Spring Series

Weston

April Cup

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Fast   FORMULA 18 844   Mike Sutcliffe T Thackray 693 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 2.0 4.0 DNC 6.0 6.0
3rd Fast   FORMULA 18 1123   Mike Footer David 693 4.0 DNC 4.0 OCS 8.0 8.0

Medium Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   970 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Medium   CONTENDER 589       970 1.0 3.0 5.0 DNC 9.0 9.0
3rd Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 5.0 OCS 2.0 2.0 9.0 9.0
4th Medium   RS 600 785   J Cowen   920 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC 13.0 13.0

Medium Asymmetric Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Medium Asymmetric   2000 21102   Chris Brown C Armstrong 1107 1.0 1.0 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 11.0 8.0
2nd Medium Asymmetric   RS 200 765   G Pussard J Dixon 1047 2.0 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 14.0 11.0

Slow Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1.0 2.0 1.0 2.0 (3.0) 9.0 6.0
2nd Slow   BYTE CII 3563   Emma Pearson   1147 4.0 4.0 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 40.0 25.0
3rd Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 1.0 47.0 32.0
4th Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 2.0 51.0 36.0
5th Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 3.0 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 51.0 36.0
6th Slow   RS Feva 6270   Sam Hoyland Will Hoyland 1240 7.0 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 53.0 38.0
7th Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147 8.0 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 58.0 43.0
8th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 62.0 47.0
9th Slow   LASER 136239       1097 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 63.0 48.0
10th Slow   Byte CI 3577   Rachel Moore   1180 (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 63.0 48.0
11th Slow   LASER 126415   Ian Praine   1097 (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 64.0 49.0
12th Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075 5.0 (15.0 RET) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 65.0 50.0
13th Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1097 6.0 (15.0 RET) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 66.0 51.0
14th Slow   LASER RADIAL 150234   Patrick Conduit   1139 9.0 (15.0 RET) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 69.0 54.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   FORMULA 18 844   Mike Sutcliffe T Thackray 693 1233 13:20:19 0:47:19 3 1:08:17 1.0
2 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1233 13:19:18 0:46:18 3 1:12:14 2.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   FORMULA 18 844   Mike Sutcliffe T Thackray 693 1345 14:38:34 0:53:34 3 1:17:18 1.0
2 Fast   FORMULA 18 1123   Mike Footer David 693     OCS     4.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589       970 1236 13:27:27 0:51:27 3 0:53:02 1.0
2 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   970 1236 13:27:58 0:51:58 3 0:53:34 2.0
3 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 1236 13:28:14 0:52:14 3 0:56:47 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970     OCS     5.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   970 1351 14:40:59 0:49:59 3 0:51:32 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1351 14:45:10 0:54:10 3 0:55:51 2.0
3 Medium   CONTENDER 589       970 1351 14:48:14 0:57:14 3 0:59:00 3.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   970 1545 16:17:21 0:32:21 3 0:33:21 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1545 16:20:31 0:35:31 3 0:36:37 2.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   2000 21102   Chris Brown C Armstrong 1107 1233 13:25:00 0:52:00 3 0:46:58 1.0
2 Medium Asymmetric   RS 200 765   G Pussard J Dixon 1047 1233 13:32:56 0:59:56 3 0:57:15 2.0

R2 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   2000 21102   Chris Brown C Armstrong 1107 1348 14:38:56 0:50:56 3 0:46:01 1.0

R3 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1236 13:15:07 0:39:07 2 0:35:39 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 1236 13:18:02 0:42:02 2 0:37:08 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1236 13:18:37 0:42:37 2 0:37:39 3.0
4 Slow   BYTE CII 3563   Emma Pearson   1147 1236 13:19:17 0:43:17 2 0:37:44 4.0
5 Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075 1236 13:17:03 0:41:03 2 0:38:11 5.0
6 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1097 1236 13:20:04 0:44:04 2 0:40:10 6.0
7 Slow   RS Feva 6270   Sam Hoyland Will Hoyland 1240 1236 13:27:50 0:51:50 2 0:41:48 7.0
8 Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147 1236 13:24:29 0:48:29 2 0:42:16 8.0
9 Slow   LASER RADIAL 150234   Patrick Conduit   1139 1236 13:24:43 0:48:43 2 0:42:46 9.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS Feva 6270   Sam Hoyland Will Hoyland 1240 1351 14:52:04 1:01:04 3 0:49:15 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1351 14:46:49 0:55:49 3 0:50:53 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1351 14:50:08 0:59:08 3 0:52:14 3.0
4 Slow   BYTE CII 3563   Emma Pearson   1147 1351 14:57:09 1:06:09 3 0:57:40 4.0
5 Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147 1351 15:01:37 1:10:37 3 1:01:34 5.0
6 Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075     RET     15.0
6 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1097     RET     15.0
6 Slow   LASER RADIAL 150234   Patrick Conduit   1139     RET     15.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1545 16:16:12 0:31:12 3 0:28:26 1.0
2 Slow   BYTE CII 3563   Emma Pearson   1147 1545 16:21:00 0:36:00 3 0:31:23 2.0
3 Slow   Byte CI 3577   Rachel Moore   1180 1545 16:22:55 0:37:55 3 0:32:08 3.0
4 Slow   LASER 126415   Ian Praine   1097 1545 16:26:01 0:41:01 3 0:37:23 4.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 1320 13:53:52 0:33:52 3 0:31:37 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1320 13:55:14 0:35:14 3 0:32:07 2.0
3 Slow   LASER 136239       1097 1320 13:57:01 0:37:01 3 0:33:45 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 1320 13:59:26 0:39:26 3 0:34:37 4.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 1409 14:46:00 0:37:00 3 0:34:33 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 1409 14:48:50 0:39:50 3 0:34:58 2.0
3 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1409 14:48:05 0:39:05 3 0:35:38 3.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com