Winter Frostbite

Weston Sailing Club

New Year Cup

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
Total Nett
1st Fast F18 1579 Duncan Haynes Cathy Haynes WSC 693 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Fast I 14 1509 Tom Watkins Izzy Hartland WSC 780 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd Fast Dart 18 7424 Kevin Sandover   WSC 814 3.0 3.0 6.0 6.0

Slow Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
Total Nett
1st Slow Laser 183445 Andrew Rawson   WSC 1088 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd Slow Laser Radial 177957 Liz Peacock   WSC 1122 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Slow Laser 169856 James Munn   WSC 1088 3.0 5.0 8.0 8.0
5th Slow Byte 3565 Clare Mach   WSC 1150 5.0 4.0 9.0 9.0
6th Slow Supernova 511 Ian Wilson   WSC 1071 6.0 6.0 12.0 12.0

Medium Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
Total Nett
1st Medium Hornet 2175 Toby Barsley Dale Dawn Barsley Dale WSC 963 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Medium Tasar 2515 Rich Vincent J Vincent WSC 1018 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 976 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 976 4.0 4.0 8.0 8.0

Medium Asy Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1
   
R2
   
Total Nett
1st Medium Asy RS200 1354 Tim Golding   WSC 1047 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Medium Asy RS400 733 Nev Watson Lou Watson WSC 946 2.0 3.0 DNC 5.0 5.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast I 14 1509 Tom Watkins Izzy Hartland WSC 780 103700 11:28:58 0:51:58 2 1:06:37 1.0
2 Fast F18 1579 Duncan Haynes Cathy Haynes WSC 693 103700 11:27:45 0:50:45 2 1:13:14 2.0
3 Fast Dart 18 7424 Kevin Sandover   WSC 814 103700 11:49:00 1:12:00 2 1:28:27 3.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast F18 1579 Duncan Haynes Cathy Haynes WSC 693 115600 12:25:47 0:29:47 1 0:42:59 1.0
2 Fast I 14 1509 Tom Watkins Izzy Hartland WSC 780 115600 12:34:37 0:38:37 1 0:49:31 2.0
3 Fast Dart 18 7424 Kevin Sandover   WSC 814 115600 12:53:35 0:57:35 1 1:10:44 3.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150 103700 11:22:43 0:45:43 2 0:39:45 1.0
2 Slow Laser 183445 Andrew Rawson   WSC 1088 103700 11:21:45 0:44:45 2 0:41:08 2.0
3 Slow Laser 169856 James Munn   WSC 1088 103700 11:23:04 0:46:04 2 0:42:20 3.0
4 Slow Laser Radial 177957 Liz Peacock   WSC 1122 103700 11:25:36 0:48:36 2 0:43:19 4.0
5 Slow Byte 3565 Clare Mach   WSC 1150 103700 11:28:31 0:51:31 2 0:44:48 5.0
6 Slow Supernova 511 Ian Wilson   WSC 1071 103700 11:35:18 0:58:18 2 0:54:26 6.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Laser 183445 Andrew Rawson   WSC 1088 115600 12:30:18 0:34:18 1 0:31:32 1.0
2 Slow Byte 1663 Maggie Futcher   WSC 1150 115600 12:35:39 0:39:39 1 0:34:29 2.0
3 Slow Laser Radial 177957 Liz Peacock   WSC 1122 115600 12:34:50 0:38:50 1 0:34:37 3.0
4 Slow Byte 3565 Clare Mach   WSC 1150 115600 12:40:24 0:44:24 1 0:38:37 4.0
5 Slow Laser 169856 James Munn   WSC 1088 115600 12:39:13 0:43:13 1 0:39:43 5.0
6 Slow Supernova 511 Ian Wilson   WSC 1071 115600 12:40:31 0:44:31 1 0:41:34 6.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Hornet 2175 Toby Barsley Dale Dawn Barsley Dale WSC 963 103700 11:31:28 0:54:28 2 0:56:34 1.0
2 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 976 103700 11:36:16 0:59:16 2 1:00:43 2.0
3 Medium Tasar 2515 Rich Vincent J Vincent WSC 1018 103700 11:38:54 1:01:54 2 1:00:48 3.0
4 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 976 103700 11:41:55 1:04:55 2 1:06:31 4.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Hornet 2175 Toby Barsley Dale Dawn Barsley Dale WSC 963 115600 12:32:38 0:36:38 1 0:38:02 1.0
2 Medium Tasar 2515 Rich Vincent J Vincent WSC 1018 115600 12:35:46 0:39:46 1 0:39:04 2.0
3 Medium Contender 589 Keith Paul   WSC 976 115600 12:37:42 0:41:42 1 0:42:44 3.0
4 Medium Contender 686 Ralph Drew   WSC 976 115600 12:39:33 0:43:33 1 0:44:37 4.0

R1 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 1354 Tim Golding   WSC 1047 103700 11:34:52 0:57:52 2 0:55:16 1.0
2 Medium Asy RS400 733 Nev Watson Lou Watson WSC 946 103700 11:32:20 0:55:20 2 0:58:30 2.0

R2 - Medium Asy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asy RS200 1354 Tim Golding   WSC 1047 115600 12:33:20 0:37:20 1 0:35:39 1.0
2 Medium Asy RS400 733 Nev Watson Lou Watson WSC 946     DNC     3.0



Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com