Cup Weekend 08 11 2014

Weston Sailing Club

Cup Weekend 08 11 2014

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820 3.0 DNC 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd Fast RS800 983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820 1.0 2.0 3.0 DNC 6.0 6.0

Medium Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0
3rd Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 3.0 3.0 3.0 9.0 9.0

Medium Asy Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st Medium Asy RS200 765 Gail Pussard Charlie & Will Waring WSC 1051 2.0 3.0 1.0 6.0 6.0
2nd Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 1.0 1.0 5.0 RAF 7.0 7.0
3rd Medium Asy RS200 995 Hamish Walker Clare Stubbs WSC 1051 5.0 DNC 2.0 5.0 DNC 12.0 12.0
4th Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000 5.0 RAF 5.0 DNC 5.0 DNC 15.0 15.0

Slow Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 3.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd Slow Byte 3565 Clare Mach   WSC 1150 1.0 3.0 2.0 6.0 6.0
3rd Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088 4.0 2.0 3.0 9.0 9.0
4th Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088 2.0 4.0 5.0 RAF 11.0 11.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast RS800 983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820 112800 12:06:52 0:38:52 2 0:47:24 1.0
2 Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820     DNC     3.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820 130800 13:50:26 0:42:26 5 0:51:45 1.0
2 Fast RS800 983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820 130800 13:53:22 0:45:22 4 1:09:09 2.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820 140700 14:20:45 0:13:45 1 0:16:46 1.0
2 Fast RS800 983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     DNC     3.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 113100 12:20:54 0:49:54 2 0:50:55 1.0
2 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 113100 12:21:18 0:50:18 2 0:51:20 2.0
3 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 113100 12:27:33 0:56:33 2 0:57:42 3.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 131100 13:54:03 0:43:03 3 0:43:56 1.0
2 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 131100 13:54:32 0:43:32 3 0:44:25 2.0
3 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 131100 13:59:53 0:48:53 3 0:49:53 3.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 141000 144302 0:33:02 1 0:33:42 1.0
2 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 141000 14:50:44 0:40:44 1 0:41:34 2.0
3 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 141000 14:56:38 0:46:38 1 0:47:35 3.0

R1 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 112800 12:09:27 0:41:27 2 0:39:26 1.0
2 Medium Asy RS200 765 Gail Pussard Charlie & Will Waring WSC 1051 112800 12:27:44 0:59:44 2 0:56:50 2.0
3 Medium Asy RS200 995 Hamish Walker Clare Stubbs WSC 1051     DNC     5.0
3 Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000     RAF     5.0

R2 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 130800 13:41:31 0:33:31 3 0:31:53 1.0
2 Medium Asy RS200 995 Hamish Walker Clare Stubbs WSC 1051 130800 13:41:42 0:33:42 3 0:32:04 2.0
3 Medium Asy RS200 765 Gail Pussard Charlie & Will Waring WSC 1051 130800 13:48:50 0:40:50 3 0:38:51 3.0
4 Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     5.0

R3 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 765 Gail Pussard Charlie & Will Waring WSC 1051 140700 14:37:56 0:30:56 1 0:29:26 1.0
2 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     RAF     5.0
2 Medium Asy RS200 995 Hamish Walker Clare Stubbs WSC 1051     DNC     5.0
2 Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     5.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Byte 3565 Clare Mach   WSC 1150 113100 12:27:03 0:56:03 2 0:48:44 1.0
2 Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088 113100 12:25:47 0:54:47 2 0:50:21 2.0
3 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 113100 12:23:17 0:52:17 2 0:51:03 3.0
4 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088 113100 12:27:02 0:56:02 2 0:51:30 4.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 131100 13:41:34 0:30:34 2 0:29:51 1.0
2 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088 131100 13:43:30 0:32:30 2 0:29:52 2.0
3 Slow Byte 3565 Clare Mach   WSC 1150 131100 13:46:29 0:35:29 2 0:30:51 3.0
4 Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088 131100 14:42:47 1:31:47 2 1:24:22 4.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 141000 14:51:02 0:41:02 1 0:40:04 1.0
2 Slow Byte 3565 Clare Mach   WSC 1150 141000 14:56:23 0:46:23 1 0:40:20 2.0
3 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088 141000 15:03:48 0:53:48 1 0:49:27 3.0
4 Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088     RAF     5.0



Sailwave Scoring Software 2.9.3
www.sailwave.com