Evening Series

Weston

Evening Series

Fast Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R12 R13 R14 Total Nett
1st Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 (12.0 DNC) (4.0) 74.0 10.0
2nd Fast   A CLASS 3579   Ron   684 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 100.0 28.0
3rd Fast   A CLASS 90       684 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 3.0 12.0 DSQ 12.0 DNC 2.0 115.0 43.0
4th Fast   DART 18 601   Mark Baker   816 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 125.0 53.0
5th Fast   SPITFIRE 089   Olly Harris Ben Harris 705 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 126.0 54.0
6th Fast   DART 18 6153       816 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 126.0 54.0
7th Fast   DART 18 858       816 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 133.0 61.0
8th Fast   DART 18 7512   Kamil Bartusiak   816 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 133.0 61.0
9th Fast   A CLASS 1964       684 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 133.0 61.0
10th Fast   Tornado 404   Matthew Amis   641 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 134.0 62.0
11th Fast   SPITFIRE 018   Chloe Stuart William Stuart 705 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 137.0 65.0

Medium Fleet

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R12 R13 R14 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 104.0 20.0
2nd Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 117.0 33.0
3rd Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 135.0 51.0
4th Medium   CONTENDER 2210   Jeremy Pilcher   970 (14.0 DNC) 6.0 (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 139.0 55.0
5th Medium   MERLIN-ROCKET 3653   A Chapman M Chapman 981 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNS) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 146.0 62.0
6th Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 146.0 62.0
7th Medium   CONTENDER 615   D Bate   970 (14.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 RET) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 146.0 62.0
8th Medium   RS 600 785   J Cowen   920 (14.0 DNC) 5.0 (14.0 DNC) 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 152.0 68.0
9th Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 157.0 73.0
10th Medium   CONTENDER 2317   Clive Evans   970 (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 RET) (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 159.0 75.0
11th Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   970 (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 169.0 85.0
12th Medium   CONTENDER 3       970 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 171.0 87.0
13th Medium   CONTENDER 5       970 (14.0 DNC) 7.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 175.0 91.0

Medium Asymmetric Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R2 R4 R6 R7 R9 R10 R12 R14 Total Nett
1st Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNS) 1.0 10.0 DNC 1.0 1.0 2.0 86.0 26.0
2nd Medium Asymmetric   RS 100 8.4 302   Dan Craft   1008 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 112.0 52.0
3rd Medium Asymmetric   RS 200 997   Nev   1047 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 121.0 61.0

Slow Fleet

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R12 R13 R14 Total Nett
1st Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (3.0) 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (2.0) (27.0 DNC) 1.0 95.0 7.0
2nd Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 2.0 2.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 (27.0 DNC) 2.0 3.0 (27.0 DNC) 2.0 178.0 16.0
3rd Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 4.0 3.0 3.0 4.0 4.0 (10.0 OOD) (9.0) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 (5.0) 3.0 (27.0 DNC) 130.0 25.0
4th Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 5.0 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (6.0) (27.0 DNC) 6.0 (27.0 DNC) 3.0 (27.0 DNC) 4.0 1.0 4.0 168.0 27.0
5th Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 8.0 8.0 (27.0 DNC) 6.0 9.0 (27.0 DNC) (11.0) 5.0 (27.0 DNC) 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 194.0 48.0
6th Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1075 (27.0 DNC) 7.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 10.0 4.0 (27.0 DNC) 5.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 8.0 228.0 66.0
7th Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180 10.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 7.0 13.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 7.0 18.0 OOD (27.0 DNC) 9.0 234.0 72.0
8th Slow   LASER RADIAL 209215   Matt Burrows   1139 (27.0 DNC) 5.0 18.1 OOD 5.0 7.0 3.0 8.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 235.1 73.1
9th Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 9.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 2.0 7.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 7.0 246.0 84.0
10th Slow   LASER 579   Nev   1097 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 (27.0 DNC) 1.0 1.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 249.0 87.0
11th Slow   BYTE CII 3078   Emma Pearson   1147 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 1.0 2.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 255.0 93.0
12th Slow   EUROPE 374   Ben Harris   1145 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 3.0 2.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 259.0 97.0
13th Slow   LASER 4.7 182523   Paula Burrows   1200 (27.0 DNC) 10.0 21.8 OOD (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 6.0 2.0 27.0 DNC 282.8 120.8
14th Slow   BLAZE 755   Bernie Staniforth   1023 (27.0 DNC) 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 5.0 283.0 121.0
15th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 303.0 141.0
16th Slow   RS Vision 15       1128 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 4.0 27.0 DNC 305.0 143.0
17th Slow   EUROPE 279       1145 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 6.0 4.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 307.0 145.0
18th Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1145 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 1.0 27.0 DNC 27.0 DNC 325.0 163.0
19th Slow   SOLO 5575   Shaun Welsh   1143 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 326.0 164.0
20th Slow   SOLO 4659       1143 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 327.0 165.0
21st Slow   Byte CI 3563   Maggie   1180 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 328.0 166.0
22nd Slow   LASER RADIAL 182524   Paula Burrows   1139 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 330.0 168.0
23rd Slow   LASER RADIAL 192719   Joe   1139 7.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 331.0 169.0
24th Slow   RS TERA SPORT 3009   Ella Harris   1432 (27.0 DNC) 9.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 333.0 171.0
25th Slow   TOPPER 23617   Olly Harris   1347 (27.0 DNC) 11.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 335.0 173.0
26th Slow   LASER II 9797   Joshua Taylor   1065 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 12.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 336.0 174.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1845 19:27:58 0:42:58 3 1:07:02 1.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   A CLASS 3579   Ron   684 184530 19:47:02 1:01:32 4 1:29:58 1.0
2 Fast   Tornado 404   Matthew Amis   641 184530 19:50:37 1:05:07 4 1:41:35 2.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 184500 19:43:00 0:58:00 6 1:30:29 1.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   A CLASS 3579   Ron   684 184500 19:29:17 0:44:17 4 1:04:45 1.0
2 Fast   SPITFIRE 089   Olly Harris Ben Harris 705 184500 19:31:09 0:46:09 4 1:05:28 2.0
3 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 184500 19:30:48 0:45:48 4 1:11:27 3.0

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   A CLASS 1964       684 1845 19:31:37 0:46:37 4 1:08:09 1.0

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   DART 18 7512   Kamil Bartusiak   816 1845 19:20:34 0:35:34 2 0:43:35 1.0
2 Fast   DART 18 601   Mark Baker   816 1845 19:20:45 0:35:45 2 0:43:49 2.0
3 Fast   DART 18 6153       816 1845 19:24:40 0:39:40 2 0:48:37 3.0
4 Fast   SPITFIRE 089   Olly Harris Ben Harris 705 1845 19:20:45 0:35:45 2 0:50:43 4.0
5 Fast   SPITFIRE 018   Chloe Stuart William Stuart 705 1845 19:29:59 0:44:59 2 1:03:48 5.0

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1845 19:34:59 0:49:59 4 1:17:59 1.0
2 Fast   A CLASS 90       684 1845 19:39:10 0:54:10 4 1:19:11 2.0
3 Fast   DART 18 6153       816 1845 19:44:41 0:59:41 3 1:37:31 3.0

R10 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   A CLASS 3579   Ron   684 1845 19:27:09 0:42:09 4 1:01:37 1.0
2 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1845 19:24:36 0:39:36 4 1:01:47 2.0
3 Fast   A CLASS 90       684 1845 19:31:09 0:46:09 4 1:07:28 3.0

R12 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   A CLASS 3579   Ron   684 1845 19:33:51 0:48:51 4 1:11:25 1.0
2 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1845 19:33:20 0:48:20 4 1:15:24 2.0
3 Fast   A CLASS 90       684     DSQ     12.0

R13 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R14 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   DART 18 858       816 1845 19:33:33 0:48:33 2 0:59:30 1.0
2 Fast   A CLASS 90       684 1845 19:27:26 0:42:26 2 1:02:02 2.0
3 Fast   DART 18 601   Mark Baker   816 1845 19:37:25 0:52:25 2 1:04:14 3.0
4 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1845 19:28:34 0:43:34 2 1:07:58 4.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   MERLIN-ROCKET 3653   A Chapman M Chapman 981 1845 19:38:56 0:53:56 3 0:54:59 1.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   970 184500 19:34:44 0:49:44 2 0:51:16 1.0
2 Medium   CONTENDER 2317   Clive Evans   970 184500 19:36:33 0:51:33 2 0:53:09 2.0
3 Medium   CONTENDER 615   D Bate   970 184500 19:39:08 0:54:08 2 0:55:48 3.0
4 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 184500 19:39:58 0:54:58 2 0:56:40 4.0
5 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 184500 19:39:14 0:54:14 2 0:58:57 5.0
6 Medium   CONTENDER 2210   Jeremy Pilcher   970 184500 19:42:37 0:57:37 2 0:59:24 6.0
7 Medium   CONTENDER 5       970 184500 19:44:35 0:59:35 2 1:01:26 7.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 184830 19:51:30 1:03:00 4 1:04:57 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   D Bate   970 184830 19:52:04 1:03:34 4 1:05:32 2.0
3 Medium   CONTENDER 3       970 184830 19:54:29 1:05:59 4 1:08:01 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 184830 19:56:35 1:08:05 4 1:10:11 4.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 615   D Bate   970 1845 19:42:42 0:57:42 2 0:59:29 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1845 19:44:42 0:59:42 2 1:01:33 2.0
3 Medium   CONTENDER 2210   Jeremy Pilcher   970 1845 19:46:31 1:01:31 2 1:03:25 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1845 19:46:54 1:01:54 2 1:03:49 4.0
5 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 1845 19:44:08 0:59:08 2 1:04:17 5.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 184500 19:49:03 1:04:03 6 1:06:02 1.0
2 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 184500 19:49:17 1:04:17 6 1:06:16 2.0
3 Medium   MERLIN-ROCKET 3653   A Chapman M Chapman 981     DNS     14.0
3 Medium   CONTENDER 2317   Clive Evans   970     RET     14.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 184500 19:33:39 0:48:39 4 0:50:09 1.0
2 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 184500 19:37:00 0:52:00 4 0:53:36 2.0
3 Medium   CONTENDER 615   D Bate   970     RET     14.0

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 1848 19:35:10 0:47:10 3 0:48:38 1.0
2 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 1848 19:37:24 0:49:24 3 0:50:56 2.0
3 Medium   CONTENDER 2317   Clive Evans   970 1848 19:37:48 0:49:48 3 0:51:20 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1848 193807 0:50:07 3 0:51:40 4.0

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 1845 19:20:20 0:35:20 2 0:36:26 1.0

R9 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2210   Jeremy Pilcher   970 1845 19:41:02 0:56:02 3 0:57:46 1.0
2 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 1845 19:40:26 0:55:26 3 1:00:15 2.0

R10 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 1848 19:21:54 0:33:54 2 0:34:57 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1848 19:21:59 0:33:59 2 0:35:02 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1848 19:22:27 0:34:27 2 0:35:31 3.0
4 Medium   MERLIN-ROCKET 3653   A Chapman M Chapman 981 1848 19:23:36 0:35:36 2 0:36:17 4.0

R12 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1845 19:34:08 0:49:08 3 0:50:39 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1845 19:34:26 0:49:26 3 0:50:58 2.0
3 Medium   CONTENDER 2210   Jeremy Pilcher   970 1845 19:37:59 0:52:59 3 0:54:37 3.0

R13 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 1846 19:33:28 0:47:28 6 0:48:56 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1846 19:34:28 0:48:28 6 0:49:58 2.0

R14 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   MERLIN-ROCKET 3653   A Chapman M Chapman 981 1848 19:27:49 0:39:49 3 0:40:35 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1848 19:30:50 0:42:50 3 0:44:09 2.0

R1 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R2 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 184500 19:38:08 0:53:08 2 0:48:58 1.0

R3 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 8.4 302   Dan Craft   1008 1845 19:40:57 0:55:57 2 0:55:30 1.0

R5 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R6 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 DNS 10.0

R7 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1845 19:28:28 0:43:28 2 0:40:04 1.0

R8 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R9 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 8.4 302   Dan Craft   1008 1845 19:39:31 0:54:31 3 0:54:05 1.0

R10 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1848 19:34:38 0:46:38 2 0:42:59 1.0

R12 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1845 19:28:21 0:43:21 2 0:39:57 1.0

R13 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R14 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 200 997   Nev   1047 1845 19:27:19 0:42:19 3 0:40:25 1.0
2 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1845 19:35:12 0:50:12 3 0:46:16 2.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1845 19:30:15 0:45:15 4 0:39:58 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1845 19:30:16 0:45:16 4 0:41:16 2.0
3 Slow   LASER 579   Nev   1097 1845 19:30:49 0:45:49 4 0:41:46 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1845 19:22:00 0:37:00 3 0:46:04 4.0
5 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1845 19:25:18 0:40:18 3 0:46:56 5.0
6 Slow   EUROPE 374   Ben Harris   1145 1845 19:26:10 0:41:10 3 0:47:56 6.0
7 Slow   LASER RADIAL 192719   Joe   1139 1845 19:27:18 0:42:18 3 0:49:31 7.0
8 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1845 19:27:15 0:42:15 3 0:51:21 8.0
9 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1845 19:27:49 0:42:49 3 0:55:26 9.0
10 Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180 1845 19:25:02 0:40:02 2 1:07:51 10.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 184500 19:27:53 0:42:53 3 0:37:53 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 184500 19:27:00 0:42:00 3 0:38:17 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 184500 19:28:24 0:43:24 3 0:40:31 3.0
4 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 184500 19:32:13 0:47:13 3 0:41:14 4.0
5 Slow   LASER RADIAL 209215   Matt Burrows   1139 184500 19:33:28 0:48:28 3 0:42:33 5.0
6 Slow   BLAZE 755   Bernie Staniforth   1023 184500 19:29:52 0:44:52 3 0:43:51 6.0
7 Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1075 184500 19:32:36 0:47:36 3 0:44:17 7.0
8 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 184500 19:34:24 0:49:24 3 0:45:02 8.0
9 Slow   RS TERA SPORT 3009   Ella Harris   1432 184500 19:29:02 0:44:02 2 0:46:07 9.0
10 Slow   LASER 4.7 182523   Paula Burrows   1200 184500 19:41:00 0:56:00 3 0:46:40 10.0
11 Slow   TOPPER 23617   Olly Harris   1347 184500 19:28:59 0:43:59 2 0:48:59 11.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 184830 19:43:59 0:55:29 4 0:49:01 1.0
2 Slow   SOLO 5575   Shaun Welsh   1143 184830 19:48:01 0:59:31 4 0:52:04 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 184830 19:44:35 0:56:05 4 0:52:22 3.0
4 Slow   BYTE CII 3078   Emma Pearson   1147 184830 19:50:44 1:02:14 4 0:54:15 4.0
5 Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1075 184830 19:48:27 0:59:57 4 0:55:46 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 209215   Matt Burrows   1139     OOD     18.1
7 Slow   LASER 4.7 182523   Paula Burrows   1200     OOD     21.8

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3078   Emma Pearson   1147 1845 19:44:57 0:59:57 2 0:52:16 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1845 19:44:31 0:59:31 2 0:52:35 2.0
3 Slow   SOLO 4659       1143 1845 19:47:48 1:02:48 2 0:54:57 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1845 19:50:44 1:05:44 2 1:01:23 4.0
5 Slow   LASER RADIAL 209215   Matt Burrows   1139 1845 19:56:22 1:11:22 2 1:02:39 5.0
6 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1845 19:57:45 1:12:45 2 1:06:19 6.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 184500 19:44:04 0:59:04 6 0:52:11 1.0
2 Slow   BYTE CII 3078   Emma Pearson   1147 184500 19:45:15 1:00:15 6 0:52:32 2.0
3 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 184500 19:44:45 0:59:45 6 0:54:28 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 184500 19:43:47 0:58:47 6 0:54:53 4.0
5 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 184500 19:42:43 0:57:43 6 0:56:02 5.0
6 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 184500 19:50:16 1:05:16 6 0:57:00 6.0
7 Slow   LASER RADIAL 209215   Matt Burrows   1139 184500 19:50:12 1:05:12 6 0:57:15 7.0
8 Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180 184500 19:42:10 0:57:10 5 0:58:08 8.0
9 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 184500 19:49:10 1:04:10 6 0:58:30 9.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 184500 19:27:39 0:42:39 3 0:37:41 1.0
2 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 184500 19:25:01 0:40:01 3 0:38:51 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 209215   Matt Burrows   1139 184500 19:30:02 0:45:02 3 0:39:32 3.0
4 Slow   RS Vision 15       1128 184500 19:29:46 0:44:46 3 0:39:41 4.0
5 Slow   BYTE CII 3078   Emma Pearson   1147 184500 19:31:54 0:46:54 3 0:40:53 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 182524   Paula Burrows   1139 184500 19:31:44 0:46:44 3 0:41:02 6.0
7 Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180 184500 19:22:50 0:37:50 2 0:48:06 7.0
8 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071     OOD     10.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 579   Nev   1097 1851 19:24:55 0:33:55 4 0:30:55 1.0
2 Slow   BLAZE 755   Bernie Staniforth   1023 1851 19:23:25 0:32:25 4 0:31:41 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1851 19:26:55 0:35:55 4 0:31:44 3.0
4 Slow   Byte CI 3563   Maggie   1180 1851 19:28:47 0:37:47 4 0:32:01 4.0
5 Slow   EUROPE 374   Ben Harris   1145 1851 19:27:57 0:36:57 4 0:32:16 5.0
6 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1851 19:28:13 0:37:13 4 0:32:30 6.0
7 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1851 19:24:43 0:33:43 4 0:32:44 7.0
8 Slow   LASER RADIAL 209215   Matt Burrows   1139 1851 19:28:24 0:37:24 4 0:32:50 8.0
9 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1851 19:26:11 0:35:11 4 0:32:51 9.0
10 Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1075 1851 19:27:50 0:36:50 4 0:34:16 10.0
11 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1851 19:28:53 0:37:53 4 0:34:32 11.0
12 Slow   LASER II 9797   Joshua Taylor   1065 1851 19:28:47 0:37:47 4 0:35:29 12.0
13 Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180 1851 19:31:12 0:40:12 3 0:45:25 13.0

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1845 19:21:24 0:36:24 2 0:32:09 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1845 19:21:31 0:36:31 2 0:33:17 2.0
3 Slow   EUROPE 374   Ben Harris   1145 1845 19:26:00 0:41:00 2 0:35:48 3.0
4 Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1075 1845 19:24:28 0:39:28 2 0:36:43 4.0
5 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1845 19:26:00 0:41:00 2 0:37:22 5.0
6 Slow   EUROPE 279       1145 1845 19:29:16 0:44:16 2 0:38:40 6.0

R9 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 579   Nev   1097 1845 19:45:03 1:00:03 3 0:54:44 1.0
2 Slow   EUROPE 374   Ben Harris   1145 1845 19:50:51 1:05:51 3 0:57:31 2.0
3 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1845 19:51:02 1:06:02 3 0:57:40 3.0
4 Slow   EUROPE 279       1145 1845 19:54:31 1:09:31 3 1:00:43 4.0

R10 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 579   Nev   1097 1848 19:28:38 0:40:38 2 0:37:02 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1848 19:28:48 0:40:48 2 0:37:12 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 1848 19:30:54 0:42:54 2 0:37:54 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1848 19:30:47 0:42:47 2 0:39:57 4.0
5 Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1075 1848 19:31:13 0:43:13 2 0:40:12 5.0
6 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1848 19:34:31 0:46:31 2 0:42:24 6.0
7 Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180 1848 19:20:22 0:32:22 1 0:54:52 7.0

R12 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1145 1845 19:23:24 0:38:24 2 0:33:32 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1845 19:23:13 0:38:13 2 0:33:46 2.0
3 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1845 19:22:11 0:37:11 2 0:33:54 3.0
4 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1845 19:24:46 0:39:46 2 0:34:44 4.0
5 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1845 19:23:02 0:38:02 2 0:35:31 5.0
6 Slow   LASER 4.7 182523   Paula Burrows   1200 1845 19:28:20 0:43:20 2 0:36:07 6.0
7 Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180     OOD     18.0

R13 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1846 19:40:24 0:54:24 5 0:47:31 1.0
2 Slow   LASER 4.7 182523   Paula Burrows   1200 1846 19:43:50 0:57:50 5 0:48:12 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1846 19:39:33 0:53:33 5 0:50:00 3.0
4 Slow   RS Vision 15       1128 1846 19:37:08 0:51:08 4 0:56:40 4.0

R14 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1848 19:32:35 0:44:35 3 0:39:23 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1848 19:32:01 0:44:01 3 0:40:07 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 1848 19:34:12 0:46:12 3 0:40:49 3.0
4 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1848 19:34:51 0:46:51 3 0:40:55 4.0
5 Slow   BLAZE 755   Bernie Staniforth   1023 1848 19:30:12 0:42:12 3 0:41:15 5.0
6 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1848 19:35:29 0:47:29 3 0:43:17 6.0
7 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1848 19:33:27 0:45:27 3 0:44:08 7.0
8 Slow   SUPERNOVA 511   Ian Wilson   1075 1848 19:36:14 0:48:14 3 0:44:52 8.0
9 Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180 1848 19:31:41 0:43:41 2 0:55:32 9.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com