Spring Series

Weston

MayDay Series

Fast Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1.0 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 1.0 90.0 10.0
2nd Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   750 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNF) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 1.0 3.0 16.0 ret 149.0 69.0
3rd Fast   FORMULA 18 1123   Mike Footer David 693 2.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 16.0 ret 153.0 73.0
4th Fast   RS 800 1217   J Gregory C Boudouin 810 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 177.0 97.0
5th Fast   SPITFIRE 089   Ben Harris A Luxton 705 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 16.0 DNC 178.0 98.0
6th Fast   DART 18 601   M Baker   816 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 178.0 98.0
7th Fast   A CLASS 3579   Ron   684 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 180.0 100.0
8th Fast   DART 18 7512   Kamil Bartusiak   816 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 192.0 112.0
8th Fast   FORMULA 18 844   Mike Sutcliffe T Thackray 693 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 192.0 112.0
8th Fast   DART 18 3466   Matt Kingslang Adam Buttery 816 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 192.0 112.0
8th Fast   A CLASS 1964       684 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 192.0 112.0
8th Fast   14 INTERNATIONAL 14       765 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 192.0 112.0
8th Fast   DART 18 7307   Chris Moore Laurie Draper 816 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 192.0 112.0
8th Fast   Tek Kat 1   Rich Thorougood O Connors 564 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 192.0 112.0
8th Fast   Nacra F20 C 54   John Tuckween Jon C 582 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 192.0 112.0

Medium Asymmetric Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1.0 1.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 RET) (3.0) (3.0) 2.0 2.0 3.0 2.0 49.0 13.0
2nd Medium Asymmetric   RS 100 8.4 302   Dan Craft   1008 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 84.0 34.0
3rd Medium Asymmetric   RS 200 765   G Pussard J Dixon 1047 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 2.0 1.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 88.0 38.0
4th Medium Asymmetric   RS 400 574   J Munn K Munn 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 111.0 61.0
5th Medium Asymmetric   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 10.0 ret 112.0 62.0
6th Medium Asymmetric   RS VISION 15   J Pilcher Storm 1128 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 112.0 62.0
7th Medium Asymmetric   RS 400 854   C Brown C Armstrong 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 120.0 70.0
7th Medium Asymmetric   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 120.0 70.0
7th Medium Asymmetric   RS 100 8.4 255   Kevin Moore   1008 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 120.0 70.0

Medium Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1.0 1.0 (22.0 DNC) (6.0) (22.0 RET) (5.0) (3.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 66.0 8.0
2nd Medium   CONTENDER 2317   Clive Evans   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 2.0 22.0 DNC 1.0 22.0 DNC 189.0 79.0
3rd Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 4.0 2.0 3.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 189.0 79.0
4th Medium   RS 600 785   J Cowen   920 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 7.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 6.0 3.0 22.0 DNC 22.0 DNC 194.0 84.0
5th Medium   CONTENDER 242   Simon Russell   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 OCS) 1.0 1.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 201.0 91.0
6th Medium   CONTENDER 2439   G Langown   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 OCS) 2.0 2.0 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 205.0 95.0
7th Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 3.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 206.0 96.0
8th Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 4.0 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 209.0 99.0
9th Medium   CONTENDER 2210       970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 5.0 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 209.0 99.0
10th Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 OCS) 8.0 6.0 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 218.0 108.0
11th Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 1.0 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 223.0 113.0
12th Medium   PHANTOM 1250   Ian Wilson   999 2.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 224.0 114.0
13th Medium   CONTENDER 2572       970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 2.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 225.0 115.0
14th Medium   CONTENDER 681   Mike Murley   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 OCS) 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 245.0 135.0
15th Medium   CONTENDER 615   D Bate   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 246.0 136.0
16th Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 264.0 154.0
16th Medium   CONTENDER 2310       970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 264.0 154.0
16th Medium   CONTENDER 652   Nick Curry   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 264.0 154.0
16th Medium   CONTENDER 565   J Wise   970 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 264.0 154.0
16th Medium   MERLIN-ROCKET 3653   A Chapman M Chapman 981 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 264.0 154.0
16th Medium   RS 600 838   M Bouttell   920 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 264.0 154.0

Slow Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 50, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1.0 1.0 (4.0) (51.0 DNC) 4.0 (51.0 DNC) 3.0 1.0 2.0 1.5 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 221.5 13.5
2nd Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 (5.0) (8.0) 3.0 3.0 2.0 1.0 2.0 3.0 5.0 (6.0) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 140.0 19.0
3rd Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 2.0 1.0 (21.2 RDGa) 21.2 RDGa (51.0 DNC) (51.0 DNC) 1.0 1.5 1.0 1.0 253.9 28.7
4th Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 8.0 10.0 7.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 8.0 4.0 51.0 DNC 9.0 352.0 97.0
5th Slow   BYTE CII 3078   Emma Pearson   1147 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 4.0 4.0 51.0 DNC 3.0 7.0 5.0 380.0 125.0
6th Slow   RS AERO 7 2110   Chris Rashley   1071 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 1.0 2.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 1.0 2.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 414.0 159.0
7th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 7.0 6.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 3.0 5.0 51.0 DNC 51.0 DNC 429.0 174.0
8th Slow   EUROPE 11   Cathy   1145 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 3.0 2.0 (51.0 DSQ) 6.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 470.0 215.0
9th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 5.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 5.0 8.0 477.0 222.0
10th Slow   LASER RADIAL 77   Patrick Conduit   1139 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 7.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 6.0 6.0 478.0 223.0
11th Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 5.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 8.0 8.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 480.0 225.0
12th Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 7.0 51.0 DNC 51.0 DNC 8.0 8.0 51.0 RET 482.0 227.0
13th Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 3.0 2.0 515.0 260.0
14th Slow   BYTE CII 1267   Rachel Moore   1147 3.0 2.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 515.0 260.0
15th Slow   LASER RADIAL 174784R   P Eggerton   1139 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 2.0 4.0 516.0 261.0
16th Slow   BYTE CII 867   Stu Moore   1147 2.0 4.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 516.0 261.0
17th Slow   EUROPE 331   Peter Ruff   1145 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 4.0 3.0 517.0 262.0
18th Slow   BYTE CII 3563   Emma Pearson   1147 4.0 3.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 517.0 262.0
19th Slow   BLAZE 755   Bernie   1023 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 RET) 51.0 DNC 6.0 5.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 521.0 266.0
20th Slow   LASER 174784   Paul Egerton   1097 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 6.0 7.0 51.0 DNC 51.0 dnc 523.0 268.0
21st Slow   SOLO 4255   John Vincent   1143 6.0 7.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 523.0 268.0
22nd Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 7.0 51.0 DNC 10.0 51.0 RET 527.0 272.0
23rd Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 10.0 7.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 527.0 272.0
24th Slow   RS TERA SPORT 2362   James Praine   1432 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 11.0 7.0 528.0 273.0
25th Slow   RS AERO 9 0   James Munn   1024 9.0 9.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 528.0 273.0
26th Slow   LASER RADIAL 195743       1139 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 13.0 10.0 533.0 278.0
27th Slow   RS AERO 7 0   J Pilcher   1071 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 1.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 562.0 307.0
28th Slow   EUROPE 374   Ben Harris   1145 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 3.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 RET 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 564.0 309.0
29th Slow   SOLO 4659   Simon De Lisle   1143 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 4.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 565.0 310.0
30th Slow   Byte CI 3577   Rachel Moore   1180 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 5.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 566.0 311.0
31st Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180 (51.0 DNC) 5.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 RET 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 566.0 311.0
32nd Slow   BYTE CII 3608   Stu Moore   1147 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 6.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 567.0 312.0
33rd Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1097 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 6.0 (51.0 DNF) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 567.0 312.0
34th Slow   LASER 181425   Andy Mulley   1097 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 9.0 51.0 DNC 570.0 315.0
35th Slow   LASER RADIAL 182523   P Burrows   1139 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 9.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 570.0 315.0
36th Slow   LASER RADIAL 168056       1139 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 11.0 572.0 317.0
37th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1147 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 12.0 51.0 RET 573.0 318.0
38th Slow   RS AERO 5 2110   Emma Pearson   1120 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0
38th Slow   BLAZE 666   Bernie   1023 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0
38th Slow   WAYFARER 1       1102 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0
38th Slow   LASER RADIAL 150234   Patrick Conduit   1139 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0
38th Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1145 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0
38th Slow   SOLO 5575   Simon Delisle   1143 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0
38th Slow   SOLO 5705   Simon   1143 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0
38th Slow   LASER RADIAL 192719   Joe   1139 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0
38th Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1139 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0
38th Slow   SOLO 5575   Shaun Welsh   1143 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0
38th Slow   BLAZE 577   Bernie   1023 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 RET 612.0 357.0
38th Slow   RS AERO 9 2110   Chris Rashley   1024 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0
38th Slow   LASER 169856   James Munn   1097 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 612.0 357.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1030 11:16:53 0:46:53 2 1:13:08 1.0
2 Fast   FORMULA 18 1123   Mike Footer David 693 1030 11:25:45 0:55:45 2 1:20:27 2.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1145 12:41:42 0:56:42 3 1:28:27 1.0
2 Fast   FORMULA 18 1123   Mike Footer David 693 1145 12:31:25 0:46:25 2 1:40:28 2.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1227 13:18:18 0:51:18 7 1:20:02 1.0
2 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   750     DNF     16.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 800 1217   J Gregory C Boudouin 810 1300 13:27:33 0:27:33 2 0:34:01 1.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   750 160000 16:45:00 0:45:00 5 1:12:00 1.0
2 Fast   DART 18 601   M Baker   816 160000 16:53:02 0:53:02 5 1:17:59 2.0
3 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 160000 16:52:33 0:52:33 6 1:21:59 3.0

R10 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   750 172000 18:06:29 0:46:29 5 1:01:59 1.0
2 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 172000 18:06:47 0:46:47 5 1:12:59 2.0

R11 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1126 12:01:41 0:35:41 4 0:55:40 1.0
2 Fast   SPITFIRE 089   Ben Harris A Luxton 705 1120 12:00:55 0:40:55 4 0:58:02 2.0
3 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   750 1120 12:06:36 0:46:36 4 1:02:08 3.0
4 Fast   A CLASS 3579   Ron   684 1120 11:43:01 0:23:01 2 1:07:18 4.0
5 Fast   FORMULA 18 1123   Mike Footer David 693 1120 12:00:12 0:40:12 3 1:17:21 5.0

R12 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1315 14:00:37 0:45:37 5 1:11:10 1.0
2 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   750     ret     16.0
2 Fast   FORMULA 18 1123   Mike Footer David 693     ret     16.0

R1 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1030 11:20:24 0:50:24 2 0:46:27 1.0

R2 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1145 12:33:01 0:48:01 2 0:44:15 1.0

R3 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 400 574   J Munn K Munn 942 1227 13:15:53 0:48:53 4 0:51:54 1.0
2 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1227 13:25:14 0:58:14 4 0:53:40 2.0

R4 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R6 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 RET 10.0

R7 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 8.4 302   Dan Craft   1008 1315 14:13:16 0:58:16 4 0:57:48 1.0
2 Medium Asymmetric   RS VISION 15   J Pilcher Storm 1128 1315 14:22:09 1:07:09 4 0:59:32 2.0
3 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1315 14:23:09 1:08:09 4 1:02:49 3.0
4 Medium Asymmetric   RS 200 765   G Pussard J Dixon 1047 1315 14:22:32 1:07:32 4 1:04:30 4.0

R8 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 8.4 302   Dan Craft   1008 1530 16:14:54 0:44:54 3 0:44:33 1.0
2 Medium Asymmetric   RS 200 765   G Pussard J Dixon 1047 1530 16:19:24 0:49:24 3 0:47:11 2.0
3 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1530 16:27:54 0:57:54 3 0:53:22 3.0

R9 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 200 765   G Pussard J Dixon 1047 160000 16:45:18 0:45:18 5 0:43:16 1.0
2 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 160000 16:52:07 0:52:07 4 1:00:03 2.0

R10 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 200 765   G Pussard J Dixon 1047 172000 18:08:45 0:48:45 4 0:46:34 1.0
2 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 172000 18:11:43 0:51:43 4 0:47:40 2.0

R11 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 8.4 302   Dan Craft   1008 1120 12:12:41 0:52:41 3 0:52:16 1.0
2 Medium Asymmetric   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1120 12:10:04 0:50:04 3 0:53:09 2.0
3 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1120 12:04:59 0:44:59 2 1:02:11 3.0

R12 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 8.4 302   Dan Craft   1008 1315 14:02:24 0:47:24 3 0:47:01 1.0
2 Medium Asymmetric   RS VAREO 539   Ian Law   1085 1315 14:01:35 0:46:35 2 1:04:24 2.0
3 Medium Asymmetric   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     ret     10.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1033 11:16:37 0:43:37 3 0:44:58 1.0
2 Medium   PHANTOM 1250   Ian Wilson   999 1033 11:20:20 0:47:20 3 0:47:23 2.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1145 12:38:17 0:53:17 3 0:54:56 1.0
2 Medium   PHANTOM 1250   Ian Wilson   999 1148 12:45:14 0:57:14 3 0:57:17 2.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 1230 13:22:00 0:52:00 4 0:53:36 1.0
2 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 1230 13:19:24 0:49:24 4 0:53:42 2.0
3 Medium   CONTENDER 242   Simon Russell   970     OCS     22.0
3 Medium   CONTENDER 2439   G Langown   970     OCS     22.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970     OCS     22.0
3 Medium   CONTENDER 681   Mike Murley   970     OCS     22.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 242   Simon Russell   970 1419 15:03:05 0:44:05 4 0:45:27 1.0
2 Medium   CONTENDER 2439   G Langown   970 1419 15:03:48 0:44:48 4 0:46:11 2.0
3 Medium   CONTENDER 681   Mike Murley   970 1419 15:04:01 0:45:01 4 0:46:25 3.0
4 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 1419 15:05:20 0:46:20 4 0:47:46 4.0
5 Medium   CONTENDER 2317   Clive Evans   970 1419 15:07:42 0:48:42 4 0:50:12 5.0
6 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1419 15:09:05 0:50:05 4 0:51:38 6.0
7 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 1419 15:06:42 0:47:42 4 0:51:51 7.0
8 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1419 15:09:37 0:50:37 4 0:52:11 8.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 242   Simon Russell   970 1303 13:47:27 0:44:27 4 0:45:49 1.0
2 Medium   CONTENDER 2439   G Langown   970 1303 13:48:09 0:45:09 4 0:46:33 2.0
3 Medium   CONTENDER 2572       970 1303 13:51:54 0:48:54 4 0:50:25 3.0
4 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 1303 13:52:17 0:49:17 4 0:50:48 4.0
5 Medium   CONTENDER 2317   Clive Evans   970 1303 13:53:52 0:50:52 4 0:52:26 5.0
6 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1303 13:45:01 0:42:01 3 0:57:45 6.0
7 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970     RET     22.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 242   Simon Russell   970 1448 15:33:24 0:45:24 4 0:46:48 1.0
2 Medium   CONTENDER 2572       970 1448 15:34:00 0:46:00 4 0:47:25 2.0
3 Medium   CONTENDER 2439   G Langown   970 1448 15:36:09 0:48:09 4 0:49:38 3.0
4 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 1448 15:39:10 0:51:10 4 0:52:45 4.0
5 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1448 15:40:11 0:52:11 4 0:53:48 5.0
6 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1448 15:41:39 0:53:39 4 0:55:19 6.0

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   970 1318 14:34:54 1:16:54 4 1:19:17 1.0
2 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 1318 14:35:21 1:17:21 4 1:19:45 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1318 14:44:30 1:26:30 4 1:29:11 3.0
4 Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   970 1318 14:45:45 1:27:45 4 1:30:28 4.0

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1530 16:17:13 0:47:13 3 0:48:41 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   970 1530 16:17:48 0:47:48 3 0:49:17 2.0
3 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   970 1530 16:18:41 0:48:41 3 0:50:11 3.0
4 Medium   CONTENDER 2210       970 1530 16:20:48 0:50:48 3 0:52:22 4.0
5 Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   970 1530 16:21:11 0:51:11 3 0:52:46 5.0

R9 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 160300 16:47:42 0:44:42 2 0:46:05 1.0
2 Medium   CONTENDER 2317   Clive Evans   970 160300 16:47:57 0:44:57 2 0:46:20 2.0
3 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 160300 16:48:22 0:45:22 2 0:46:46 3.0
4 Medium   CONTENDER 615   D Bate   970 160300 16:49:29 0:46:29 2 0:47:55 4.0
5 Medium   CONTENDER 2210       970 160300 16:51:31 0:48:31 2 0:50:01 5.0
6 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 160300 16:54:20 0:51:20 2 0:55:48 6.0

R10 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 172300 18:08:10 0:45:10 4 0:46:34 1.0
2 Medium   CONTENDER 2210       970 172300 18:08:34 0:45:34 4 0:46:59 2.0
3 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 172300 18:06:26 0:43:26 4 0:47:13 3.0

R11 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2317   Clive Evans   970 1123 12:00:38 0:37:38 2 0:38:48 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1123 12:01:10 0:38:10 2 0:39:21 2.0

R12 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1315 14:01:30 0:46:30 3 0:47:56 1.0
2 Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   970 1315 13:48:04 0:33:04 2 0:51:08 2.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1033 11:17:15 0:44:15 3 0:39:05 1.0
2 Slow   BYTE CII 867   Stu Moore   1147 1033 11:18:09 0:45:09 3 0:39:22 2.0
3 Slow   BYTE CII 1267   Rachel Moore   1147 1033 11:18:40 0:45:40 3 0:39:49 3.0
4 Slow   BYTE CII 3563   Emma Pearson   1147 1033 11:18:44 0:45:44 3 0:39:52 4.0
5 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1033 11:16:54 0:43:54 3 0:40:01 5.0
6 Slow   SOLO 4255   John Vincent   1143 1033 11:19:10 0:46:10 3 0:40:23 6.0
7 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 1033 11:20:10 0:47:10 3 0:41:07 7.0
8 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1033 11:20:11 0:47:11 3 0:44:03 8.0
9 Slow   RS AERO 9 0   James Munn   1024 1033 11:18:31 0:45:31 3 0:44:27 9.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1148 12:39:17 0:51:17 3 0:45:18 1.0
2 Slow   BYTE CII 1267   Rachel Moore   1147 1148 12:40:11 0:52:11 3 0:45:30 2.0
3 Slow   BYTE CII 3563   Emma Pearson   1147 1148 12:42:38 0:54:38 3 0:47:38 3.0
4 Slow   BYTE CII 867   Stu Moore   1147 1148 12:43:08 0:55:08 3 0:48:04 4.0
5 Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180 1148 12:45:03 0:57:03 3 0:48:21 5.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 1148 12:43:33 0:55:33 3 0:48:26 6.0
7 Slow   SOLO 4255   John Vincent   1143 1148 12:44:18 0:56:18 3 0:49:15 7.0
8 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1148 12:42:30 0:54:30 3 0:49:41 8.0
9 Slow   RS AERO 9 0   James Munn   1024 1148 12:42:41 0:54:41 3 0:53:24 9.0
10 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1148 12:47:09 0:59:09 3 0:55:14 10.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2110   Chris Rashley   1071 123300 13:19:35 0:46:35 5 0:43:30 1.0
2 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 123300 13:19:39 0:46:39 5 0:43:33 2.0
3 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1233 13:24:10 0:51:10 5 0:46:39 3.0
4 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1233 13:16:19 0:43:19 4 0:47:50 4.0
5 Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075 1233 13:16:18 0:43:18 4 0:50:21 5.0
6 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1097 1233 13:18:11 0:45:11 4 0:51:29 6.0
7 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1233 13:18:32 0:45:32 4 0:53:09 7.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 1422 15:07:11 0:45:11 5 0:42:11 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2110   Chris Rashley   1071 1422 15:08:32 0:46:32 5 0:43:27 2.0
3 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1422 15:03:11 0:41:11 4 0:46:56 3.0
4 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1097     DNF     51.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 0   J Pilcher   1071 1306 13:51:47 0:45:47 5 0:42:45 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1306 13:53:17 0:47:17 5 0:43:06 2.0
3 Slow   EUROPE 11   Cathy   1145 1306 13:46:13 0:40:13 4 0:43:54 3.0
4 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1306 13:46:19 0:40:19 4 0:44:31 4.0
5 Slow   Byte CI 3577   Rachel Moore   1180 1306 13:52:09 0:46:09 4 0:48:53 5.0
6 Slow   BYTE CII 3608   Stu Moore   1147 1306 13:52:26 0:46:26 4 0:50:36 6.0
7 Slow   LASER RADIAL 77   Patrick Conduit   1139 1306 13:53:07 0:47:07 4 0:51:43 7.0
8 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071     RDGa     21.2
9 Slow   BLAZE 755   Bernie   1023     RET     51.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1451 15:38:19 0:47:19 5 0:43:08 1.0
2 Slow   EUROPE 11   Cathy   1145 1451 15:33:05 0:42:05 4 0:45:57 2.0
3 Slow   EUROPE 374   Ben Harris   1145 1451 15:33:15 0:42:15 4 0:46:07 3.0
4 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071     RDGa     21.2

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2110   Chris Rashley   1071 1318 14:06:09 0:48:09 4 0:44:57 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1318 14:09:00 0:51:00 4 0:46:29 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1318 14:10:45 0:52:45 4 0:46:36 3.0
4 Slow   BYTE CII 3078   Emma Pearson   1147 1318 14:13:30 0:55:30 4 0:48:23 4.0
5 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 1318 14:13:39 0:55:39 4 0:49:10 5.0
6 Slow   BLAZE 755   Bernie   1023 1318 14:09:22 0:51:22 4 0:50:13 6.0
7 Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147 1318 14:18:24 1:00:24 4 0:52:40 7.0
8 Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075 1318 14:14:57 0:56:57 4 0:52:59 8.0
9 Slow   LASER RADIAL 182523   P Burrows   1139 1318 14:19:16 1:01:16 4 0:53:47 9.0
10 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1318 14:18:09 1:00:09 4 0:54:50 10.0
11 Slow   EUROPE 11   Cathy   1145     DSQ     51.0

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1533 16:20:55 0:47:55 3 0:42:20 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2110   Chris Rashley   1071 1533 16:21:55 0:48:55 3 0:45:40 2.0
3 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1533 16:23:07 0:50:07 3 0:45:41 3.0
4 Slow   BYTE CII 3078   Emma Pearson   1147 1533 16:26:02 0:53:02 3 0:46:14 4.0
5 Slow   BLAZE 755   Bernie   1023 1533 16:21:05 0:48:05 3 0:47:00 5.0
6 Slow   EUROPE 11   Cathy   1145 1533 16:28:33 0:55:33 3 0:48:31 6.0
7 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1533 16:28:33 0:55:33 3 0:50:38 7.0
8 Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075 1533 16:29:05 0:56:05 3 0:52:10 8.0

R9 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 160600 16:54:19 0:48:19 2 0:45:07 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 160600 16:57:06 0:51:06 2 0:45:08 2.0
3 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 160600 16:58:10 0:52:10 2 0:45:29 3.0
4 Slow   SOLO 4659   Simon De Lisle   1143 160600 16:58:03 0:52:03 2 0:45:32 4.0
5 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 160600 16:56:42 0:50:42 2 0:46:13 5.0
6 Slow   LASER 174784   Paul Egerton   1097 160600 16:57:20 0:51:20 2 0:46:48 6.0
7 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 160600 16:56:45 0:50:45 2 0:49:16 7.0
8 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 160600 17:00:48 0:54:48 2 0:51:10 8.0
9 Slow   EUROPE 374   Ben Harris   1145     RET     51.0
9 Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180     RET     51.0

R10 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 172600 18:01:17 0:35:17 3 0:31:10 1.5
1 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 172600 17:59:23 0:33:23 3 0:31:10 1.5
3 Slow   BYTE CII 3078   Emma Pearson   1147 172600 18:01:48 0:35:48 3 0:31:13 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 172600 18:00:05 0:34:05 3 0:31:49 4.0
5 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 172600 18:03:00 0:37:00 3 0:32:15 5.0
6 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 172600 18:01:29 0:35:29 3 0:32:21 6.0
7 Slow   LASER 174784   Paul Egerton   1097 172600 18:01:33 0:35:33 3 0:32:24 7.0
8 Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147 172600 18:03:55 0:37:55 3 0:33:03 8.0

R11 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 1126 11:57:09 0:31:09 3 0:29:05 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 174784R   P Eggerton   1139 1126 11:59:59 0:33:59 3 0:29:50 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 1126 12:00:02 0:34:02 3 0:29:53 3.0
4 Slow   EUROPE 331   Peter Ruff   1145 1126 12:01:12 0:35:12 3 0:30:45 4.0
5 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 1126 12:00:51 0:34:51 3 0:30:47 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 77   Patrick Conduit   1139 1126 12:01:47 0:35:47 3 0:31:25 6.0
7 Slow   BYTE CII 3078   Emma Pearson   1147 1126 12:02:22 0:36:22 3 0:31:42 7.0
8 Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147 1126 12:03:42 0:37:42 3 0:32:52 8.0
9 Slow   LASER 181425   Andy Mulley   1097 1126 12:02:38 0:36:38 3 0:33:24 9.0
10 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1126 12:00:31 0:34:31 3 0:33:31 10.0
11 Slow   RS TERA SPORT 2362   James Praine   1432 1126 12:00:46 0:34:46 2 0:36:25 11.0
12 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1147 1126 11:57:57 0:31:57 2 0:41:47 12.0
13 Slow   LASER RADIAL 195743       1139 1126 11:57:49 0:31:49 2 0:41:54 13.0

R12 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 1321 14:03:57 0:42:57 5 0:40:06 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 1321 14:00:29 0:39:29 4 0:43:20 2.0
3 Slow   EUROPE 331   Peter Ruff   1145 1321 14:01:03 0:40:03 4 0:43:43 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 174784R   P Eggerton   1139 1321 14:03:22 0:42:22 4 0:46:30 4.0
5 Slow   BYTE CII 3078   Emma Pearson   1147 1321 14:05:09 0:44:09 4 0:48:07 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 77   Patrick Conduit   1139 1321 14:04:57 0:43:57 4 0:48:14 6.0
7 Slow   RS TERA SPORT 2362   James Praine   1432 1321 14:03:03 0:42:03 3 0:48:56 7.0
8 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 1321 14:05:48 0:44:48 4 0:49:28 8.0
9 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1321 14:07:55 0:46:55 4 0:54:45 9.0
10 Slow   LASER RADIAL 195743       1139 1321 14:11:44 0:50:44 4 0:55:41 10.0
11 Slow   LASER RADIAL 168056       1139 1321 14:16:06 0:55:06 4 1:00:28 11.0
12 Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147     RET     51.0
12 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1321 14:05:48 RET 4   51.0
12 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1147     RET     51.0
12 Slow   BLAZE 577   Bernie   1023     RET     51.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com