July Cup Weekend

Weston Sailing Club

Results are provisional as of 20:27 on August 16, 2015

Fast Assy Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast Assy spitfire 089 O Harris   712 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 80.0 4.0
2nd Fast Assy Shadow 030 Elaine Phillips   755 1.0 1.0 2.0 (38.0 DNC) (3.0) 2.0 47.0 6.0
3rd Fast Assy A-Class 017 Ben Mancini   676 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 2.0 2.0 38.0 DNC 156.0 80.0
4th Fast Assy Nacra Inter 20 316 Chris King Kev Lott 656 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 3.0 5.0 DNF 38.0 DNC 160.0 84.0
5th Fast Assy F18 695 Alex Reilly O Bond 693 3.0 DNF (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 193.0 117.0
6th Fast Assy Spitfire 082 Lotte Johnson Becki Johnson 712 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy RS800 838 Unknown   820 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Tornado 73     639 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Shadow 47 Rob FosseSter   755 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Dart 18 7714 Sean O'Connor   814 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Unicorn 1088 Owen Cox   790 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Dart 18 6153 Sean O'Connor Helen Jones 814 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy F18 1588 Nathaniel Ward Robby Jon 693 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Dart 18 6300 Rich Thoroughgood Charlie Whatley 814 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Nacra F20FCS 99 Grant Piggott Adam Kay 566 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy F18 1811 Wim Deca Astrid Janssens 693 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Dart 18 7785 The Noise Alan 814 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy F18 1579 Duncan Haynes Cathy Haynes 693 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy F18 844 Fish Toni 693 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy ShadowX 17 Rob Forrester   755 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy RS800 1200 Matt Humphreys Becky Amiss 820 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Int 14 1537 Dave Edge Kathy Watts 780 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Int 14 1534 Mark Watts Mark Ronan 780 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy RS800 1217 Ian Gregory C Baudouin 820 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy RS800 1099 Alistair Hodgson Sue Ogg 820 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Unicorn 1092 Ian Rogers   790 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy B14 769 Dan Hollands Dan Cowin 872 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy B14 770 Nikki Simon 872 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy RS800 1135 Katie Jamos 820 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy B14 787 Alan Davies Kathy Sherratt 872 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Dart 18 7424 Kevin Sandover Sam Harper 814 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Tornado 404 Matthew Amiss Sam Woods 639 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy 49er 776 Ron Ali 726 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Musto Skiff 252 Al Green   850 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Hobie FX-One 495 Sam Harper Matt Hales 730 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0
6th Fast Assy Spitfire 131 N Phillips E Phillips 712 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 228.0 152.0

Medium Assy Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000 (2.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Medium Assy RS100 (8.4) 255 Kevin Moore   1000 1.0 2.0 (17.0 DNC) 3.0 5.0 (17.0 DNC) 45.0 11.0
3rd Medium Assy RS200 1354 Tim Golding Rachel Edmond 1047 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 4.0 2.0 2.0 59.0 25.0
4th Medium Assy RS200 971 T Bate D Bate 1047 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 3.0 17.0 DNC 73.0 39.0
5th Medium Assy International Canoe 306     870 3.0 4.0 RET (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 75.0 41.0
6th Medium Assy RS200 765 Gail Pussard Julie Dixon 1047 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 5.0 4.0 17.0 DNC 77.0 43.0
7th Medium Assy RS200 997 Nev Sophe 1047 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 102.0 68.0
7th Medium Assy RS400 1085 Andy Mulley Mark Hancock 944 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 102.0 68.0
7th Medium Assy RS 100 8.4 147 S Muway   1000 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 102.0 68.0
7th Medium Assy RS400 507 Ron Chivers Rebecca 944 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 102.0 68.0
7th Medium Assy 2000 2318 Matt Riley   1100 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 102.0 68.0
7th Medium Assy RS200 1031 Clare Stubbs Liz Peacock 1047 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 102.0 68.0
7th Medium Assy RS200 566 Hamish Walker Helen Sweet 1047 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 102.0 68.0
7th Medium Assy RS400 854 Chris Brown James Brown 944 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 102.0 68.0
7th Medium Assy RS100 (8.4) 503 Jeremy Pilcher   1000 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 102.0 68.0

Medium Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium Handicap Contender 589 Keith Paul   976 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 (2.0) 9.0 4.0
2nd Medium Handicap Contender 673 Dennis Fisher   976 3.0 3.0 2.0 (20.0 DNC) 3.0 (5.0 DNF) 36.0 11.0
3rd Medium Handicap Contender 58 Clive Evans   976 2.0 2.0 (20.0 DNC) 1.0 7.0 DNF (20.0 DNC) 52.0 12.0
4th Medium Handicap Contender 686 Ralph Drew   976 (4.0) (5.0) 4.0 4.0 4.0 3.0 24.0 15.0
5th Medium Handicap RS600 785 James Cowen   920 5.0 4.0 3.0 5.0 (7.0 DNF) (20.0 DNC) 44.0 17.0
6th Medium Handicap Contender 652 Nick Curry   976 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 2.0 1.0 65.0 25.0
7th Medium Handicap Dart 18 7512 Kamil Bartusiak   814 7.0 6.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 78.0 38.0
8th Medium Handicap Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond 814 6.0 7.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 79.0 39.0
9th Medium Handicap Tasar 2515 Richard Vincent Stacey Grey 1023 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 107.0 67.0
10th Medium Handicap Unicorn 1029 Iain Rogers   790 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 107.0 67.0
11th Medium Handicap Contender 615 Donokidl   976 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 80.0
11th Medium Handicap Contender 2588 Jeremy Blaydes   976 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 80.0
11th Medium Handicap RS300 361 Joe Watkins   985 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 80.0
11th Medium Handicap Contender 668 Ron Chivers   976 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 80.0
11th Medium Handicap Contender 716 Richard Franks   976 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 80.0
11th Medium Handicap Contender 2373 Mike Murley   976 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 80.0
11th Medium Handicap Contender 2247 Jeremy Blaydes   976 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 80.0
11th Medium Handicap Contender 703 Robert Angus   976 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 80.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 37, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091 1.0 1.0 (3.0) 1.0 (3.0) 1.0 10.0 4.0
2nd Slow Handicap Laser 181343 I Lang   1091 (6.0) 3.0 1.0 (4.0) 4.0 4.0 22.0 12.0
3rd Slow Handicap Radial 177957 Liz Peacock   1135 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 2.0 1.0 2.0 122.0 44.0
4th Slow Handicap Europe 331 P Ruff   1148 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 3.0 2.0 3.0 125.0 47.0
5th Slow Handicap Laser EPS 263 John Hall   1024 2.0 (39.0 DNC) 2.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 160.0 82.0
6th Slow Handicap Laser 184149     1091 4.0 2.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 162.0 84.0
7th Slow Handicap Solo 5575 Shaun Welsh   1140 5.0 4.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 165.0 87.0
8th Slow Handicap Laser 52     1091 3.0 7.0 RET (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 166.0 88.0
9th Slow Handicap Laser 178307 Adam Rose   1091 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 5.0 5.0 39.0 DNC 166.0 88.0
10th Slow Handicap Laser WSC Boat     1091 (39.0 DNC) 5.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 200.0 122.0
11th Slow Handicap RSFeva 12     1233 7.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 202.0 124.0
12th Slow Handicap Topper 23617 Olly Harris   1340 8.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 203.0 125.0
13th Slow Handicap RS Tera 1499 Ben Harris   1351 9.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 204.0 126.0
14th Slow Handicap Lightning 2 Jon Moon   1160 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Laser 9 Jeremy Pilcher   1091 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Lightning 29 Clive Evans   1160 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Laser 128850 Max Bradbury   1091 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Byte 3565 Clare Mach   1150 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Byte 894 John Futcher   1150 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Laser 152579 Nev   1091 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Europe 272 Clare Stubbs   1148 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Byte CII 850 Olwen Binks   1150 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Radial 77 Liddhoat   1135 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Blaze 666 Bernie Staniforth   1021 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Europe 332 E Pearson   1148 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Solo 420 Unknown   1140 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Solo 4209 John Vincent   1140 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap RSAero 1501     1040 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Supernova 511 Ian Wilson   1071 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Laser 44 Paul Webb   1091 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Laser 169856 James Munn   1091 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Scorpion 2028 Ryan Buchannan Hannah Buchannan 1040 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Scorpion 2023 Ric Searle Drew Jackson 1040 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Europe 381 R Quesada   1148 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap RS Vision 15 Sam Woods Paul Howard 1134 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0
14th Slow Handicap Streaker 1696 Nikki Catt   1138 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 156.0

R1 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Assy Shadow 030 Elaine Phillips   755 13:00:00 13:39:16 0:39:16 3 0:52:01 1.0
2 Fast Assy F18 695 Alex Reilly O Bond 693     DNF     3.0

R2 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Assy Shadow 030 Elaine Phillips   755 13:55:00 14:53:48 0:58:48 5 1:17:53 1.0

R3 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:00:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Assy spitfire 089 O Harris   712 15:00:00 15:21:38 0:21:38 2 0:30:23 1.0
2 Fast Assy Shadow 030 Elaine Phillips   755 15:00:00 15:27:46 0:27:46 2 0:36:47 2.0

R4 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Assy spitfire 089 O Harris   712 1.33.00 2.18.33 0.45.33 4 1.03.58 1.0
2 Fast Assy A-Class 017 Ben Mancini   676 1.33.00 2.18.16 0.45.16 4 1.06.58 2.0
3 Fast Assy Nacra Inter 20 316 Chris King Kev Lott 656 1.33.00 2.17.32 0.44.32 4 1.07.53 3.0

R5 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Assy spitfire 089 O Harris   712 2.49.00 3.29.22 0.40.22 4 0.56.42 1.0
2 Fast Assy A-Class 017 Ben Mancini   676 2.49.00 3.35.36 0.46.36 4 1.08.56 2.0
3 Fast Assy Shadow 030 Elaine Phillips   755 2.49.00 3.32.22 0.43.22 3 1.16.35 3.0
4 Fast Assy Nacra Inter 20 316 Chris King Kev Lott 656     DNF     5.0

R6 - Fast Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Assy spitfire 089 O Harris   712 3.53.00 4.30.12 0.37.12 4 0.52.15 1.0
2 Fast Assy Shadow 030 Elaine Phillips   755 3.53.00 4.31.00 0.38.00 3 1.07.06 2.0

R1 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS100 (8.4) 255 Kevin Moore   1000 13:00:00 13:39:30 0:39:30 3 0:39:30 1.0
2 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000 13:00:00 13:42:20 0:42:20 3 0:42:20 2.0
3 Medium Assy International Canoe 306     870 13:00:00 13:37:50 0:37:50 2 1:05:14 3.0

R2 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000 13:55:00 14:46:51 0:51:51 4 0:51:51 1.0
2 Medium Assy RS100 (8.4) 255 Kevin Moore   1000 13:55:00 14:49:00 0:54:00 4 0:54:00 2.0
3 Medium Assy International Canoe 306     870     RET     4.0

R3 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:00:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000 15:00:00 15:28:48 0:28:48 2 0:28:48 1.0

R4 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000 1.33.00 2.18.37 0.45.37 3 0.45.37 1.0
2 Medium Assy RS200 971 T Bate D Bate 1047 1.33.00 2.23.27 0.50.27 3 0.48.11 2.0
3 Medium Assy RS100 (8.4) 255 Kevin Moore   1000 1.33.00 2.21.59 0.48.59 3 0.48.59 3.0
4 Medium Assy RS200 1354 Tim Golding Rachel Edmond 1047 1.33.00 2.25.59 0.52.59 3 0.50.36 4.0
5 Medium Assy RS200 765 Gail Pussard Julie Dixon 1047 1.33.00 2.33.20 1.00.20 3 0.57.37 5.0

R5 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000 2.49.00 3.34.23 0.45.23 3 0.45.23 1.0
2 Medium Assy RS200 1354 Tim Golding Rachel Edmond 1047 2.49.00 3.38.25 0.49.25 3 0.47.12 2.0
3 Medium Assy RS200 971 T Bate D Bate 1047 2.49.00 3.38.44 0.49.44 3 0.47.30 3.0
4 Medium Assy RS200 765 Gail Pussard Julie Dixon 1047 2.49.00 3.29.34 0.40.34 2 0.58.07 4.0
5 Medium Assy RS100 (8.4) 255 Kevin Moore   1000 2.49.00 3.28.42 0.39.42 2 0.59.33 5.0

R6 - Medium Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Assy RS100 (8.4) 314 Steven Lee   1000 3.53.00 4.35.03 0.42.03 3 0.42.03 1.0
2 Medium Assy RS200 1354 Tim Golding Rachel Edmond 1047 3.53.00 4.37.28 0.44.28 3 0.42.28 2.0

R1 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Handicap Contender 589 Keith Paul   976 13:00:00 13:39:46 0:39:46 3 0:40:45 1.0
2 Medium Handicap Contender 58 Clive Evans   976 13:00:00 13:40:16 0:40:16 3 0:41:15 2.0
3 Medium Handicap Contender 673 Dennis Fisher   976 13:00:00 13:41:05 0:41:05 3 0:42:06 3.0
4 Medium Handicap Contender 686 Ralph Drew   976 13:00:00 13:42:07 0:42:07 3 0:43:09 4.0
5 Medium Handicap RS600 785 James Cowen   920 13:00:00 13:39:49 0:39:49 3 0:43:17 5.0
6 Medium Handicap Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond 814 13:00:00 13:38:21 0:38:21 3 0:47:07 6.0
7 Medium Handicap Dart 18 7512 Kamil Bartusiak   814 13:00:00 13:39:22 0:39:22 3 0:48:22 7.0

R2 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Handicap Contender 589 Keith Paul   976 13:55:00 14:51:33 0:56:33 3 0:57:56 1.0
2 Medium Handicap Contender 58 Clive Evans   976 13:55:00 14:52:01 0:57:01 3 0:58:25 2.0
3 Medium Handicap Contender 673 Dennis Fisher   976 13:55:00 14:53:02 0:58:02 3 0:59:28 3.0
4 Medium Handicap RS600 785 James Cowen   920 13:55:00 14:50:43 0:55:43 3 1:00:34 4.0
5 Medium Handicap Contender 686 Ralph Drew   976 13:55:00 14:54:30 0:59:30 3 1:00:58 5.0
6 Medium Handicap Dart 18 7512 Kamil Bartusiak   814 13:55:00 14:46:24 0:51:24 3 1:03:09 6.0
7 Medium Handicap Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond 814 13:55:00 14:46:33 0:51:33 3 1:03:20 7.0

R3 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:03:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Handicap Contender 589 Keith Paul   976 15:03:00 15:20:12 0:17:12 1 0:17:37 1.0
2 Medium Handicap Contender 673 Dennis Fisher   976 15:03:00 15:20:39 0:17:39 1 0:18:05 2.0
3 Medium Handicap RS600 785 James Cowen   920 15:03:00 15:20:36 0:17:36 1 0:19:08 3.0
4 Medium Handicap Contender 686 Ralph Drew   976 15:03:00 15:22:54 0:19:54 1 0:20:23 4.0
5 Medium Handicap Dart 18 7512 Kamil Bartusiak   814 15:03:00 15:20:16 0:17:16 1 0:21:13 5.0
6 Medium Handicap Dart 18 7532 Mike Footer Bryan Hammond 814 15:03:00 15:20:33 0:17:33 1 0:21:34 6.0
7 Medium Handicap Unicorn 1029 Iain Rogers   790 15:00:00 15:18:06 0:18:06 1 0:22:55 7.0

R4 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Handicap Contender 58 Clive Evans   976 1.36.00 2.18.32 0.42.32 3 0.43.35 1.0
2 Medium Handicap Contender 652 Nick Curry   976 1.36.00 2.18.42 0.42.42 3 0.43.45 2.0
3 Medium Handicap Contender 589 Keith Paul   976 1.36.00 2.18.52 0.42.52 3 0.43.55 3.0
4 Medium Handicap Contender 686 Ralph Drew   976 1.36.00 2.21.21 0.45.21 3 0.46.28 4.0
5 Medium Handicap RS600 785 James Cowen   920 1.36.00 2.23.53 0.47.53 3 0.52.03 5.0
6 Medium Handicap Tasar 2515 Richard Vincent Stacey Grey 1023     DNF     7.0

R5 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Handicap Contender 589 Keith Paul   976 2.52.00 3.35.19 0.43.19 3 0.44.23 1.0
2 Medium Handicap Contender 652 Nick Curry   976 2.52.00 3.35.22 0.43.22 3 0.44.26 2.0
3 Medium Handicap Contender 673 Dennis Fisher   976 2.52.00 3.36.22 0.44.22 3 0.45.27 3.0
4 Medium Handicap Contender 686 Ralph Drew   976 2.52.00 3.36.54 0.44.54 3 0.46.00 4.0
5 Medium Handicap Contender 58 Clive Evans   976     DNF     7.0
5 Medium Handicap RS600 785 James Cowen   920     DNF     7.0

R6 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Handicap Contender 652 Nick Curry   976 3.56.00 4.32.57 0.36.57 3 0.37.52 1.0
2 Medium Handicap Contender 589 Keith Paul   976 3.56.00 4.33.50 0.37.50 3 0.38.46 2.0
3 Medium Handicap Contender 686 Ralph Drew   976 3.56.00 4.36.54 0.40.54 3 0.41.54 3.0
4 Medium Handicap Contender 673 Dennis Fisher   976     DNF     5.0

R1 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091 13:00:00 13:35:19 0:35:19 3 0:32:22 1.0
2 Slow Handicap Laser EPS 263 John Hall   1024 13:00:00 13:35:26 0:35:26 3 0:34:36 2.0
3 Slow Handicap Laser 52     1091 13:00:00 13:39:25 0:39:25 3 0:36:08 3.0
4 Slow Handicap Laser 184149     1091 13:00:00 13:39:40 0:39:40 3 0:36:21 4.0
5 Slow Handicap Solo 5575 Shaun Welsh   1140 13:00:00 13:41:41 0:41:41 3 0:36:34 5.0
6 Slow Handicap Laser 181343 I Lang   1091 13:00:00 13:41:06 0:41:06 3 0:37:40 6.0
7 Slow Handicap RSFeva 12     1233 13:00:00 13:35:26 0:35:26 2 0:43:06 7.0
8 Slow Handicap Topper 23617 Olly Harris   1340 13:00:00 13:39:20 0:39:20 2 0:44:02 8.0
9 Slow Handicap RS Tera 1499 Ben Harris   1351 13:00:00 13:39:54 0:39:54 2 0:44:18 9.0

R2 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091 13:58:00 14:40:42 0:42:42 4 0:39:08 1.0
2 Slow Handicap Laser 184149     1091 13:55:00 14:43:57 0:48:57 4 0:44:52 2.0
3 Slow Handicap Laser 181343 I Lang   1091 13:55:00 14:45:03 0:50:03 4 0:45:53 3.0
4 Slow Handicap Solo 5575 Shaun Welsh   1140 13:58:00 14:45:27 0:47:27 3 0:55:30 4.0
5 Slow Handicap Laser WSC Boat     1091 13:58:00 14:29:07 0:31:07 2 0:57:03 5.0
6 Slow Handicap Laser 52     1091     RET     7.0

R3 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:03:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Laser 181343 I Lang   1091 15:03:00 15:25:19 0:22:19 2 0:20:27 1.0
2 Slow Handicap Laser EPS 263 John Hall   1024 15:03:00 15:24:50 0:21:50 2 0:21:19 2.0
3 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091 15:03:00 15:27:58 0:24:58 2 0:22:53 3.0

R4 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091 1.36.00 2.22.29 0.46.29 3 0.42.36 1.0
2 Slow Handicap Radial 177957 Liz Peacock   1135 1.36.00 2.24.43 0.48.43 3 0.42.55 2.0
3 Slow Handicap Europe 331 P Ruff   1148 1.36.00 2.26.22 0.50.22 3 0.43.52 3.0
4 Slow Handicap Laser 181343 I Lang   1091 1.36.00 2.28.42 0.52.42 3 0.48.18 4.0
5 Slow Handicap Laser 178307 Adam Rose   1091 1.36.00 2.30.40 0.54.40 3 0.50.06 5.0

R5 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Radial 177957 Liz Peacock   1135 2.52.00 3.39.10 0.47.10 3 0.41.33 1.0
2 Slow Handicap Europe 331 P Ruff   1148 2.52.00 3.39.58 0.47.58 3 0.41.47 2.0
3 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091 2.52.00 3.38.37 0.46.37 3 0.42.44 3.0
4 Slow Handicap Laser 181343 I Lang   1091 2.52.00 3.40.24 0.48.24 3 0.44.22 4.0
5 Slow Handicap Laser 178307 Adam Rose   1091 2.52.00 3.40.53 0.48.53 3 0.44.48 5.0

R6 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Laser 183445 Andrew Rawson   1091 3.56.00 4.38.18 0.42.18 3 0.38.46 1.0
2 Slow Handicap Radial 177957 Liz Peacock   1135 3.56.00 4.40.17 0.44.17 3 0.39.01 2.0
3 Slow Handicap Europe 331 P Ruff   1148 3.56.00 4.42.05 0.46.05 3 0.40.09 3.0
4 Slow Handicap Laser 181343 I Lang   1091 3.56.00 4.43.00 0.47.00 3 0.43.05 4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.4
www.sailwave.com