Winter Series 2016

Results are provisional as of 16:47 on February 13, 2016

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R3 R4 R7 R9 R10 Total Nett
1st Fast   b14 77       872 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 1.0 18.0 10.0
2nd Fast Madame Butterfly Hobie 18 14713 Weston Ned Neve Paul Howard 738 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 4.0 DNC 4.0 DNC 21.0 13.0
3rd Fast   A CLASS 1964   Grant Piggott   681 (4.0 DNC) 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 21.0 13.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R3 R4 R7 R9 R10 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 3.0 4.0 5.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 35.0 13.0
2nd Medium   CONTENDER 237   Mike Murley   976 1.0 1.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 38.0 16.0
3rd Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 4.0 6.0 7.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 41.0 19.0
4th Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   976 (11.0 DNC) 3.0 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 49.0 27.0
5th Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blades   976 (11.0 DNC) 2.0 6.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 52.0 30.0
6th Medium   CONTENDER 58   Clive Evans   976 (11.0 DNC) 5.0 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 53.0 31.0
7th Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   976 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNF 1.0 56.0 34.0
8th Medium   MERLIN 3653   A Chapman M Chapman 985 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 56.0 34.0
9th Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   976 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 57.0 35.0
10th Medium   CONTENDER 2373   Peter Ruff   976 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 63.0 41.0

Medium Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R3 R4 R7 R9 R10 Total Nett
1st Medium Asymmetric   RS100 302   Dan Craft   1000 (8.0 DNC) 1.0 2.0 (8.0 DNC) 3.0 1.0 23.0 7.0
2nd Medium Asymmetric   RS100 255   Kevin Moore   1000 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 8.0 DNC 2.0 3.0 32.0 16.0
3rd Medium Asymmetric   RS100 156       1000 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 2.0 35.0 19.0
4th Medium Asymmetric   RS400 574   Stuart Fallowfield Clare Stubbs 944 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 5.0 8.0 DNC 38.0 22.0
5th Medium Asymmetric   RS400 952   Matthew Amiss Stuart Fallowfield 944 (8.0 DNC) 2.0 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 38.0 22.0
6th Medium Asymmetric   DEVOTI D-ONE 316       959 (8.0 DNC) (8.0 DNF) 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 41.0 25.0
7th Medium Asymmetric   rs300 361       985 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 8.0 DNC 44.0 28.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R3 R4 R7 R9 R10 Total Nett
1st Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1138 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 15.0 DNC 3.0 4.0 54.0 24.0
2nd Slow   BYTE CII 1267   Rachel Moore   1150 (15.0 DNC) (15.0 DSQ) 5.0 15.0 DNC 5.0 3.0 58.0 28.0
3rd Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 (15.0 DNC) 1.0 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 65.0 35.0
4th Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1135 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 5.0 66.0 36.0
5th Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1148 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 2.0 66.0 36.0
6th Slow   LASER 579   Nev   1091 (15.0 DNC) 3.0 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 66.0 36.0
7th Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 76.0 46.0
8th Slow   EUROPE 381       1148 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 76.0 46.0
9th Slow   SOLO 5630       1140 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 76.0 46.0
10th Slow   SOLO 5360   Jon Moon   1140 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 77.0 47.0
11th Slow   LASER RADIAL 182523   Matt Burrows   1135 (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DSQ) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 77.0 47.0
12th Slow   LASER EPS 263   John Hall   1024 (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 79.0 49.0
13th Slow   BYTE CII 167   Stu Moore   1150 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 81.0 51.0
14th Slow   PHANTOM 1250   Ian Wilson   995 (15.0 DNC) (15.0 DSQ) 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 82.0 52.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   A CLASS 1964   Grant Piggott   681 0.49.59 1.13.24 1.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast Madame Butterfly Hobie 18 14713 Weston Ned Neve Paul Howard 738 2 1.0

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   b14 77       872 0:54:53 1:02:56 1.0

R10 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   b14 77       872 0:50:28 0:57:52 1.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Medium   CONTENDER 237   Mike Murley   976 1 1.0
2 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   976 2 2.0
3 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 3 3.0
4 Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 4 4.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 237   Mike Murley   976 0.34.07 0.34.57 1.0
2 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blades   976 0.34.22 0.35.13 2.0
3 Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   976 0.35.22 0.36.14 3.0
4 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 0.35.54 0.36.47 4.0
5 Medium   CONTENDER 58   Clive Evans   976 0.36.21 0.37.15 5.0
6 Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 0.37.55 0.38.51 6.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium   MERLIN 3653   A Chapman M Chapman 985 0.51.13 0.52.00 1.0
2 Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   976 0.53.18 0.54.37 2.0
3 Medium   CONTENDER 237   Mike Murley   976 0.56.21 0.57.44 3.0
4 Medium   CONTENDER 58   Clive Evans   976 0.56.40 0.58.04 4.0
5 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 0.57.01 0.58.25 5.0
6 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blades   976 0.57.12 0.58.36 6.0
7 Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 1.06.14 1.07.52 7.0
8 Medium   CONTENDER 2373   Peter Ruff   976 1.10.32 1.12.16 8.0

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   976 1 1.0
2 Medium   CONTENDER 686   Ralph Drew   976 2 2.0

R9 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   976 DNF 11.0

R10 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   976 0:42:17 0:43:19 1.0

R1 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS100 302   Dan Craft   1000 0.52.14 0.52.14 1.0
2 Medium Asymmetric   RS400 952   Matthew Amiss Stuart Fallowfield 944 0.51.53 0.54.58 2.0
3 Medium Asymmetric   DEVOTI D-ONE 316       959 DNF   8.0

R4 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Asymmetric   DEVOTI D-ONE 316       959 0.51.01 0.53.12 1.0
2 Medium Asymmetric   RS100 302   Dan Craft   1000 0.54.46 0.54.46 2.0
3 Medium Asymmetric   RS100 255   Kevin Moore   1000 1.03.27 1.03.27 3.0
4 Medium Asymmetric   RS400 952   Matthew Amiss Stuart Fallowfield 944 1.05.59 1.09.54 4.0

R7 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Medium Asymmetric   RS400 574   Stuart Fallowfield Clare Stubbs 944 1 1.0

R9 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS100 156       1000 0:50:02 0:50:02 1.0
2 Medium Asymmetric   RS100 255   Kevin Moore   1000 0:58:12 0:58:12 2.0
3 Medium Asymmetric   RS100 302   Dan Craft   1000 0:46:30 1:02:00 3.0
4 Medium Asymmetric   rs300 361       985 0:55:30 1:15:08 4.0
5 Medium Asymmetric   RS400 574   Stuart Fallowfield Clare Stubbs 944 0:57:06 1:20:39 5.0

R10 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS100 302   Dan Craft   1000 0:52:09 0:52:09 1.0
2 Medium Asymmetric   RS100 156       1000 0:52:15 0:52:15 2.0
3 Medium Asymmetric   RS100 255   Kevin Moore   1000 0:53:06 0:53:06 3.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 0.39.38 0.34.55 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 182523   Matt Burrows   1135 0.40.22 0.35.34 2.0
3 Slow   LASER 579   Nev   1091 0.39.08 0.35.52 3.0
4 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1024 0.38.20 0.37.26 4.0
5 Slow   BYTE CII 1267   Rachel Moore   1150 DSQ   15.0
5 Slow   PHANTOM 1250   Ian Wilson   995 DSQ   15.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   SOLO 5630       1140 1.02.53 0.55.10 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1138 1.07.44 0.59.31 2.0
3 Slow   LASER 579   Nev   1091 1.06.43 1.01.09 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 177957   Liz Peacock   1135 1.09.42 1.01.25 4.0
5 Slow   BYTE CII 1267   Rachel Moore   1150 1.10.55 1.01.40 5.0
6 Slow   BYTE CII 167   Stu Moore   1150 1.12.30 1.03.03 6.0
7 Slow   PHANTOM 1250   Ian Wilson   995 1.03.07 1.03.26 7.0
8 Slow   LASER RADIAL 182523   Matt Burrows   1135 DSQ   15.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow   EUROPE 381       1148 1 1.0

R9 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1135 0:45:34 0:40:09 1.0
2 Slow   SOLO 5360   Jon Moon   1140 0:47:17 0:41:29 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1138 0:47:42 0:41:55 3.0
4 Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1148 0:51:39 0:44:59 4.0
5 Slow   BYTE CII 1267   Rachel Moore   1150 0:52:12 0:45:23 5.0

R10 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1138 0:37:18 0:32:47 1.0
2 Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1148 0:39:40 0:34:33 2.0
3 Slow   BYTE CII 1267   Rachel Moore   1150 0:40:03 0:34:50 3.0
4 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1138 0:39:48 0:34:58 4.0
5 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1135 0:40:43 0:35:52 5.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com