Cup Weekend 09 08 2014

Weston Sailing Club

Cup Weekend 09 08 2014

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st Fast F18 844 Mark Sutliffe Tony Thackery WSC 693 2.0 1.0 2.0 5.0 5.0
2nd Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732 1.0 6.0 DNC 1.0 8.0 8.0
3rd Fast Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond WSC 805 5.0 2.0 3.0 10.0 10.0
4th Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 15.0 15.0
5th Fast Tornado 369 Mark Baker Olivia Baker WSC 640 4.0 6.0 DNC 6.0 DNC 16.0 16.0

Medium Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 6.0 1.0 1.0 8.0 8.0
2nd Medium Hornet 2183 Dave Edge Martin Arnison WSC 973 3.0 4.0 2.0 9.0 9.0
3rd Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 4.0 3.0 3.0 10.0 10.0
4th Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 1.0 2.0 8.0 RAF 11.0 11.0
5th Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 2.0 5.0 8.0 DNF 15.0 15.0
6th Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000 5.0 8.0 DNC 8.0 DNC 21.0 21.0
7th Medium Merlin Rocket 3477 James Gruner Lucy Gruner WSC 1000 8.0 DNF 8.0 DNC 8.0 DNC 24.0 24.0

Medium Asy Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Medium Asy RS100 503 Jeremy Pilcher   WSC 1000 2.0 2.0 3.0 DNC 7.0 7.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732 110000 11:56:04 0:56:04 5 1:16:36 1.0
2 Fast F18 844 Mark Sutliffe Tony Thackery WSC 693 110000 11:54:15 0:54:15 5 1:18:17 2.0
3 Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640 110000 11:55:03 0:55:03 5 1:26:01 3.0
4 Fast Tornado 369 Mark Baker Olivia Baker WSC 640 110000 11:50:09 0:50:09 4 1:37:57 4.0
5 Fast Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond WSC 805 110000 12:01:03 1:01:03 3 2:06:24 5.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast F18 844 Mark Sutliffe Tony Thackery WSC 693 121000 12:52:02 0:42:02 4 1:00:39 1.0
2 Fast Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond WSC 805 121000 13:02:06 0:52:06 3 1:26:18 2.0
3 Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732     DNC     6.0
3 Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640     DNC     6.0
3 Fast Tornado 369 Mark Baker Olivia Baker WSC 640     DNC     6.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732 131100 13:40:17 0:29:17 3 0:40:00 1.0
2 Fast F18 844 Mark Sutliffe Tony Thackery WSC 693 131100 13:38:45 0:27:45 3 0:40:03 2.0
3 Fast Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond WSC 805 131100 13:40:31 0:29:31 2 0:55:00 3.0
4 Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640     DNC     6.0
4 Fast Tornado 369 Mark Baker Olivia Baker WSC 640     DNC     6.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 110600 11:56:41 0:50:41 3 0:51:43 1.0
2 Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 110600 11:57:56 0:51:56 3 0:51:56 2.0
3 Medium Hornet 2183 Dave Edge Martin Arnison WSC 973 110600 11:57:17 0:51:17 3 0:52:42 3.0
4 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 110600 11:57:44 0:51:44 3 0:52:47 4.0
5 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000 110600 11:59:10 0:53:10 3 0:53:10 5.0
6 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 110600 11:58:26 0:52:26 3 0:53:30 6.0
7 Medium Merlin Rocket 3477 James Gruner Lucy Gruner WSC 1000     DNF     8.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 121600 12:59:04 0:43:04 3 0:43:57 1.0
2 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 121600 12:59:07 0:43:07 3 0:44:00 2.0
3 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 121600 13:01:11 0:45:11 3 0:46:06 3.0
4 Medium Hornet 2183 Dave Edge Martin Arnison WSC 973 121600 13:01:01 0:45:01 3 0:46:16 4.0
5 Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 121600 13:02:17 0:46:17 3 0:46:17 5.0
6 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     8.0
6 Medium Merlin Rocket 3477 James Gruner Lucy Gruner WSC 1000     DNC     8.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 131700 13:40:30 0:23:30 2 0:23:59 1.0
2 Medium Hornet 2183 Dave Edge Martin Arnison WSC 973 131700 13:40:57 0:23:57 2 0:24:37 2.0
3 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 131700 13:45:21 0:28:21 2 0:28:56 3.0
4 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980     RAF     8.0
4 Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000     DNF     8.0
4 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     8.0
4 Medium Merlin Rocket 3477 James Gruner Lucy Gruner WSC 1000     DNC     8.0

R1 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 110300 11:54:52 0:51:52 3 0:49:21 1.0
2 Medium Asy RS100 503 Jeremy Pilcher   WSC 1000 110300 11:54:16 0:51:16 3 0:51:16 2.0

R2 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 121300 13:01:26 0:48:26 3 0:46:05 1.0
2 Medium Asy RS100 503 Jeremy Pilcher   WSC 1000 121300 13:00:10 0:47:10 3 0:47:10 2.0

R3 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 131400 13:40:09 0:26:09 2 0:24:53 1.0
2 Medium Asy RS100 503 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     3.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com