Evening Series

Weston Sailing Club

Evening Series

Fast Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
Total Nett
1st Fast B14 787 Alan Davis Kathy Sherrat WSC 870 3.0 1.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 17.0 DNC 73.0 56.0
2nd Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 2.0 90.0 73.0
3rd Fast RS700 938 Matthew Amiss   WSC 852 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 2.0 17.0 DNC 90.0 73.0
4th Fast Tornado 369 M Baker L Baker WSC 640 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 103.0 86.0
5th Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 103.0 86.0
6th Fast RS700 808 Nev Watson   WSC 852 (17.0 DNC) 17.0 DNC 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 103.0 86.0
7th Fast Tornado 404 Grant Piggott Pete Jary WSC 640 1.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 103.0 86.0
8th Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 104.0 87.0
9th Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640 (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 17.0 DNS 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 104.0 87.0
10th Fast International Canoe 306 Tony Robertshaw   WSC 870 2.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 104.0 87.0
11th Fast Dart 18 601 Mark Baker   WSC 805 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 4.0 17.0 DNC 106.0 89.0
12th Fast Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 4.0 17.0 DNC 17.0 DNC 106.0 89.0
13th Fast RS700 770 Clare Stubbs   WSC 852 4.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 106.0 89.0
14th Fast Hobie 18 14673 Ned Neve Lou WSC 701 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 17.0 DNC 107.0 90.0
15th Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudoin WSC 820 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNS 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 119.0 102.0
15th Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNF 119.0 102.0

Medium Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
Total Nett
1st Medium Contender 615 Chuck Dandridge   WSC 980 4.0 3.0 (13.0 DNC) 3.0 13.0 DNC 36.0 23.0
2nd Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 (13.0 DNC) 2.0 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 42.0 29.0
3rd Medium Contender 2373 Mike Murley   WSC 980 1.0 (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 42.0 29.0
4th Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 3.0 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 43.0 30.0
5th Medium Contender 646 Martin Frary   WSC 980 2.0 (13.0 DNC) 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 44.0 31.0
6th Medium Contender 687 Jeremy Blaydes   WSC 980 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 53.0 40.0
7th Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 53.0 40.0
8th Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 13.0 DNC 54.0 41.0
9th Medium Contender 517       980 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 56.0 43.0
10th Medium Contender 538       980 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 13.0 DNC 57.0 44.0
11th Medium RS600 785 James Collier   WSC 920 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 57.0 44.0
12th Medium Merlin Rocket 3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 1100 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 RAF 13.0 DNC 65.0 52.0

Medium Asy Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
Total Nett
1st Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 26.0 20.0
2nd Medium Asy RS400 733 Nev Watson Jon WSC 946 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 31.0 25.0
3rd Medium Asy RS200 953       1051 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 31.0 25.0
4th Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000 (6.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 31.0 25.0
5th Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Josie Bell WSC 1051 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 31.0 25.0

Slow Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
Total Nett
1st Slow Europe 298 Ashton Sampson   WSC 1148 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 3.0 1.7 RDGa 51.7 36.7
2nd Slow Laser 169856 James Munn   WSC 1088 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 65.0 50.0
3rd Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 1.0 78.0 63.0
4th Slow Laser 173359 Sam Woods   WSC 1088 (15.0 DNC) 1.0 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 78.0 63.0
5th Slow Solo 420 Jon Vincent   WSC 1146 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 81.0 66.0
6th Slow Europe 331 Clare Stubbs   WSC 1148 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 91.0 76.0
7th Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150 (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 91.0 76.0
8th Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 92.0 77.0
9th Slow Europe 331 Josie Bell   WSC 1148 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 94.0 79.0
10th Slow Solo 3859 Shaun Welsh   WSC 1146 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 94.0 79.0
11th Slow   607         (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 94.0 79.0
12th Slow Europe 298 Tina Kwok   WSC 1148 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 95.0 80.0
13th Slow Laser Radial 144726 Becky Amiss   WSC 1122 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC 95.0 80.0
14th Slow Byte 1640 Clare Mach   WSC 1150 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 105.0 90.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Tornado 404 Grant Piggott Pete Jary WSC 640 190100 19:46:24 0:45:24 4 1:10:56 1.0
2 Fast International Canoe 306 Tony Robertshaw   WSC 870 190100 19:51:57 0:50:57 3 1:18:05 2.0
3 Fast B14 787 Alan Davis Kathy Sherrat WSC 870 190100 19:52:30 0:51:30 3 1:18:56 3.0
4 Fast RS700 770 Clare Stubbs   WSC 852 190100 19:55:47 0:54:47 2 2:08:36 4.0
5 Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640     DNC     17.0
5 Fast RS700 938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     17.0
5 Fast Tornado 369 M Baker L Baker WSC 640     DNC     17.0
5 Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732     DNC     17.0
5 Fast RS700 808 Nev Watson   WSC 852     DNC     17.0
5 Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820     DNC     17.0
5 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640     DNC     17.0
5 Fast Dart 18 601 Mark Baker   WSC 805     DNC     17.0
5 Fast Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     17.0
5 Fast Hobie 18 14673 Ned Neve Lou WSC 701     DNC     17.0
5 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudoin WSC 820     DNC     17.0
5 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     17.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast B14 787 Alan Davis Kathy Sherrat WSC 870 190000 19:50:58 0:50:58 3 0:58:35 1.0
2 Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640     DNC     17.0
2 Fast RS700 938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     17.0
2 Fast Tornado 369 M Baker L Baker WSC 640     DNC     17.0
2 Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732     DNC     17.0
2 Fast RS700 808 Nev Watson   WSC 852     DNC     17.0
2 Fast Tornado 404 Grant Piggott Pete Jary WSC 640     DNC     17.0
2 Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820     DNC     17.0
2 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640     DNC     17.0
2 Fast International Canoe 306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     17.0
2 Fast Dart 18 601 Mark Baker   WSC 805     DNC     17.0
2 Fast Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     17.0
2 Fast RS700 770 Clare Stubbs   WSC 852     DNC     17.0
2 Fast Hobie 18 14673 Ned Neve Lou WSC 701     DNC     17.0
2 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudoin WSC 820     DNC     17.0
2 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     17.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast RS700 808 Nev Watson   WSC 852 191500 20:00:37 0:45:37 3 0:53:32 1.0
2 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640 191500 20:05:47 0:50:47 3 1:19:21 2.0
3 Fast B14 787 Alan Davis Kathy Sherrat WSC 870     DNC     17.0
3 Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640     DNC     17.0
3 Fast RS700 938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     17.0
3 Fast Tornado 369 M Baker L Baker WSC 640     DNC     17.0
3 Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732     DNC     17.0
3 Fast Tornado 404 Grant Piggott Pete Jary WSC 640     DNC     17.0
3 Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820     DNC     17.0
3 Fast International Canoe 306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     17.0
3 Fast Dart 18 601 Mark Baker   WSC 805     DNC     17.0
3 Fast Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     17.0
3 Fast RS700 770 Clare Stubbs   WSC 852     DNC     17.0
3 Fast Hobie 18 14673 Ned Neve Lou WSC 701     DNC     17.0
3 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudoin WSC 820     DNS     17.0
3 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     17.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 Fast B14 787 Alan Davis Kathy Sherrat WSC 870 DNC 17.0
1 Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640 DNC 17.0
1 Fast RS700 938 Matthew Amiss   WSC 852 DNC 17.0
1 Fast Tornado 369 M Baker L Baker WSC 640 DNC 17.0
1 Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732 DNC 17.0
1 Fast RS700 808 Nev Watson   WSC 852 DNC 17.0
1 Fast Tornado 404 Grant Piggott Pete Jary WSC 640 DNC 17.0
1 Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820 DNC 17.0
1 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640 DNS 17.0
1 Fast International Canoe 306 Tony Robertshaw   WSC 870 DNC 17.0
1 Fast Dart 18 601 Mark Baker   WSC 805 DNC 17.0
1 Fast Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 DNC 17.0
1 Fast RS700 770 Clare Stubbs   WSC 852 DNC 17.0
1 Fast Hobie 18 14673 Ned Neve Lou WSC 701 DNC 17.0
1 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudoin WSC 820 DNC 17.0
1 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740 DNC 17.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732 190000 19:53:02 0:53:02 4 1:12:27 1.0
2 Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820 190000 19:59:30 0:59:30 4 1:12:34 2.0
3 Fast RS700 938 Matthew Amiss   WSC 852 190000 20:02:19 1:02:19 4 1:13:08 3.0
4 Fast Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 190000 19:53:08 0:53:08 4 1:14:56 4.0
5 Fast B14 787 Alan Davis Kathy Sherrat WSC 870     DNC     17.0
5 Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640     DNC     17.0
5 Fast Tornado 369 M Baker L Baker WSC 640     DNC     17.0
5 Fast RS700 808 Nev Watson   WSC 852     DNC     17.0
5 Fast Tornado 404 Grant Piggott Pete Jary WSC 640     DNC     17.0
5 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640     DNC     17.0
5 Fast International Canoe 306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     17.0
5 Fast Dart 18 601 Mark Baker   WSC 805     DNC     17.0
5 Fast RS700 770 Clare Stubbs   WSC 852     DNC     17.0
5 Fast Hobie 18 14673 Ned Neve Lou WSC 701     DNC     17.0
5 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudoin WSC 820     DNC     17.0
5 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     17.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast B14 787 Alan Davis Kathy Sherrat WSC 870 190000 19:46:20 0:46:20 3 1:11:01 1.0
2 Fast RS700 938 Matthew Amiss   WSC 852 190000 19:48:10 0:48:10 3 1:15:23 2.0
3 Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640 190000 19:50:14 0:50:14 4 1:18:29 3.0
4 Fast Dart 18 601 Mark Baker   WSC 805 190000 19:54:28 0:54:28 3 1:30:13 4.0
5 Fast Hobie 18 14673 Ned Neve Lou WSC 701 190000 20:05:36 1:05:36 3 2:04:46 5.0
6 Fast Tornado 369 M Baker L Baker WSC 640     DNC     17.0
6 Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732     DNC     17.0
6 Fast RS700 808 Nev Watson   WSC 852     DNC     17.0
6 Fast Tornado 404 Grant Piggott Pete Jary WSC 640     DNC     17.0
6 Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820     DNC     17.0
6 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640     DNC     17.0
6 Fast International Canoe 306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     17.0
6 Fast Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     17.0
6 Fast RS700 770 Clare Stubbs   WSC 852     DNC     17.0
6 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudoin WSC 820     DNC     17.0
6 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNC     17.0

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Tornado 369 M Baker L Baker WSC 640 190300 19:55:06 0:52:06 4 1:21:24 1.0
2 Fast Tornado 73 Simon Dean Phil Goddard WSC 640 190300 19:58:24 0:55:24 4 1:26:34 2.0
3 Fast B14 787 Alan Davis Kathy Sherrat WSC 870     DNC     17.0
3 Fast RS700 938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     17.0
3 Fast 49er 6 Ron Price Clare Stubbs WSC 732     DNC     17.0
3 Fast RS700 808 Nev Watson   WSC 852     DNC     17.0
3 Fast Tornado 404 Grant Piggott Pete Jary WSC 640     DNC     17.0
3 Fast RS800 1200 Matt Humphreys Amy Cartwright WSC 820     DNC     17.0
3 Fast Tornado 402 Pete Jary Tim Roden WSC 640     DNC     17.0
3 Fast International Canoe 306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     17.0
3 Fast Dart 18 601 Mark Baker   WSC 805     DNC     17.0
3 Fast Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     17.0
3 Fast RS700 770 Clare Stubbs   WSC 852     DNC     17.0
3 Fast Hobie 18 14673 Ned Neve Lou WSC 701     DNC     17.0
3 Fast RS800 1068 Ian Gregory Charles Baudoin WSC 820     DNC     17.0
3 Fast 49er 2 Howard Osborne Charles Baudouin WSC 740     DNF     17.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 2373 Mike Murley   WSC 980 190600 19:46:37 0:40:37 2 0:41:27 1.0
2 Medium Contender 646 Martin Frary   WSC 980 190600 19:47:08 0:41:08 2 0:41:58 2.0
3 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 190600 19:48:32 0:42:32 2 0:43:24 3.0
4 Medium Contender 615 Chuck Dandridge   WSC 980 190600 19:51:27 0:45:27 2 0:46:23 4.0
5 Medium RS600 785 James Collier   WSC 920 190600 19:49:19 0:43:19 2 0:47:05 5.0
6 Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000     DNC     13.0
6 Medium Contender 687 Jeremy Blaydes   WSC 980     DNC     13.0
6 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980     DNC     13.0
6 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     13.0
6 Medium Contender 517       980     DNC     13.0
6 Medium Contender 538       980     DNC     13.0
6 Medium Merlin Rocket 3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 1100     DNC     13.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980 190000 19:43:46 0:43:46 2 0:44:40 1.0
2 Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 190000 19:45:31 0:45:31 2 0:45:31 2.0
3 Medium Contender 615 Chuck Dandridge   WSC 980 190000 19:47:05 0:47:05 2 0:48:03 3.0
4 Medium Contender 2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     13.0
4 Medium Contender 646 Martin Frary   WSC 980     DNC     13.0
4 Medium Contender 687 Jeremy Blaydes   WSC 980     DNC     13.0
4 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980     DNC     13.0
4 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     13.0
4 Medium Contender 517       980     DNC     13.0
4 Medium Contender 538       980     DNC     13.0
4 Medium RS600 785 James Collier   WSC 920     DNC     13.0
4 Medium Merlin Rocket 3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 1100     DNC     13.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000 191500 20:03:03 0:48:03 3 0:48:03 1.0
2 Medium Contender 2373 Mike Murley   WSC 980 191500 20:04:35 0:49:35 3 0:50:36 2.0
3 Medium Contender 646 Martin Frary   WSC 980 191500 20:04:45 0:49:45 3 0:50:46 3.0
4 Medium Contender 615 Chuck Dandridge   WSC 980     DNC     13.0
4 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980     DNC     13.0
4 Medium Contender 687 Jeremy Blaydes   WSC 980     DNC     13.0
4 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980     DNC     13.0
4 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     13.0
4 Medium Contender 517       980     DNC     13.0
4 Medium Contender 538       980     DNC     13.0
4 Medium RS600 785 James Collier   WSC 920     DNC     13.0
4 Medium Merlin Rocket 3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 1100     DNC     13.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980 192900 20:13:00 0:44:00 2 0:44:54 1.0
2 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000 192900 20:15:06 0:46:06 2 0:46:06 2.0
3 Medium Contender 615 Chuck Dandridge   WSC 980 192900 20:15:17 0:46:17 2 0:47:14 3.0
4 Medium Contender 517       980 192900 20:18:21 0:49:21 2 0:50:21 4.0
5 Medium Contender 538       980 192900 20:21:10 0:52:10 2 0:53:14 5.0
6 Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000     DNC     13.0
6 Medium Contender 2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     13.0
6 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980     DNC     13.0
6 Medium Contender 646 Martin Frary   WSC 980     DNC     13.0
6 Medium Contender 687 Jeremy Blaydes   WSC 980     DNC     13.0
6 Medium RS600 785 James Collier   WSC 920     DNC     13.0
6 Medium Merlin Rocket 3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 1100     RAF     13.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Contender 687 Jeremy Blaydes   WSC 980 190300 20:00:03 0:57:03 3 0:58:13 1.0
2 Medium Contender 615 Chuck Dandridge   WSC 980     DNC     13.0
2 Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000     DNC     13.0
2 Medium Contender 2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     13.0
2 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980     DNC     13.0
2 Medium Contender 646 Martin Frary   WSC 980     DNC     13.0
2 Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980     DNC     13.0
2 Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000     DNC     13.0
2 Medium Contender 517       980     DNC     13.0
2 Medium Contender 538       980     DNC     13.0
2 Medium RS600 785 James Collier   WSC 920     DNC     13.0
2 Medium Merlin Rocket 3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 1100     DNC     13.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
  Medium Contender 615 Chuck Dandridge   WSC 980    
  Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000    
  Medium Contender 2373 Mike Murley   WSC 980    
  Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980    
  Medium Contender 646 Martin Frary   WSC 980    
  Medium Contender 687 Jeremy Blaydes   WSC 980    
  Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980    
  Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000    
  Medium Contender 517       980    
  Medium Contender 538       980    
  Medium RS600 785 James Collier   WSC 920    
  Medium Merlin Rocket 3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 1100    

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
  Medium Contender 615 Chuck Dandridge   WSC 980    
  Medium Merlin Rocket 3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 1000    
  Medium Contender 2373 Mike Murley   WSC 980    
  Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 980    
  Medium Contender 646 Martin Frary   WSC 980    
  Medium Contender 687 Jeremy Blaydes   WSC 980    
  Medium Contender 673 Robert Angus   WSC 980    
  Medium Merlin Rocket 3485 Loz Brothwell Johnnie Dellow WSC 1000    
  Medium Contender 517       980    
  Medium Contender 538       980    
  Medium RS600 785 James Collier   WSC 920    
  Medium Merlin Rocket 3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 1100    

R1 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Josie Bell WSC 1051 190100 19:54:33 0:53:33 2 0:50:57 1.0
2 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     6.0
2 Medium Asy RS400 733 Nev Watson Jon WSC 946     DNC     6.0
2 Medium Asy RS200 953       1051     DNC     6.0
2 Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     6.0

R2 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
  Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946    
  Medium Asy RS400 733 Nev Watson Jon WSC 946    
  Medium Asy RS200 953       1051    
  Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000    
  Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Josie Bell WSC 1051    

R3 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000 191500 20:06:26 0:51:26 3 0:51:26 1.0
2 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     6.0
2 Medium Asy RS400 733 Nev Watson Jon WSC 946     DNC     6.0
2 Medium Asy RS200 953       1051     DNC     6.0
2 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Josie Bell WSC 1051     DNC     6.0

R4 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 953       1051 192900 20:24:47 0:55:47 2 0:53:05 1.0
2 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     6.0
2 Medium Asy RS400 733 Nev Watson Jon WSC 946     DNC     6.0
2 Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     6.0
2 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Josie Bell WSC 1051     DNC     6.0

R5 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS400 733 Nev Watson Jon WSC 946 190000 19:56:57 0:56:57 3 1:00:12 1.0
2 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946     DNC     6.0
2 Medium Asy RS200 953       1051     DNC     6.0
2 Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     6.0
2 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Josie Bell WSC 1051     DNC     6.0

R6 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 190000 19:59:30 0:59:30 3 1:02:54 1.0
2 Medium Asy RS400 733 Nev Watson Jon WSC 946     DNC     6.0
2 Medium Asy RS200 953       1051     DNC     6.0
2 Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     6.0
2 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Josie Bell WSC 1051     DNC     6.0

R7 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock WSC 946 190300 19:59:49 0:56:49 3 1:00:04 1.0
2 Medium Asy RS400 733 Nev Watson Jon WSC 946     DNC     6.0
2 Medium Asy RS200 953       1051     DNC     6.0
2 Medium Asy RS100 147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     6.0
2 Medium Asy RS200 888 Tina Kwok Josie Bell WSC 1051     DNC     6.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Europe 298 Ashton Sampson   WSC 1148 190600 19:56:40 0:50:40 2 0:44:08 1.0
2 Slow Laser 169856 James Munn   WSC 1088 190600 19:56:32 0:50:32 2 0:46:27 2.0
3 Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     15.0
3 Slow Laser 173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     15.0
3 Slow Solo 420 Jon Vincent   WSC 1146     DNC     15.0
3 Slow Europe 331 Clare Stubbs   WSC 1148     DNC     15.0
3 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     15.0
3 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     15.0
3 Slow Europe 331 Josie Bell   WSC 1148     DNC     15.0
3 Slow Solo 3859 Shaun Welsh   WSC 1146     DNC     15.0
3 Slow   607             DNC     15.0
3 Slow Europe 298 Tina Kwok   WSC 1148     DNC     15.0
3 Slow Laser Radial 144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     15.0
3 Slow Byte 1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     15.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Laser 173359 Sam Woods   WSC 1088 190000 19:52:11 0:52:11 2 0:47:58 1.0
2 Slow Europe 298 Ashton Sampson   WSC 1148     DNC     15.0
2 Slow Laser 169856 James Munn   WSC 1088     DNC     15.0
2 Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     15.0
2 Slow Solo 420 Jon Vincent   WSC 1146     DNC     15.0
2 Slow Europe 331 Clare Stubbs   WSC 1148     DNC     15.0
2 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     15.0
2 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     15.0
2 Slow Europe 331 Josie Bell   WSC 1148     DNC     15.0
2 Slow Solo 3859 Shaun Welsh   WSC 1146     DNC     15.0
2 Slow   607             DNC     15.0
2 Slow Europe 298 Tina Kwok   WSC 1148     DNC     15.0
2 Slow Laser Radial 144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     15.0
2 Slow Byte 1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     15.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150 191500 20:11:10 0:56:10 3 0:48:50 1.0
2 Slow Europe 298 Ashton Sampson   WSC 1148     DNC     15.0
2 Slow Laser 169856 James Munn   WSC 1088     DNC     15.0
2 Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     15.0
2 Slow Laser 173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     15.0
2 Slow Solo 420 Jon Vincent   WSC 1146     DNC     15.0
2 Slow Europe 331 Clare Stubbs   WSC 1148     DNC     15.0
2 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     15.0
2 Slow Europe 331 Josie Bell   WSC 1148     DNC     15.0
2 Slow Solo 3859 Shaun Welsh   WSC 1146     DNC     15.0
2 Slow   607             DNC     15.0
2 Slow Europe 298 Tina Kwok   WSC 1148     DNC     15.0
2 Slow Laser Radial 144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     15.0
2 Slow Byte 1640 Clare Mach   WSC 1150     DNF     15.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Laser 169856 James Munn   WSC 1088 192900 20:21:27 0:52:27 2 0:48:12 1.0
2 Slow Laser 173359 Sam Woods   WSC 1088 192900 20:21:30 0:52:30 2 0:48:15 2.0
3 Slow Solo 420 Jon Vincent   WSC 1146 192900 20:26:36 0:57:36 2 0:50:16 3.0
4 Slow   607         192900 20:29:59 1:00:59 2 1:00:59 4.0
5 Slow Europe 298 Ashton Sampson   WSC 1148     DNC     15.0
5 Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     15.0
5 Slow Europe 331 Clare Stubbs   WSC 1148     DNC     15.0
5 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     15.0
5 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     15.0
5 Slow Europe 331 Josie Bell   WSC 1148     DNC     15.0
5 Slow Solo 3859 Shaun Welsh   WSC 1146     DNC     15.0
5 Slow Europe 298 Tina Kwok   WSC 1148     DNC     15.0
5 Slow Laser Radial 144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     15.0
5 Slow Byte 1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     15.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Europe 298 Ashton Sampson   WSC 1148 190300 19:51:48 0:48:48 3 0:42:31 1.0
2 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088 190300 19:51:53 0:48:53 3 0:44:56 2.0
3 Slow Laser 169856 James Munn   WSC 1088     DNC     15.0
3 Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     15.0
3 Slow Laser 173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     15.0
3 Slow Solo 420 Jon Vincent   WSC 1146     DNC     15.0
3 Slow Europe 331 Clare Stubbs   WSC 1148     DNC     15.0
3 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     15.0
3 Slow Europe 331 Josie Bell   WSC 1148     DNC     15.0
3 Slow Solo 3859 Shaun Welsh   WSC 1146     DNC     15.0
3 Slow   607             DNC     15.0
3 Slow Europe 298 Tina Kwok   WSC 1148     DNC     15.0
3 Slow Laser Radial 144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     15.0
3 Slow Byte 1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     15.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Europe 331 Clare Stubbs   WSC 1148 190000 19:46:05 0:46:05 3 0:40:09 1.0
2 Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088 190000 19:43:46 0:43:46 3 0:40:14 2.0
3 Slow Europe 298 Ashton Sampson   WSC 1148 190000 19:47:41 0:47:41 3 0:41:32 3.0
4 Slow Solo 3859 Shaun Welsh   WSC 1146 190000 19:49:39 0:49:39 3 0:43:19 4.0
5 Slow Laser Radial 144726 Becky Amiss   WSC 1122 190000 19:50:16 0:50:16 3 0:44:48 5.0
6 Slow Laser 169856 James Munn   WSC 1088     DNC     15.0
6 Slow Laser 173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     15.0
6 Slow Solo 420 Jon Vincent   WSC 1146     DNC     15.0
6 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     15.0
6 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     15.0
6 Slow Europe 331 Josie Bell   WSC 1148     DNC     15.0
6 Slow   607             DNC     15.0
6 Slow Europe 298 Tina Kwok   WSC 1148     DNC     15.0
6 Slow Byte 1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     15.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Laser 44 Paul Webb   WSC 1088 190300 19:52:25 0:49:25 3 0:45:25 1.0
2 Slow Europe 298 Ashton Sampson   WSC 1148     RDGa     1.7
3 Slow Laser 169856 James Munn   WSC 1088 190300 19:52:47 0:49:47 3 0:45:45 2.0
4 Slow Solo 420 Jon Vincent   WSC 1146 190300 19:57:54 0:54:54 3 0:47:54 3.0
5 Slow Europe 331 Josie Bell   WSC 1148 190300 19:46:47 0:43:47 2 0:57:12 4.0
6 Slow Europe 298 Tina Kwok   WSC 1148 190300 19:47:01 0:44:01 2 0:57:31 5.0
7 Slow Laser 173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     15.0
7 Slow Europe 331 Clare Stubbs   WSC 1148     DNC     15.0
7 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     15.0
7 Slow Laser 1813(43) Ian Lang   WSC 1088     DNC     15.0
7 Slow Solo 3859 Shaun Welsh   WSC 1146     DNC     15.0
7 Slow   607             DNC     15.0
7 Slow Laser Radial 144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     15.0
7 Slow Byte 1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     15.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com