June Cup

Results are final as of 17:56 on June 21, 2015

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast   Formule 18 695   Aero Reilly Oli Bond 675 1.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 36.0 14.0
2nd Fast   RS 800 1217   Ian Gregory Charles Baudouin 820 (11.0 DNC) 6.0 RDGa 6.0 RDGa 1.0 1.0 (11.0 DNC) 36.0 14.0
3rd Fast   Formule 18 844   Fish Tony 675 2.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 39.0 17.0
4th Fast   Dart 18 7424   Kevin Sandover Richard Strainer 821 3.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 42.0 20.0
5th Fast   SPITFIRE 089 Weston Olly Harris Ben Harris 712 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 2.0 11.0 DNC 48.0 26.0
6th Fast   RS 800 1162 Weston Ron Clare 820 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 3.0 11.0 DNC 50.0 28.0
7th Fast   Dart 18 7532   Mike Footer Brian Hammond 821 4.0 4.0 (11.0 DNS) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 52.0 30.0
8th Fast   14 INTERNATIONAL 1497   Dave Edge Kathy Sherrat 780 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 66.0 44.0
8th Fast   14 INTERNATIONAL 15--   Mark Watts Mark Brown 780 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 66.0 44.0
8th Fast   RS 700 770   Clare Stubs   852 (11.0 RET) (11.0 RDGa) 11.0 RDGa 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 66.0 44.0

Med Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Med   CONTENDER 589   Keith Paul   976 (1.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 7.0 4.0
2nd Med   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 2.0 2.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 27.0 13.0
3rd Med   CONTENDER 652 Weston Nick Curry   976 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 3.0 2.0 28.0 14.0
4th Med   CONTENDER 589T Weston Clive Evans   976 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 1.0 7.0 DNC 32.0 18.0
5th Med   CONTENDER 668 Weston Ron Chivers   976 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 4.0 7.0 RET 37.0 23.0
6th Med   RS 600 785   James Cowan   920 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 7.0 RET 7.0 DNC 39.0 25.0

Med Assy Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Med Assy   RS 200 765   Gail Pussard Julie Dixon 1047 3.0 2.0 2.0 (4.0) 3.0 (8.0 DNC) 22.0 10.0
2nd Med Assy   RS 200 1354 Weston Tim Golding Debbie 1047 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 1.0 1.0 27.0 11.0
3rd Med Assy   RS 100 8.4 314   S. Lee   1000 1.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 27.0 11.0
4th Med Assy   RS 200 888   A. Simpson 1 Kwok 1047 2.0 4.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 33.0 17.0
5th Med Assy   LASER 2000 2092   N.Wright Chris Taylor 1100 4.0 3.0 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 35.0 19.0
6th Med Assy   RS 200 971 Weston D. Bate T. Bate 1047 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 2.0 8.0 DNC 36.0 20.0
7th Med Assy   2000 2318 Weston M. Riley C. Riley 1100 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 43.0 27.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 1.0 1.0 1.0 (5.0) (5.0) 4.0 17.0 7.0
2nd Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 (4.0) (4.0) 3.0 1.0 3.0 2.0 17.0 9.0
3rd Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 (3.0) 2.0 2.0 (3.0) 2.0 3.0 15.0 9.0
4th Slow   SOLO 5575   Shaun Nelsh   1140 (5.0) 3.0 4.0 4.0 4.0 (5.0) 25.0 15.0
5th Slow   SCORPION 2028 Weston Ryan Buchanan Lucy Searle 1040 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 1.0 1.0 43.0 17.0
6th Slow   LASER 184149   Mike Lippicoat   1091 6.0 (7.0) 5.0 (7.0) 6.0 6.0 37.0 23.0
7th Slow   BYTE CII 1640   Clare Mach   1150 2.0 8.0 7.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 56.0 30.0
8th Slow   BYTE CII 1663   Maggie Futcher   1150 9.0 5.0 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 61.0 35.0
9th Slow   LASER 178307   Did not sign on   1091 8.0 9.0 (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 62.0 36.0
10th Slow   BLAZE 666   Bernie Stanforth   1021 7.0 6.0 (13.0 DNS) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 65.0 39.0
11th Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1071 10.0 10.0 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 65.0 39.0
12th Slow   LASER 183038   Did not sign on   1091 (13.0 DNC) (13.0 DNF) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 78.0 52.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast   Formule 18 695   Aero Reilly Oli Bond 675 0:40:04 1.0
2 Fast   Formule 18 844   Fish Tony 675 0:42:02 2.0
3 Fast   Dart 18 7424   Kevin Sandover Richard Strainer 821 0:46:27 3.0
4 Fast   Dart 18 7532   Mike Footer Brian Hammond 821 0:48:59 4.0
5 Fast   RS 700 770   Clare Stubs   852 RET 11.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast   Formule 18 695   Aero Reilly Oli Bond 675 0:40:14 1.0
2 Fast   Formule 18 844   Fish Tony 675 0:42:17 2.0
3 Fast   Dart 18 7424   Kevin Sandover Richard Strainer 821 0:48:17 3.0
4 Fast   Dart 18 7532   Mike Footer Brian Hammond 821 0:48:54 4.0
5 Fast   RS 800 1217   Ian Gregory Charles Baudouin 820 RDGa 6.0
6 Fast   RS 700 770   Clare Stubs   852 RDGa 11.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast   Formule 18 695   Aero Reilly Oli Bond 675 0:30:17 1.0
2 Fast   Formule 18 844   Fish Tony 675 0:31:44 2.0
3 Fast   Dart 18 7424   Kevin Sandover Richard Strainer 821 0:30:36 3.0
4 Fast   RS 800 1217   Ian Gregory Charles Baudouin 820 RDGa 6.0
5 Fast   Dart 18 7532   Mike Footer Brian Hammond 821 DNS 11.0
5 Fast   RS 700 770   Clare Stubs   852 RDGa 11.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast   RS 800 1217   Ian Gregory Charles Baudouin 820 0.40.59 1.0
2 Fast   SPITFIRE 089 Weston Olly Harris Ben Harris 712 0.38.57 2.0
3 Fast   RS 800 1162 Weston Ron Clare 820 0.44.54 3.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast   RS 800 1217   Ian Gregory Charles Baudouin 820 0.46.44 1.0
2 Fast   SPITFIRE 089 Weston Olly Harris Ben Harris 712 0.42.23 2.0
3 Fast   RS 800 1162 Weston Ron Clare 820 0.36.22 3.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Med Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0:43:52 1.0
2 Med   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 0:45:37 2.0

R2 - Med Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0:45:38 1.0
2 Med   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 0:46:07 2.0

R3 - Med Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0:29:57 1.0
2 Med   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 0:29:59 2.0

R4 - Med Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0.39.05 1.0
2 Med   CONTENDER 652 Weston Nick Curry   976 0.40.00 2.0
3 Med   CONTENDER 589T Weston Clive Evans   976 0.40.14 3.0
4 Med   RS 600 785   James Cowan   920 0.39.36 4.0
5 Med   CONTENDER 668 Weston Ron Chivers   976 0.49.05 5.0

R5 - Med Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med   CONTENDER 589T Weston Clive Evans   976 0.39.31 1.0
2 Med   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0.40.20 2.0
3 Med   CONTENDER 652 Weston Nick Curry   976 0.41.09 3.0
4 Med   CONTENDER 668 Weston Ron Chivers   976 0.45.35 4.0
5 Med   RS 600 785   James Cowan   920 RET 7.0

R6 - Med Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0.41.07 1.0
2 Med   CONTENDER 652 Weston Nick Curry   976 0.41.49 2.0
3 Med   CONTENDER 668 Weston Ron Chivers   976 RET 7.0

R1 - Med Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med Assy   RS 100 8.4 314   S. Lee   1000 0:54:49 1.0
2 Med Assy   RS 200 888   A. Simpson 1 Kwok 1047 0:48:19 2.0
3 Med Assy   RS 200 765   Gail Pussard Julie Dixon 1047 0:52:49 3.0
4 Med Assy   LASER 2000 2092   N.Wright Chris Taylor 1100 0:55:54 4.0

R2 - Med Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med Assy   RS 100 8.4 314   S. Lee   1000 0.27.28 1.0
2 Med Assy   RS 200 765   Gail Pussard Julie Dixon 1047 0.34.16 2.0
3 Med Assy   LASER 2000 2092   N.Wright Chris Taylor 1100 0:40:12 3.0
4 Med Assy   RS 200 888   A. Simpson 1 Kwok 1047 0:39:09 4.0

R3 - Med Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med Assy   RS 100 8.4 314   S. Lee   1000 0:29:11 1.0
2 Med Assy   RS 200 765   Gail Pussard Julie Dixon 1047 0:34:38 2.0
3 Med Assy   RS 200 888   A. Simpson 1 Kwok 1047 0:34:55 3.0
4 Med Assy   LASER 2000 2092   N.Wright Chris Taylor 1100 0:38:55 4.0

R4 - Med Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med Assy   RS 200 1354 Weston Tim Golding Debbie 1047 0.44.03 1.0
2 Med Assy   RS 200 971 Weston D. Bate T. Bate 1047 0.45.22 2.0
3 Med Assy   2000 2318 Weston M. Riley C. Riley 1100 0.50.20 3.0
4 Med Assy   RS 200 765   Gail Pussard Julie Dixon 1047 0.49.34 4.0

R5 - Med Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med Assy   RS 200 1354 Weston Tim Golding Debbie 1047 0.46.56 1.0
2 Med Assy   RS 200 971 Weston D. Bate T. Bate 1047 0.35.07 2.0
3 Med Assy   RS 200 765   Gail Pussard Julie Dixon 1047 0.36.54 3.0

R6 - Med Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med Assy   RS 200 1354 Weston Tim Golding Debbie 1047 0.30.02 1.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0:40:49 1.0
2 Slow   BYTE CII 1640   Clare Mach   1150 0:56:44 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 0:50:49 3.0
4 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0:51:50 4.0
5 Slow   SOLO 5575   Shaun Nelsh   1140 0:54:02 5.0
6 Slow   LASER 184149   Mike Lippicoat   1091 0:51:55 6.0
7 Slow   BLAZE 666   Bernie Stanforth   1021 0:49:45 7.0
8 Slow   LASER 178307   Did not sign on   1091 0:54:49 8.0
9 Slow   BYTE CII 1663   Maggie Futcher   1150 0:59:17 9.0
10 Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1071 1:04:02 10.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0:34:00 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 0:34:37 2.0
3 Slow   SOLO 5575   Shaun Nelsh   1140 0:35:09 3.0
4 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0:35:45 4.0
5 Slow   BYTE CII 1663   Maggie Futcher   1150 0:37:09 5.0
6 Slow   BLAZE 666   Bernie Stanforth   1021 0:33:27 6.0
7 Slow   LASER 184149   Mike Lippicoat   1091 0:36:00 7.0
8 Slow   BYTE CII 1640   Clare Mach   1150 0:38:28 8.0
9 Slow   LASER 178307   Did not sign on   1091 0:37:30 9.0
10 Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1071 0:36:57 10.0
11 Slow   LASER 183038   Did not sign on   1091 DNF 13.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0.32.27 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 0.33.08 2.0
3 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0:33:50 3.0
4 Slow   SOLO 5575   Shaun Nelsh   1140 0:35:20 4.0
5 Slow   LASER 184149   Mike Lippicoat   1091 0:34:04 5.0
6 Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1071 0:35:19 6.0
7 Slow   BYTE CII 1640   Clare Mach   1150 0:38:08 7.0
8 Slow   BYTE CII 1663   Maggie Futcher   1150 0:38:21 8.0
9 Slow   BLAZE 666   Bernie Stanforth   1021 DNS 13.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0.33.38 1.0
2 Slow   SCORPION 2028 Weston Ryan Buchanan Lucy Searle 1040 0.46.32 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 0.34.59 3.0
4 Slow   SOLO 5575   Shaun Nelsh   1140 0.36.39 4.0
5 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0.36.55 5.0
6 Slow   LASER 178307   Did not sign on   1091 0.37.37 6.0
7 Slow   LASER 184149   Mike Lippicoat   1091 0.38.17 7.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow   SCORPION 2028 Weston Ryan Buchanan Lucy Searle 1040 0.31.37 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 0.35.00 2.0
3 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0.35.36 3.0
4 Slow   SOLO 5575   Shaun Nelsh   1140 0.35.36 4.0
5 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0.36.05 5.0
6 Slow   LASER 184149   Mike Lippicoat   1091 0.36.22 6.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow   SCORPION 2028 Weston Ryan Buchanan Lucy Searle 1040 0.31.26 1.0
2 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0.36.21 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 0.36.21 3.0
4 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0.37.19 4.0
5 Slow   SOLO 5575   Shaun Nelsh   1140 0.38.42 5.0
6 Slow   LASER 184149   Mike Lippicoat   1091 0.39.19 6.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com