Cup Weekend 12 04 2014

Weston Sailing Club

Cup Weekend 12 04 2014

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett Notes
1st Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 (7.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 2.0 1.0 15.0 8.0  
2nd Fast I 14   1497 Dave Edge Martin Arnison WSC 780 1.0 1.0 3.0 3.0 3.0 (7.0 DNC) 18.0 11.0  
3rd Fast Tornado   404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640 3.0 4.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 29.0 22.0  
4th Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 2.0 3.0 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 30.0 23.0  
5th Fast 49er   2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 1.0 7.0 DNC 31.0 24.0  
6th Fast Tornado   73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 37.0 30.0  

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett Notes
1st Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 1.0 2.0 2.0 2.0 (7.0 DNF) 2.0 16.0 9.0  
2nd Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 3.0 3.0 3.0 (4.0) 3.0 3.0 19.0 15.0  
3rd Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 1.0 1.0 24.0 17.0  
4th Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980 2.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 25.0 18.0  
5th Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 2.0 4.0 30.0 23.0  
6th Medium Merlin Rocket   3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 5.0 37.0 30.0  

Medium Slow ASY Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett Notes
1st Medium Slow ASY RS100   156 Chris Brown   WSC 1000 1.0 2.0 1.0 3.0 (9.0 DNF) 4.0 20.0 11.0  
2nd Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 2.0 1.0 (9.0 DNC) 5.0 4.0 3.0 24.0 15.0  
3rd Medium Slow ASY RS200   995 Hamish Walker Clare Stubbs WSC 1051 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 1.0 1.0 30.0 21.0  
4th Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 2.0 2.0 33.0 24.0  
5th Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 4.0 3.0 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 36.0 27.0  
6th Medium Slow ASY RS400   1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 5.0 4.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 39.0 30.0  
7th Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 3.0 9.0 DNC 43.0 34.0  
8th Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000 3.0 (9.0 RAF) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 48.0 39.0  

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett Notes
1st Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 1.0 (3.0) 3.0 2.0 1.0 1.0 11.0 8.0  
2nd Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088 2.0 2.0 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 32.0 23.0  
3rd Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 4.0 1.0 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 34.0 25.0  
4th Slow Laser   1813(43) Ian Lang   WSC 1088 3.0 5.0 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 39.0 30.0  
5th Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150 (9.0 DNC) 4.0 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0  
6th Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 46.0 37.0  
7th Slow Solo   3642 J Vincent   WSC 1146 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 47.0 38.0  
8th Slow Laser EPS   263 John Hall   WSC 1024 (9.0 DNC) 6.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNF 9.0 DNC 51.0 42.0  

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast I 14   1497 Dave Edge Martin Arnison WSC 780 100000 10:54:18 0:54:18 3 1:09:37 1.0  
2 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 100000 10:54:26 0:54:26 3 1:16:46 2.0  
3 Fast Tornado   404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640 100000 10:50:50 0:50:50 3 1:19:26 3.0  
4 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     7.0  
4 Fast 49er   2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     7.0  
4 Fast Tornado   73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640     DNC     7.0  

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast I 14   1497 Dave Edge Martin Arnison WSC 780 110300 11:46:06 0:43:06 3 0:55:15 1.0  
2 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 110300 11:46:06 0:43:06 3 0:57:37 2.0  
3 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 110300 11:47:13 0:44:13 3 1:02:22 3.0  
4 Fast Tornado   404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640 110300 11:43:43 0:40:43 3 1:03:37 4.0  
5 Fast 49er   2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     7.0  
5 Fast Tornado   73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640     DNC     7.0  

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Tornado   404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640 125500 13:30:53 0:35:53 4 0:56:04 1.0  
2 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 125500 13:26:58 0:31:58 3 0:56:59 2.0  
3 Fast I 14   1497 Dave Edge Martin Arnison WSC 780 125500 13:30:37 0:35:37 3 1:00:53 3.0  
4 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 125500 13:27:26 0:32:26 3 1:01:00 4.0  
5 Fast 49er   2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     7.0  
5 Fast Tornado   73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640     DNC     7.0  

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 100000 10:43:28 0:43:28 2 0:58:07 1.0  
2 Fast 49er   2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740 100000 10:47:21 0:47:21 2 1:03:59 2.0  
3 Fast I 14   1497 Dave Edge Martin Arnison WSC 780 100000 10:51:18 0:51:18 2 1:05:46 3.0  
4 Fast Tornado   404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640     DNC     7.0  
4 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     7.0  
4 Fast Tornado   73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640     DNC     7.0  

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast 49er   2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740 111000 11:56:59 0:46:59 3 1:03:29 1.0  
2 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 111000 11:57:41 0:47:41 3 1:03:45 2.0  
3 Fast I 14   1497 Dave Edge Martin Arnison WSC 780 111000 11:59:58 0:49:58 3 1:04:04 3.0  
4 Fast Tornado   404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640     DNC     7.0  
4 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     7.0  
4 Fast Tornado   73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640     DNC     7.0  

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 130000 14:02:14 1:02:14 3 1:23:12 1.0  
2 Fast Tornado   73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640 130000 14:01:40 1:01:40 3 1:36:21 2.0  
3 Fast I 14   1497 Dave Edge Martin Arnison WSC 780     DNC     7.0  
3 Fast Tornado   404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640     DNC     7.0  
3 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     7.0  
3 Fast 49er   2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     7.0  

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 100300 10:42:01 0:39:01 2 0:39:01 1.0  
2 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980 100300 10:45:20 0:42:20 2 0:43:12 2.0  
3 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 100300 10:46:19 0:43:19 2 0:44:12 3.0  
4 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     7.0  
4 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980     DNC     7.0  
4 Medium Merlin Rocket   3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     7.0  

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980 110600 11:40:09 0:34:09 2 0:34:51 1.0  
2 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 110600 11:40:58 0:34:58 2 0:34:58 2.0  
3 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 110600 11:45:33 0:39:33 2 0:40:21 3.0  
4 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     7.0  
4 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980     DNC     7.0  
4 Medium Merlin Rocket   3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     7.0  

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980 125800 13:24:52 0:26:52 2 0:27:25 1.0  
2 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 125800 13:26:58 0:28:58 2 0:28:58 2.0  
3 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 125800 13:26:44 0:28:44 2 0:29:19 3.0  
4 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     7.0  
4 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980     DNC     7.0  
4 Medium Merlin Rocket   3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     7.0  

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980 100300 10:53:55 0:50:55 3 0:51:57 1.0  
2 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 100300 10:55:36 0:52:36 3 0:52:36 2.0  
3 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 100300 10:58:50 0:55:50 3 0:56:58 3.0  
4 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 100300 10:45:40 0:42:40 2 1:05:18 4.0  
5 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     7.0  
5 Medium Merlin Rocket   3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     7.0  

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980 111300 11:58:50 0:45:50 3 0:46:46 1.0  
2 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 111300 11:59:20 0:46:20 3 0:47:17 2.0  
3 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 111300 12:03:06 0:50:06 3 0:51:07 3.0  
4 Medium Merlin Rocket   3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000 111300 12:04:45 0:51:45 3 0:51:45 4.0  
5 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000     DNF     7.0  
5 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     7.0  

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980 130300 13:51:43 0:48:43 3 0:49:43 1.0  
2 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 130300 13:53:21 0:50:21 3 0:50:21 2.0  
3 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 130300 13:53:08 0:50:08 3 0:51:09 3.0  
4 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 130300 13:53:14 0:50:14 3 0:51:16 4.0  
5 Medium Merlin Rocket   3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000 130300 135431 0:51:31 3 0:51:31 5.0  
6 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     7.0  

R1 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS100   156 Chris Brown   WSC 1000 100000 10:47:09 0:47:09 2 0:47:09 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 100000 10:51:51 0:51:51 2 0:49:20 2.0  
3 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000 100000 10:49:22 0:49:22 2 0:49:22 3.0  
4 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 100000 10:47:09 0:47:09 2 0:49:50 4.0  
5 Medium Slow ASY RS400   1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 100000 10:52:33 0:52:33 2 0:55:33 5.0  
6 Medium Slow ASY RS200   995 Hamish Walker Clare Stubbs WSC 1051     DNC     9.0  
6 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     9.0  
6 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     9.0  

R2 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 110300 11:45:37 0:42:37 2 0:40:33 1.0  
2 Medium Slow ASY RS100   156 Chris Brown   WSC 1000 110300 11:43:55 0:40:55 2 0:40:55 2.0  
3 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 110300 11:44:20 0:41:20 2 0:43:42 3.0  
4 Medium Slow ASY RS400   1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 110300 11:51:23 0:48:23 2 0:51:09 4.0  
5 Medium Slow ASY RS200   995 Hamish Walker Clare Stubbs WSC 1051     DNC     9.0  
5 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     9.0  
5 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     9.0  
5 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     RAF     9.0  

R3 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS100   156 Chris Brown   WSC 1000 125500 13:28:27 0:33:27 2 0:33:27 1.0  
2 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 125500 13:28:33 0:33:33 2 0:35:28 2.0  
3 Medium Slow ASY RS400   1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 125500 13:30:14 0:35:14 2 0:37:15 3.0  
4 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     DNC     9.0  
4 Medium Slow ASY RS200   995 Hamish Walker Clare Stubbs WSC 1051     DNC     9.0  
4 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     9.0  
4 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     9.0  
4 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     9.0  

R4 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   995 Hamish Walker Clare Stubbs WSC 1051 100000 10:44:43 0:44:43 3 0:42:33 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 100000 10:45:09 0:45:09 3 0:42:58 2.0  
3 Medium Slow ASY RS100   156 Chris Brown   WSC 1000 100000 10:45:56 0:45:56 3 0:45:56 3.0  
4 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 100000 10:49:15 0:49:15 3 0:46:52 4.0  
5 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 100000 10:53:58 0:53:58 3 0:51:21 5.0  
6 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     9.0  
6 Medium Slow ASY RS400   1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     9.0  
6 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     9.0  

R5 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   995 Hamish Walker Clare Stubbs WSC 1051 111000 12:02:10 0:52:10 4 0:49:38 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 111000 12:04:59 0:54:59 4 0:52:19 2.0  
3 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 111000 12:05:31 0:55:31 4 0:52:49 3.0  
4 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 111000 12:00:38 0:50:38 3 1:04:14 4.0  
5 Medium Slow ASY RS100   156 Chris Brown   WSC 1000     DNF     9.0  
5 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     9.0  
5 Medium Slow ASY RS400   1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     9.0  
5 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     9.0  

R6 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   995 Hamish Walker Clare Stubbs WSC 1051 130000 13:43:12 0:43:12 3 0:41:06 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 130000 13:49:58 0:49:58 3 0:47:33 2.0  
3 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 130000 13:53:00 0:53:00 3 0:50:26 3.0  
4 Medium Slow ASY RS100   156 Chris Brown   WSC 1000 130000 13:53:59 0:53:59 3 0:53:59 4.0  
5 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     9.0  
5 Medium Slow ASY RS400   1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     9.0  
5 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     9.0  
5 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     9.0  

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 100300 10:48:24 0:45:24 2 0:44:15 1.0  
2 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088 100300 10:51:52 0:48:52 2 0:44:55 2.0  
3 Slow Laser   1813(43) Ian Lang   WSC 1088 100300 10:56:07 0:53:07 2 0:48:49 3.0  
4 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 100300 10:56:12 0:53:12 2 0:49:40 4.0  
5 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     9.0  
5 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     9.0  
5 Slow Solo   3642 J Vincent   WSC 1146     DNC     9.0  
5 Slow Laser EPS   263 John Hall   WSC 1024     DNC     9.0  

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 110600 11:44:12 0:38:12 2 0:35:40 1.0  
2 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088 110600 11:44:49 0:38:49 2 0:35:41 2.0  
3 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 110600 11:42:44 0:36:44 2 0:35:48 3.0  
4 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150 110600 11:48:32 0:42:32 2 0:36:59 4.0  
5 Slow Laser   1813(43) Ian Lang   WSC 1088 110600 11:46:54 0:40:54 2 0:37:36 5.0  
6 Slow Laser EPS   263 John Hall   WSC 1024 110600 11:49:00 0:43:00 2 0:42:00 6.0  
7 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     9.0  
7 Slow Solo   3642 J Vincent   WSC 1146     DNC     9.0  

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088 125800 13:30:23 0:32:23 2 0:29:46 1.0  
2 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 125800 13:30:59 0:32:59 2 0:30:48 2.0  
3 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 125800 13:30:33 0:32:33 2 0:31:44 3.0  
4 Slow Laser   1813(43) Ian Lang   WSC 1088 125800 13:33:07 0:35:07 2 0:32:17 4.0  
5 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150 125800 13:36:29 0:38:29 2 0:33:28 5.0  
6 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     9.0  
6 Slow Solo   3642 J Vincent   WSC 1146     DNC     9.0  
6 Slow Laser EPS   263 John Hall   WSC 1024     DNC     9.0  

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088 100300 10:47:20 0:44:20 2 0:40:45 1.0  
2 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 100300 10:45:55 0:42:55 2 0:41:50 2.0  
3 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     9.0  
3 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     9.0  
3 Slow Laser   1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     9.0  
3 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     9.0  
3 Slow Solo   3642 J Vincent   WSC 1146     DNC     9.0  
3 Slow Laser EPS   263 John Hall   WSC 1024     DNC     9.0  

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 111300 12:04:50 0:51:50 3 0:50:31 1.0  
2 Slow Solo   3642 J Vincent   WSC 1146 111300 11:53:45 0:40:45 2 0:53:20 2.0  
3 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     9.0  
3 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     9.0  
3 Slow Laser   1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     9.0  
3 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     9.0  
3 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     9.0  
3 Slow Laser EPS   263 John Hall   WSC 1024     DNF     9.0  

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 130300 135652 0:53:52 3 0:52:30 1.0  
2 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     9.0  
2 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     9.0  
2 Slow Laser   1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     9.0  
2 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     9.0  
2 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     9.0  
2 Slow Solo   3642 J Vincent   WSC 1146     DNC     9.0  
2 Slow Laser EPS   263 John Hall   WSC 1024     DNC     9.0  



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com