Weston SC April Cup

Weston Sailing Club

Results are provisional as of 9:46 on May 6, 2015

Fast Assy Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast Assy Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond 814 3.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 41.0 17.0
2nd Fast Assy Int 14 1534 Mark Watts Mark Down 780 1.0 2.0 (12.0 DNC) 7.0 7.0 (12.0 DNC) 41.0 17.0
3rd Fast Assy Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris 712 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 6.0 3.0 1.0 46.0 22.0
4th Fast Assy RS800 1217 Ian Gregory C Baudouin 820 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 1.0 12.0 DNC 51.0 27.0
5th Fast Assy RS800 1200 Matt Humphreys Becky Amiss 820 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 2.0 12.0 DNC 51.0 27.0
6th Fast Assy B14 722 Kathy Sheratt Dave 872 2.0 4.0 RET (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 54.0 30.0
7th Fast Assy ShadowX 17 Rob Forrester   755 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 6.0 12.0 DNC 57.0 33.0
8th Fast Assy F18 1579 Duncan Haynes Cathy Haynes 693 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 5.0 12.0 DNC 57.0 33.0
9th Fast Assy Nacra Inter 20 316 Chris King Kev Lott 656 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 5.0 8.0 12.0 DNC 61.0 37.0
10th Fast Assy Unicorn 1092 Ian Rogers   790 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 64.0 40.0

Medium Assy Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium Assy RS200 566 Hamish Walker Helen Sweet 1047 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 1.0 1.0 27.0 11.0
2nd Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000 1.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 27.0 11.0
3rd Medium Assy RS200 429 Chris Brown Jamie Brown 1047 2.0 2.0 (8.0 DNC) (5.0 DNF) 4.0 3.0 24.0 11.0
4th Medium Assy RS200 1345 Tim Golding Josie Bell 1047 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 2.0 8.0 DNC 36.0 20.0
5th Medium Assy RS100 (8.4) 147 S Murray   1000 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 3.0 8.0 DNC 38.0 22.0
6th Medium Assy RS200 1354 Tim Golding Rachel Edmond 1047 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 42.0 26.0

Medium Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R5 Total Nett
1st Medium Handicap Contender 2588 Jeremy Blaydes   976 1.0 1.0 1.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow Handicap Europe 332 Emma Pearson   1148 1.0 1.0 1.0 (11.0 DNF) (3.0) 2.0 19.0 5.0
2nd Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 4.0 1.0 48.0 20.0
3rd Slow Handicap Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150 2.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 53.0 25.0
4th Slow Handicap Europe 331 P Ruff   1148 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 1.0 8.0 DNF 56.0 28.0
5th Slow Handicap Laser 169856 James Munn   1091 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 4.0 7.0 3.0 56.0 28.0
6th Slow Handicap Streaker 1696 Nikki Catt   1138 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 2.0 14.0 DNC 60.0 32.0
7th Slow Handicap Supernova 511 Ian Wilson   1071 3.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 61.0 33.0
8th Slow Handicap Byte CII 1267 Rachel Moore   1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 8.0 5.0 62.0 34.0
9th Slow Handicap Byte CII 3565 Clare Mach   1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 8.0 9.0 4.0 63.0 35.0
10th Slow Handicap Laser 52 Alison Ewing   1091 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 6.0 14.0 DNC 65.0 37.0
11th Slow Handicap Laser Radial 177957 Liz Peacock   1135 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 5.0 14.0 DNC 67.0 39.0
12th Slow Handicap Laser Radial 77 M Liddioat   1135 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 11.0 DNF 10.0 14.0 DNC 77.0 49.0

R1 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Assy Int 14 1534 Mark Watts Mark Down 780 11:23:08 0:51:08 3 1:05:33 1.0
2 Fast Assy B14 722 Kathy Sheratt Dave 872 11:15:29 0:43:29 2 1:14:48 2.0
3 Fast Assy Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond 814 11:16:34 0:44:34 2 1:22:08 3.0
4 Fast Assy Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris 712   DNC     12.0
4 Fast Assy RS800 1217 Ian Gregory C Baudouin 820   DNC     12.0
4 Fast Assy RS800 1200 Matt Humphreys Becky Amiss 820   DNC     12.0
4 Fast Assy ShadowX 17 Rob Forrester   755   DNC     12.0
4 Fast Assy F18 1579 Duncan Haynes Cathy Haynes 693   DNC     12.0
4 Fast Assy Nacra Inter 20 316 Chris King Kev Lott 656   DNC     12.0
4 Fast Assy Unicorn 1092 Ian Rogers   790   DNC     12.0

R2 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Assy Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond 814 12:28:42 0:56:42 3 1:09:39 1.0
2 Fast Assy Int 14 1534 Mark Watts Mark Down 780 12:32:16 1:00:16 3 1:17:16 2.0
3 Fast Assy B14 722 Kathy Sheratt Dave 872   RET     4.0
4 Fast Assy Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris 712   DNC     12.0
4 Fast Assy RS800 1217 Ian Gregory C Baudouin 820   DNC     12.0
4 Fast Assy RS800 1200 Matt Humphreys Becky Amiss 820   DNC     12.0
4 Fast Assy ShadowX 17 Rob Forrester   755   DNC     12.0
4 Fast Assy F18 1579 Duncan Haynes Cathy Haynes 693   DNC     12.0
4 Fast Assy Nacra Inter 20 316 Chris King Kev Lott 656   DNC     12.0
4 Fast Assy Unicorn 1092 Ian Rogers   790   DNC     12.0

R3 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast Assy Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond 814 1 1.0
2 Fast Assy Int 14 1534 Mark Watts Mark Down 780 DNC 12.0
2 Fast Assy Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris 712 DNC 12.0
2 Fast Assy RS800 1217 Ian Gregory C Baudouin 820 DNC 12.0
2 Fast Assy RS800 1200 Matt Humphreys Becky Amiss 820 DNC 12.0
2 Fast Assy B14 722 Kathy Sheratt Dave 872 DNC 12.0
2 Fast Assy ShadowX 17 Rob Forrester   755 DNC 12.0
2 Fast Assy F18 1579 Duncan Haynes Cathy Haynes 693 DNC 12.0
2 Fast Assy Nacra Inter 20 316 Chris King Kev Lott 656 DNC 12.0
2 Fast Assy Unicorn 1092 Ian Rogers   790 DNC 12.0

R4 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Assy RS800 1200 Matt Humphreys Becky Amiss 820 11:56:24 0:46:24 3 0:56:35 1.0
2 Fast Assy RS800 1217 Ian Gregory C Baudouin 820 11:57:47 0:47:47 3 0:58:16 2.0
3 Fast Assy ShadowX 17 Rob Forrester   755 11:56:32 0:46:32 3 1:01:38 3.0
4 Fast Assy F18 1579 Duncan Haynes Cathy Haynes 693 11:53:10 0:43:10 3 1:02:17 4.0
5 Fast Assy Nacra Inter 20 316 Chris King Kev Lott 656 11:52:36 0:42:36 3 1:04:56 5.0
6 Fast Assy Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris 712 11:56:49 0:46:49 3 1:05:45 6.0
7 Fast Assy Int 14 1534 Mark Watts Mark Down 780 12:01:46 0:51:46 3 1:06:22 7.0
8 Fast Assy Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond 814   DNC     12.0
8 Fast Assy B14 722 Kathy Sheratt Dave 872   DNC     12.0
8 Fast Assy Unicorn 1092 Ian Rogers   790   DNC     12.0

R5 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Assy RS800 1217 Ian Gregory C Baudouin 820 13:10:08 0:44:08 3 0:53:49 1.0
2 Fast Assy RS800 1200 Matt Humphreys Becky Amiss 820 13:15:25 0:49:25 3 1:00:16 2.0
3 Fast Assy Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris 712 13:11:27 0:45:27 3 1:03:50 3.0
4 Fast Assy Unicorn 1092 Ian Rogers   790 13:16:35 0:50:35 3 1:04:02 4.0
5 Fast Assy F18 1579 Duncan Haynes Cathy Haynes 693 13:10:57 0:44:57 3 1:04:52 5.0
6 Fast Assy ShadowX 17 Rob Forrester   755 12:59:04 0:33:04 2 1:05:42 6.0
7 Fast Assy Int 14 1534 Mark Watts Mark Down 780 13:17:41 0:51:41 3 1:06:16 7.0
8 Fast Assy Nacra Inter 20 316 Chris King Kev Lott 656 13:11:26 0:45:26 3 1:09:15 8.0
9 Fast Assy Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond 814   DNC     12.0
9 Fast Assy B14 722 Kathy Sheratt Dave 872   DNC     12.0

R6 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast Assy Spitfire 112 Olly Harris Ben Harris 712 1 1.0
2 Fast Assy Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond 814 DNC 12.0
2 Fast Assy Int 14 1534 Mark Watts Mark Down 780 DNC 12.0
2 Fast Assy RS800 1217 Ian Gregory C Baudouin 820 DNC 12.0
2 Fast Assy RS800 1200 Matt Humphreys Becky Amiss 820 DNC 12.0
2 Fast Assy B14 722 Kathy Sheratt Dave 872 DNC 12.0
2 Fast Assy ShadowX 17 Rob Forrester   755 DNC 12.0
2 Fast Assy F18 1579 Duncan Haynes Cathy Haynes 693 DNC 12.0
2 Fast Assy Nacra Inter 20 316 Chris King Kev Lott 656 DNC 12.0
2 Fast Assy Unicorn 1092 Ian Rogers   790 DNC 12.0

R1 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000 11:14:25 0:39:25 2 0:39:25 1.0
2 Medium Assy RS200 429 Chris Brown Jamie Brown 1047 11:19:50 0:44:50 2 0:42:49 2.0
3 Medium Assy RS200 566 Hamish Walker Helen Sweet 1047   DNC     8.0
3 Medium Assy RS200 1345 Tim Golding Josie Bell 1047   DNC     8.0
3 Medium Assy RS100 (8.4) 147 S Murray   1000   DNC     8.0
3 Medium Assy RS200 1354 Tim Golding Rachel Edmond 1047   DNC     8.0

R2 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000 12:14:26 0:42:26 2 0:42:26 1.0
2 Medium Assy RS200 429 Chris Brown Jamie Brown 1047 12:19:48 0:47:48 2 0:45:39 2.0
3 Medium Assy RS200 566 Hamish Walker Helen Sweet 1047   DNC     8.0
3 Medium Assy RS200 1345 Tim Golding Josie Bell 1047   DNC     8.0
3 Medium Assy RS100 (8.4) 147 S Murray   1000   DNC     8.0
3 Medium Assy RS200 1354 Tim Golding Rachel Edmond 1047   DNC     8.0

R3 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000 14:05:53 0:38:53 3 0:38:53 1.0
2 Medium Assy RS200 566 Hamish Walker Helen Sweet 1047   DNC     8.0
2 Medium Assy RS200 429 Chris Brown Jamie Brown 1047   DNC     8.0
2 Medium Assy RS200 1345 Tim Golding Josie Bell 1047   DNC     8.0
2 Medium Assy RS100 (8.4) 147 S Murray   1000   DNC     8.0
2 Medium Assy RS200 1354 Tim Golding Rachel Edmond 1047   DNC     8.0

R4 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS200 566 Hamish Walker Helen Sweet 1047 11:52:46 0:39:46 2 0:37:59 1.0
2 Medium Assy RS200 1345 Tim Golding Josie Bell 1047 11:52:55 0:39:55 2 0:38:07 2.0
3 Medium Assy RS100 (8.4) 147 S Murray   1000 11:52:25 0:39:25 2 0:39:25 3.0
4 Medium Assy RS200 429 Chris Brown Jamie Brown 1047   DNF     5.0
5 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000   DNC     8.0
5 Medium Assy RS200 1354 Tim Golding Rachel Edmond 1047   DNC     8.0

R5 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS200 566 Hamish Walker Helen Sweet 1047 13:07:02 0:38:02 2 0:36:20 1.0
2 Medium Assy RS200 1345 Tim Golding Josie Bell 1047 13:08:06 0:39:06 2 0:37:21 2.0
3 Medium Assy RS100 (8.4) 147 S Murray   1000 13:08:03 0:39:03 2 0:39:03 3.0
4 Medium Assy RS200 429 Chris Brown Jamie Brown 1047 13:16:24 0:47:24 2 0:45:16 4.0
5 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000   DNC     8.0
5 Medium Assy RS200 1354 Tim Golding Rachel Edmond 1047   DNC     8.0

R6 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS200 566 Hamish Walker Helen Sweet 1047 14:45:55 0:31:55 2 0:30:29 1.0
2 Medium Assy RS200 1354 Tim Golding Rachel Edmond 1047 14:45:41 0:37:41 2 0:36:00 2.0
3 Medium Assy RS200 429 Chris Brown Jamie Brown 1047 14:50:24 0:42:24 2 0:40:30 3.0
4 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000   DNC     8.0
4 Medium Assy RS200 1345 Tim Golding Josie Bell 1047   DNC     8.0
4 Medium Assy RS100 (8.4) 147 S Murray   1000   DNC     8.0

R1 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
  Medium Handicap Contender 2588 Jeremy Blaydes   976    

R2 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
  Medium Handicap Contender 2588 Jeremy Blaydes   976    

R3 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
  Medium Handicap Contender 2588 Jeremy Blaydes   976    

R4 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
  Medium Handicap Contender 2588 Jeremy Blaydes   976    

R5 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Handicap Contender 2588 Jeremy Blaydes   976 01:00:00 12:28:00 3 12:46:24 1.0

R6 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
  Medium Handicap Contender 2588 Jeremy Blaydes   976    

R1 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Europe 332 Emma Pearson   1148 11:14:02 0:33:02 2 0:28:46 1.0
2 Slow Handicap Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150 11:15:33 0:34:33 2 0:30:03 2.0
3 Slow Handicap Supernova 511 Ian Wilson   1071 11:14:02 0:33:02 2 0:30:51 3.0
4 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091   DNC     14.0
4 Slow Handicap Europe 331 P Ruff   1148   DNC     14.0
4 Slow Handicap Laser 169856 James Munn   1091   DNC     14.0
4 Slow Handicap Streaker 1696 Nikki Catt   1138   DNC     14.0
4 Slow Handicap Byte CII 1267 Rachel Moore   1150   DNC     14.0
4 Slow Handicap Byte CII 3565 Clare Mach   1150   DNC     14.0
4 Slow Handicap Laser 52 Alison Ewing   1091   DNC     14.0
4 Slow Handicap Laser Radial 177957 Liz Peacock   1135   DNC     14.0
4 Slow Handicap Laser Radial 77 M Liddioat   1135   DNC     14.0

R2 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Europe 332 Emma Pearson   1148 12:21:55 0:49:55 3 0:43:29 1.0
2 Slow Handicap Supernova 511 Ian Wilson   1071 12:21:03 0:49:03 3 0:45:48 2.0
3 Slow Handicap Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150 12:29:17 0:57:17 3 0:49:49 3.0
4 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091   DNC     14.0
4 Slow Handicap Europe 331 P Ruff   1148   DNC     14.0
4 Slow Handicap Laser 169856 James Munn   1091   DNC     14.0
4 Slow Handicap Streaker 1696 Nikki Catt   1138   DNC     14.0
4 Slow Handicap Byte CII 1267 Rachel Moore   1150   DNC     14.0
4 Slow Handicap Byte CII 3565 Clare Mach   1150   DNC     14.0
4 Slow Handicap Laser 52 Alison Ewing   1091   DNC     14.0
4 Slow Handicap Laser Radial 177957 Liz Peacock   1135   DNC     14.0
4 Slow Handicap Laser Radial 77 M Liddioat   1135   DNC     14.0

R3 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Europe 332 Emma Pearson   1148 14:00:45 0:33:45 1 0:29:24 1.0
2 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091   DNC     14.0
2 Slow Handicap Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150   DNC     14.0
2 Slow Handicap Europe 331 P Ruff   1148   DNC     14.0
2 Slow Handicap Laser 169856 James Munn   1091   DNC     14.0
2 Slow Handicap Streaker 1696 Nikki Catt   1138   DNC     14.0
2 Slow Handicap Supernova 511 Ian Wilson   1071   DNC     14.0
2 Slow Handicap Byte CII 1267 Rachel Moore   1150   DNC     14.0
2 Slow Handicap Byte CII 3565 Clare Mach   1150   DNC     14.0
2 Slow Handicap Laser 52 Alison Ewing   1091   DNC     14.0
2 Slow Handicap Laser Radial 177957 Liz Peacock   1135   DNC     14.0
2 Slow Handicap Laser Radial 77 M Liddioat   1135   DNC     14.0

R4 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091 12:01:24 0:42:24 3 0:38:52 1.0
2 Slow Handicap Streaker 1696 Nikki Catt   1138 12:04:13 0:45:13 3 0:39:44 2.0
3 Slow Handicap Laser 52 Alison Ewing   1091 12:02:49 0:43:49 3 0:40:10 3.0
4 Slow Handicap Laser 169856 James Munn   1091 12:05:07 0:46:07 3 0:42:16 4.0
5 Slow Handicap Europe 331 P Ruff   1148 12:08:57 0:49:57 3 0:43:31 5.0
6 Slow Handicap Laser Radial 177957 Liz Peacock   1135 12:08:31 0:49:31 3 0:43:38 6.0
7 Slow Handicap Byte CII 1267 Rachel Moore   1150 12:14:21 0:55:21 3 0:48:08 7.0
8 Slow Handicap Byte CII 3565 Clare Mach   1150 12:14:25 0:55:25 3 0:48:11 8.0
9 Slow Handicap Europe 332 Emma Pearson   1148   DNF     11.0
9 Slow Handicap Laser Radial 77 M Liddioat   1135   DNF     11.0
11 Slow Handicap Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150   DNC     14.0
11 Slow Handicap Supernova 511 Ian Wilson   1071   DNC     14.0

R5 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Europe 331 P Ruff   1148 13:12:32 0:37:32 3 0:32:42 1.0
2 Slow Handicap Streaker 1696 Nikki Catt   1138 13:10:04 0:35:04 2 0:46:13 2.0
3 Slow Handicap Europe 332 Emma Pearson   1148 13:10:54 0:35:54 2 0:46:54 3.0
4 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091 13:09:32 0:34:32 2 0:47:29 4.0
5 Slow Handicap Laser Radial 177957 Liz Peacock   1135 13:11:25 0:36:25 2 0:48:08 5.0
6 Slow Handicap Laser 52 Alison Ewing   1091 13:10:32 0:35:32 2 0:48:51 6.0
7 Slow Handicap Laser 169856 James Munn   1091 13:10:59 0:35:59 2 0:49:28 7.0
8 Slow Handicap Byte CII 1267 Rachel Moore   1150 13:13:41 0:38:41 2 0:50:27 8.0
9 Slow Handicap Byte CII 3565 Clare Mach   1150 13:13:43 0:38:43 2 0:50:30 9.0
10 Slow Handicap Laser Radial 77 M Liddioat   1135 13:14:20 0:39:20 2 0:51:59 10.0
11 Slow Handicap Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150   DNC     14.0
11 Slow Handicap Supernova 511 Ian Wilson   1071   DNC     14.0

R6 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091 14:51:24 0:37:24 3 0:34:17 1.0
2 Slow Handicap Europe 332 Emma Pearson   1148 14:54:30 0:40:30 3 0:35:17 2.0
3 Slow Handicap Laser 169856 James Munn   1091 14:55:30 0:41:30 3 0:38:02 3.0
4 Slow Handicap Byte CII 3565 Clare Mach   1150 14:46:50 0:32:50 2 0:42:50 4.0
5 Slow Handicap Byte CII 1267 Rachel Moore   1150 14:46:52 0:32:52 2 0:42:52 5.0
6 Slow Handicap Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150 14:47:22 0:33:22 2 0:43:31 6.0
7 Slow Handicap Europe 331 P Ruff   1148   DNF     8.0
8 Slow Handicap Streaker 1696 Nikki Catt   1138   DNC     14.0
8 Slow Handicap Supernova 511 Ian Wilson   1071   DNC     14.0
8 Slow Handicap Laser 52 Alison Ewing   1091   DNC     14.0
8 Slow Handicap Laser Radial 177957 Liz Peacock   1135   DNC     14.0
8 Slow Handicap Laser Radial 77 M Liddioat   1135   DNC     14.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com