event burgee venue burgee

2021 Europe UK National Championship

Weymouth and Portland National Sailing Academy
18th to 20th June 2021

Results are PROVISIONAL as of 14:25 on June 20, 2021

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 50, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Sail No HelmName Club Gender Classic Boat R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1
GBR
414 Steve Cockerill Lee on Solent SC M   1.0 1.0 1.0 (4.0) 2.0 2.0 11.0 7.0
2
GBR
392 Laura Baldwin   F   3.0 (51.0,UFD) 6.0 1.0 1.0 1.0 63.0 12.0
3
GBR
371 Arran Holman   M   2.0 2.0 5.0 (6.0) 3.0 3.0 21.0 15.0
4
GBR
399 Sarah Cockerill Lee on Solent SC F   7.0 6.0 4.0 (23.0) 4.0 4.0 48.0 25.0
5
GBR
222 David Jessop   M   12.0 7.0 (20.0) 3.0 7.0 6.0 55.0 35.0
6
GBR
388 Mandy Horton   F   (11.0) 5.0 11.0 5.0 11.0 5.0 48.0 37.0
7
GBR
355 Lucy Boreham Chichester YC F   5.0 9.0 7.0 (16.0) 6.0 10.0 53.0 37.0
8
GBR
412 Harry Kennedy Lee on Solent SC M   4.0 3.0 3.0 (28.0) 5.0 23.0 66.0 38.0
9
GBR
407 Tim Laws   M   6.0 (51.0,UFD) 8.0 14.0 8.0 9.0 96.0 45.0
10
GBR
406 Gareth Tweedle   M   8.0 14.0 9.0 (31.0) 18.0 8.0 88.0 57.0
11
IRL
432 John McKelvie   M   9.0 12.0 19.0 11.0 10.0 (20.0) 81.0 61.0
12
GBR
411 David Summerville   M   17.0 17.0 14.0 10.0 (34.0) 13.0 105.0 71.0
13
GBR
249 Steve Whitby Gt Yarmouth & Gorleston SC M   (51.0,DNF) 10.0 12.0 17.0 21.0 14.0 125.0 74.0
14
GBR
331 Ben Harris Weston SC M   13.0 13.0 15.0 22.0 (24.0) 11.0 98.0 74.0
15
GBR
319 Jonathan Tweedle Castle Cove SC
RAF Sailing Assoc
M   15.0 8.0 10.0 21.0 23.0 (25.0) 102.0 77.0
16
GBR
389 Natalie Campbell   F   30.0 (36.0) 23.0 12.0 14.0 7.0 122.0 86.0
17
GBR
332 Emma Pearson   F   27.0 22.0 (29.0) 2.0 16.0 22.0 118.0 89.0
18
GBR
351 Richard Major   M   23.0 19.0 (30.0) 9.0 12.0 26.0 119.0 89.0
19
GBR
248 Joseph Penhaul Smith   M   18.0 21.0 17.0 (37.0) 15.0 19.0 127.0 90.0
20
GBR
413 Alex Scoles   M   (51.0,DNF) 51.0,DNS 2.0 13.0 9.0 17.0 143.0 92.0
21
GBR
377 Richard Eagleton Bexhill SC M   14.0 20.0 (24.0) 20.0 20.0 21.0 119.0 95.0
22
FRA
4807 Kahla Delahay   F   10.0 11.0 28.0 30.0 19.0 (51.0,UFD) 149.0 98.0
23
GBR
317 Terry Curtis   M   19.0 4.0 13.0 (38.0) 36.0 30.0 140.0 102.0
24
GBR
361 Olly Harris Weston SC M   24.0 16.0 16.0 (36.0) 17.0 29.0 138.0 102.0
25
GBR
330 Peter Bell   M   21.0 24.0 21.0 (32.0) 22.0 16.0 136.0 104.0
26
GBR
403 George Crammond   M   20.0 23.0 25.0 (35.0) 13.0 27.0 143.0 108.0
27
GBR
397 Malcolm Morley Overy Staithe SC M   16.0 18.0 26.0 (34.0) 33.0 18.0 145.0 111.0
28
GBR
404 Fiona Taylor Bullmore   F   35.0 29.0 22.0 8.0 26.0 (51.0,UFD) 171.0 120.0
29
GBR
401 Simon Turner   M   25.0 15.0 18.0 (40.0) 29.0 35.0 162.0 122.0
30
GBR
305 Adam Catlow Leigh & Lowton SC
Abersoch SC
M   32.0 30.0 32.0 19.0 (37.0) 15.0 165.0 128.0
31
GBR
252 Jean-Philippe Snelling   M   29.0 27.0 (36.0) 26.0 25.0 28.0 171.0 135.0
32
GBR
409 Adrian Cudmore Chew Valley Lake SC M   22.0 (32.0) 27.0 24.0 31.0 32.0 168.0 136.0
33
GBR
416 Luke Lazell   M   (40.0) 33.0 38.0 7.0 35.0 33.0 186.0 146.0
34
GBR
387 Andre Ozanne   M   36.0 (51.0,DNF) 51.0,DNC 25.0 30.0 12.0 205.0 154.0
35
GBR
95 Clare Giles   F Y 26.0 25.0 35.0 (47.0) 40.0 34.0 207.0 160.0
36
GBR
333 Kim Clark   F   28.0 (51.0,DNF) 34.0 43.0 27.0 31.0 214.0 163.0
37
GBR
76 Alex Watts   M Y 31.0 26.0 31.0 39.0 (43.0) 38.0 208.0 165.0
38
GBR
348 Josephine Cudmore Chew Valley Lake SC F   (51.0,DNC) 51.0,DNC 51.0,DNC 15.0 32.0 24.0 224.0 173.0
39
GBR
266 Simon Jones   M   33.0 (51.0,UFD) 33.0 44.0 39.0 39.0 239.0 188.0
40
GBR
112 George Cormack   M Y 34.0 28.0 39.0 (49.0) 47.0 45.0 242.0 193.0
41
GBR
207 Enya Gibbs   F   39.0 31.0 37.0 (48.0) 45.0 41.0 241.0 193.0
42
GBR
151 Mark Swallow   M Y 38.0 34.0 (51.0,DNC) 42.0 41.0 40.0 246.0 195.0
43
GBR
122 Giles Horton   M Y 42.0 37.0 40.0 33.0 (49.0) 44.0 245.0 196.0
44
GBR
358 Kathryn Walker   F   41.0 (51.0,DNS) 51.0,DNC 29.0 42.0 36.0 250.0 199.0
45
GBR
342 Annabel Jones laurie   F   (51.0,DNC) 51.0,DNC 51.0,DNC 41.0 28.0 37.0 259.0 208.0
46
GBR
393 Geoff Newman   M   (51.0,DNC) 51.0,DNC 51.0,DNC 18.0 48.0 42.0 261.0 210.0
47
GBR
363 Lee Roberts   M   37.0 35.0 (51.0,RET) 46.0 46.0 51.0,RET 266.0 215.0
48
GBR
362 Rose Edmonds Snettisham Beach SC F   (51.0,DNC) 51.0,DNC 51.0,DNC 27.0 44.0 43.0 267.0 216.0
49
GBR
111 Pavlina Smakalova   F Y (51.0,DNC) 51.0,DNC 51.0,DNC 45.0 38.0 51.0,UFD 287.0 236.0
50
GBR
302 Matt Rutter   M   (51.0,DNC) 51.0,DNC 51.0,DNC 51.0,DNC 51.0,DNC 51.0,DNC 306.0 255.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
Nationals Trophy1GBR - Europe 414 Steve Cockerill
Roaring 40's Trophy1GBR - Europe 414 Steve Cockerill
Swinging 60's Trophy1GBR - Europe 411 David Summerville
Junior Trophy1GBR - Europe 305 Adam Catlow
Ladies Trophy1GBR - Europe 392 Laura Baldwin
Men's Trophy1GBR - Europe 414 Steve Cockerill
Classic Rig Trophy1GBR - Europe 95 Clare Giles
Open Trophy1GBR - Europe 414 Steve Cockerill

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 51
DNFStarted but did not finish 51
DNSCame to the start area but did not start 51
RETRetired 51
UFDU flag disqualification under rule 30.3 51

wpnsa.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com