Cup Weekend 28 06 2014

Weston Sailing Club

Cup Weekend 28 06 2014

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
DNQ Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748 1.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 27.0 19.0
DNQ Fast F18 844 Mark Sutcliffe Tony Thackery WSC 693 (8.0 DNF) 4.0 8.0 DNS 8.0 DSQ 1.0 1.0 30.0 22.0
DNQ Fast Dart 18 7512 Kamil Bartusiak   WSC 805 2.0 5.0 3.0 (8.0 DNF) 8.0 DNC 8.0 DNC 34.0 26.0
DNQ Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudouin WSC 820 3.0 6.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 35.0 27.0
DNQ Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 2.0 8.0 DNS 35.0 27.0
DNQ Fast I 14 152 Mark Watts Mark WSC 780 (8.0 DNF) 2.0 8.0 DNS 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 34.0
DNQ Fast B14 787 Alan Davies Kathy Sherratt WSC 870 (8.0 DNS) 3.0 8.0 DNS 8.0 DSQ 8.0 DNC 8.0 DNC 43.0 35.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
DSQ Medium RS600 785 James Collier   WSC 920 (6.0 DSQ) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 36.0 30.0
1st Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 2.0 (3.0) 3.0 2.0 2.0 1.0 13.0 10.0
DNQ Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 1.0 1.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 22.0 16.0
DNQ Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 6.0 DNC 26.0 20.0
DNQ Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 (6.0 DNC) 2.0 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 27.0 21.0

Medium Asy Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
DNQ Medium Asy RS400 507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 2.0 1.0 21.0 16.0
DNQ Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 1.0 1.0 (5.0 DNS) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 22.0 17.0
DNQ Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 1.0 5.0 DNF 23.0 18.0
DNQ Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 26.0 21.0

Slow Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R4
   
R6
   
Total Nett
DNQ Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 1.0 2.0 DNF 1.0 1.0 5.0 5.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748 120000 12:33:02 0:33:02 3 0:58:53 1.0
2 Fast Dart 18 7512 Kamil Bartusiak   WSC 805 120000 12:45:31 0:45:31 3 1:15:23 2.0
3 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudouin WSC 820 120000 13:17:48 1:17:48 4 1:34:53 3.0
4 Fast F18 844 Mark Sutcliffe Tony Thackery WSC 693     DNF     8.0
4 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     8.0
4 Fast I 14 152 Mark Watts Mark WSC 780     DNF     8.0
4 Fast B14 787 Alan Davies Kathy Sherratt WSC 870     DNS     8.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748 134500 14:26:50 0:41:50 5 0:55:56 1.0
2 Fast I 14 152 Mark Watts Mark WSC 780 134500 14:26:33 0:41:33 4 1:06:35 2.0
3 Fast B14 787 Alan Davies Kathy Sherratt WSC 870 134500 14:20:58 0:35:58 3 1:08:54 3.0
4 Fast F18 844 Mark Sutcliffe Tony Thackery WSC 693 134500 14:25:04 0:40:04 4 1:12:16 4.0
5 Fast Dart 18 7512 Kamil Bartusiak   WSC 805 134500 14:10:44 0:25:44 2 1:19:55 5.0
6 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudouin WSC 820 134500 14:28:39 0:43:39 3 1:28:43 6.0
7 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     8.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748 144100 15:13:56 0:32:56 3 0:44:02 1.0
2 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudouin WSC 820 144100 15:17:35 0:36:35 3 0:44:37 2.0
3 Fast Dart 18 7512 Kamil Bartusiak   WSC 805 144100 15:23:27 0:42:27 3 0:52:44 3.0
4 Fast F18 844 Mark Sutcliffe Tony Thackery WSC 693     DNS     8.0
4 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     8.0
4 Fast I 14 152 Mark Watts Mark WSC 780     DNS     8.0
4 Fast B14 787 Alan Davies Kathy Sherratt WSC 870     DNS     8.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740 130000 13:39:48 0:39:48 2 0:53:47 1.0
2 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     8.0
2 Fast F18 844 Mark Sutcliffe Tony Thackery WSC 693     DSQ     8.0
2 Fast Dart 18 7512 Kamil Bartusiak   WSC 805     DNF     8.0
2 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudouin WSC 820     DNC     8.0
2 Fast I 14 152 Mark Watts Mark WSC 780     DNC     8.0
2 Fast B14 787 Alan Davies Kathy Sherratt WSC 870     DSQ     8.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast F18 844 Mark Sutcliffe Tony Thackery WSC 693 135600 14:33:40 0:37:40 2 0:54:21 1.0
2 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740 135600 14:36:26 0:40:26 2 0:54:38 2.0
3 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     8.0
3 Fast Dart 18 7512 Kamil Bartusiak   WSC 805     DNC     8.0
3 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudouin WSC 820     DNC     8.0
3 Fast I 14 152 Mark Watts Mark WSC 780     DNC     8.0
3 Fast B14 787 Alan Davies Kathy Sherratt WSC 870     DNC     8.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast F18 844 Mark Sutcliffe Tony Thackery WSC 693 145200 15:18:26 0:26:26 2 0:38:09 1.0
2 Fast Shadow X 017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     8.0
2 Fast Dart 18 7512 Kamil Bartusiak   WSC 805     DNC     8.0
2 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudouin WSC 820     DNC     8.0
2 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNS     8.0
2 Fast I 14 152 Mark Watts Mark WSC 780     DNC     8.0
2 Fast B14 787 Alan Davies Kathy Sherratt WSC 870     DNC     8.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 120000 12:40:42 0:40:42 2 0:41:32 1.0
2 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 120000 12:42:58 0:42:58 2 0:43:51 2.0
3 Medium RS600 785 James Collier   WSC 920     DSQ     6.0
3 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     6.0
3 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980     DNC     6.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 134500 14:25:17 0:40:17 3 0:41:06 1.0
2 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 134500 14:25:18 0:40:18 3 0:41:07 2.0
3 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 134500 14:27:46 0:42:46 3 0:43:38 3.0
4 Medium RS600 785 James Collier   WSC 920     DNC     6.0
4 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     6.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 144100 15:21:27 0:40:27 3 0:41:17 1.0
2 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 144100 15:21:58 0:40:58 3 0:41:48 2.0
3 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 144100 15:13:39 0:32:39 2 0:49:58 3.0
4 Medium RS600 785 James Collier   WSC 920     DNC     6.0
4 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     6.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000 130000 13:41:24 0:41:24 2 0:41:24 1.0
2 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 130000 13:45:22 0:45:22 2 0:46:18 2.0
3 Medium RS600 785 James Collier   WSC 920     DNC     6.0
3 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980     DNC     6.0
3 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980     DNC     6.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000 135600 14:40:47 0:44:47 2 0:44:47 1.0
2 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 135600 14:43:50 0:47:50 2 0:48:49 2.0
3 Medium RS600 785 James Collier   WSC 920     DNC     6.0
3 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980     DNC     6.0
3 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980     DNC     6.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 980 145200 15:25:31 0:33:31 2 0:34:12 1.0
2 Medium RS600 785 James Collier   WSC 920     DNC     6.0
2 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980     DNC     6.0
2 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     6.0
2 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980     DNC     6.0

R1 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 120000 12:44:36 0:44:36 2 0:47:09 1.0
2 Medium Asy RS400 507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     5.0
2 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     5.0
2 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     5.0

R2 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 134500 14:30:03 0:45:03 2 0:47:37 1.0
2 Medium Asy RS400 507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     5.0
2 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     5.0
2 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     5.0

R3 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 Medium Asy RS400 507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 DNC 5.0
1 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 DNS 5.0
1 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 DNC 5.0
1 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 DNC 5.0

R4 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 130000 13:43:25 0:43:25 2 0:41:19 1.0
2 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 130000 13:44:55 0:44:55 2 0:42:44 2.0
3 Medium Asy RS400 507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 130000 13:44:47 0:44:47 2 0:47:20 3.0
4 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     5.0

R5 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 135600 14:43:35 0:47:35 2 0:45:16 1.0
2 Medium Asy RS400 507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 135600 14:43:58 0:47:58 2 0:50:42 2.0
3 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     5.0
3 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     5.0

R6 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS400 507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 145200 15:33:00 0:41:00 2 0:43:20 1.0
2 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     5.0
2 Medium Asy RS200 237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNF     5.0
2 Medium Asy RS200 971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     5.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 120000 12:32:07 0:32:07 1 0:31:22 1.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 DNF 2.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
  Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024    

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 130000 13:41:51 0:41:51 2 0:40:52 1.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
  Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024    

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Laser EPS 263 John Hall   WSC 1024 145200 15:26:57 0:34:57 2 0:34:08 1.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com