Cup Weekend 14 06 2014

Weston Sailing Club

Cup Weekend 14 06 2014

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
DNQ Fast F18 844 M Sutcliffe T Noyce   693 2.0 (7.0 RAF) 1.0 7.0 RAF 4.0 7.0 DNC 28.0 21.0
DNQ Fast Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond WSC 805 1.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 30.0 23.0
DNQ Fast Tornado 404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 1.0 7.0 DNC 31.0 24.0
DNQ Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 3.0 7.0 DNC 32.0 25.0
DNQ Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 2.0 7.0 DNC 33.0 26.0
DNQ Fast Dart 18 601 Mark Baker Luke Baker wsc 805 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 39.0 32.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
1st Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0

Medium Asy Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
DNQ Medium Asy RS100 314 Steven Lee   WSC 1000 (1.0) 1.0 1.0 1.0 RDGa 1.0 RDGa 1.0 RDGa 6.0 5.0
DNQ Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 2.0 (7.0 RAF) 7.0 DNC 1.0 1.0 7.0 DNC 25.0 18.0
DNQ Medium Asy RS200 765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 3.0 1.0 27.0 20.0
DNQ Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 3.0 2.0 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 29.0 22.0
DNQ Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Ashton Sampson WSC 1051 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 2.0 7.0 DNC 33.0 26.0
DNQ Medium Asy RS200 718 Graham Blair M Blair WSC 1051 (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 37.0 30.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
1st Slow Europe 331 Peter Ruff   WSC 1148 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 16.0 6.0
2nd Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 4.0 (10.0 RAF) 3.0 4.0 10.0 RAF 1.0 32.0 22.0
DNQ Slow Laser 169014 Dennis Fisher   WSC 1088 3.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 37.0 27.0
DNQ Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088 5.0 3.0 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 42.0 32.0
DNQ Slow Laser 183445 Andrew Rawson   WSC 1088 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 2.0 10.0 DNC 44.0 34.0
DNQ Slow Laser 52 Alistair Ewing   WSC 1088 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 3.0 10.0 DNC 46.0 36.0
DNQ Slow Supernova 511 Ian Wilson   WSC 1071 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 5.0 10.0 DNC 50.0 40.0
DNQ Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 6.0 4.0 10.0 DNC 50.0 40.0
DNQ Slow Laser 182523 M Burrows   WSC 1088 1.0 (10.0 DSQ) 10.0 RAF 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 51.0 41.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond WSC 805 120000 12:45:22 0:45:22 2 1:24:32 1.0
2 Fast F18 844 M Sutcliffe T Noyce   693 120000 13:04:17 1:04:17 3 1:32:46 2.0
3 Fast Tornado 404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640     DNC     7.0
3 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     7.0
3 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640     DNC     7.0
3 Fast Dart 18 601 Mark Baker Luke Baker wsc 805     DNC     7.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond WSC 805 130600 13:50:49 0:44:49 1 0:55:40 1.0
2 Fast F18 844 M Sutcliffe T Noyce   693     RAF     7.0
2 Fast Tornado 404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640     DNC     7.0
2 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     7.0
2 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640     DNC     7.0
2 Fast Dart 18 601 Mark Baker Luke Baker wsc 805     DNC     7.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast F18 844 M Sutcliffe T Noyce   693 141500 15:14:34 0:59:34 5 1:25:57 1.0
2 Fast Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond WSC 805     DNC     7.0
2 Fast Tornado 404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640     DNC     7.0
2 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     7.0
2 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640     DNC     7.0
2 Fast Dart 18 601 Mark Baker Luke Baker wsc 805     DNC     7.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748 124500 13:26:45 0:41:45 2 0:55:49 1.0
2 Fast Tornado 404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640 124500 13:23:12 0:38:12 2 0:59:41 2.0
3 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640 124500 13:26:55 0:41:55 2 1:05:30 3.0
4 Fast Dart 18 601 Mark Baker Luke Baker wsc 805 124500 13:40:13 0:55:13 2 1:08:36 4.0
5 Fast F18 844 M Sutcliffe T Noyce   693     RAF     7.0
5 Fast Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond WSC 805     DNC     7.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Tornado 404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640 135300 14:30:28 0:37:28 2 0:58:33 1.0
2 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640 135300 14:32:10 0:39:10 2 1:01:12 2.0
3 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748 135300 14:19:38 0:26:38 1 1:11:13 3.0
4 Fast F18 844 M Sutcliffe T Noyce   693 135300 14:21:23 0:28:23 1 1:21:55 4.0
5 Fast Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond WSC 805     DNC     7.0
5 Fast Dart 18 601 Mark Baker Luke Baker wsc 805     DNC     7.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 Fast F18 844 M Sutcliffe T Noyce   693 DNC 7.0
1 Fast Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond WSC 805 DNC 7.0
1 Fast Tornado 404 Grant Piggott Tori Ackhurst WSC 640 DNC 7.0
1 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748 DNC 7.0
1 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640 DNC 7.0
1 Fast Dart 18 601 Mark Baker Luke Baker wsc 805 DNC 7.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 120000 12:46:55 0:46:55 2 0:47:52 1.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 130600 13:31:47 0:25:47 1 0:26:19 1.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 141500 15:06:35 0:51:35 3 0:52:38 1.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 124800 13:44:44 0:56:44 2 0:57:53 1.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 135600 14:26:50 0:30:50 1 0:31:28 1.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 151800 15:48:08 0:30:08 1 0:30:45 1.0

R1 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS100 314 Steven Lee   WSC 1000 120000 12:42:47 0:42:47 2 0:42:47 1.0
2 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 120000 12:45:19 0:45:19 2 0:43:07 2.0
3 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 120000 12:50:59 0:50:59 2 0:53:54 3.0
4 Medium Asy RS200 765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     DNC     7.0
4 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Ashton Sampson WSC 1051     DNC     7.0
4 Medium Asy RS200 718 Graham Blair M Blair WSC 1051     DNC     7.0

R2 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS100 314 Steven Lee   WSC 1000 130600 13:26:43 0:20:43 1 0:20:43 1.0
2 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 130600 13:36:33 0:30:33 1 0:32:18 2.0
3 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     RAF     7.0
3 Medium Asy RS200 765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     DNC     7.0
3 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Ashton Sampson WSC 1051     DNC     7.0
3 Medium Asy RS200 718 Graham Blair M Blair WSC 1051     DNC     7.0

R3 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS100 314 Steven Lee   WSC 1000 141500 15:11:51 0:56:51 4 0:56:51 1.0
2 Medium Asy RS200 718 Graham Blair M Blair WSC 1051 141500 15:05:55 0:50:55 3 1:04:36 2.0
3 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 141500 15:15:44 1:00:44 3 1:25:36 3.0
4 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     7.0
4 Medium Asy RS200 765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     DNC     7.0
4 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Ashton Sampson WSC 1051     DNC     7.0

R4 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS100 314 Steven Lee   WSC 1000     RDGa     1.0
1 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 124500 13:17:04 0:32:04 1 0:30:31 1.0
3 Medium Asy RS200 765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 124500 13:20:29 0:35:29 1 0:33:46 2.0
4 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Ashton Sampson WSC 1051 124500 13:29:09 0:44:09 1 0:42:00 3.0
5 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     7.0
5 Medium Asy RS200 718 Graham Blair M Blair WSC 1051     DNC     7.0

R5 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS100 314 Steven Lee   WSC 1000     RDGa     1.0
1 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 135300 14:26:28 0:33:28 1 0:31:51 1.0
3 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Ashton Sampson WSC 1051 135300 14:30:20 0:37:20 1 0:35:31 2.0
4 Medium Asy RS200 765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 135300 14:31:07 0:38:07 1 0:36:16 3.0
5 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     7.0
5 Medium Asy RS200 718 Graham Blair M Blair WSC 1051     DNC     7.0

R6 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS100 314 Steven Lee   WSC 1000     RDGa     1.0
1 Medium Asy RS200 765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 151500 15:50:23 0:35:23 1 0:33:40 1.0
3 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     7.0
3 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     7.0
3 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Ashton Sampson WSC 1051     DNC     7.0
3 Medium Asy RS200 718 Graham Blair M Blair WSC 1051     DNC     7.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Laser 182523 M Burrows   WSC 1088 120000 12:45:33 0:45:33 2 0:41:52 1.0
2 Slow Europe 331 Peter Ruff   WSC 1148 120000 12:50:35 0:50:35 2 0:44:04 2.0
3 Slow Laser 169014 Dennis Fisher   WSC 1088 120000 12:49:03 0:49:03 2 0:45:05 3.0
4 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 120000 12:48:23 0:48:23 2 0:47:15 4.0
5 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088 120000 12:51:28 0:51:28 2 0:47:18 5.0
6 Slow Laser 183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     10.0
6 Slow Laser 52 Alistair Ewing   WSC 1088     DNC     10.0
6 Slow Supernova 511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     10.0
6 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     10.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Europe 331 Peter Ruff   WSC 1148 130600 13:32:17 0:26:17 1 0:22:54 1.0
2 Slow Laser 169014 Dennis Fisher   WSC 1088 130600 13:33:43 0:27:43 1 0:25:28 2.0
3 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088 130600 13:35:56 0:29:56 1 0:27:31 3.0
4 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024     RAF     10.0
4 Slow Laser 183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     10.0
4 Slow Laser 52 Alistair Ewing   WSC 1088     DNC     10.0
4 Slow Supernova 511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     10.0
4 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     10.0
4 Slow Laser 182523 M Burrows   WSC 1088     DSQ     10.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Europe 331 Peter Ruff   WSC 1148 141500 15:10:50 0:55:50 3 0:48:38 1.0
2 Slow Laser 169014 Dennis Fisher   WSC 1088 141500 15:10:04 0:55:04 3 0:50:37 2.0
3 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 141500 15:07:13 0:52:13 3 0:51:00 3.0
4 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088 141500 15:18:15 1:03:15 3 0:58:08 4.0
5 Slow Laser 183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     10.0
5 Slow Laser 52 Alistair Ewing   WSC 1088     DNC     10.0
5 Slow Supernova 511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     10.0
5 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     10.0
5 Slow Laser 182523 M Burrows   WSC 1088     RAF     10.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Europe 331 Peter Ruff   WSC 1148 124800 13:19:46 0:31:46 1 0:27:40 1.0
2 Slow Laser 183445 Andrew Rawson   WSC 1088 124800 13:19:26 0:31:26 1 0:28:53 2.0
3 Slow Laser 52 Alistair Ewing   WSC 1088 124800 13:20:16 0:32:16 1 0:29:39 3.0
4 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 124800 13:18:50 0:30:50 1 0:30:07 4.0
5 Slow Supernova 511 Ian Wilson   WSC 1071 124800 13:20:40 0:32:40 1 0:30:30 5.0
6 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150 124800 13:23:07 0:35:07 1 0:30:32 6.0
7 Slow Laser 169014 Dennis Fisher   WSC 1088     DNC     10.0
7 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     10.0
7 Slow Laser 182523 M Burrows   WSC 1088     DNC     10.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Europe 331 Peter Ruff   WSC 1148 135600 14:28:46 0:32:46 1 0:28:33 1.0
2 Slow Laser 183445 Andrew Rawson   WSC 1088 135600 14:27:23 0:31:23 1 0:28:51 2.0
3 Slow Laser 52 Alistair Ewing   WSC 1088 135600 14:27:42 0:31:42 1 0:29:08 3.0
4 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150 135600 14:31:58 0:35:58 1 0:31:17 4.0
5 Slow Supernova 511 Ian Wilson   WSC 1071 135600 14:30:26 0:34:26 1 0:32:09 5.0
6 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024     RAF     10.0
6 Slow Laser 169014 Dennis Fisher   WSC 1088     DNC     10.0
6 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     10.0
6 Slow Laser 182523 M Burrows   WSC 1088     DNC     10.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 151800 15:48:59 0:30:59 1 0:30:15 1.0
2 Slow Europe 331 Peter Ruff   WSC 1148     DNC     10.0
2 Slow Laser 169014 Dennis Fisher   WSC 1088     DNC     10.0
2 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     10.0
2 Slow Laser 183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     10.0
2 Slow Laser 52 Alistair Ewing   WSC 1088     DNC     10.0
2 Slow Supernova 511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     10.0
2 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     10.0
2 Slow Laser 182523 M Burrows   WSC 1088     DNC     10.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com