November Cup

Results are final as of 14:34 on November 29, 2015

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Fast   Dart 18 7532   Mike Footer Brian Hammond 821 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Fast   SPITFIRE 089 Weston Olly Harris Ben Harris 712 1.0 11.0 RET 12.0 12.0
3rd Fast   RS 800 1162 Weston Ron Clare 820 11.0 DNC 11.0 DNC 22.0 22.0
3rd Fast   RS 800 1217   Ian Gregory Charles Baudouin 820 11.0 DNC 11.0 DNC 22.0 22.0
3rd Fast   Dart 18 7424   Kevin Sandover Richard Strainer 821 11.0 DNC 11.0 DNC 22.0 22.0
3rd Fast   Formule 18 844   Fish Tony 675 11.0 DNC 11.0 DNC 22.0 22.0
3rd Fast   Formule 18 695   Aero Reilly Oli Bond 675 11.0 RET 11.0 DNC 22.0 22.0
3rd Fast   14 INTERNATIONAL 1497   Dave Edge Kathy Sherrat 780 11.0 DNC 11.0 DNC 22.0 22.0
3rd Fast   14 INTERNATIONAL 15--   Mark Watts Mark Brown 780 11.0 DNC 11.0 DNC 22.0 22.0
3rd Fast   RS 700 770   Clare Stubs   852 11.0 DNC 11.0 DNC 22.0 22.0

Med Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Med   Contender 703   Robert Angus   976 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Med   CONTENDER 652 Weston Nick Curry   976 3.0 3.0 6.0 6.0
3rd Med   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 4.0 4.0 8.0 8.0
4th Med   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 1.0 10.0 DNC 11.0 11.0
5th Med   CONTENDER 589   Keith Paul   976 10.0 OCS 2.0 12.0 12.0
6th Med   Tasar 2515   Rich Vincent Casp Vincent 1023 5.0 10.0 DNC 15.0 15.0
7th Med   RS 600 785   James Cowan   920 6.0 10.0 DNC 16.0 16.0
8th Med   CONTENDER 668 Weston Ron Chivers   976 10.0 DNC 10.0 DNC 20.0 20.0
8th Med   CONTENDER 589T Weston Clive Evans   976 10.0 DNC 10.0 DNC 20.0 20.0

Med Assy Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Med Assy   RS 200 1354 Weston Tim Golding Debbie 1047 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Med Assy   RS 200 971 Weston D. Bate T. Bate 1047 8.0 DNC 8.0 DNC 16.0 16.0
2nd Med Assy   2000 2318 Weston M. Riley C. Riley 1100 8.0 DNC 8.0 DNC 16.0 16.0
2nd Med Assy   RS 200 765   Gail Pussard Julie Dixon 1047 8.0 DNC 8.0 DNC 16.0 16.0
2nd Med Assy   RS 100 8.4 314   S. Lee   1000 8.0 DNC 8.0 DNC 16.0 16.0
2nd Med Assy   LASER 2000 2092   N.Wright Chris Taylor 1100 8.0 DNC 8.0 DNC 16.0 16.0
2nd Med Assy   RS 200 888   A. Simpson 1 Kwok 1047 8.0 DNC 8.0 DNC 16.0 16.0

Slow Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Slow   BYTE CII 167   Kevin Moore   1150 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 2.0 17.0 DNC 19.0 19.0
4th Slow   Phantom 1250   Ian Wilson   995 4.0 17.0 RET 21.0 21.0
5th Slow   Laser EPS 263   John Hall   1024 5.0 17.0 DNC 22.0 22.0
6th Slow   SCORPION 2028 Weston Ryan Buchanan Lucy Searle 1040 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0
6th Slow   LASER 178307   Did not sign on   1091 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0
6th Slow   LASER 183038   Did not sign on   1091 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0
6th Slow   BLAZE 666   Bernie Stanforth   1021 17.0 RET 17.0 DNC 34.0 34.0
6th Slow   LASER 184149   Mike Lippicoat   1091 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0
6th Slow   BYTE CII 1663   Maggie Futcher   1150 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0
6th Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1071 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0
6th Slow   BYTE CII 1640   Clare Mach   1150 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0
6th Slow   SOLO 5575   Shaun Nelsh   1140 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0
6th Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0
6th Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast   SPITFIRE 089 Weston Olly Harris Ben Harris 712 45.50 1.0
2 Fast   Dart 18 7532   Mike Footer Brian Hammond 821 54.58 2.0
3 Fast   Formule 18 695   Aero Reilly Oli Bond 675 RET 11.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast   Dart 18 7532   Mike Footer Brian Hammond 821 27.27 1.0
2 Fast   SPITFIRE 089 Weston Olly Harris Ben Harris 712 RET 11.0

R1 - Med Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 45.59 1.0
2 Med   Contender 703   Robert Angus   976 46.04 2.0
3 Med   CONTENDER 652 Weston Nick Curry   976 46.20 3.0
4 Med   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 47.12 4.0
5 Med   Tasar 2515   Rich Vincent Casp Vincent 1023 49.59 5.0
6 Med   RS 600 785   James Cowan   920 46.16 6.0
7 Med   CONTENDER 589   Keith Paul   976 OCS 10.0

R2 - Med Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med   Contender 703   Robert Angus   976 26.49 1.0
2 Med   CONTENDER 589   Keith Paul   976 28.23 2.0
3 Med   CONTENDER 652 Weston Nick Curry   976 30.48 3.0
4 Med   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 31.00 4.0

R1 - Med Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med Assy   RS 200 1354 Weston Tim Golding Debbie 1047 48.40 1.0

R2 - Med Assy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Med Assy   RS 200 1354 Weston Tim Golding Debbie 1047 27.51 1.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 40.36 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 44.08 2.0
3 Slow   BYTE CII 167   Kevin Moore   1150 45.23 3.0
4 Slow   Phantom 1250   Ian Wilson   995 40.38 4.0
5 Slow   Laser EPS 263   John Hall   1024 42.46 5.0
6 Slow   BLAZE 666   Bernie Stanforth   1021 RET 17.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 23.37 1.0
2 Slow   BYTE CII 167   Kevin Moore   1150 25.52 2.0
3 Slow   Phantom 1250   Ian Wilson   995 RET 17.0



Sailwave Scoring Software 2.19.4
www.sailwave.com