridge School Boys   104.0 40.0 48.0 39.0 37.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 380.0 324.0
48th Silver
GBR
6045 Ned Geake M 15 Zayna Mansuri F 15 Sevenoaks School Mixed   107.0 11.0 40.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 56.0 DNC 56.0 DNC 382.0 326.0
49th Silver
GBR
5559 Tom Evans M 14 Sam Rawlins M 14 Tonbridge School Boys   103.0 41.0 47.0 44.0 43.0 (56.0 DNC) 56.0 DNC 390.0 334.0
50th Silver
GBR
5560 Ben Hampson M 14 Dylan Thatcher M 14 Tonbridge School Boys   100.0 (56.0 RET) 43.0 46.0 42.0 56.0 DNC 56.0 DNC 399.0 343.0
51st Silver
GBR
5426 Patrick Holmes M 16 Ollie Bunce M 13 Rutland SC Boys   108.0 47.0 (56.0 RET) 47.0 40.0 56.0 RET 56.0 DNC 410.0 354.0
52nd Silver
GBR
2939 Emma Hutchings F 12 Jessica Sim F 13 Pagham / Hayling Island SC Girls   96.0 44.0 51.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 56.0 DNC 56.0 DNC 415.0 359.0
53rd Silver
GBR
113 Isobel Fisher F 15 Amelia Irwin F 16 Sevenoaks School Girls   99.0 (56.0 DNC) 56.0 DNC 56.0 DNC 56.0 DNC 56.0 DNS 56.0 DNC 435.0 379.0
54th Silver
GBR
5116 Fraser Mcevoy M 13 Harris Huddart M 12 RTYC Boys   105.0 (56.0 DNC) 56.0 DNC 56.0 DNC 56.0 DNC 56.0 DNC 56.0 DNC 441.0 385.0
55th Silver
GBR
2046 Staze Amber F 16 Tilly Westbrook F 10 Cinque Ports Pirates SC Girls   110.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 56.0 DNC 56.0 DNC 56.0 RET 56.0 DNC 446.0 390.0

http://www.wpnsa.org.uk/events/rs-feva-uk-national-championship

http://rsfeva.org.uk/champs/cindex.asp?eid=97

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com