venue burgee

RS800 National Championship 2018

Weymouth & Portland National Sailing Academy

event burgee

Results are provisional as of 8:39 on August 19, 2018

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 44, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Class Fleet Nat Sail No Helm Crew Club Master Helm Master Crew Lady Helm Youth Helm Youth Crew Lady Crew All Lady Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st 55 RS800 Gold GBR 1144 Tom Morris Guy Fillmore HISC               1.0 1.0 (3.0) (5.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 14.0 6.0
2nd 76 RS800 Gold GBR 1220 Luke McEwen Emma McEwen Royal Lymington YC               (45.0 BFD) 4.0 1.0 1.0 2.0 2.0 3.0 (7.0) 65.0 13.0
3rd 46 RS800 Gold GBR 961 Rory Hunter Stephanie Orton Arran YC         Y     (45.0 BFD) 2.0 (7.0) 2.0 5.0 4.0 2.0 2.0 69.0 17.0
4th 72 RS800 Gold GBR 1207 Phil Walker John Mather Hayling Island SC Y       Y     (45.0 DNC) (45.0 DNC) 4.0 9.0 8.0 3.0 4.0 4.0 122.0 32.0
5th 40 RS800 Gold GBR 1222 Paul Jenkins Peter Jenkins Eastbourne Sovereign SC Y       Y     7.0 6.0 (14.0) 4.0 4.0 (8.0) 5.0 6.0 54.0 32.0
6th 83 RS800 Gold GBR 1221 John Gimson Anna Burnet Rudyard Lake SC/Royal Northern & Clyde Y           Y   9.0 3.0 (11.0) (12.0) 9.0 6.0 7.0 5.0 62.0 39.0
7th 75 RS800 Gold GBR 1219 Pete Barton Chris Feibusch Lymington Town SC               (45.0 BFD) 7.0 8.0 3.0 (12.0) 5.0 8.0 8.0 96.0 39.0
8th 53 RS800 Gold GBR 1132 Simon Hiscocks Ellie Aldridge WPNSA               5.0 (15.0) (20.0) 10.0 6.0 15.0 6.0 3.0 80.0 45.0
9th 52 RS800 Silver GBR 1131 Maddy Anderson Matt Reid Brightlingsea and Spinnaker SCs     Y         3.0 9.0 (25.0) (17.0) 10.0 14.0 10.0 10.0 98.0 56.0
10th 70 RS800 Gold GBR 1203 Tim Gratton Fiona Hampshire St Catharines College SC           Y   2.0 12.0 2.0 14.0 (22.0) 9.0 19.0 (27.0) 107.0 58.0
11th 66 RS800 Silver GBR 1194 Joe Joyner Will Broom Lyme Regis SC               6.0 (22.0) 15.0 (16.0) 7.0 10.0 15.0 11.0 102.0 64.0
12th 80 RS800 Gold GBR 1231 Hugh Shone Hannah Tattersall Castle Cove SC           Y   8.0 13.0 6.0 (24.0) (16.0) 13.0 12.0 14.0 106.0 66.0
13th 77 RS800 Gold GBR 1225 Stephen Cockerill Sarah Cockerill Stokes Bay SC Y         Y   4.0 14.0 (24.0) 6.0 15.0 (17.0) 14.0 15.0 109.0 68.0
14th 78 RS800 Gold GBR 1228 Andy Jeffries Allyson Jeffries Eastbourne Sovereign SC   Y       Y   (45.0 BFD) 5.0 9.0 (45.0 DNF) 3.0 7.0 16.0 32.0 162.0 72.0
15th 81 RS800 Gold GBR 1232 Cameron Moss Darrol Moss Lyme Regis SC   Y           11.0 16.0 (26.0) 13.0 19.0 (22.0) 9.0 9.0 125.0 77.0
16th 58 RS800 Silver GBR 1158 Edward Norbury Charlie Hutchings Warsash SC       Y Y     10.0 11.0 12.0 19.0 18.0 (20.0) (24.0) 12.0 126.0 82.0
17th 74 RS800 Gold GBR 1218 Gilles Peeters Heloize Baize Societe Nautique Larmor Plage           Y   14.0 10.0 22.0 (45.0 DNF) (45.0 DNF) 12.0 11.0 17.0 176.0 86.0
18th 61 RS800 Gold GBR 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton Burghfield SC Y         Y   13.0 21.0 16.0 7.0 (26.0) (31.0) 23.0 13.0 150.0 93.0
19th 71 RS800 Gold GBR 1204 Martin Orton Ian Brooks Chichester YC Y Y           17.0 20.0 (23.0) 20.0 14.0 16.0 18.0 (23.0) 151.0 105.0
20th 79 RS800 Gold GBR 1230 Christina Handasyde Dick Andrew Handasyde Dick Itchenor SC               (45.0 BFD) 18.0 10.0 8.0 11.0 (37.0) 30.0 31.0 190.0 108.0
21st 65 RS800 Gold GBR 1188 Daniel Goodman Debbie Clark Stokes Bay SC Y Y       Y   20.0 19.0 5.0 (27.0) (29.0) 27.0 17.0 22.0 166.0 110.0
22nd 59 RS800 Gold FRA 1161 Jean-Louis Treguier Camille Donnat Bart CN Viry-Vhatillon Y         Y   12.0 25.0 18.0 15.0 (31.0) 25.0 (35.0) 20.0 181.0 115.0
23rd 48 RS800 Silver GBR 1043 Chris Dodd Bryony Meakins Rutlands SC               18.0 26.0 (29.0) (29.0) 17.0 11.0 25.0 21.0 176.0 118.0
24th 69 RS800 Gold GBR 1202 Andrew Blundell Maddie Fenner Warsash SC               16.0 24.0 19.0 18.0 20.0 (28.0) (26.0) 25.0 176.0 122.0
25th 62 RS800 Silver GBR 1171 James Penty Edward Grayson Beaver SC               19.0 23.0 (45.0 DNF) 23.0 (24.0) 23.0 20.0 18.0 195.0 126.0
26th 82 RS800 Gold GBR 1121 Ben Clegg Abi Embser-Kay Brightlingsea SC           Y   15.0 17.0 28.0 25.0 (45.0 DNS) (29.0) 27.0 16.0 202.0 128.0
27th 56 RS800 Gold GBR 1157 Ian Martin Chris Martin (Thu & Fri)                 (45.0 BFD) 8.0 13.0 11.0 13.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 225.0 135.0
28th 64 RS800 Silver GBR 1184 Michael MacMillan Jamie Macmillan Loch Earn SC Y       Y     21.0 (32.0) 17.0 21.0 25.0 (30.0) 29.0 28.0 203.0 141.0
29th 60 RS800 Gold GBR 1164 Russ Gibbs Lucy Loughton Starcross YC Y         Y   (45.0 BFD) 27.0 (31.0) 22.0 23.0 24.0 21.0 30.0 223.0 147.0
30th 41 RS800 Silver GBR 900 Andy Tarboton Harry Kennedy Stokes Bay SC           Y   23.0 31.0 30.0 28.0 21.0 19.0 (45.0 RET) (45.0 DNC) 242.0 152.0
31st 45 RS800 Gold GBR 949 Ian Jubb Bonnie Moody HISC               24.0 (28.0) 27.0 26.0 27.0 (33.0) 28.0 24.0 217.0 156.0
32nd 63 RS800 Silver GBR 1182 Michiel Geerling Hilde Geerling Braassem           Y   25.0 29.0 21.0 31.0 (32.0) (32.0) 31.0 29.0 230.0 166.0
33rd 57 RS800 Gold GBR 1157 Chris Martin Megan Brickwood (Sat & Sun)                 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 18.0 13.0 19.0 275.0 185.0
34th 44 RS800 Silver GBR 939 Daniel Nickalls Jack Wardell Marconi SC         Y     (45.0 BFD) 30.0 33.0 30.0 33.0 (36.0) 34.0 26.0 267.0 186.0
35th 49 RS800 Silver FRA 1101 Alexandre Emanuel Quentin Milleret YCGC         Y     22.0 34.0 34.0 33.0 28.0 (38.0) (37.0) 36.0 262.0 187.0
36th 47 RS800 Silver GBR 982 Neal Gibson Keith Macey Downs SC               (45.0 DNC) (45.0 DNC) 35.0 36.0 34.0 34.0 32.0 35.0 296.0 206.0
37th 85 RS800   GBR 1064 Chris Haworth Stuart Aston                 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 21.0 22.0 33.0 301.0 211.0
38th 54 RS800 Silver GBR 1140 John McKelvie David Jessop Strangford Lough YC               26.0 33.0 32.0 35.0 (45.0 DNS) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 306.0 216.0
39th 73 RS800 Silver GBR 1151 Hannah Peters Mark Lees Hollyhead SC     Y     Y Y 27.0 (45.0 DNS) 36.0 34.0 30.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 307.0 217.0
40th 51 RS800 Silver GBR 1128 Ciaran Hurney Mel Kwan Oxford SC               28.0 35.0 39.0 37.0 35.0 (45.0 RET) (45.0 DNC) 45.0 DNC 309.0 219.0
41st 42 RS800 Silver GBR 913 Adrian Howe Fenella Williams Oxford SC Y             30.0 36.0 37.0 38.0 36.0 (45.0 UFD) (45.0 DNS) 45.0 DNC 312.0 222.0
42nd 84 RS800   GBR 1189 James Green Simon Hall                 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 26.0 33.0 34.0 318.0 228.0
43rd 50 RS800 Silver NED 1111 Marianne Pijlman Tijmen Pijlman WV Monnickendam               29.0 (45.0 DNS) 38.0 32.0 (45.0 DNS) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 324.0 234.0
44th 43 RS800   GBR 919 Charlie Ellse Ollie Holmes Restronguet SC       Y Y     (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 35.0 36.0 45.0 RET 341.0 251.0

www.wpnsa.org.uk

www.rssailing.org/rsgames

Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com