I14 B14 Cherub Open

Weston

B14 I14 Cherub Open

B14 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st B14   B14 784 RYA Mark Emmett Charlotte Jones   2.0 1.0 3.0 1.0 1.0 (4.0) 12.0 8.0
2nd B14   B14 744 Weston Chris Duffin Clare Stubbs   1.0 3.0 2.0 3.0 (4.0) 1.0 14.0 10.0
3rd B14   B14 786   Geraldine Fermor Leaky Fermor   3.0 2.0 1.0 (4.0) 3.0 2.0 15.0 11.0
4th B14   B14 787 Weston Alan Davis Kathy Sherratt   (4.0) 4.0 4.0 2.0 2.0 3.0 19.0 15.0
5th B14   B14 766 Grafham Barry Gareth   5.0 5.0 5.0 5.0 6.0 (7.0 DNF) 33.0 26.0
6th B14   B14 656 Weston Simon Berry James Baker   (7.0 DNF) 7.0 DNF 7.0 DNF 6.0 5.0 7.0 DNF 39.0 32.0

Cherub Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Cherub   Cherub 3202 Queen Mary Andrew Peters Jill Peters   1.0 1.0 (3.0) 1.0 2.0 1.0 9.0 6.0
2nd Cherub   Cherub 3215 Hayling Island Clive Everest Alex Everest   2.0 (5.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 14.0 9.0
3rd Cherub   Cherub 3214 Poole Yacht Club Dave Ching Hayley Trim   3.0 2.0 (5.0) 3.0 4.0 3.0 20.0 15.0
4th Cherub   Cherub 3208 IOSSC Dean Ralph Simon Jones   4.0 3.0 1.0 4.0 5.0 (10.0 DNF) 27.0 17.0
5th Cherub   Cherub 3216 Thornbury on Chew Roland Trim Rosie White   5.0 6.0 4.0 5.0 (10.0 DNS) 6.0 36.0 26.0
6th Cherub   Cherub 2676 Draycote Jamie Pearson Rosie Williamson   6.0 (8.0) 6.0 8.0 3.0 4.0 35.0 27.0
7th Cherub   Cherub 3201 Draycote Robin Jones Isaac Marsh   (8.0) 4.0 7.0 7.0 6.0 5.0 37.0 29.0
8th Cherub   Cherub 2675 Draycote Adrian White Joseph White   (10.0 DNF) 10.0 DNS 10.0 DNS 6.0 7.0 10.0 DNF 53.0 43.0
9th Cherub   Cherub 2693 Draycote Jay Williamson Andy Whapshott   7.0 7.0 (10.0 DNF) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 54.0 44.0

I14 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st I14   I14 1519 RYS Neale Jones Edmundo Fitzherbert   1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 3.0 10.0 7.0
2nd I14   I14 1530 Itchenor SC Andy Fitzgerald Rich Dobson   2.0 2.0 2.0 3.0 1.0 (10.0 RET) 20.0 10.0
3rd I14   I14 15 Netley Daniel Holman Adam Lees   3.0 4.0 (7.0) 2.0 2.0 1.0 19.0 12.0
4th I14   I14 1497 Weston David Edge Martin Arnison   5.0 6.0 4.0 (7.0) 4.0 2.0 28.0 21.0
5th I14   I14 1546 ISC C Duchesne T Bracewell   (10.0 DNS) 3.0 3.0 5.0 6.0 6.0 33.0 23.0
6th I14   I14 1509 Itchenor SC Tom Watkins Isabella Hartland   4.0 (10.0 DNS) 5.0 6.0 7.0 5.0 37.0 27.0
7th I14   I14 1534 Weston Mark Watts Chris Bishop   (10.0 DNS) 5.0 10.0 DNF 4.0 5.0 4.0 38.0 28.0
8th I14   I14 1488 Itchenor SC Van Essen Dominic Simone   (10.0 DNS) 10.0 DNS 6.0 10.0 DNF 8.0 7.0 51.0 41.0
9th I14   I14 1525 ISC Hugh Maclean Ed Dyer   (10.0 DNS) 10.0 DNS 10.0 DNS 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 50.0

R1 - B14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 B14   B14 744 Weston Chris Duffin Clare Stubbs   1 1.0
2 B14   B14 784 RYA Mark Emmett Charlotte Jones   2 2.0
3 B14   B14 786   Geraldine Fermor Leaky Fermor   3 3.0
4 B14   B14 787 Weston Alan Davis Kathy Sherratt   4 4.0
5 B14   B14 766 Grafham Barry Gareth   5 5.0
6 B14   B14 656 Weston Simon Berry James Baker   DNF 7.0

R2 - B14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 B14   B14 784 RYA Mark Emmett Charlotte Jones   1 1.0
2 B14   B14 786   Geraldine Fermor Leaky Fermor   2 2.0
3 B14   B14 744 Weston Chris Duffin Clare Stubbs   3 3.0
4 B14   B14 787 Weston Alan Davis Kathy Sherratt   4 4.0
5 B14   B14 766 Grafham Barry Gareth   5 5.0
6 B14   B14 656 Weston Simon Berry James Baker   DNF 7.0

R3 - B14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 B14   B14 786   Geraldine Fermor Leaky Fermor   1 1.0
2 B14   B14 744 Weston Chris Duffin Clare Stubbs   2 2.0
3 B14   B14 784 RYA Mark Emmett Charlotte Jones   3 3.0
4 B14   B14 787 Weston Alan Davis Kathy Sherratt   4 4.0
5 B14   B14 766 Grafham Barry Gareth   5 5.0
6 B14   B14 656 Weston Simon Berry James Baker   DNF 7.0

R4 - B14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 B14   B14 784 RYA Mark Emmett Charlotte Jones   1 1.0
2 B14   B14 787 Weston Alan Davis Kathy Sherratt   2 2.0
3 B14   B14 744 Weston Chris Duffin Clare Stubbs   3 3.0
4 B14   B14 786   Geraldine Fermor Leaky Fermor   4 4.0
5 B14   B14 766 Grafham Barry Gareth   5 5.0
6 B14   B14 656 Weston Simon Berry James Baker   6 6.0

R5 - B14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 B14   B14 784 RYA Mark Emmett Charlotte Jones   1 1.0
2 B14   B14 787 Weston Alan Davis Kathy Sherratt   2 2.0
3 B14   B14 786   Geraldine Fermor Leaky Fermor   3 3.0
4 B14   B14 744 Weston Chris Duffin Clare Stubbs   4 4.0
5 B14   B14 656 Weston Simon Berry James Baker   5 5.0
6 B14   B14 766 Grafham Barry Gareth   6 6.0

R6 - B14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 B14   B14 744 Weston Chris Duffin Clare Stubbs   1 1.0
2 B14   B14 786   Geraldine Fermor Leaky Fermor   2 2.0
3 B14   B14 787 Weston Alan Davis Kathy Sherratt   3 3.0
4 B14   B14 784 RYA Mark Emmett Charlotte Jones   4 4.0
5 B14   B14 766 Grafham Barry Gareth   DNF 7.0
5 B14   B14 656 Weston Simon Berry James Baker   DNF 7.0

R1 - Cherub Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Cherub   Cherub 3202 Queen Mary Andrew Peters Jill Peters   1 1.0
2 Cherub   Cherub 3215 Hayling Island Clive Everest Alex Everest   2 2.0
3 Cherub   Cherub 3214 Poole Yacht Club Dave Ching Hayley Trim   3 3.0
4 Cherub   Cherub 3208 IOSSC Dean Ralph Simon Jones   4 4.0
5 Cherub   Cherub 3216 Thornbury on Chew Roland Trim Rosie White   5 5.0
6 Cherub   Cherub 2676 Draycote Jamie Pearson Rosie Williamson   6 6.0
7 Cherub   Cherub 2693 Draycote Jay Williamson Andy Whapshott   7 7.0
8 Cherub   Cherub 3201 Draycote Robin Jones Isaac Marsh   8 8.0
9 Cherub   Cherub 2675 Draycote Adrian White Joseph White   DNF 10.0

R2 - Cherub Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Cherub   Cherub 3202 Queen Mary Andrew Peters Jill Peters   1 1.0
2 Cherub   Cherub 3214 Poole Yacht Club Dave Ching Hayley Trim   2 2.0
3 Cherub   Cherub 3208 IOSSC Dean Ralph Simon Jones   3 3.0
4 Cherub   Cherub 3201 Draycote Robin Jones Isaac Marsh   4 4.0
5 Cherub   Cherub 3215 Hayling Island Clive Everest Alex Everest   5 5.0
6 Cherub   Cherub 3216 Thornbury on Chew Roland Trim Rosie White   6 6.0
7 Cherub   Cherub 2693 Draycote Jay Williamson Andy Whapshott   7 7.0
8 Cherub   Cherub 2676 Draycote Jamie Pearson Rosie Williamson   8 8.0
9 Cherub   Cherub 2675 Draycote Adrian White Joseph White   DNS 10.0

R3 - Cherub Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Cherub   Cherub 3208 IOSSC Dean Ralph Simon Jones   1 1.0
2 Cherub   Cherub 3215 Hayling Island Clive Everest Alex Everest   2 2.0
3 Cherub   Cherub 3202 Queen Mary Andrew Peters Jill Peters   3 3.0
4 Cherub   Cherub 3216 Thornbury on Chew Roland Trim Rosie White   4 4.0
5 Cherub   Cherub 3214 Poole Yacht Club Dave Ching Hayley Trim   5 5.0
6 Cherub   Cherub 2676 Draycote Jamie Pearson Rosie Williamson   6 6.0
7 Cherub   Cherub 3201 Draycote Robin Jones Isaac Marsh   7 7.0
8 Cherub   Cherub 2675 Draycote Adrian White Joseph White   DNS 10.0
8 Cherub   Cherub 2693 Draycote Jay Williamson Andy Whapshott   DNF 10.0

R4 - Cherub Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Cherub   Cherub 3202 Queen Mary Andrew Peters Jill Peters   1 1.0
2 Cherub   Cherub 3215 Hayling Island Clive Everest Alex Everest   2 2.0
3 Cherub   Cherub 3214 Poole Yacht Club Dave Ching Hayley Trim   3 3.0
4 Cherub   Cherub 3208 IOSSC Dean Ralph Simon Jones   4 4.0
5 Cherub   Cherub 3216 Thornbury on Chew Roland Trim Rosie White   5 5.0
6 Cherub   Cherub 2675 Draycote Adrian White Joseph White   6 6.0
7 Cherub   Cherub 3201 Draycote Robin Jones Isaac Marsh   7 7.0
8 Cherub   Cherub 2676 Draycote Jamie Pearson Rosie Williamson   8 8.0

R5 - Cherub Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Cherub   Cherub 3215 Hayling Island Clive Everest Alex Everest   1 1.0
2 Cherub   Cherub 3202 Queen Mary Andrew Peters Jill Peters   2 2.0
3 Cherub   Cherub 2676 Draycote Jamie Pearson Rosie Williamson   3 3.0
4 Cherub   Cherub 3214 Poole Yacht Club Dave Ching Hayley Trim   4 4.0
5 Cherub   Cherub 3208 IOSSC Dean Ralph Simon Jones   5 5.0
6 Cherub   Cherub 3201 Draycote Robin Jones Isaac Marsh   6 6.0
7 Cherub   Cherub 2675 Draycote Adrian White Joseph White   7 7.0
8 Cherub   Cherub 3216 Thornbury on Chew Roland Trim Rosie White   DNS 10.0

R6 - Cherub Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Cherub   Cherub 3202 Queen Mary Andrew Peters Jill Peters   1 1.0
2 Cherub   Cherub 3215 Hayling Island Clive Everest Alex Everest   2 2.0
3 Cherub   Cherub 3214 Poole Yacht Club Dave Ching Hayley Trim   3 3.0
4 Cherub   Cherub 2676 Draycote Jamie Pearson Rosie Williamson   4 4.0
5 Cherub   Cherub 3201 Draycote Robin Jones Isaac Marsh   5 5.0
6 Cherub   Cherub 3216 Thornbury on Chew Roland Trim Rosie White   6 6.0
7 Cherub   Cherub 3208 IOSSC Dean Ralph Simon Jones   DNF 10.0
7 Cherub   Cherub 2675 Draycote Adrian White Joseph White   DNF 10.0

R1 - I14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 I14   I14 1519 RYS Neale Jones Edmundo Fitzherbert   1 1.0
2 I14   I14 1530 Itchenor SC Andy Fitzgerald Rich Dobson   2 2.0
3 I14   I14 15 Netley Daniel Holman Adam Lees   3 3.0
4 I14   I14 1509 Itchenor SC Tom Watkins Isabella Hartland   4 4.0
5 I14   I14 1497 Weston David Edge Martin Arnison   5 5.0
6 I14   I14 1546 ISC C Duchesne T Bracewell   DNS 10.0
6 I14   I14 1534 Weston Mark Watts Chris Bishop   DNS 10.0
6 I14   I14 1488 Itchenor SC Van Essen Dominic Simone   DNS 10.0
6 I14   I14 1525 ISC Hugh Maclean Ed Dyer   DNS 10.0

R2 - I14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 I14   I14 1519 RYS Neale Jones Edmundo Fitzherbert   1 1.0
2 I14   I14 1530 Itchenor SC Andy Fitzgerald Rich Dobson   2 2.0
3 I14   I14 1546 ISC C Duchesne T Bracewell   3 3.0
4 I14   I14 15 Netley Daniel Holman Adam Lees   4 4.0
5 I14   I14 1534 Weston Mark Watts Chris Bishop   5 5.0
6 I14   I14 1497 Weston David Edge Martin Arnison   6 6.0
7 I14   I14 1509 Itchenor SC Tom Watkins Isabella Hartland   DNS 10.0
7 I14   I14 1488 Itchenor SC Van Essen Dominic Simone   DNS 10.0
7 I14   I14 1525 ISC Hugh Maclean Ed Dyer   DNS 10.0

R3 - I14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 I14   I14 1519 RYS Neale Jones Edmundo Fitzherbert   1 1.0
2 I14   I14 1530 Itchenor SC Andy Fitzgerald Rich Dobson   2 2.0
3 I14   I14 1546 ISC C Duchesne T Bracewell   3 3.0
4 I14   I14 1497 Weston David Edge Martin Arnison   4 4.0
5 I14   I14 1509 Itchenor SC Tom Watkins Isabella Hartland   5 5.0
6 I14   I14 1488 Itchenor SC Van Essen Dominic Simone   6 6.0
7 I14   I14 15 Netley Daniel Holman Adam Lees   7 7.0
8 I14   I14 1534 Weston Mark Watts Chris Bishop   DNF 10.0
8 I14   I14 1525 ISC Hugh Maclean Ed Dyer   DNS 10.0

R4 - I14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 I14   I14 1519 RYS Neale Jones Edmundo Fitzherbert   1 1.0
2 I14   I14 15 Netley Daniel Holman Adam Lees   2 2.0
3 I14   I14 1530 Itchenor SC Andy Fitzgerald Rich Dobson   3 3.0
4 I14   I14 1534 Weston Mark Watts Chris Bishop   4 4.0
5 I14   I14 1546 ISC C Duchesne T Bracewell   5 5.0
6 I14   I14 1509 Itchenor SC Tom Watkins Isabella Hartland   6 6.0
7 I14   I14 1497 Weston David Edge Martin Arnison   7 7.0
8 I14   I14 1488 Itchenor SC Van Essen Dominic Simone   DNF 10.0

R5 - I14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 I14   I14 1530 Itchenor SC Andy Fitzgerald Rich Dobson   1 1.0
2 I14   I14 15 Netley Daniel Holman Adam Lees   2 2.0
3 I14   I14 1519 RYS Neale Jones Edmundo Fitzherbert   3 3.0
4 I14   I14 1497 Weston David Edge Martin Arnison   4 4.0
5 I14   I14 1534 Weston Mark Watts Chris Bishop   5 5.0
6 I14   I14 1546 ISC C Duchesne T Bracewell   6 6.0
7 I14   I14 1509 Itchenor SC Tom Watkins Isabella Hartland   7 7.0
8 I14   I14 1488 Itchenor SC Van Essen Dominic Simone   8 8.0

R6 - I14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 I14   I14 15 Netley Daniel Holman Adam Lees   1 1.0
2 I14   I14 1497 Weston David Edge Martin Arnison   2 2.0
3 I14   I14 1519 RYS Neale Jones Edmundo Fitzherbert   3 3.0
4 I14   I14 1534 Weston Mark Watts Chris Bishop   4 4.0
5 I14   I14 1509 Itchenor SC Tom Watkins Isabella Hartland   5 5.0
6 I14   I14 1546 ISC C Duchesne T Bracewell   6 6.0
7 I14   I14 1488 Itchenor SC Van Essen Dominic Simone   7 7.0
8 I14   I14 1530 Itchenor SC Andy Fitzgerald Rich Dobson   RET 10.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com