Summer Series

Weston

Christmas Cup

Fast Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Fast   SPITFIRE 089   Ben Harris A Luxton 705 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 24.0
1st Fast   FORMULA 18 1123   Mike Footer David 693 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 24.0
1st Fast   DART HAWK 858   Andrew Campbell John Ireland 678 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 24.0
1st Fast   Nacra 20 99   Grant Piggott Piers H Smith 652 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 24.0
1st Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   750 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 24.0
1st Fast   FORMULA 18 695   Alex Reilly Oliver Bond 693 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 24.0
1st Fast   Nacra 15 020       736 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 24.0

Medium Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 (2.0) 2.0 2.0 1.0 7.0 5.0
2nd Medium   CONTENDER 681   Ralph Drew   970 3.0 3.0 4.0 (14.0 DNC) 24.0 10.0
3rd Medium   RS 600 785   J Cowen   920 1.0 1.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 30.0 16.0
4th Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 2.0 33.0 19.0
5th Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   970 (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 14.0 DSQ 43.0 29.0
6th Medium   CONTENDER 673       970 (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC 47.0 33.0
7th Medium   TASAR 2098   Chris Brown K Manners 1015 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
7th Medium   PHANTOM 1167   Adrian Abbs   999 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
7th Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   970 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
7th Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   970 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
7th Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
7th Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
7th Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0

Medium Asymmetric Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Medium Asymmetric   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942 1.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 10.0 6.0
2nd Medium Asymmetric   RS 200 997   Nev Sophie 1047 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 16.0 12.0
2nd Medium Asymmetric   WETA 248   M Stanier N Stanier 960 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 16.0 12.0

Slow Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Slow   Byte CI 3078   Emma Pearson   1180 (3.0) 3.0 3.0 3.0 12.0 9.0
2nd Slow   Europe 381   Sue Ogg   1145 (20.0 DNC) 20.0 DNC 1.0 1.0 42.0 22.0
3rd Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 2.0 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 43.0 23.0
4th Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1.0 2.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 43.0 23.0
5th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 2.0 44.0 24.0
6th Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 4.0 4.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 48.0 28.0
7th Slow   Byte CI 3590   Enya Conway   1180 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 64.0 44.0
8th Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 64.0 44.0
9th Slow   LASER 174784   Paul Egerton   1097 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
9th Slow   LASER RADIAL 174784   Paul Egerton   1139 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
9th Slow   SOLO 5583   M Frary   1143 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
9th Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
9th Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
9th Slow   BLAZE 755   Bernie   1023 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
9th Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
9th Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
9th Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
9th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1147 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
9th Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 101000 10:56:40 0:46:40 3 0:50:43 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 101000 10:59:45 0:49:45 3 0:51:17 2.0
3 Medium   CONTENDER 681   Ralph Drew   970 101000 11:00:05 0:50:05 3 0:51:38 3.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 111600 12:00:43 0:44:43 3 0:48:36 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 111600 12:05:21 0:49:21 3 0:50:53 2.0
3 Medium   CONTENDER 681   Ralph Drew   970 111600 12:06:41 0:50:41 3 0:52:15 3.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   970 1130 11:59:11 0:29:11 1 0:30:05 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1130 12:02:44 0:32:44 1 0:33:45 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1130 12:03:14 0:33:14 1 0:34:16 3.0
4 Medium   CONTENDER 681   Ralph Drew   970 1130 12:07:24 0:37:24 1 0:38:33 4.0
5 Medium   CONTENDER 673       970 1130 12:08:05 0:38:05 1 0:39:16 5.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1225 12:53:21 0:28:21 1 0:29:14 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1225 12:53:43 0:28:43 1 0:29:36 2.0
3 Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   970     DSQ     14.0

R1 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942 101000 11:02:45 0:52:45 3 0:56:00 1.0

R2 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942 111600 12:06:28 0:50:28 3 0:53:34 1.0

R3 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 101000 11:07:44 0:57:44 3 0:51:00 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 101000 11:06:08 0:56:08 3 0:51:10 2.0
3 Slow   Byte CI 3078   Emma Pearson   1180 101000 10:51:58 0:41:58 2 0:53:21 3.0
4 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 101000 10:51:14 0:41:14 2 0:54:01 4.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 111600 12:10:10 0:54:10 3 0:49:23 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 111600 12:12:30 0:56:30 3 0:49:55 2.0
3 Slow   Byte CI 3078   Emma Pearson   1180 111600 12:16:45 1:00:45 3 0:51:29 3.0
4 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 111600 12:15:14 0:59:14 3 0:51:44 4.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   Europe 381   Sue Ogg   1145 1130 11:59:28 0:29:28 1 0:25:44 1.0
2 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 1130 12:01:19 0:31:19 1 0:27:18 2.0
3 Slow   Byte CI 3078   Emma Pearson   1180 1130 12:09:25 0:39:25 1 0:33:24 3.0
4 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1130 12:05:38 0:35:38 1 0:34:36 4.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   Europe 381   Sue Ogg   1145 1225 12:52:51 0:27:51 1 0:24:19 1.0
2 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 1225 12:53:29 0:28:29 1 0:24:50 2.0
3 Slow   Byte CI 3078   Emma Pearson   1180 1225 12:55:29 0:30:29 1 0:25:50 3.0
4 Slow   Byte CI 3590   Enya Conway   1180 1225 12:59:52 0:34:52 1 0:29:33 4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com