March Cup

Weston

March Cup

Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Fast   RS 800 1217   Jan Charles 810 (2.0 DNC) 2.0 DNC 2.0 DNC 1.0 1.0 8.0 6.0

Medium Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd Medium   CONTENDER 681       970 1.0 1.0 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 22.0 13.0
3rd Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 4.0 3.0 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 29.0 20.0
4th Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   970 6.0 4.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 31.0 22.0
5th Medium   CONTENDER 615   D Bate   970 3.0 5.0 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 32.0 23.0
6th Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 5.0 6.0 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 34.0 25.0
7th Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 7.0 (9.0 RET) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 43.0 34.0
8th Medium   RS 600 785   James Cowen   920 8.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 44.0 35.0

Medium Asymmetric Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Medium Asymmetric   RS 100 8.4 314   Steven Lee   1008 (2.0 DNC) 2.0 DNC 2.0 DNC 1.0 1.0 8.0 6.0

Slow Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Slow   EUROPE 11   Cathy   1145 1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 8.0 5.0
2nd Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 1.0 17.0 12.0
3rd Slow   LASER 14433   Matthew Amiss   1097 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 22.0 17.0
4th Slow   BYTE CII 3577   Rachael Moore   1147 2.0 (5.0 RET) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 22.0 17.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 800 1217   Jan Charles 810 1327 14:12:13 0:45:13 3 0:55:49 1.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 800 1217   Jan Charles 810 1500 15:36:10 0:36:10 3 0:44:39 1.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 681       970 1318 13:59:44 0:41:44 3 0:43:01 1.0
2 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 1318 14:00:30 0:42:30 3 0:43:49 2.0
3 Medium   CONTENDER 615   D Bate   970 1318 14:01:11 0:43:11 3 0:44:31 3.0
4 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 1318 14:01:23 0:43:23 3 0:44:44 4.0
5 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 1318 14:03:34 0:45:34 3 0:46:59 5.0
6 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   970 1318 14:03:40 0:45:40 3 0:47:05 6.0
7 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1318 13:50:54 0:32:54 2 0:50:53 7.0
8 Medium   RS 600 785   James Cowen   920 1318 14:07:29 0:49:29 3 0:53:47 8.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 681       970 1458 15:24:33 0:26:33 2 0:27:22 1.0
2 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 1458 15:25:17 0:27:17 2 0:28:08 2.0
3 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 1458 15:25:42 0:27:42 2 0:28:33 3.0
4 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   970 1458 15:27:29 0:29:29 2 0:30:24 4.0
5 Medium   CONTENDER 615   D Bate   970 1458 15:27:31 0:29:31 2 0:30:26 5.0
6 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 1458 15:27:49 0:29:49 2 0:30:44 6.0
7 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970     RET     9.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 1541 16:10:41 0:29:41 2 0:30:36 1.0
2 Medium   CONTENDER 681       970 1541 16:10:49 0:29:49 2 0:30:44 2.0
3 Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   970 1541 16:11:08 0:30:08 2 0:31:04 3.0
4 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 1541 16:11:44 0:30:44 2 0:31:41 4.0
5 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 1541 16:12:01 0:31:01 2 0:31:59 5.0
6 Medium   CONTENDER 615   D Bate   970 1541 16:12:02 0:31:02 2 0:32:00 6.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 1330 14:04:50 0:34:50 2 0:35:55 1.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 1500 15:33:03 0:33:03 2 0:34:04 1.0

R1 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R2 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 8.4 314   Steven Lee   1008 1327 14:05:04 0:38:04 2 0:37:46 1.0

R5 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 8.4 314   Steven Lee   1008 1500 15:26:04 0:26:04 4 0:25:52 1.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 11   Cathy   1145 1321 13:48:25 0:27:25 2 0:23:57 1.0
2 Slow   BYTE CII 3577   Rachael Moore   1147 1321 13:51:17 0:30:17 2 0:26:24 2.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 11   Cathy   1145 1501 15:29:56 0:28:56 2 0:25:16 1.0
2 Slow   BYTE CII 3577   Rachael Moore   1147     RET     5.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 11   Cathy   1145 1544 16:12:48 0:28:48 2 0:25:09 1.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 1333 14:04:12 0:31:12 3 0:27:24 1.0
2 Slow   EUROPE 11   Cathy   1145 1333 14:07:51 0:34:51 3 0:30:26 2.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 1500 15:27:15 0:27:15 3 0:23:55 1.0
2 Slow   LASER 14433   Matthew Amiss   1097 1500 15:26:49 0:26:49 3 0:24:27 2.0
3 Slow   EUROPE 11   Cathy   1145 1500 15:30:10 0:30:10 3 0:26:21 3.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com