UKLA National Championship 2020

ILCA 6 / Radial Rig
26th to 29th August 2020

Contents

Gold Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 49, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class Current Flight
Assignment
Nat Sail No Helm Club Age
Group
M/F Squad Sailor Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 F1 F2 Total Nett
1st 31 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
206251 Ali YOUNG -   F Y (2) 1 1 1 1 1 2 1 10 8
2nd 82 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
213888 Hannah SNELLGROVE LTSC   F Y 1 2 2 1 1 2 3 (4) 16 12
3rd 74 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
214268 Ben ELVIN Stokes Bay SC AP M N 2 4 3 2 2 (11) 1 10 35 24
4th 98 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
217000 Arthur FARLEY Brading Haven YC U17 M N 6 1 1 2 6 1 9 (BFD [50]) 76 26
5th 40 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
209000 Finley DICKINSON HISC U19 M N 1 5 2 5 5 3 (6) 5 32 26
6th 101 Gold ILCA 6 / Radial Gold
WAL
215842 Kai WOLGRAM Llyn Brenig U17 M Y 5 4 3 4 3 4 (17) 3 43 26
7th 86 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
214906 Matilda NICHOLLS Aldeburgh YC U21 F Y 3 3 (7) 3 6 2 4 6 34 27
8th 76 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
214580 Daisy COLLINGRIDGE Waldringfield   F Y 3 3 6 (13) 2 7 8 2 44 31
9th 51 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
212232 Ben WHALEY Swanage SC   M N 7 (16) 4 4 7 4 5 8 55 39
10th 68 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
213658 Drew BARNES Christchurch SC U19 M Y 4 8 8 5 5 3 (14) 7 54 40
11th 87 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
216115 Jon EMMETT Weir Wood SC AP M N 11 2 5 3 4 11 7 (13) 56 43
12th 43 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
210001 Chloe BARR Stokes Bay SC   F N 4 6 4 9 3 6 16 (20) 68 48
13th 71 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
213956 Shotaro KIKKAWA Stokes Bay SC U19 M N 10 6 7 7 4 5 12 (15) 66 51
14th 93 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
216646 Alastair BROWN Great Moor SC U21 M N 8 12 9 8 11 7 (38) 12 105 67
15th 58 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
213520 Angus KEMP Poole YC U19 M Y 7 7 11 10 (22) 5 15 17 94 72
16th 67 Gold ILCA 6 / Radial Gold
SCO
213657 Scott FORBES Helensburgh SC U19 M N 13 14 11 6 9 13 11 (21) 98 77
17th 91 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
216607 Anya HAJI-MICHAEL Redesmere   F N (16) 9 14 6 14 13 13 9 94 78
18th 89 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
216402 Molly SACKER Shoreham SC U21 F Y (19) 7 12 8 15 15 10 11 97 78
19th 45 Gold ILCA 6 / Radial Gold
SCO
211012 Gordon COGAN SIVARAJAN CCCDS U19 M N 18 10 6 9 9 6 23 (25) 106 81
20th 54 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
200325 Ellie CUMPSTY Chew Valley Lake SC   F N 9 9 12 12 18 12 (20) 14 106 86
21st 92 Gold ILCA 6 / Radial Gold
SCO
216624 Christine WOOD CCCDS U21 F Y 11 5 20 17 8 10 18 (28) 117 89
22nd 1 Gold ILCA 6 / Radial Gold
BER
214933 Sebastian KEMPE Royal Bermuda Yacht Club / QMSC U17 M N 14 10 13 11 7 9 28 (30) 122 92
23rd 63 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
213563 Joe SCURRAH Carsington SC   M N 10 8 8 14 12 22 (27) 18 119 92
24th 41 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
209119 Tom MITCHELL Royal Tay YC U17 M N 15 18 10 16 20 10 (24) 19 132 108
25th 48 Gold ILCA 6 / Radial Gold
WAL
211875 Mila MONAGHAN Cardiff Bay YC U21 F Y 5 21 17 10 21 23 (31) 16 144 113
26th 19 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
201587 Sam DICKINSON HISC U17 M N 17 15 9 7 21 (DNF [50]) 25 24 168 118
27th 55 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
212906 Barty GRAY Oxford SC U19 M N 22 23 15 12 10 14 (26) 23 145 119
28th 62 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
213544 Luke ANSTEY Frensham Pond SC U19 M N 6 17 13 11 15 18 40 (45) 165 120
29th 61 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
213540 Coco BARRETT Island Barn U19 F Y 19 15 20 19 13 16 (30) 26 158 128
30th 25 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
202543 Aaron EVANS Silver Wing SC U19 M N 25 28 16 20 10 8 22 (40) 169 129
31st 56 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
213080 Max BRADLEY Weir Wood SC U19 M N 12 14 21 15 23 25 19 (44) 173 129
32nd 8 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
193725 Drew GIBBONS West Kirby SC U19 M N 24 13 25 15 8 18 (BFD [50]) 27 180 130
33rd 95 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
216655 Edward BAKER Chew Valley Lake SC U17 M N 22 11 10 20 14 27 36 (47) 187 140
34th 10 Gold ILCA 6 / Radial Gold
SCO
195779 Finlay TULETT Dalgety Bay SC U19 M N 14 16 14 17 17 (36) 32 31 177 141
35th 38 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
208715 Sam DAVIS Poole YC U21 M N 12 27 22 25 16 19 21 (29) 171 142
36th 69 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
213707 Jimmy CARTER LSC GM M N 21 29 15 19 24 9 29 (33) 179 146
37th 66 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
213641 Rob CAGE Thames GM M N 13 19 17 21 26 12 (42) 38 188 146
38th 46 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
211013 James CURTIS Bosham SC U17 M N 33 13 26 16 17 8 (35) 35 183 148
39th 88 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
216387 Nathan SMITH Staunton Harold SC U19 M N (45) 19 18 22 18 16 33 22 193 148
40th 17 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
200510 Ian GREGORY Frensham Pond SC M M N 20 22 28 13 12 17 43 (DNC [50]) 205 155
41st 94 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
216647 Eve KENNEDY Parkstone YC U19 F Y 17 20 18 25 27 17 (37) 32 193 156
42nd 3 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
175763 Paul BROTHERTON Glossop M M N 9 11 19 (RET [50]) 20 15 BFD [50] 37 211 161
43rd 75 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
214300 Max HUNT Whitstable YC GM M N 26 25 29 18 26 14 34 (39) 211 172
44th 15 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
198838 Richie THURLBY Hill Head U17 M N 34 17 31 14 19 22 (47) 36 220 173
45th 49 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
212008 Samantha EDWARDS Papercourt U19 F N 27 24 21 26 19 23 39 (42) 221 179
46th 50 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
212055 Arabella SABBERTON Norfolk Broads YC U21 F N 30 20 34 21 24 20 (41) 34 224 183
47th 73 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
214008 Oliver STURLEY Parkstone YC U19 M N 20 22 22 30 25 28 (46) 41 234 188
48th 28 Gold ILCA 6 / Radial Gold
SCO
206183 Ian FITZGERALD Port Edgar YC AP M N 16 21 28 23 31 26 45 (46) 236 190
49th 97 Gold ILCA 6 / Radial Gold
GBR
216958 Ian ALDRIDGE NONE AP M N 26 18 19 (BFD [50]) 29 19 44 43 248 198

Silver Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 48, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class Current Flight
Assignment
Nat Sail No Helm Club Age
Group
M/F Squad Sailor Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 F1 F2 Total Nett
1st 36 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
208163 George ELLIS-MILLER Bosham SC U19 M N (46) 31 24 24 13 29 6 4 177 131
2nd 35 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
207081 Dan BATTY Dorchester SC U19 M N 15 31 (33) 28 30 31 1 2 171 138
3rd 52 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
212512 Isabel WALLWORK Redesmere U19 F Y 38 (DNC [50]) 27 22 11 21 7 15 191 141
4th 22 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
202316 Harry NEWTON Whitstable YC U19 M N 31 26 30 34 22 (BFD [50]) 3 1 197 147
5th 80 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
215414 Thomas WILLIAMSON Weir Wood SC U17 M N 32 30 23 24 (33) 27 4 7 180 147
6th 60 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
213537 Kristian SCHAFER Brading Haven YC U17 M N (39) 23 16 26 27 37 8 17 193 154
7th 79 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
215230 Gareth EDWARDS QMSC GM M N 23 38 (44) 18 43 24 2 9 201 157
8th 83 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
215835 Tim EVANS Grafham Water SC U17 M N 27 25 26 27 (34) 21 19 22 201 167
9th 6 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
177861 Alison STEVENS QMSC AP F N 25 30 (DNF [50]) 31 33 36 15 6 226 176
10th 23 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
202320 Gemma MCDONNELL Hollowell SC U19 F N 28 24 23 32 28 25 (DNC [49]) 16 225 176
11th 29 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
206191 Charlotte VIDELO Frensham Pond SC U19 F N 30 27 (35) 29 30 26 18 18 213 178
12th 12 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
198189 Andy CHAPMAN Netley GM M N 35 26 38 40 (42) 20 9 14 224 182
13th 37 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
208325 Dru TOWNSEND Portishead U17 F N 32 36 (DNF [50]) 23 28 30 21 12 232 182
14th 20 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
201703 Edward SALTER Gurnard SC U19 M N 31 34 (41) 32 31 40 10 5 224 183
15th 90 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
216523 Charlie GUYETT Cransley SC U17 M N (37) 35 32 29 37 24 13 13 220 183
16th 16 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
198964 John REAY RYA GGM M N 24 44 (DNC [50]) 38 16 29 16 19 236 186
17th 70 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
213791 William SYMONDS Restronguet SC U19 M N 18 (36) 35 33 32 35 26 8 223 187
18th 4 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
172689 Adam BARKER NBYC   M N (44) 39 39 31 23 34 20 3 233 189
19th 30 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
206192 Joseph WARWICKER Bough Beech SC U17 M N 21 (43) 37 35 41 28 11 21 237 194
20th 85 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
216002 Lydia BARBER Stokes Bay SC U21 F N 23 34 32 30 39 (43) 23 23 247 204
21st 26 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
203965 Harry NICKELLS Covenham SC U17 M N 38 33 30 28 32 (41) 14 30 246 205
22nd 81 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
215421 William SUNDERLAND Draycote Water SC U17 M N 33 28 24 42 35 (44) 17 29 252 208
23rd 11 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
197694 Gregory CORNES Shropshire SC U19 M N 40 29 (43) 36 36 38 5 25 252 209
24th 65 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
213613 Keiran BRAY Banbury U17 M N (49) 40 40 33 29 35 24 11 261 212
25th 33 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
206471 Bruno NICHOLAS LLSC U17 M N 36 42 25 27 25 32 (UFD [49]) 26 262 213
26th 84 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
216001 Patrick BONNER Emsworth SC U19 M N 8 12 5 (DNS [50]) DNS [50] DNS [50] DNC [49] DNC [49] 273 223
27th 57 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
213084 Alice SNOOK HISC U19 F N 29 32 (DNF [50]) 35 40 39 38 10 273 223
28th 32 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
206331 George COLQUITT West Kirby SC U17 M N 40 33 (DNF [50]) 37 35 30 25 28 278 228
29th 77 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
214960 Lucy DAVIS Royal Southern YC U17 F N 37 40 34 34 34 38 12 (41) 270 229
30th 9 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
195243 Miles VIDLER CMYC U19 M N 41 32 27 (44) 42 41 31 20 278 234
31st 64 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
213584 Mack MILINKOVIC Weir Wood SC U17 M N (47) 37 33 36 40 40 22 27 282 235
32nd 24 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
202524 Oliver RAYNER Yorkshire Dales SC U17 M N 29 41 (42) 37 41 33 29 31 283 241
33rd 59 Silver ILCA 6 / Radial Silver
SCO
213533 Catie WARBURTON Loch Venachar SC U19 F N (46) 42 31 38 37 32 28 38 292 246
34th 27 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
204121 Jacob ANDERSEN RLymYC U19 M N (47) 35 29 46 38 37 27 35 294 247
35th 14 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
198605 Jessica CARTER Lancing SC   F N 34 (DNC [50]) 38 41 38 31 30 37 299 249
36th 18 Silver ILCA 6 / Radial Silver
SCO
200919 Oliver BULL Chanonry SC U17 M N 42 (45) 45 43 36 33 35 33 312 267
37th 96 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
216865 Beth MILLER Yorkshire Dales SC U17 F N 35 43 (DNF [50]) 39 44 45 43 24 323 273
38th 34 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
206856 Iris SINGLETON Draycote Water SC U17 F N 41 39 (DNF [50]) 46 47 34 36 34 327 277
39th 2 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
200307 Caspar BARTON Bough Beech SC U19 M N 36 45 39 (47) 47 42 37 32 325 278
40th 13 Silver ILCA 6 / Radial Silver
SCO
198575 Molly TULETT Dalgety Bay SC U21 F N 44 38 36 42 (46) 46 34 39 325 279
41st 47 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
211322 Natalya WILLIAMS Datchet Water SC U21 F N (45) 37 37 43 45 42 40 40 329 284
42nd 99 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
210900 Felix MCMULLAN Draycote Water SC U17 M N 43 46 40 45 (48) 44 33 36 335 287
43rd 53 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
212783 Max SHIEL RHYC U17 M N 28 47 (DNF [50]) 41 43 DNF [50] Tal [37] 42 338 288
44th 7 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
185966 Natalie CAMPBELL Whitstable YC M F N 43 46 36 44 39 43 39 (DNC [49]) 339 290
45th 21 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
201709 Robert DRAPER Stokes Bay SC GM M N 42 41 (DNC [50]) 40 45 39 DNC [49] DNC [49] 355 305
46th 39 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
208996 Rebecca VIDELO Frensham Pond SC U21 F N 39 48 (DNC [50]) 39 44 45 DNS [49] DNC [49] 363 313
47th 5 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
174959 Daniel PEARSON Chipstead SC U19 M N 48 44 (DNF [50]) 47 46 47 41 43 366 316
48th 78 Silver ILCA 6 / Radial Silver
GBR
215222 Charli FENSOM Pennine SC U19 F N 48 (DNC [50]) DNC [50] 45 48 46 42 DNC [49] 378 328

Prizes

CategoryRankCompetitor
ILCA 6 -1st Youth Girl1stSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 212512 Isabel WALLWORK - U19
ILCA 6 -1st Overall Youth1stSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 208163 George ELLIS-MILLER - U19
ILCA 6 -1st Welsh Sailor1stGold - Gold - WAL - ILCA 6 / Radial 215842 Kai WOLGRAM - U17
ILCA 6 -1st Scottish Sailor1stGold - Gold - SCO - ILCA 6 / Radial 213657 Scott FORBES - U19
ILCA 6 -1st Irish Sailor1st 
ILCA 6 -1st Non Squad Sailor1stSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 208163 George ELLIS-MILLER - U19
ILCA 6 -1st GBR Lady1stGold - Gold - GBR - ILCA 6 / Radial 206251 Ali YOUNG
ILCA 6 -1st Apprentice Master1stGold - Gold - GBR - ILCA 6 / Radial 214268 Ben ELVIN - M
ILCA 6 -1st Master1stGold - Gold - GBR - ILCA 6 / Radial 200510 Ian GREGORY - M
ILCA 6 -1st Lady Master1stSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 185966 Natalie CAMPBELL - M
ILCA 6 -1st Grand Master1stSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 215230 Gareth EDWARDS - M
ILCA 6 - Top 10 Overall1stGold - Gold - GBR - ILCA 6 / Radial 206251 Ali YOUNG
ILCA 6 - Top 10 Overall2ndSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 208163 George ELLIS-MILLER - U19
ILCA 6 - Top 10 Overall3rdSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 207081 Dan BATTY - U19
ILCA 6 - Top 10 Overall4thGold - Gold - GBR - ILCA 6 / Radial 213888 Hannah SNELLGROVE
ILCA 6 - Top 10 Overall5thSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 212512 Isabel WALLWORK - U19
ILCA 6 - Top 10 Overall6thGold - Gold - GBR - ILCA 6 / Radial 214268 Ben ELVIN - M
ILCA 6 - Top 10 Overall7thSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 202316 Harry NEWTON - U19
ILCA 6 - Top 10 Overall8thGold - Gold - GBR - ILCA 6 / Radial 217000 Arthur FARLEY - U17
ILCA 6 - Top 10 Overall9thGold - Gold - GBR - ILCA 6 / Radial 209000 Finley DICKINSON - U19
ILCA 6 - Top 10 Overall10thSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 215414 Thomas WILLIAMSON - U17
ILCA 6 - 1st Overall & British Champion1stGold - Gold - GBR - ILCA 6 / Radial 206251 Ali YOUNG
ILCA 6 Top 3 Silver Fleet1stSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 208163 George ELLIS-MILLER - U19
ILCA 6 Top 3 Silver Fleet2ndSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 207081 Dan BATTY - U19
ILCA 6 Top 3 Silver Fleet3rdSilver - Silver - GBR - ILCA 6 / Radial 212512 Isabel WALLWORK - U19

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 50
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 50
DNSCame to the start area but did not start Varies
RETRetired 50
Tal5 points added to score 37
UFDU flag disqualification under rule 30.3 49

wpnsa.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.28.7
www.sailwave.com