Freezer Series 2014

Weston Sailing Club

FreezerSeries2014

Fast Fleet

Sailed: 17, Discards: 9, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
R8
   
R9
   
R10
   
R11
   
R12
   
R13
   
R14
   
R15
   
R16
   
R17
   
R18
   
R19
   
Total Nett Notes
1st Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 RDGa 4.0 RDGa (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 RDGa 4.0 RDGa 4.0 RDGa 4.0 RDGa (21.0 DNC) 4.0 4.0 RDGa 221.0 32.0  
2nd Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732 3.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 283.0 94.0  
3rd Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 1.0 7.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 288.0 99.0  
4th Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852 1.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 298.0 109.0  
5th Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNS 2.0 21.0 DNC 300.0 111.0  
6th Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590 4.0 3.0 (21.0 RAF) (21.0 DNC) 8.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 309.0 120.0  
7th Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 9.0 9.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 313.0 124.0  
8th Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 1.0 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 317.0 128.0  
9th Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 21.0 DNC 21.0 DNS 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNS 3.0 21.0 DNC 319.0 130.0  
10th Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNF) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 321.0 132.0  
11th Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 (21.0 DNC) 8.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 325.0 136.0  
12th Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 325.0 136.0  
13th Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 337.0 148.0  
14th Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 (21.0 RAF) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 338.0 149.0  
14th Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820 2.0 (21.0 RAF) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 338.0 149.0  
14th Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852 (21.0 RAF) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 338.0 149.0  
17th Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 340.0 151.0  
18th Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 341.0 152.0  
19th Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 342.0 153.0  
20th Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DSQ 21.0 DNC 21.0 DNC 357.0 168.0  

Medium Fleet

Sailed: 17, Discards: 9, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
R8
   
R9
   
R10
   
R11
   
R12
   
R13
   
R14
   
R15
   
R16
   
R17
   
R18
   
R19
   
Total Nett Notes
1st Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980 (2.0) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (12.0 DNC) 98.0 10.0  
2nd Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 (4.0) (12.0 RAF) (12.0 RAF) (12.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (4.0) (4.0) (12.0 DNC) 2.0 2.0 4.0 1.0 102.0 18.0  
3rd Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 (3.0) (3.0) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 2.0 (3.0) (3.0) 2.0 (3.0) 2.0 3.0 3.0 3.0 3.0 82.0 19.0  
4th Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 (5.0) (5.0) 2.0 3.0 1.0 3.0 2.0 3.0 (4.0) (4.0) (5.0) (12.0 DNF) 3.0 (4.0) (4.0) (5.0) 4.0 69.0 21.0  
5th Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980 1.0 2.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 142.0 34.0  
6th Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980 (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 164.0 56.0  
7th Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 173.0 65.0  
8th Medium Fireball   10808       975 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 193.0 85.0 Created from sailno wizard
9th Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 196.0 88.0  
9th Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 196.0 88.0  
11th Medium RS600   785 James Collier   WSC 920 6.0 (12.0 RAF) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 198.0 90.0  

Medium Slow ASY Fleet

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
R8
   
R9
   
R10
   
R11
   
R12
   
R14
   
R15
   
R16
   
R17
   
R18
   
Total Nett Notes
1st Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 112.0 21.0  
2nd Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 5.3 RDGa 5.3 RDGa 5.3 RDGa 5.3 RDGa 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (6.0) 6.0 5.3 RDGa 5.3 RDGa 125.8 41.8  
3rd Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 2.0 (13.0 DNC) 4.0 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 134.0 43.0  
4th Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 1.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 13.0 OCS 1.0 1.0 137.0 46.0  
5th Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 4.0 138.0 47.0  
6th Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 1.0 13.0 DNC 2.0 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 148.0 57.0  
7th Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 2.0 (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 4.0 13.0 DNC 13.0 RAF 149.0 58.0  
8th Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000 2.0 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 3.0 153.0 62.0  
9th Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 6.0 (13.0 DNF) 1.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNF 13.0 DNC 158.0 67.0  
10th Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 168.0 77.0  
11th Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 2.0 173.0 82.0  
12th Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 (13.0 RAF) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 188.0 97.0  

Slow Fleet

Sailed: 17, Discards: 9, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
R8
   
R9
   
R10
   
R11
   
R12
   
R13
   
R14
   
R15
   
R16
   
R17
   
R18
   
R19
   
Total Nett Notes
1st Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) 8.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 1.0 (26.0 DNC) 249.0 15.0  
2nd Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088 4.0 4.0 5.0 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 257.0 23.0  
3rd Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 5.0 (7.0) 4.0 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 4.0 (6.0) 4.0 (26.0 DNC) 225.0 30.0  
4th Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 6.0 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 6.0 (26.0 DNS) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 3.0 5.0 (26.0 DNC) 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 271.0 37.0  
5th Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 5.0 4.0 5.0 4.8 RDGa 4.8 RDGa (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.0 (26.0 DNC) 4.8 RDGa 272.4 38.4  
6th Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088 1.0 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 1.0 318.0 84.0  
7th Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 3.0 26.0 DNC 26.0 DNC 325.0 91.0  
8th Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 1.0 1.0 2.0 2.0 26.0 DNC 344.0 110.0  
9th Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088 3.0 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 RAF) 26.0 DNC 2.0 2.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 347.0 113.0  
10th Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 4.0 3.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 353.0 119.0  
11th Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 4.0 3.0 2.0 373.0 139.0  
12th Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 6.0 (26.0 DNC) 6.0 (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 378.0 144.0  
13th Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 7.0 5.0 8.0 26.0 DNC 26.0 DNC 384.0 150.0  
14th Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 26.0 RAF 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 394.0 160.0  
15th Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122 2.0 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 395.0 161.0  
15th Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 2.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 395.0 161.0  
17th Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 3.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 398.0 164.0  
18th Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.0 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 399.0 165.0  
19th Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146 7.0 6.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 403.0 169.0  
20th Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 417.0 183.0  
21st Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 (26.0 RAF) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 418.0 184.0  
22nd Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 6.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 422.0 188.0  
23rd Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 423.0 189.0  
24th Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNF 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 442.0 208.0  
24th Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 RDGa) (26.0 RDGa) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 RDGa 26.0 RDGa 26.0 RDGa 26.0 RDGa 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 442.0 208.0  

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852 113500 12:25:05 0:50:05 3 0:58:47 1.0  
2 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820 113500 12:28:55 0:53:55 3 1:05:45 2.0  
3 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732 113500 12:23:18 0:48:18 3 1:05:59 3.0  
4 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590 113500 12:25:51 0:50:51 3 1:26:11 4.0  
5 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793     DNC     21.0  
5 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     21.0  
5 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     21.0  
5 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640     DNC     21.0  
5 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657     DNC     21.0  
5 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793     DNC     21.0  
5 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780     DNC     21.0  
5 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820     DNC     21.0  
5 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780     DNC     21.0  
5 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640     DNC     21.0  
5 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857     DNC     21.0  
5 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852     RAF     21.0  
5 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     21.0  
5 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820     DNC     21.0  
5 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780     DNC     21.0  
5 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DNC     21.0  

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732 133000 14:16:29 0:46:29 4 1:19:23 1.0  
2 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852 133000 14:28:15 0:58:15 4 1:25:28 2.0  
3 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590 133000 14:22:08 0:52:08 5 1:28:22 3.0  
4 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793     DNC     21.0  
4 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     21.0  
4 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     21.0  
4 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640     DNC     21.0  
4 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657     DNC     21.0  
4 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793     DNC     21.0  
4 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780     DNC     21.0  
4 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820     DNC     21.0  
4 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780     DNC     21.0  
4 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640     DNC     21.0  
4 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857     DNC     21.0  
4 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     RAF     21.0  
4 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     21.0  
4 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     21.0  
4 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820     DNC     21.0  
4 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780     DNC     21.0  
4 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DNC     21.0  

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 100000 10:48:31 0:48:31 2 1:08:26 1.0  
2 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793     DNC     21.0  
2 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732     DNC     21.0  
2 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852     DNC     21.0  
2 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     21.0  
2 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590     RAF     21.0  
2 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640     DNC     21.0  
2 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657     DNC     21.0  
2 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793     DNC     21.0  
2 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780     DNC     21.0  
2 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820     DNC     21.0  
2 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780     DNC     21.0  
2 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640     DNC     21.0  
2 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857     DNC     21.0  
2 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     DNC     21.0  
2 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     21.0  
2 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     21.0  
2 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820     DNC     21.0  
2 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780     DNC     21.0  
2 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DNC     21.0  

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 121500 12:59:50 0:44:50 4 1:03:14 1.0  
2 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820 121500 13:08:14 0:53:14 4 1:04:55 2.0  
3 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793     DNC     21.0  
3 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732     DNC     21.0  
3 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852     DNC     21.0  
3 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     21.0  
3 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590     DNC     21.0  
3 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640     DNC     21.0  
3 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657     DNC     21.0  
3 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793     DNC     21.0  
3 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780     DNC     21.0  
3 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780     DNC     21.0  
3 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640     DNC     21.0  
3 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857     DNC     21.0  
3 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     DNC     21.0  
3 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     21.0  
3 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     21.0  
3 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820     DNC     21.0  
3 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780     DNC     21.0  
3 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DNC     21.0  

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870 103000 11:16:56 0:46:56 3 1:11:56 1.0  
2 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857 103000 11:22:32 0:52:32 3 1:21:44 2.0  
3 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780 103000 11:35:44 1:05:44 4 1:24:16 3.0  
4 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780 103000 11:19:23 0:49:23 3 1:24:25 4.0  
5 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732 103000 11:33:06 1:03:06 4 1:26:12 5.0  
6 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780 103000 11:24:35 0:54:35 3 1:33:18 6.0  
7 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 103000 11:36:14 1:06:14 4 1:33:25 7.0  
8 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590 103000 11:11:27 0:41:27 3 1:33:40 8.0  
9 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640 103000 11:40:07 1:10:07 3 2:26:05 9.0  
10 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793     DNC     21.0  
10 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852     DNC     21.0  
10 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657     DNC     21.0  
10 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793     DNC     21.0  
10 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820     DNC     21.0  
10 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640     DNC     21.0  
10 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     DNC     21.0  
10 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     21.0  
10 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     21.0  
10 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820     DNC     21.0  
10 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DNC     21.0  

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732 124500 13:42:02 0:57:02 4 1:17:55 1.0  
2 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780 124500 13:46:50 1:01:50 4 1:19:16 2.0  
3 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870 124500 13:54:42 1:09:42 4 1:20:07 3.0  
4 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 124500 13:45:10 1:00:10 4 1:20:26 4.0  
5 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820 124500 13:53:22 1:08:22 4 1:23:22 5.0  
6 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 124500 13:45:24 1:00:24 4 1:25:11 6.0  
7 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780 124500 13:52:30 1:07:30 4 1:26:32 7.0  
8 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820 124500 13:59:05 1:14:05 4 1:30:21 8.0  
9 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640 124500 13:45:22 1:00:22 4 1:34:19 9.0  
10 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793     DNC     21.0  
10 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852     DNC     21.0  
10 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590     DNC     21.0  
10 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657     DNC     21.0  
10 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793     DNC     21.0  
10 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640     DNC     21.0  
10 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857     RAF     21.0  
10 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     DNC     21.0  
10 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     21.0  
10 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780     DNC     21.0  
10 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DNC     21.0  

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852 134700 14:32:10 0:45:10 3 0:53:01 1.0  
2 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852 134700 14:32:40 0:45:40 3 0:53:36 2.0  
3 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793     RDGa     4.0  
4 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732     DNC     21.0  
4 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     21.0  
4 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     21.0  
4 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590     DNC     21.0  
4 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640     DNC     21.0  
4 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657     DNC     21.0  
4 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793     DNC     21.0  
4 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780     DNC     21.0  
4 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820     DNC     21.0  
4 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780     DNC     21.0  
4 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640     DNC     21.0  
4 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857     DNC     21.0  
4 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     DNC     21.0  
4 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     21.0  
4 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820     DNC     21.0  
4 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780     DNC     21.0  
4 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DNC     21.0  

R10 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes
1 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793 RDGa 4.0  
2 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732 DNC 21.0  
2 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 DNC 21.0  
2 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852 DNC 21.0  
2 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870 DNC 21.0  
2 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590 DNC 21.0  
2 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640 DNC 21.0  
2 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657 DNC 21.0  
2 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640 DNC 21.0  
2 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857 DNC 21.0  
2 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852 DNC 21.0  
2 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 DNC 21.0  
2 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805 DNC 21.0  

R11 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes
1 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793 DNC 21.0  
1 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732 DNC 21.0  
1 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 DNC 21.0  
1 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852 DNC 21.0  
1 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870 DNC 21.0  
1 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590 DNC 21.0  
1 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640 DNC 21.0  
1 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657 DNC 21.0  
1 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793 DNC 21.0  
1 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780 DNC 21.0  
1 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820 DNC 21.0  
1 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780 DNC 21.0  
1 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640 DNC 21.0  
1 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857 DNC 21.0  
1 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820 DNC 21.0  
1 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852 DNC 21.0  
1 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 DNC 21.0  
1 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820 DNC 21.0  
1 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780 DNC 21.0  
1 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805 DNC 21.0  

R12 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793 163000 17:14:33 0:44:33 3 0:56:11 1.0  
2 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793     DNC     21.0  
2 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732     DNC     21.0  
2 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     21.0  
2 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852     DNC     21.0  
2 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     21.0  
2 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590     DNC     21.0  
2 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640     DNC     21.0  
2 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657     DNC     21.0  
2 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780     DNF     21.0  
2 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820     DNC     21.0  
2 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780     DNC     21.0  
2 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640     DNC     21.0  
2 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857     DNC     21.0  
2 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     DNC     21.0  
2 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     21.0  
2 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     21.0  
2 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820     DNC     21.0  
2 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780     DNC     21.0  
2 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DNC     21.0  

R13 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657 100100 10:49:00 0:48:00 4 1:13:04 1.0  
2 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793     RDGa     4.0  
3 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732     DNC     21.0  
3 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     21.0  
3 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852     DNC     21.0  
3 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     21.0  
3 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590     DNC     21.0  
3 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640     DNC     21.0  
3 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793     DNC     21.0  
3 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780     DNC     21.0  
3 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820     DNC     21.0  
3 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780     DNC     21.0  
3 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640     DNC     21.0  
3 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857     DNC     21.0  
3 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     DNC     21.0  
3 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     21.0  
3 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     21.0  
3 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820     DNC     21.0  
3 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780     DNC     21.0  
3 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DNC     21.0  

R14 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657 120000 12:23:08 0:23:08 2 0:35:13 1.0  
2 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793     RDGa     4.0  
3 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732     DNC     21.0  
3 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     21.0  
3 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852     DNC     21.0  
3 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNC     21.0  
3 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590     DNC     21.0  
3 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640     DNC     21.0  
3 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793     DNS     21.0  
3 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780     DNC     21.0  
3 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820     DNC     21.0  
3 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780     DNC     21.0  
3 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640     DNC     21.0  
3 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857     DNC     21.0  
3 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     DNC     21.0  
3 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     21.0  
3 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     21.0  
3 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820     DNC     21.0  
3 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780     DNC     21.0  
3 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DNC     21.0  

R15 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes
1 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793 RDGa 4.0  
2 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732 DNC 21.0  
2 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 DNC 21.0  
2 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852 DNC 21.0  
2 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870 DNC 21.0  
2 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590 DNC 21.0  
2 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640 DNC 21.0  
2 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657 DNC 21.0  
2 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640 DNC 21.0  
2 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857 DNC 21.0  
2 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852 DNC 21.0  
2 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 DNC 21.0  
2 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805 DNC 21.0  

R16 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes
1 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793 RDGa 4.0  
2 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732 DNC 21.0  
2 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 DNC 21.0  
2 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852 DNC 21.0  
2 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870 DNC 21.0  
2 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590 DNC 21.0  
2 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640 DNC 21.0  
2 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657 DNC 21.0  
2 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640 DNC 21.0  
2 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857 DNC 21.0  
2 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852 DNC 21.0  
2 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 DNC 21.0  
2 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805 DNC 21.0  

R17 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640 143100 15:06:28 0:35:28 4 0:55:25 1.0  
2 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793     DNC     21.0  
2 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732     DNC     21.0  
2 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     21.0  
2 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852     DNC     21.0  
2 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870     DNS     21.0  
2 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590     DNC     21.0  
2 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657     DNC     21.0  
2 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793     DNS     21.0  
2 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780     DNC     21.0  
2 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820     DNC     21.0  
2 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780     DNC     21.0  
2 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640     DNC     21.0  
2 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857     DNC     21.0  
2 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     DNC     21.0  
2 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     21.0  
2 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     21.0  
2 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820     DNC     21.0  
2 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780     DNC     21.0  
2 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DSQ     21.0  

R18 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640 163100 170936 0:38:36 4 1:00:19 1.0  
2 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870 163100 17:13:08 0:42:08 3 1:04:34 2.0  
3 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793 163100 17:10:41 0:39:41 3 1:06:43 3.0  
4 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793 163100 17:10:49 0:39:49 3 1:06:57 4.0  
5 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732     DNC     21.0  
5 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709     DNC     21.0  
5 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852     DNC     21.0  
5 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590     DNC     21.0  
5 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640     DNC     21.0  
5 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657     DNC     21.0  
5 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780     DNC     21.0  
5 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820     DNC     21.0  
5 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780     DNC     21.0  
5 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857     DNC     21.0  
5 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820     DNC     21.0  
5 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852     DNC     21.0  
5 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748     DNC     21.0  
5 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820     DNC     21.0  
5 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780     DNC     21.0  
5 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805     DNC     21.0  

R19 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes
1 Fast Unicorn   1091 Julius Mach   WSC 793 RDGa 4.0  
2 Fast 49er   6 Ron Price Amy Cartwright WSC 732 DNC 21.0  
2 Fast Spitfire   112 Olly Harris Ben Harris WSC 709 DNC 21.0  
2 Fast RS700   808 Nev Watson   WSC 852 DNC 21.0  
2 Fast International Canoe   306 Tony Robertshaw   WSC 870 DNC 21.0  
2 Fast International Moth   3711 Matt Humphreys   WSC 590 DNC 21.0  
2 Fast Tornado   404 Pete Jary Katja Samuel WSC 640 DNC 21.0  
2 Fast Nacra 17   123 Grant Piggott Pete Jary WSC 657 DNC 21.0  
2 Fast Unicorn   1092 Ian Rogers   WSC 793 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1497 David Edge Martin Arnison WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast RS800   1065 Chris Brown Jamie Brown WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1509 Tom Watkins M Watts WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast Tornado   404 Grant Piggott Freddie White WSC 640 DNC 21.0  
2 Fast Musto Skiff   252 Al Green   WSC 857 DNC 21.0  
2 Fast RS800   983 Stu Moore Steve Clayton WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 852 DNC 21.0  
2 Fast Shadow X   017 Rob Forrester   WSC 748 DNC 21.0  
2 Fast RS800   1089 S. Russell Casper WSC 820 DNC 21.0  
2 Fast I 14   1524 Ed Mark WSC 780 DNC 21.0  
2 Fast Dart 18   7532 Mike Footer Bryan Ham WSC 805 DNC 21.0  

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980 113800 12:17:29 0:39:29 2 0:40:17 1.0  
2 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980 113800 12:17:33 0:39:33 2 0:40:21 2.0  
3 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 113800 121749 0:39:49 2 0:40:38 3.0  
4 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 113800 121852 0:40:52 2 0:41:42 4.0  
5 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 113800 12:20:13 0:42:13 2 0:43:05 5.0  
6 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920 113800 12:17:54 0:39:54 2 0:43:22 6.0  
7 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
7 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
7 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
7 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
7 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980 133300 14:25:18 0:52:18 3 0:53:22 1.0  
2 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980 133300 14:26:25 0:53:25 3 0:54:30 2.0  
3 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 133300 14:27:07 0:54:07 3 0:55:13 3.0  
4 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980 133300 14:27:17 0:54:17 3 0:55:23 4.0  
5 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 133300 14:31:38 0:58:38 3 0:59:50 5.0  
6 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980     RAF     12.0  
6 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
6 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
6 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
6 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
6 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     RAF     12.0  

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980 100300 112835 1:25:35 2 1:27:20 1.0  
2 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 100300 11:36:16 1:33:16 2 1:35:10 2.0  
3 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980     DNC     12.0  
3 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980     RAF     12.0  
3 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980     DNC     12.0  
3 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
3 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
3 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
3 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
3 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
3 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980 121800 13:01:15 0:43:15 2 0:44:08 1.0  
2 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990 121800 13:01:43 0:43:43 2 0:44:09 2.0  
3 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 121800 13:02:12 0:44:12 2 0:45:06 3.0  
4 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
4 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
4 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
4 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 103300 11:43:22 1:10:22 3 1:11:48 1.0  
2 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990 103300 11:39:33 1:06:33 2 1:40:50 2.0  
3 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 103300 114125 1:08:25 2 1:44:43 3.0  
4 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
4 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
4 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
4 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990 124800 13:47:47 0:59:47 2 1:00:23 1.0  
2 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 124800 13:49:57 1:01:57 2 1:03:13 2.0  
3 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 124800 13:50:22 1:02:22 2 1:03:38 3.0  
4 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975 124800 13:51:15 1:03:15 2 1:04:52 4.0  
5 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
5 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R9 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 135000 14:28:00 0:38:00 2 0:38:47 1.0  
2 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 135000 14:29:35 0:39:35 2 0:40:23 2.0  
3 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 135000 14:31:54 0:41:54 2 0:42:45 3.0  
4 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
4 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
4 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
4 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
4 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R10 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 153300 16:09:56 0:36:56 2 0:37:41 1.0  
2 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 153300 16:11:46 0:38:46 2 0:39:33 2.0  
3 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 153300 16:13:21 0:40:21 2 0:41:10 3.0  
4 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
4 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
4 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
4 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
4 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
4 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R11 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980 144800 15:43:37 0:55:37 3 0:56:45 1.0  
2 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980 144800 15:44:48 0:56:48 3 0:57:58 2.0  
3 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 144800 15:45:20 0:57:20 3 0:58:30 3.0  
4 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 144800 15:45:44 0:57:44 3 0:58:55 4.0  
5 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
5 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
5 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R12 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980 163300 17:28:11 0:55:11 3 0:56:19 1.0  
2 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980 163300 17:30:57 0:57:57 3 0:59:08 2.0  
3 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 163300 17:32:50 0:59:50 3 1:01:03 3.0  
4 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 163300 17:13:46 0:40:46 2 1:02:24 4.0  
5 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
5 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
5 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R13 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980 100400 11:04:04 1:00:04 3 1:01:18 1.0  
2 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 100400 11:04:54 1:00:54 3 1:02:09 2.0  
3 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980 100400 11:06:52 1:02:52 3 1:04:09 3.0  
4 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 100400 11:08:27 1:04:27 3 1:05:46 4.0  
5 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 100400 10:48:55 0:44:55 2 1:08:45 5.0  
6 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
6 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
6 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
6 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
6 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
6 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R14 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980 120300 12:56:44 0:53:44 2 0:54:50 1.0  
2 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980 120300 12:56:45 0:53:45 2 0:54:51 2.0  
3 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 120300 12:57:09 0:54:09 2 0:55:15 3.0  
4 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 120300 12:57:36 0:54:36 2 0:55:43 4.0  
5 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980     DNF     12.0  
5 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
5 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
5 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R15 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980 110300 11:57:13 0:54:13 3 0:55:19 1.0  
2 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 110300 11:58:13 0:55:13 3 0:56:21 2.0  
3 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 110300 12:01:54 0:58:54 3 1:00:06 3.0  
4 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990 110300 11:48:21 0:45:21 2 1:08:43 4.0  
5 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
5 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
5 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R16 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980 130800 13:58:03 0:50:03 2 0:51:04 1.0  
2 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 130800 13:58:26 0:50:26 2 0:51:28 2.0  
3 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 130800 13:59:08 0:51:08 2 0:52:11 3.0  
4 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 130800 13:59:13 0:51:13 2 0:52:16 4.0  
5 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
5 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNF     12.0  
5 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
5 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R17 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980 143400 15:23:45 0:49:45 3 0:50:46 1.0  
2 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 143400 15:24:00 0:50:00 3 0:51:01 2.0  
3 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 143400 15:26:28 0:52:28 3 0:53:32 3.0  
4 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 143400 15:27:25 0:53:25 3 0:54:30 4.0  
5 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
5 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
5 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R18 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Fireball   10808       975 163400 17:15:07 0:41:07 3 0:42:10 1.0 Created from sailno wizard
2 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980 163400 17:25:30 0:51:30 3 0:52:33 2.0  
3 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 163400 17:26:24 0:52:24 3 0:53:28 3.0  
4 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 163400 17:27:43 0:53:43 3 0:54:49 4.0  
5 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 163400 17:28:37 0:54:37 3 0:55:44 5.0  
6 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     12.0  
6 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980     DNC     12.0  
6 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
6 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
6 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
6 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R19 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 980 170000 17:31:20 0:31:20 2 0:31:58 1.0  
2 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 980 170000 17:31:53 0:31:53 2 0:32:32 2.0  
3 Medium Contender   589 Keith Paul   WSC 980 170000 17:34:57 0:34:57 2 0:35:40 3.0  
4 Medium Contender   686 Ralph Drew   WSC 980 170000 17:37:17 0:37:17 2 0:38:03 4.0  
5 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 980     DNC     12.0  
5 Medium Merlin Rocket   3551 Toby Barsley-Dale Dawn Barsley-Dale WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   10808       975     DNC     12.0 Created from sailno wizard
5 Medium Merlin Rocket   3396 James Gibbons Geof Gibbons WSC 990     DNC     12.0  
5 Medium Fireball   14277 Neil Burden S Molloy WSC 975     DNC     12.0  
5 Medium RS600   785 James Collier   WSC 920     DNC     12.0  

R3 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 113500 12:29:23 0:54:23 3 0:51:45 1.0  
2 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000 113500 12:29:37 0:54:37 3 0:54:37 2.0  
3 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     RDGa     5.3  
4 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R4 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 133000 14:20:06 0:50:06 3 0:47:40 1.0  
2 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000 133000 14:23:40 0:53:40 2 1:20:30 2.0  
3 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     RDGa     5.3  
4 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R5 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988 100000 10:56:57 0:56:57 3 0:57:39 1.0  
2 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000 100000 11:08:58 1:08:58 3 1:08:58 2.0  
3 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 100000 11:14:19 1:14:19 3 1:18:34 3.0  
4 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     RDGa     5.3  
5 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R6 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988 121500 13:02:53 0:47:53 4 0:48:28 1.0  
2 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000 121500 13:06:02 0:51:02 4 0:51:02 2.0  
3 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 121500 13:09:28 0:54:28 4 0:57:35 3.0  
4 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     RDGa     5.3  
5 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  
5 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R7 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988 103300 11:27:33 0:54:33 3 0:55:13 1.0  
2 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 103000 11:33:16 1:03:16 3 1:06:53 2.0  
3 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051 103000 11:40:25 1:10:25 3 1:07:00 3.0  
4 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 103000 11:44:06 1:14:06 3 1:10:30 4.0  
5 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946 103000 11:40:08 1:10:08 3 1:14:08 5.0  
6 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000 103000 11:45:23 1:15:23 3 1:15:23 6.0  
7 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  

R8 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988 124500 13:56:02 1:11:02 4 1:11:54 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 124500 13:46:24 1:01:24 3 1:17:54 2.0  
3 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051 124500 13:46:44 1:01:44 3 1:18:19 3.0  
4 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000 124500 13:47:27 1:02:27 3 1:23:16 4.0  
5 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 124500 13:49:59 1:04:59 3 1:31:35 5.0  
6 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946 124500 13:53:29 1:08:29 3 1:36:31 6.0  
7 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     RAF     13.0  

R9 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes
1 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988 DNC 13.0  
1 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 DNC 13.0  
1 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051 DNC 13.0  
1 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 DNC 13.0  
1 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 DNC 13.0  
1 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051 DNC 13.0  
1 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000 DNC 13.0  
1 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000 DNC 13.0  
1 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946 DNF 13.0  
1 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 DNC 13.0  
1 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053 DNC 13.0  
1 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000 DNC 13.0  

R10 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946 153000 16:12:34 0:42:34 3 0:45:00 1.0  
2 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R11 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051 144500 15:50:14 1:05:14 4 1:02:04 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051 144500 15:52:13 1:07:13 4 1:03:57 2.0  
3 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946 144500 15:42:30 0:57:30 3 1:21:03 3.0  
4 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  
4 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R12 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051 163000 17:21:40 0:51:40 3 0:49:10 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051 163000 17:29:22 0:59:22 3 0:56:29 2.0  
3 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988     DNC     13.0  
3 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     DNC     13.0  
3 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     13.0  
3 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     13.0  
3 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     13.0  
3 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000     DNC     13.0  
3 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946     DNC     13.0  
3 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     13.0  
3 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  
3 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R13 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes
  Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988      
  Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051      
  Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051      
  Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051      
  Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946      
  Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051      
  Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000      
  Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000      
  Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946      
  Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051      
  Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053      
  Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000      

R14 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988 120000 12:48:42 0:48:42 2 0:49:17 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  
2 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R15 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988 110000 11:54:14 0:54:14 4 0:54:54 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051 110000 11:59:21 0:59:21 4 0:56:28 2.0  
3 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 110000 11:59:31 0:59:31 4 0:56:38 3.0  
4 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051 110000 12:00:58 1:00:58 4 0:58:00 4.0  
5 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 110000 12:02:51 1:02:51 4 0:59:48 5.0  
6 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 110000 11:51:31 0:51:31 3 1:05:21 6.0  
7 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000 110000 11:35:49 0:35:49 2 1:11:38 7.0  
8 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     13.0  
8 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000     DNC     13.0  
8 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946     DNC     13.0  
8 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  
8 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R16 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051 130500 14:02:23 0:57:23 4 0:54:36 1.0  
2 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988 130500 13:59:43 0:54:43 4 0:55:23 2.0  
3 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051 130500 14:05:04 1:00:04 4 0:57:09 3.0  
4 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000 130500 14:02:11 0:57:11 4 0:57:11 4.0  
5 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051 130500 14:05:34 1:00:34 4 0:57:38 5.0  
6 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051 130500 13:54:25 0:49:25 3 1:02:41 6.0  
7 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051     OCS     13.0  
7 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053     DNC     13.0  
7 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R17 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 143100 15:14:12 0:43:12 6 0:41:06 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053 143100 15:16:41 0:45:41 6 0:43:23 2.0  
3 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000 143100 15:19:52 0:48:52 6 0:48:52 3.0  
4 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 143100 15:19:05 0:48:05 6 0:50:50 4.0  
5 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     RDGa     5.3  
6 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988     DNC     13.0  
6 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051     DNC     13.0  
6 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051     DNC     13.0  
6 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     DNC     13.0  
6 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946     DNF     13.0  
6 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     13.0  
6 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R18 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051 163100 17:15:02 0:44:02 5 0:41:54 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053 163100 17:16:22 0:45:22 5 0:43:05 2.0  
3 Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000 163100 17:16:36 0:45:36 5 0:45:36 3.0  
4 Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946 163100 17:20:04 0:49:04 5 0:51:52 4.0  
5 Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051     RDGa     5.3  
6 Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988     DNC     13.0  
6 Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051     DNC     13.0  
6 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051     DNC     13.0  
6 Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000     RAF     13.0  
6 Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946     DNC     13.0  
6 Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051     DNC     13.0  
6 Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000     DNC     13.0  

R19 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes
  Medium Slow ASY RS100 10.2   314 Steven Lee   WSC 988      
  Medium Slow ASY RS200   765 Gail Pussard Julie Dixon WSC 1051      
  Medium Slow ASY RS200   888 Ashton Sampson Tina Kwok WSC 1051      
  Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1051      
  Medium Slow ASY RS400   507 Ron Chivers Rebecca Chivers WSC 946      
  Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory Mc Manus WSC 1051      
  Medium Slow ASY RS100   147 Sean Murray   WSC 1000      
  Medium Slow ASY RS100 8.4   156 Chris Brown   WSC 1000      
  Medium Slow ASY RS400   950 Matt Riley M Riley WSC 946      
  Medium Slow ASY RS200   971 David Bate Thomas Bate WSC 1051      
  Medium Slow ASY RS200   429 Amber Brown Jamie Brown WSC 1053      
  Medium Slow ASY RS100   373 Jeremy Pilcher   WSC 1000      

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088 113800 121639 0:38:39 2 0:35:31 1.0  
2 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122 113800 12:18:38 0:40:38 2 0:36:13 2.0  
3 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088 113800 12:18:27 0:40:27 2 0:37:11 3.0  
4 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088 113800 12:18:35 0:40:35 2 0:37:18 4.0  
5 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 113800 12:17:02 0:39:02 2 0:38:03 5.0  
6 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 113800 12:19:34 0:41:34 2 0:38:49 6.0  
7 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146 113800 12:22:55 0:44:55 2 0:39:12 7.0  
8 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042     DNC     26.0  
8 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     26.0  
8 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
8 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
8 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
8 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
8 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
8 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
8 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
8 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
8 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     DNC     26.0  

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088 133300 142854 0:55:54 3 0:51:23 1.0  
2 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088 133300 14:31:35 0:58:35 3 0:53:51 2.0  
3 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122 133300 14:34:02 1:01:02 3 0:54:24 3.0  
4 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088 133300 14:33:25 1:00:25 3 0:55:32 4.0  
5 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 133300 14:32:56 0:59:56 3 0:55:58 5.0  
6 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146 133300 14:15:53 0:42:53 2 0:56:08 6.0  
7 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 133300 14:30:55 0:57:55 3 0:56:27 7.0  
8 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042     DNC     26.0  
8 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     26.0  
8 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
8 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
8 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
8 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
8 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
8 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
8 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
8 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
8 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     DNC     26.0  

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042 100300 10:45:39 0:42:39 2 0:40:56 1.0  
2 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088 100300 10:48:46 0:45:46 2 0:42:04 2.0  
3 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150 100300 10:55:27 0:52:27 2 0:45:37 3.0  
4 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 100300 10:50:07 0:47:07 2 0:45:55 4.0  
5 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088 100300 10:55:58 0:52:58 2 0:48:41 5.0  
6 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088 100300 10:56:40 0:53:40 2 0:49:20 6.0  
7 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122 100300 10:31:42 0:28:42 1 0:51:10 7.0  
8 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     26.0  
8 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
8 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
8 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
8 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
8 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
8 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
8 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
8 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
8 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
8 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     DNC     26.0  

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148 121800 13:02:33 0:44:33 3 0:38:48 1.0  
2 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088 121800 13:02:40 0:44:40 3 0:41:03 2.0  
3 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088 121800 13:05:29 0:47:29 3 0:43:39 3.0  
4 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 121800 13:04:42 0:46:42 3 0:45:31 4.0  
5 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150 121800 13:12:01 0:54:01 3 0:46:58 5.0  
6 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042     DNC     26.0  
6 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     26.0  
6 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
6 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
6 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
6 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
6 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
6 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
6 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
6 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
6 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
6 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     DNC     26.0  

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071 103300 11:33:10 1:00:10 3 0:56:11 1.0  
2 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148 103300 11:38:06 1:05:06 3 0:56:42 2.0  
3 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088 103300 11:37:10 1:04:10 3 0:58:59 3.0  
4 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150 103300 11:41:12 1:08:12 3 0:59:18 4.0  
5 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 103300 11:42:25 1:09:25 3 1:04:49 5.0  
6 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088 103300 11:43:45 1:10:45 3 1:05:02 6.0  
7 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042 103300 11:25:23 0:52:23 2 1:15:24 7.0  
8 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042 103300 11:27:05 0:54:05 2 1:17:51 8.0  
9 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026     DNC     26.0  
9 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
9 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
9 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
9 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
9 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
9 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
9 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
9 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     DNC     26.0  

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042 124800 13:53:45 1:05:45 4 1:03:06 1.0  
2 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042 124800 13:54:21 1:06:21 4 1:03:41 2.0  
3 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088 124800 13:44:57 0:56:57 3 1:09:48 3.0  
4 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088 124800 13:46:51 0:58:51 3 1:12:07 4.0  
5 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150 124800 13:52:05 1:04:05 3 1:14:18 5.0  
6 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 124800 13:52:15 1:04:15 3 1:19:59 6.0  
7 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088     DNC     26.0  
7 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026     DNC     26.0  
7 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
7 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
7 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
7 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
7 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
7 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
7 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
7 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
7 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
7 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
7 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
7 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
7 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     RAF     26.0  
7 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
7 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
7 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
7 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     DNC     26.0  

R9 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042 135000 14:23:21 0:33:21 3 0:32:00 1.0  
2 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088 135000 14:30:10 0:40:10 3 0:36:55 2.0  
3 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088 135000 14:32:48 0:42:48 3 0:39:20 3.0  
4 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     RDGa     4.8  
5 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026     DNC     26.0  
5 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNS     26.0  
5 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
5 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
5 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
5 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
5 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
5 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
5 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
5 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
5 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
5 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
5 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     RDGa     26.0  

R10 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042 153300 16:15:16 0:42:16 4 0:40:34 1.0  
2 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088 153300 16:14:29 0:41:29 3 0:50:50 2.0  
3 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     RDGa     4.8  
4 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026     DNC     26.0  
4 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     26.0  
4 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
4 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
4 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
4 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
4 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
4 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
4 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
4 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     RDGa     26.0  

R11 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042 144800 15:43:43 0:55:43 4 0:53:28 1.0  
2 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088 144800 15:48:26 1:00:26 4 0:55:33 2.0  
3 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088 144800 15:49:10 1:01:10 4 0:56:13 3.0  
4 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088 144800 15:49:47 1:01:47 4 0:56:47 4.0  
5 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155 144800 15:41:40 0:53:40 3 1:01:57 5.0  
6 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026     DNC     26.0  
6 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     26.0  
6 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     26.0  
6 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
6 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
6 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
6 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
6 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
6 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
6 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
6 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
6 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
6 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     DNC     26.0  

R12 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088 163300 17:16:48 0:43:48 3 0:40:15 1.0  
2 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088 163300 171721 0:44:21 3 0:40:46 2.0  
3 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155 163300 17:25:22 0:52:22 3 0:45:20 3.0  
4 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042     DNC     26.0  
4 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026     DNC     26.0  
4 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     26.0  
4 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     26.0  
4 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
4 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
4 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
4 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
4 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
4 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
4 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     DNC     26.0  

R13 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088 100400 10:49:30 0:45:30 3 0:41:49 1.0  
2 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 100400 10:51:17 0:47:17 3 0:44:09 2.0  
3 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071 100400 10:52:14 0:48:14 3 0:45:02 3.0  
4 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 100400 10:50:21 0:46:21 3 0:45:11 4.0  
5 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042     DNC     26.0  
5 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     26.0  
5 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     RAF     26.0  
5 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
5 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
5 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
5 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
5 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
5 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
5 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
5 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
5 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
5 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     RDGa     26.0  

R14 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088 120300 12:49:07 0:46:07 2 0:42:23 1.0  
2 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 120300 124637 0:43:37 2 0:42:31 2.0  
3 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 120300 125005 0:47:05 2 0:43:58 3.0  
4 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042     DNC     26.0  
4 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     26.0  
4 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
4 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     RAF     26.0  
4 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
4 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
4 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
4 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
4 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
4 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNF     26.0  
4 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     RDGa     26.0  

R15 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088 110300 11:54:59 0:51:59 3 0:47:47 1.0  
2 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088 110300 11:56:16 0:53:16 3 0:48:58 2.0  
3 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 110300 11:54:27 0:51:27 3 0:50:09 3.0  
4 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088 110300 11:57:59 0:54:59 3 0:50:32 4.0  
5 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 110300 11:57:57 0:54:57 3 0:51:18 5.0  
6 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122 110300 12:01:19 0:58:19 3 0:51:59 6.0  
7 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150 110300 12:02:57 0:59:57 3 0:52:08 7.0  
8 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042     DNC     26.0  
8 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     26.0  
8 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
8 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
8 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
8 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
8 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
8 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
8 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
8 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
8 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
8 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     RDGa     26.0  

R16 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088 130800 13:55:29 0:47:29 3 0:43:39 1.0  
2 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088 130800 13:56:29 0:48:29 3 0:44:34 2.0  
3 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088 130800 13:57:11 0:49:11 3 0:45:12 3.0  
4 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 130800 13:54:31 0:46:31 3 0:45:20 4.0  
5 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150 130800 14:03:56 0:55:56 3 0:48:38 5.0  
6 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042     DNC     26.0  
6 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     26.0  
6 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     26.0  
6 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
6 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
6 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
6 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
6 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
6 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
6 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
6 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
6 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
6 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
6 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     RDGa     26.0  

R17 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042 143400 15:12:27 0:38:27 4 0:36:54 1.0  
2 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088 143400 15:14:33 0:40:33 4 0:37:16 2.0  
3 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088 143400 15:16:19 0:42:19 4 0:38:54 3.0  
4 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088 143400 15:16:52 0:42:52 4 0:39:24 4.0  
5 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071 143400 15:18:50 0:44:50 4 0:41:52 5.0  
6 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 143400 15:19:46 0:45:46 4 0:44:36 6.0  
7 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150 143400 15:14:20 0:40:20 3 0:46:46 7.0  
8 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150 143400 15:16:47 0:42:47 3 0:49:36 8.0  
9 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
9 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
9 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
9 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
9 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
9 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
9 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
9 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
9 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
9 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
9 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     DNC     26.0  

R18 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042 163400 17:14:29 0:40:29 4 0:38:51 1.0  
2 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088 163400 17:17:07 0:43:07 4 0:39:38 2.0  
3 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088 163400 17:18:10 0:44:10 4 0:40:36 3.0  
4 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026 163400 17:18:05 0:44:05 4 0:42:58 4.0  
5 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     26.0  
5 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     DNC     26.0  
5 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
5 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
5 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
5 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
5 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
5 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
5 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
5 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
5 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
5 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
5 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
5 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     DNC     26.0  

R19 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1088 170000 17:36:35 0:36:35 2 0:33:37 1.0  
2 Slow Laser   64268 Jon Colgreave   WSC 1088 170000 17:42:08 0:42:08 2 0:38:44 2.0  
3 Slow Byte   1663 Maggie Futcher   WSC 1150     RDGa     4.8  
4 Slow Scorpion   1840 Ryan Buchanan Hannah Buchanan WSC 1042     DNC     26.0  
4 Slow Laser   174382 Titus Treneman   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Blaze   666 Bernie Staniforth   WSC 1026     DNC     26.0  
4 Slow Supernova   511 Ian Wilson   WSC 1071     DNC     26.0  
4 Slow Laser   44 Paul Webb   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   183445 Andrew Rawson   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   125676 Rhys Parry   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Byte   1640 Clare Mach   WSC 1150     DNC     26.0  
4 Slow Lark   2365 E Wilkinson L Starling WSC 1071     DNC     26.0  
4 Slow Laser Radial   165225 Claire Alston   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Vibe X   5657 Olly Harris Ben Harris WSC 1155     DNC     26.0  
4 Slow Scorpion   2023 Richard Searle Lucy Searle WSC 1042     DNC     26.0  
4 Slow Solo   5357 Neil Burden   WSC 1146     DNC     26.0  
4 Slow Europe   381 Sue Ogg   WSC 1148     DNC     26.0  
4 Slow Europe   331 Hamish Walker   WSC 1148     DNC     26.0  
4 Slow Laser Radial   101 Sam Boyce   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Laser Radial   144726 Becky Amiss   WSC 1122     DNC     26.0  
4 Slow Laser   43 Ian Lang   WSC 1088     DNC     26.0  
4 Slow Laser   167798 Chris Averis   WSC 1088     DNC     26.0  



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com