Winter Series 2015

Weston SC

October Cup

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast   SPITFIRE 89   Olly Harris Ben Harris 712 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 (7.0 DNC) 14.0 7.0
2nd Fast   B14 787   Allan Kathy 872 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 1.0 30.0 23.0
3rd Fast   DART 18 7532   Mike Footer Bryan Hammond 814 3.0 3.0 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 30.0 23.0
4th Fast   DART 18 7512   Kamel Jacek 814 2.0 4.0 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 31.0 24.0
5th Fast   DART 18 601       814 (7.0 DNC) 2.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 32.0 25.0
6th Fast   B14 681       872 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 37.0 30.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   976 2.0 1.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 10.0 7.0
2nd Medium   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 1.0 (3.0) 3.0 3.0 2.0 3.0 15.0 12.0
3rd Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 4.0 4.0 4.0 2.0 (5.0) 2.0 21.0 16.0
4th Medium   CONTENDER 2588       976 3.0 2.0 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 33.0 24.0
5th Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 6.0 5.0 5.0 (7.0) 6.0 4.0 33.0 26.0
6th Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   976 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 1.0 9.0 DNC 41.0 32.0
7th Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   976 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 4.0 9.0 DNC 41.0 32.0
8th Medium   RS 300 361   Joe Watkins   985 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 7.0 9.0 DNC 49.0 40.0

Medium Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium Asymmetric   RS 100 314   Steven Lee   1000 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 7.0 5.0
2nd Medium Asymmetric   RS 400 574   Clare   944 (3.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 2.0 14.0 11.0
3rd Medium Asymmetric   RS 200 1354   Tim Golding Debbie Boesner 1047 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 1.0 4.0 35.0 26.0
4th Medium Asymmetric   RS 100 255   Kivin Moore   1000 2.0 3.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 35.0 26.0
5th Medium Asymmetric   RS 400 1201   Neil Peacock Sue Peacock 944 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 5.0 3.0 39.0 30.0
6th Medium Asymmetric   RS 400 952       944 5.0 5.0 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 41.0 32.0
7th Medium Asymmetric   RS 400 507   Ron Rebecca 944 4.0 4.0 (9.0 DNS) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 44.0 35.0
8th Medium Asymmetric   RS 200 1143       1047 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 4.0 9.0 DNC 45.0 36.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (15.0 DNC) 21.0 6.0
2nd Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1091 (4.0) 2.0 2.0 3.0 2.0 1.0 14.0 10.0
3rd Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 2.0 4.0 4.0 1.0 (5.0) 3.0 19.0 14.0
4th Slow   Laser Radial 177957   Liz Peacock   1135 5.0 5.0 (15.0 RET) 4.0 6.0 2.0 37.0 22.0
5th Slow   Byte CII 1267   Rachel Moore   1150 3.0 8.0 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 59.0 44.0
6th Slow   LASER 579       1091 7.0 3.0 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 60.0 45.0
7th Slow   Byte CII 3565   Clare Mach   1150 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 7.0 4.0 61.0 46.0
8th Slow   Laser Radial 182523   Burrows   1135 6.0 7.0 6.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 64.0 49.0
9th Slow   LASER 184149   Liddicoat   1091 8.0 6.0 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 66.0 51.0
10th Slow   Laser Radial 186041   S Hoyland   1135 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 3.0 15.0 DNC 70.0 55.0
11th Slow   SOLO 4209   S De Lisle   1140 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 4.0 15.0 DNC 70.0 55.0
12th Slow   LASER 181343   Ian Lang   1091 9.0 9.0 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 71.0 56.0
13th Slow   LASER EPS 263   John Hall   1024 (15.0 RET) 15.0 DNC 15.0 DNC 8.0 15.0 DNC 5.0 73.0 58.0
14th Slow   BLAZE 666   Bernie Staniforth   1021 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 8.0 6.0 74.0 59.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   SPITFIRE 89   Olly Harris Ben Harris 712 0:56:54 1:19:55 1.0
2 Fast   DART 18 7512   Kamel Jacek 814 0:47:35 1:27:41 2.0
3 Fast   DART 18 7532   Mike Footer Bryan Hammond 814 0:51:02 1:34:03 3.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   SPITFIRE 89   Olly Harris Ben Harris 712 0:22:55 0:32:11 1.0
2 Fast   DART 18 601       814 0:32:11 0:59:18 2.0
3 Fast   DART 18 7532   Mike Footer Bryan Hammond 814 0:34:17 1:03:11 3.0
4 Fast   DART 18 7512   Kamel Jacek 814 0:35:45 1:05:53 4.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   SPITFIRE 89   Olly Harris Ben Harris 712 0:32:47 0:46:03 1.0
2 Fast   DART 18 601       814 0:32:30 0:59:53 2.0
3 Fast   DART 18 7532   Mike Footer Bryan Hammond 814 0:36:06 1:06:31 3.0
4 Fast   DART 18 7512   Kamel Jacek 814 0:38:50 1:11:34 4.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   SPITFIRE 89   Olly Harris Ben Harris 712 0:47:20 1:06:29 1.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   B14 787   Allan Kathy 872 0:30:30 0:34:59 1.0
2 Fast   B14 681       872 0:31:00 0:35:33 2.0
3 Fast   SPITFIRE 89   Olly Harris Ben Harris 712 0:28:56 0:40:38 3.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   B14 787   Allan Kathy 872 0:52:41 1:00:25 1.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 0:50:47 0:52:02 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0:54:42 0:56:03 2.0
3 Medium   CONTENDER 2588       976 0:57:06 0:58:30 3.0
4 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 0:58:08 0:59:34 4.0
5 Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   976 0:59:48 1:01:16 5.0
6 Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 1:00:52 1:02:22 6.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0:33:06 0:33:55 1.0
2 Medium   CONTENDER 2588       976 0:34:32 0:35:23 2.0
3 Medium   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 0:35:02 0:35:54 3.0
4 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 0:35:39 0:36:32 4.0
5 Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 0:38:58 0:39:55 5.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2588       976 0:34:18 0:35:09 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0:36:18 0:37:12 2.0
3 Medium   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 0:36:35 0:37:29 3.0
4 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 0:37:22 0:38:17 4.0
5 Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 0:41:54 0:42:56 5.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0:36:34 0:37:28 1.0
2 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 0:36:45 0:37:39 2.0
3 Medium   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 0:37:15 0:38:10 3.0
4 Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   976 0:37:59 0:38:55 4.0
5 Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   976 0:40:10 0:41:09 5.0
6 Medium   RS 300 361   Joe Watkins   985 0:44:10 0:44:50 6.0
7 Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 0:44:40 0:45:46 7.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   976 0:21:38 0:22:10 1.0
2 Medium   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 0:21:42 0:22:14 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0:23:22 0:23:56 3.0
4 Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   976 0:23:41 0:24:16 4.0
5 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 0:24:07 0:24:43 5.0
6 Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 0:24:19 0:24:55 6.0
7 Medium   RS 300 361   Joe Watkins   985 0:25:04 0:25:27 7.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   976 0:40:15 0:41:14 1.0
2 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 0:41:25 0:42:26 2.0
3 Medium   CONTENDER 673   Dennis Fisher   976 0:43:24 0:44:28 3.0
4 Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 0:51:18 0:52:34 4.0

R1 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 314   Steven Lee   1000 1:00:47 1:00:47 1.0
2 Medium Asymmetric   RS 100 255   Kivin Moore   1000 1:02:02 1:02:02 2.0
3 Medium Asymmetric   RS 400 574   Clare   944 0:59:57 1:03:30 3.0
4 Medium Asymmetric   RS 400 507   Ron Rebecca 944 1:02:36 1:06:19 4.0
5 Medium Asymmetric   RS 400 952       944 1:03:39 1:07:26 5.0

R2 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 314   Steven Lee   1000 0:28:26 0:28:26 1.0
2 Medium Asymmetric   RS 400 574   Clare   944 0:29:02 0:30:45 2.0
3 Medium Asymmetric   RS 100 255   Kivin Moore   1000 0:32:37 0:32:37 3.0
4 Medium Asymmetric   RS 400 507   Ron Rebecca 944 0:33:05 0:35:03 4.0
5 Medium Asymmetric   RS 400 952       944 0:36:29 0:38:39 5.0

R3 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 314   Steven Lee   1000 0:29:50 0:29:50 1.0
2 Medium Asymmetric   RS 400 574   Clare   944 0:29:01 0:30:44 2.0
3 Medium Asymmetric   RS 100 255   Kivin Moore   1000 0:34:28 0:34:28 3.0
4 Medium Asymmetric   RS 400 952       944 0:38:27 0:40:44 4.0
5 Medium Asymmetric   RS 400 507   Ron Rebecca 944 DNS   9.0

R4 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 314   Steven Lee   1000 0:41:42 0:41:42 1.0
2 Medium Asymmetric   RS 400 574   Clare   944 0:41:20 0:43:47 2.0
3 Medium Asymmetric   RS 200 1354   Tim Golding Debbie Boesner 1047 0:47:19 0:45:12 3.0
4 Medium Asymmetric   RS 400 1201   Neil Peacock Sue Peacock 944 0:45:00 0:47:40 4.0
5 Medium Asymmetric   RS 200 1143       1047 0:42:00 1:00:10 5.0

R5 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 200 1354   Tim Golding Debbie Boesner 1047 0:33:45 0:32:14 1.0
2 Medium Asymmetric   RS 100 314   Steven Lee   1000 0:33:20 0:33:20 2.0
3 Medium Asymmetric   RS 400 574   Clare   944 0:31:56 0:33:50 3.0
4 Medium Asymmetric   RS 200 1143       1047 0:36:45 0:35:06 4.0
5 Medium Asymmetric   RS 400 1201   Neil Peacock Sue Peacock 944 0:33:58 0:35:59 5.0

R6 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 314   Steven Lee   1000 0:55:40 0:55:40 1.0
2 Medium Asymmetric   RS 400 574   Clare   944 0:52:59 0:56:08 2.0
3 Medium Asymmetric   RS 400 1201   Neil Peacock Sue Peacock 944 0:54:56 0:58:12 3.0
4 Medium Asymmetric   RS 200 1354   Tim Golding Debbie Boesner 1047 0:40:44 0:58:21 4.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0:56:47 0:49:54 1.0
2 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0:58:23 0:50:51 2.0
3 Slow   Byte CII 1267   Rachel Moore   1150 0:58:43 0:51:03 3.0
4 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1091 0:55:55 0:51:15 4.0
5 Slow   Laser Radial 177957   Liz Peacock   1135 0:59:13 0:52:10 5.0
6 Slow   Laser Radial 182523   Burrows   1135 1:00:47 0:53:33 6.0
7 Slow   LASER 579       1091 0:58:57 0:54:02 7.0
8 Slow   LASER 184149   Liddicoat   1091 0:59:32 0:54:34 8.0
9 Slow   LASER 181343   Ian Lang   1091 1:03:43 0:58:24 9.0
10 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1024 RET   15.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0:35:41 0:31:21 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1091 0:35:46 0:32:47 2.0
3 Slow   LASER 579       1091 0:36:33 0:33:30 3.0
4 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0:39:22 0:34:17 4.0
5 Slow   Laser Radial 177957   Liz Peacock   1135 0:39:29 0:34:47 5.0
6 Slow   LASER 184149   Liddicoat   1091 0:38:45 0:35:31 6.0
7 Slow   Laser Radial 182523   Burrows   1135 0:40:43 0:35:52 7.0
8 Slow   Byte CII 1267   Rachel Moore   1150 0:41:33 0:36:08 8.0
9 Slow   LASER 181343   Ian Lang   1091 0:41:18 0:37:51 9.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0:38:27 0:33:47 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1091 0:37:17 0:34:10 2.0
3 Slow   Byte CII 1267   Rachel Moore   1150 0:40:59 0:35:38 3.0
4 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0:41:48 0:36:25 4.0
5 Slow   LASER 579       1091 0:40:33 0:37:10 5.0
6 Slow   Laser Radial 182523   Burrows   1135 0:42:29 0:37:26 6.0
7 Slow   LASER 184149   Liddicoat   1091 0:41:34 0:38:06 7.0
8 Slow   LASER 181343   Ian Lang   1091 0:43:02 0:39:27 8.0
9 Slow   Laser Radial 177957   Liz Peacock   1135 RET   15.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0:39:10 0:34:07 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0:39:06 0:34:22 2.0
3 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1091 0:38:34 0:35:21 3.0
4 Slow   Laser Radial 177957   Liz Peacock   1135 0:40:10 0:35:23 4.0
5 Slow   Byte CII 3565   Clare Mach   1150 0:41:18 0:35:55 5.0
6 Slow   SOLO 4209   S De Lisle   1140 0:41:08 0:36:05 6.0
7 Slow   Laser Radial 186041   S Hoyland   1135 0:41:50 0:36:51 7.0
8 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1024 0:39:30 0:38:34 8.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0:22:38 0:19:53 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1091 0:22:30 0:20:37 2.0
3 Slow   Laser Radial 186041   S Hoyland   1135 0:24:07 0:21:15 3.0
4 Slow   SOLO 4209   S De Lisle   1140 0:24:48 0:21:45 4.0
5 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0:25:10 0:21:55 5.0
6 Slow   Laser Radial 177957   Liz Peacock   1135 0:24:59 0:22:01 6.0
7 Slow   Byte CII 3565   Clare Mach   1150 0:26:28 0:23:01 7.0
8 Slow   BLAZE 666   Bernie Staniforth   1021 0:24:07 0:23:37 8.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1091 0:44:03 0:40:23 1.0
2 Slow   Laser Radial 177957   Liz Peacock   1135 0:47:14 0:41:37 2.0
3 Slow   EUROPE 331   Pete Ruff   1148 0:48:49 0:42:31 3.0
4 Slow   Byte CII 3565   Clare Mach   1150 0:53:13 0:46:17 4.0
5 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1024 0:47:38 0:46:31 5.0
6 Slow   BLAZE 666   Bernie Staniforth   1021 0:49:02 0:48:01 6.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com