Junior Regatta

Weston Sailing Club

Junior Regatta

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Gold   EUROPE 332 Weston Sailing Club Ben Harris   1145 1.0 1.0 2.0 2.0 (8.0) 14.0 6.0
2nd Gold   Topaz Uno 168 Netley SC Archie Smoker   1251 5.0 (9.0) 1.0 1.0 4.0 20.0 11.0
3rd Gold   LASER 4.7 0 Hamble River Sailing Club Robert McFarlane   1200 2.0 3.0 7.0 (9.0) 3.0 24.0 15.0
4th Gold   TOPPER 45006 Netley SC Emily Denham   1347 3.0 4.0 3.0 5.0 (7.0) 22.0 15.0
5th Gold   LASER RADIAL 189638 Netley SC James Taylor   1139 4.0 5.0 6.0 (10.0) 1.0 26.0 16.0
6th Gold   RS FEVA XL 2427 Netley SC Cameron Barr   1240 8.0 2.0 4.0 (14.0) 5.0 33.0 19.0
7th Gold   RS FEVA XL 1664 Netley SC Adam Sampison Polly Sampison 1240 (7.0) 7.0 5.0 6.0 6.0 31.0 24.0
8th Gold   RS TERA SPORT 2362 Weston Sailing Club James Praine   1432 11.0 (13.0) 9.0 3.0 2.0 38.0 25.0
9th Silver   RS TERA SPORT 1933 Weston Sailing Club Sophie Watson   1432 9.0 8.0 8.0 4.0 (12.0) 41.0 29.0
10th Gold   LASER 4.7 176336 Hamble River Sailing Club Elanor Yonge   1200 6.0 6.0 (11.0) 8.0 11.0 42.0 31.0
11th Gold   RS FEVA XL 6038 Hamble River Sailing Club Andrew McFarlane Elspeth McFarlane 1240 10.0 (19.0 DNF) 10.0 7.0 9.0 55.0 36.0
12th Gold   TOPPER 45530 Netley SC Rudy Barr   1347 (13.0) 11.0 13.0 12.0 10.0 59.0 46.0
13th Silver   RS TERA SPORT 3009 Weston Sailing Club Ella Harris   1432 14.0 14.0 12.0 11.0 (19.0 DNC) 70.0 51.0
14th Gold   RS FEVA XL 309 Hamble River Sailing Club Jake Smoker Jonty Yonge 1240 (15.0) 12.0 14.0 13.0 13.0 67.0 52.0
15th Gold   RS TERA SPORT 436 Netley SC Ben Marshall   1432 12.0 10.0 16.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 76.0 57.0
16th Silver   TOPPER 10764 Netley SC Kiera Denham   1347 16.0 17.0 15.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 86.0 67.0
17th Silver   RS TERA SPORT 3216 Weston Sailing Club Theo Vincent   1432 18.0 15.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 90.0 71.0
18th Silver   RS TERA SPORT 1569 Netley SC Oliver Marshall   1432 17.0 16.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 90.0 71.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   EUROPE 332 Weston Sailing Club Ben Harris   1145 1100 11:19:06 0:19:06 3 0:16:41 1.0
2 Gold   LASER 4.7 0 Hamble River Sailing Club Robert McFarlane   1200 1100 11:20:55 0:20:55 3 0:17:26 2.0
3 Gold   TOPPER 45006 Netley SC Emily Denham   1347 1100 11:23:58 0:23:58 3 0:17:48 3.0
4 Gold   LASER RADIAL 189638 Netley SC James Taylor   1139 1100 11:20:21 0:20:21 3 0:17:52 4.0
5 Gold   Topaz Uno 168 Netley SC Archie Smoker   1251 1100 11:22:24 0:22:24 3 0:17:54 5.0
6 Gold   LASER 4.7 176336 Hamble River Sailing Club Elanor Yonge   1200 1100 11:21:30 0:21:30 3 0:17:55 6.0
7 Gold   RS FEVA XL 1664 Netley SC Adam Sampison Polly Sampison 1240 1100 11:22:25 0:22:25 3 0:18:05 7.0
8 Gold   RS FEVA XL 2427 Netley SC Cameron Barr   1240 1100 11:22:35 0:22:35 3 0:18:13 8.0
9 Silver   RS TERA SPORT 1933 Weston Sailing Club Sophie Watson   1432 1105 11:22:44 0:17:44 2 0:18:35 9.0
10 Gold   RS FEVA XL 6038 Hamble River Sailing Club Andrew McFarlane Elspeth McFarlane 1240 1100 11:23:23 0:23:23 3 0:18:51 10.0
11 Gold   RS TERA SPORT 2362 Weston Sailing Club James Praine   1432 1100 11:27:21 0:27:21 3 0:19:06 11.0
12 Gold   RS TERA SPORT 436 Netley SC Ben Marshall   1432 1100 11:28:31 0:28:31 3 0:19:55 12.0
13 Gold   TOPPER 45530 Netley SC Rudy Barr   1347 1100 11:27:15 0:27:15 3 0:20:14 13.0
14 Silver   RS TERA SPORT 3009 Weston Sailing Club Ella Harris   1432 1105 11:24:21 0:19:21 2 0:20:16 14.0
15 Gold   RS FEVA XL 309 Hamble River Sailing Club Jake Smoker Jonty Yonge 1240 1100 11:25:10 0:25:10 3 0:20:18 15.0
16 Silver   TOPPER 10764 Netley SC Kiera Denham   1347 1105 11:23:42 0:18:42 2 0:20:49 16.0
17 Silver   RS TERA SPORT 1569 Netley SC Oliver Marshall   1432 1105 11:26:37 0:21:37 2 0:22:39 17.0
18 Silver   RS TERA SPORT 3216 Weston Sailing Club Theo Vincent   1432 1105 11:28:27 0:23:27 2 0:24:34 18.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   EUROPE 332 Weston Sailing Club Ben Harris   1145 1137 11:54:27 0:17:27 3 0:15:14 1.0
2 Gold   RS FEVA XL 2427 Netley SC Cameron Barr   1240 1137 11:56:04 0:19:04 3 0:15:23 2.0
3 Gold   LASER 4.7 0 Hamble River Sailing Club Robert McFarlane   1200 1137 11:55:55 0:18:55 3 0:15:46 3.0
4 Gold   TOPPER 45006 Netley SC Emily Denham   1347 1137 11:58:40 0:21:40 3 0:16:05 4.0
5 Gold   LASER RADIAL 189638 Netley SC James Taylor   1139 1137 11:56:04 0:19:04 3 0:16:44 5.0
6 Gold   LASER 4.7 176336 Hamble River Sailing Club Elanor Yonge   1200 1137 11:57:15 0:20:15 3 0:16:53 6.0
7 Gold   RS FEVA XL 1664 Netley SC Adam Sampison Polly Sampison 1240 1137 11:58:21 0:21:21 3 0:17:13 7.0
8 Silver   RS TERA SPORT 1933 Weston Sailing Club Sophie Watson   1432 1142 11:58:31 0:16:31 2 0:17:18 8.0
9 Gold   Topaz Uno 168 Netley SC Archie Smoker   1251 1137 11:58:54 0:21:54 3 0:17:30 9.0
10 Gold   RS TERA SPORT 436 Netley SC Ben Marshall   1432 1137 12:02:13 0:25:13 3 0:17:37 10.0
11 Gold   TOPPER 45530 Netley SC Rudy Barr   1347 1137 12:01:26 0:24:26 3 0:18:08 11.0
12 Gold   RS FEVA XL 309 Hamble River Sailing Club Jake Smoker Jonty Yonge 1240 1137 11:59:37 0:22:37 3 0:18:14 12.0
13 Gold   RS TERA SPORT 2362 Weston Sailing Club James Praine   1432 1137 12:04:43 0:27:43 3 0:19:21 13.0
14 Silver   RS TERA SPORT 3009 Weston Sailing Club Ella Harris   1432 1142 12:01:03 0:19:03 2 0:19:57 14.0
15 Silver   RS TERA SPORT 3216 Weston Sailing Club Theo Vincent   1432 1142 12:06:58 0:24:58 2 0:26:09 15.0
16 Silver   RS TERA SPORT 1569 Netley SC Oliver Marshall   1432 1142 11:58:17 0:16:17 1 0:34:07 16.0
17 Silver   TOPPER 10764 Netley SC Kiera Denham   1347 1142 11:59:45 0:17:45 1 0:39:32 17.0
18 Gold   RS FEVA XL 6038 Hamble River Sailing Club Andrew McFarlane Elspeth McFarlane 1240     DNF     19.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   Topaz Uno 168 Netley SC Archie Smoker   1251 1300 13:21:49 0:21:49 3 0:17:26 1.0
2 Gold   EUROPE 332 Weston Sailing Club Ben Harris   1145 1300 13:20:37 0:20:37 3 0:18:00 2.0
3 Gold   TOPPER 45006 Netley SC Emily Denham   1347 1300 13:24:40 0:24:40 3 0:18:19 3.0
4 Gold   RS FEVA XL 2427 Netley SC Cameron Barr   1240 1300 13:22:55 0:22:55 3 0:18:29 4.0
5 Gold   RS FEVA XL 1664 Netley SC Adam Sampison Polly Sampison 1240 1300 13:23:07 0:23:07 3 0:18:39 5.0
6 Gold   LASER RADIAL 189638 Netley SC James Taylor   1139 1300 13:21:39 0:21:39 3 0:19:00 6.0
7 Gold   LASER 4.7 0 Hamble River Sailing Club Robert McFarlane   1200 1300 13:22:51 0:22:51 3 0:19:03 7.0
8 Silver   RS TERA SPORT 1933 Weston Sailing Club Sophie Watson   1432 1305 13:23:18 0:18:18 2 0:19:10 8.0
9 Gold   RS TERA SPORT 2362 Weston Sailing Club James Praine   1432 1300 13:27:31 0:27:31 3 0:19:13 9.0
10 Gold   RS FEVA XL 6038 Hamble River Sailing Club Andrew McFarlane Elspeth McFarlane 1240 1300 13:23:53 0:23:53 3 0:19:16 10.0
11 Gold   LASER 4.7 176336 Hamble River Sailing Club Elanor Yonge   1200 1300 13:23:21 0:23:21 3 0:19:28 11.0
12 Silver   RS TERA SPORT 3009 Weston Sailing Club Ella Harris   1432 1305 13:24:01 0:19:01 2 0:19:55 12.0
13 Gold   TOPPER 45530 Netley SC Rudy Barr   1347 1300 13:26:57 0:26:57 3 0:20:00 13.0
14 Gold   RS FEVA XL 309 Hamble River Sailing Club Jake Smoker Jonty Yonge 1240 1300 13:27:32 0:27:32 3 0:22:12 14.0
15 Silver   TOPPER 10764 Netley SC Kiera Denham   1347 1305 13:25:10 0:20:10 2 0:22:27 15.0
16 Gold   RS TERA SPORT 436 Netley SC Ben Marshall   1432 1300 13:34:54 0:34:54 3 0:24:22 16.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   Topaz Uno 168 Netley SC Archie Smoker   1251 133700 13:52:14 0:15:14 2 0:12:11 1.0
2 Gold   EUROPE 332 Weston Sailing Club Ben Harris   1145 133700 13:51:22 0:14:22 2 0:12:33 2.0
3 Gold   RS TERA SPORT 2362 Weston Sailing Club James Praine   1432 133700 13:55:40 0:18:40 2 0:13:02 3.0
4 Silver   RS TERA SPORT 1933 Weston Sailing Club Sophie Watson   1432 134200 14:00:41 0:18:41 2 0:13:03 4.0
5 Gold   TOPPER 45006 Netley SC Emily Denham   1347 133700 13:54:36 0:17:36 2 0:13:04 5.0
6 Gold   RS FEVA XL 1664 Netley SC Adam Sampison Polly Sampison 1240 133700 13:53:16 0:16:16 2 0:13:07 6.0
7 Gold   RS FEVA XL 6038 Hamble River Sailing Club Andrew McFarlane Elspeth McFarlane 1240 133700 13:53:17 0:16:17 2 0:13:08 7.0
8 Gold   LASER 4.7 176336 Hamble River Sailing Club Elanor Yonge   1200 133700 13:52:50 0:15:50 2 0:13:12 8.0
9 Gold   LASER 4.7 0 Hamble River Sailing Club Robert McFarlane   1200 133700 13:52:55 0:15:55 2 0:13:16 9.0
10 Gold   LASER RADIAL 189638 Netley SC James Taylor   1139 133700 13:52:18 0:15:18 2 0:13:26 10.0
11 Silver   RS TERA SPORT 3009 Weston Sailing Club Ella Harris   1432 134200 14:01:20 0:19:20 2 0:13:30 11.0
12 Gold   TOPPER 45530 Netley SC Rudy Barr   1347 1337 135526 0:18:26 2 0:13:41 12.0
13 Gold   RS FEVA XL 309 Hamble River Sailing Club Jake Smoker Jonty Yonge 1240 133700 13:55:19 0:18:19 2 0:14:46 13.0
14 Gold   RS FEVA XL 2427 Netley SC Cameron Barr   1240 133700 13:22:48 23:45:48 2 19:09:50 14.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   LASER RADIAL 189638 Netley SC James Taylor   1139 1407 14:14:24 0:07:24 1 0:06:30 1.0
2 Gold   RS TERA SPORT 2362 Weston Sailing Club James Praine   1432 1407 14:16:42 0:09:42 1 0:06:46 2.0
3 Gold   LASER 4.7 0 Hamble River Sailing Club Robert McFarlane   1200 1407 14:15:17 0:08:17 1 0:06:54 3.0
4 Gold   Topaz Uno 168 Netley SC Archie Smoker   1251 1407 14:15:41 0:08:41 1 0:06:56 4.0
5 Gold   RS FEVA XL 2427 Netley SC Cameron Barr   1240 1407 14:15:44 0:08:44 1 0:07:03 5.0
6 Gold   RS FEVA XL 1664 Netley SC Adam Sampison Polly Sampison 1240 1407 14:15:46 0:08:46 1 0:07:04 6.0
7 Gold   TOPPER 45006 Netley SC Emily Denham   1347 1407 14:16:32 0:09:32 1 0:07:05 7.0
8 Gold   EUROPE 332 Weston Sailing Club Ben Harris   1145 1407 14:15:18 0:08:18 1 0:07:15 8.0
9 Gold   RS FEVA XL 6038 Hamble River Sailing Club Andrew McFarlane Elspeth McFarlane 1240 1407 14:16:05 0:09:05 1 0:07:20 9.0
10 Gold   TOPPER 45530 Netley SC Rudy Barr   1347 1407 14:17:18 0:10:18 1 0:07:39 10.0
11 Gold   LASER 4.7 176336 Hamble River Sailing Club Elanor Yonge   1200 1407 14:16:16 0:09:16 1 0:07:43 11.0
12 Silver   RS TERA SPORT 1933 Weston Sailing Club Sophie Watson   1432 1407 14:18:05 0:11:05 1 0:07:44 12.0
13 Gold   RS FEVA XL 309 Hamble River Sailing Club Jake Smoker Jonty Yonge 1240 1407 14:16:43 0:09:43 1 0:07:50 13.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com