NEW YEAR CUP 2014

Weston Sailing Club

NEW YEAR CUP 2014

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett Notes
1st Fast I 14   1548 Julian Pearson Jon WSC 780 1.0 1.0 1.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 18.0 8.0  
2nd Fast I 14   1509 Tom Watkins T Hill WSC 780 (5.0 DNF) 2.0 2.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 24.0 14.0  
3rd Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 860 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 26.0 16.0  
4th Fast F18   695 A Reilly N Neve WSC 693 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DSQ 5.0 DNC 5.0 DNC 30.0 20.0  

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett Notes
1st Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 982 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 (5.0 DNC) 12.0 5.0  
2nd Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 982 3.0 (4.0) (4.0) 2.0 1.0 1.0 15.0 7.0  
3rd Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 982 2.0 1.0 2.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 20.0 10.0  
4th Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 982 4.0 3.0 3.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 25.0 15.0  

Medium Slow ASY Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett Notes
1st Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1053 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 10.0 4.0  
2nd Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory McManus WSC 1053 1.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 (4.0 DNC) 14.0 7.0  
3rd Medium Slow ASY RS100   188 Andy Dore   WSC 1000 3.0 3.0 3.0 2.0 (4.0 RAF) (4.0 DNC) 19.0 11.0  

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett Notes
1st Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1087 1.0 2.0 2.0 (3.0) (3.0) 3.0 14.0 8.0  
2nd Slow Europe   381 A Green   WSC 1148 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 1.0 1.0 33.0 13.0  
3rd Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1087 4.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 36.0 16.0  
4th Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1087 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 2.0 2.0 36.0 16.0  
5th Slow Leader   1170 Julius Mach Clare Mach WSC 1115 2.0 3.5 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 38.5 18.5  
6th Slow Laser   144726 Matthew Amiss   WSC 1087 3.0 3.5 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 40.5 20.5  
7th Slow Laser   170438 J Pearson   WSC 1087 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 4.0 10.0 RAF 48.0 28.0  
8th Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1087 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 RAF 10.0 RAF 10.0 DNC 60.0 40.0  
8th Slow Albacore   6918 Johnnie Dellow Loz Brothwell WSC 1055 (10.0 DSQ) (10.0 DSQ) 10.0 DSQ 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 40.0  

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast I 14   1548 Julian Pearson Jon WSC 780 120000 123044 0:30:44 3 0:39:24 1.0  
2 Fast I 14   1509 Tom Watkins T Hill WSC 780     DNF     5.0  
2 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 860     DNC     5.0  
2 Fast F18   695 A Reilly N Neve WSC 693     DNC     5.0  

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast I 14   1548 Julian Pearson Jon WSC 780 124700 131547 0:28:47 3 0:36:54 1.0  
2 Fast I 14   1509 Tom Watkins T Hill WSC 780 124700 132025 0:33:25 3 0:42:51 2.0  
3 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 860     DNC     5.0  
3 Fast F18   695 A Reilly N Neve WSC 693     DNC     5.0  

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast I 14   1548 Julian Pearson Jon WSC 780 132700 135649 0:29:49 2 0:38:14 1.0  
2 Fast I 14   1509 Tom Watkins T Hill WSC 780 132700 134735 0:20:35 1 0:52:47 2.0  
3 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 860     DNC     5.0  
3 Fast F18   695 A Reilly N Neve WSC 693     DNC     5.0  

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 860 120900 123752 0:28:52 2 0:33:34 1.0  
2 Fast I 14   1548 Julian Pearson Jon WSC 780     DNC     5.0  
2 Fast I 14   1509 Tom Watkins T Hill WSC 780     DNC     5.0  
2 Fast F18   695 A Reilly N Neve WSC 693     DSQ     5.0  

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes
1 Fast I 14   1548 Julian Pearson Jon WSC 780 DNC 5.0  
1 Fast I 14   1509 Tom Watkins T Hill WSC 780 DNC 5.0  
1 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 860 DNC 5.0  
1 Fast F18   695 A Reilly N Neve WSC 693 DNC 5.0  

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes
1 Fast I 14   1548 Julian Pearson Jon WSC 780 DNC 5.0  
1 Fast I 14   1509 Tom Watkins T Hill WSC 780 DNC 5.0  
1 Fast RS700   938 Matthew Amiss   WSC 860 DNC 5.0  
1 Fast F18   695 A Reilly N Neve WSC 693 DNC 5.0  

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 982 120000 122733 0:27:33 2 0:28:03 1.0  
2 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 982 120000 122742 0:27:42 2 0:28:12 2.0  
3 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 982 120000 122853 0:28:53 2 0:29:25 3.0  
4 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 982 120000 122856 0:28:56 2 0:29:28 4.0  

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 982 124700 131128 0:24:28 2 0:24:55 1.0  
2 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 982 124700 131145 0:24:45 2 0:25:12 2.0  
3 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 982 124700 131239 0:25:39 2 0:26:07 3.0  
4 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 982 124700 131512 0:28:12 2 0:28:43 4.0  

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 982 132700 134818 0:21:18 1 0:21:41 1.0  
2 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 982 132700 134831 0:21:31 1 0:21:55 2.0  
3 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 982 132700 134911 0:22:11 1 0:22:35 3.0  
4 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 982 132700 134921 0:22:21 1 0:22:46 4.0  

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 982 121200 124158 0:29:58 4 0:30:31 1.0  
2 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 982 121200 124311 0:31:11 4 0:31:45 2.0  
3 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 982     DNC     5.0  
3 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 982     DNC     5.0  

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 982 130300 133225 0:29:25 4 0:29:57 1.0  
2 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 982 130300 133408 0:31:08 4 0:31:42 2.0  
3 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 982     DNC     5.0  
3 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 982     DNC     5.0  

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Contender   687 Jeremy Blaydes   WSC 982 135400 142229 0:28:29 4 0:29:00 1.0  
2 Medium Contender   673 Robert Angus   WSC 982     DNC     5.0  
2 Medium Contender   646 Martin Frary   WSC 982     DNC     5.0  
2 Medium Contender   2373 Mike Murley   WSC 982     DNC     5.0  

R1 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory McManus WSC 1053 120000 122919 0:29:19 2 0:27:50 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1053 120000 122932 0:29:32 2 0:28:03 2.0  
3 Medium Slow ASY RS100   188 Andy Dore   WSC 1000 120000 123004 0:30:04 2 0:30:04 3.0  

R2 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1053 124700 131436 0:27:36 2 0:26:13 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory McManus WSC 1053 124700 131532 0:28:32 2 0:27:06 2.0  
3 Medium Slow ASY RS100   188 Andy Dore   WSC 1000 124700 131503 0:28:03 2 0:28:03 3.0  

R3 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1053 132700 134809 0:21:09 1 0:20:05 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory McManus WSC 1053 132700 134833 0:21:33 1 0:20:28 2.0  
3 Medium Slow ASY RS100   188 Andy Dore   WSC 1000 132700 134959 0:22:59 1 0:22:59 3.0  

R4 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1053 120900 123923 0:30:23 2 0:28:51 1.0  
2 Medium Slow ASY RS100   188 Andy Dore   WSC 1000 120900 123937 0:30:37 2 0:30:37 2.0  
3 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory McManus WSC 1053 120900 124150 0:32:50 2 0:31:11 3.0  

R5 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1053 130000 133604 0:36:04 4 0:34:15 1.0  
2 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory McManus WSC 1053 130000 133759 0:37:59 4 0:36:04 2.0  
3 Medium Slow ASY RS100   188 Andy Dore   WSC 1000     RAF     4.0  

R6 - Medium Slow ASY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points Notes
1 Medium Slow ASY RS200   237 Tim Golding Josie Bell WSC 1053 DNC 4.0  
1 Medium Slow ASY RS200   734 Clare Stubbs Mallory McManus WSC 1053 DNC 4.0  
1 Medium Slow ASY RS100   188 Andy Dore   WSC 1000 DNC 4.0  

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1087 120000 123129 0:31:29 2 0:28:58 1.0  
2 Slow Leader   1170 Julius Mach Clare Mach WSC 1115 120000 123249 0:32:49 2 0:29:26 2.0  
3 Slow Laser   144726 Matthew Amiss   WSC 1087 120000 123203 0:32:03 2 0:29:29 3.0  
4 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1087 120000 123248 0:32:48 2 0:30:10 4.0  
5 Slow Europe   381 A Green   WSC 1148     DNC     10.0  
5 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Laser   170438 J Pearson   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Albacore   6918 Johnnie Dellow Loz Brothwell WSC 1055 120000 1 DSQ 3   10.0  

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1087 124700 131550 0:28:50 2 0:26:32 1.0  
2 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1087 124700 131608 0:29:08 2 0:26:48 2.0  
3 Slow Leader   1170 Julius Mach Clare Mach WSC 1115 124700 131747 0:30:47 2 0:27:37 3.5  
3 Slow Laser   144726 Matthew Amiss   WSC 1087 124700 131701 0:30:01 2 0:27:37 3.5  
5 Slow Europe   381 A Green   WSC 1148     DNC     10.0  
5 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Laser   170438 J Pearson   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Albacore   6918 Johnnie Dellow Loz Brothwell WSC 1055     DSQ     10.0  

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1087 132700 134844 0:21:44 1 0:20:00 1.0  
2 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1087 132700 134903 0:22:03 1 0:20:17 2.0  
3 Slow Leader   1170 Julius Mach Clare Mach WSC 1115 132700 135023 0:23:23 1 0:20:58 3.0  
4 Slow Laser   144726 Matthew Amiss   WSC 1087 132700 135019 0:23:19 1 0:21:27 4.0  
5 Slow Europe   381 A Green   WSC 1148     DNC     10.0  
5 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Laser   170438 J Pearson   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Albacore   6918 Johnnie Dellow Loz Brothwell WSC 1055     DSQ     10.0  

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Europe   381 A Green   WSC 1148 121200 124038 0:28:38 3 0:24:57 1.0  
2 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1087 121200 123927 0:27:27 3 0:25:15 2.0  
3 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1087 121200 124137 0:29:37 3 0:27:15 3.0  
4 Slow Laser   170438 J Pearson   WSC 1087 121200 124213 0:30:13 3 0:27:48 4.0  
5 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Leader   1170 Julius Mach Clare Mach WSC 1115     DNC     10.0  
5 Slow Laser   144726 Matthew Amiss   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1087     RAF     10.0  
5 Slow Albacore   6918 Johnnie Dellow Loz Brothwell WSC 1055     DNC     10.0  

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Europe   381 A Green   WSC 1148 130300 133800 0:35:00 4 0:30:29 1.0  
2 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1087 130300 133658 0:33:58 4 0:31:15 2.0  
3 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1087 130300 133745 0:34:45 4 0:31:58 3.0  
4 Slow Laser   170438 J Pearson   WSC 1087 130300 133912 0:36:12 4 0:33:18 4.0  
5 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Leader   1170 Julius Mach Clare Mach WSC 1115     DNC     10.0  
5 Slow Laser   144726 Matthew Amiss   WSC 1087     DNC     10.0  
5 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1087     RAF     10.0  
5 Slow Albacore   6918 Johnnie Dellow Loz Brothwell WSC 1055     DNC     10.0  

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Nat SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Europe   381 A Green   WSC 1148 135400 141912 0:25:12 3 0:21:57 1.0  
2 Slow Laser   179554 Christopher Spencer   WSC 1087 135400 141811 0:24:11 3 0:22:15 2.0  
3 Slow Laser   152579 Nev Watson   WSC 1087 135400 141854 0:24:54 3 0:22:54 3.0  
4 Slow Laser   173359 Sam Woods   WSC 1087     DNC     10.0  
4 Slow Leader   1170 Julius Mach Clare Mach WSC 1115     DNC     10.0  
4 Slow Laser   144726 Matthew Amiss   WSC 1087     DNC     10.0  
4 Slow Laser   170438 J Pearson   WSC 1087     RAF     10.0  
4 Slow Laser   169856 James Munn   WSC 1087     DNC     10.0  
4 Slow Albacore   6918 Johnnie Dellow Loz Brothwell WSC 1055     DNC     10.0  



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com