RS 100 and Vareo Nationals

Weston Sailing Club

RS 100 and Vareo Nationals

RS 100 Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 45, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st RS 100 RS 100 8.4 527 Gurnard SC Brett Aarons     3.0 2.0 (10.0) 3.0 2.0 2.0 1.0 2.0 (6.0) 31.0 15.0
2nd RS 100 RS 100 8.4 288 WSV H2O Pim van Vugt     (37.0) (17.0) 4.0 4.0 1.0 1.0 4.0 1.0 1.0 70.0 16.0
3rd RS 100 RS 100 8.4 410 Gurnard SC Alistair Dickson     (15.0) 1.0 1.0 6.0 (8.0) 4.0 2.0 5.0 3.0 45.0 22.0
4th RS 100 RS 100 8.4 314 Weston SC Steven Lee     2.0 (6.0) 5.0 (19.0) 5.0 6.0 3.0 3.0 5.0 54.0 29.0
5th RS 100 RS 100 8.4 508 Red Wharf Bay SC Huw Powell Master   (12.0) (30.0) 2.0 2.0 11.0 5.0 7.0 4.0 4.0 77.0 35.0
6th RS 100 RS 100 8.4 523 Port Dinorwic SC Greg Booth     (13.0) 13.0 7.0 5.0 3.0 12.0 10.0 (15.0) 2.0 80.0 52.0
7th RS 100 RS 100 8.4 140 Royal Windermere YC Robert Richardson     1.0 3.0 (46.0 OCS) (16.0) 6.0 11.0 12.0 12.0 11.0 118.0 56.0
8th RS 100 RS 100 8.4 370 Netley SC Nils Joliffe     7.0 11.0 (16.0) 13.0 9.0 3.0 (24.0) 6.0 8.0 97.0 57.0
9th RS 100 RS 100 8.4 172 Chew Valley Lake SC Andrew Jones Master   4.0 (19.0) 12.0 9.0 10.0 7.0 (13.0) 7.0 10.0 91.0 59.0
10th RS 100 RS 100 8.4 509 Frensham Pond SC Clive Eplett Master   10.0 8.0 (17.0) 14.0 4.0 9.0 5.0 11.0 (21.0) 99.0 61.0
11th RS 100 RS 100 8.4 480 Chew Valley Lake SC Chris Goldhawk Master   11.0 4.0 6.0 11.0 12.0 13.0 (15.0) (19.0) 7.0 98.0 64.0
12th RS 100 RS 100 8.4 379 Gurnard SC Mark Harrison Master   14.0 14.0 3.0 1.0 7.0 (18.0) (19.0) 18.0 9.0 103.0 66.0
13th RS 100 RS 100 8.4 312 Exe SC Iain Horlock     5.0 5.0 13.0 17.0 (30.0) 15.0 8.0 (20.0) 13.0 126.0 76.0
14th RS 100 RS 100 8.4 259 Frensham Pond SC Ian Gregory     6.0 12.0 8.0 (23.0) 19.0 (23.0) 6.0 8.0 18.0 123.0 77.0
15th RS 100 RS 100 8.4 218 Chew Valley Lake SC Ed Jones     8.0 15.0 (23.0) 10.0 (28.0) 22.0 9.0 10.0 12.0 137.0 86.0
16th RS 100 RS 100 8.4 130 Chew Valley Lake SC Steve Jones Master   (46.0 DNF) 22.0 9.0 7.0 13.0 16.0 14.0 14.0 (28.0) 169.0 95.0
17th RS 100 RS 100 8.4 359 Gurnard SC Giles Peckham Master   9.0 7.0 (27.0) (46.0 DNF) 23.0 20.0 20.0 9.0 16.0 177.0 104.0
18th RS 100 RS 100 8.4 127 Netley SC Luke Goble     19.0 23.0 15.0 (46.0 DNF) (46.0 DNS) 10.0 11.0 13.0 14.0 197.0 105.0
19th RS 100 RS 100 8.4 421 Netley SC Jeremy Troughton     20.0 16.0 (26.0) (24.0) 16.0 8.0 22.0 21.0 23.0 176.0 126.0
20th RS 100 RS 100 8.4 348 Netley SC Nick Sandison Master   18.0 18.0 (22.0) 18.0 20.0 19.0 16.0 17.0 (27.0) 175.0 126.0
21st RS 100 RS 100 8.4 472 Netley SC Stewart Hawthorn Master   24.0 9.0 21.0 15.0 15.0 (46.0 DNF) 21.0 23.0 (46.0 DNF) 220.0 128.0
22nd RS 100 RS 100 8.4 362 Guernsey SC Adam Knight     25.0 (46.0 DNF) 11.0 8.0 27.0 14.0 (30.0) 25.0 19.0 205.0 129.0
23rd RS 100 RS 100 8.4 180 Royal Windermere YC John Richardson     17.0 10.0 (28.0) 21.0 14.0 27.0 17.0 24.0 (30.0) 188.0 130.0
24th RS 100 RS 100 8.4 154 Datchet Water SC Simon Geyman     16.0 20.0 20.0 (25.0) 17.0 17.0 18.0 (34.0) 22.0 189.0 130.0
25th RS 100 RS 100 8.4 407 Netley SC Michael Rhodes Master   22.0 (31.0) 14.0 12.0 29.0 24.0 23.0 (30.0) 20.0 205.0 144.0
26th RS 100 RS 100 8.4 255 Weston SC Kevin Moore     26.0 21.0 18.0 20.0 18.0 21.0 (32.0) (27.0) 24.0 207.0 148.0
27th RS 100 RS 100 8.4 526 Mounts Bay SC Mostyn Evans Master   (46.0 RET) 24.0 19.0 22.0 25.0 (30.0) 25.0 16.0 29.0 236.0 160.0
28th RS 100 RS 100 8.4 302 Weston SC Daniel Craft     23.0 28.0 25.0 26.0 (32.0) (32.0) 27.0 26.0 17.0 236.0 172.0
29th RS 100 RS 100 8.4 492 Castle Cove Nick Griffin Master   28.0 26.0 24.0 (46.0 RET) 34.0 25.0 (35.0) 28.0 15.0 261.0 180.0
30th RS 100 RS 100 8.4 229 Netley SC Nick Shuttleworth Master   21.0 (33.0) 30.0 30.5 22.0 33.0 (34.0) 22.0 26.0 251.5 184.5
31st RS 100 RS 100 8.4 366 Frensham Pond SC Simon Lomas-Clarke     (35.0) 25.0 (33.0) 30.5 21.0 29.0 26.0 29.0 32.0 260.5 192.5
32nd RS 100 RS 100 8.4 305 Mounts Bay & Penzance SC Jeremy Gilbert Master   30.0 (37.0) 29.0 28.0 24.0 28.0 36.0 (38.0) 34.0 284.0 209.0
33rd RS 100 RS 100 8.4 188 Weston SC Samuel Spencer     27.0 (39.0) (35.0) 34.0 26.0 26.0 31.0 32.0 33.0 283.0 209.0
34th RS 100 RS 100 8.4 221 Datchet Water SC Martin Wilson Master   32.0 32.0 31.0 27.0 (33.0) (35.0) 28.0 31.0 31.0 280.0 212.0
35th RS 100 RS 100 8.4 491 Teign Corinthian SC Simon Jones Master   34.0 35.0 34.0 29.0 36.0 (46.0 DNS) (46.0 DNS) 33.0 25.0 318.0 226.0
36th RS 100 RS 100 8.4 156 Weston SC Chris Brown Master   33.0 27.0 32.0 35.0 37.0 (46.0 DNC) 33.0 (39.0) 37.0 319.0 234.0
37th RS 100 RS 100 8.4 333 Teign Corinthian SC Paul Craft     36.0 29.0 36.0 32.0 35.0 (46.0 dns) (46.0 DNS) 37.0 35.0 332.0 240.0
38th RS 100 RS 100 8.4 3791 Netley SC Martyn Prince     (39.0) 34.0 37.0 33.0 31.0 36.0 38.0 35.0 (39.0) 322.0 244.0
39th RS 100 RS 100 8.4 266 Netley SC Andy Trickett Master   31.0 36.0 (46.0 DNF) (46.0 DNC) 46.0 DNS 31.0 29.0 36.0 38.0 339.0 247.0
40th RS 100 RS 100 8.4 205 Locks SC Jim Wicks     29.0 38.0 (39.0) 36.0 38.0 34.0 39.0 (41.0) 36.0 330.0 250.0
41st RS 100 RS 100 8.4 1127 CKA Cindy Doennecke-Herz     38.0 40.0 38.0 37.0 39.0 38.0 (46.0 DNF) 42.0 (46.0 DNF) 364.0 272.0
42nd RS 100 RS 100 8.4 364 Netley SC Julian Hines Master   (46.0 DNC) (46.0 DNC) 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 37.0 37.0 40.0 46.0 DNF 390.0 298.0
43rd RS 100 RS 100 8.4 148 Banbury SC Paul Drewery Master   (46.0 DNC) (46.0 DNC) 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNS 46.0 DNS 46.0 DNS 414.0 322.0
43rd RS 100 RS 100 8.4   Netley SC Thomas Southwell     (46.0 DNC) (46.0 DNC) 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 414.0 322.0
43rd RS 100 RS 100 8.4 413 Llandefedd SC Tom Powell     (46.0 DNC) (46.0 DNC) 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNS 46.0 DNS 46.0 DNS 414.0 322.0

RS Vareo Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st RS Vareo RS VAREO 407 Emberton Park SC Luke Fisher Master   (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd RS Vareo RS VAREO 165 Waveney & Oulton Broad YC Nicholas Crickmore Master   1.0 2.0 4.0 (5.0) 12.0 7.0
3rd RS Vareo RS VAREO 247 Weirwood SC Alan Bassett Grandmaster   (5.0) 4.0 2.0 2.0 13.0 8.0
4th RS Vareo RS VAREO 147 Langstone SC Darren Prior Master   (4.0) 3.0 3.0 4.0 14.0 10.0
5th RS Vareo RS VAREO 660 Pennine SC Cheryl Wood   Lady 3.0 (5.0) 5.0 3.0 16.0 11.0
6th RS Vareo RS VAREO 436 Dell Quay SC Mike Dicker Master   (6.0) 6.0 6.0 6.0 24.0 18.0
7th RS Vareo RS VAREO 416 Warsash SC Chris Hughes Grandmaster   (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 36.0 27.0
7th RS Vareo RS VAREO 547 South Cerney SC Kevin Weatherhead     (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 36.0 27.0

R1 - RS 100 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS 100 RS 100 8.4 140 Royal Windermere YC Robert Richardson     1 1.0
2 RS 100 RS 100 8.4 314 Weston SC Steven Lee     2 2.0
3 RS 100 RS 100 8.4 527 Gurnard SC Brett Aarons     3 3.0
4 RS 100 RS 100 8.4 172 Chew Valley Lake SC Andrew Jones Master   4 4.0
5 RS 100 RS 100 8.4 312 Exe SC Iain Horlock     5 5.0
6 RS 100 RS 100 8.4 259 Frensham Pond SC Ian Gregory     6 6.0
7 RS 100 RS 100 8.4 370 Netley SC Nils Joliffe     7 7.0
8 RS 100 RS 100 8.4 218 Chew Valley Lake SC Ed Jones     8 8.0
9 RS 100 RS 100 8.4 359 Gurnard SC Giles Peckham Master   9 9.0
10 RS 100 RS 100 8.4 509 Frensham Pond SC Clive Eplett Master   10 10.0
11 RS 100 RS 100 8.4 480 Chew Valley Lake SC Chris Goldhawk Master   11 11.0
12 RS 100 RS 100 8.4 508 Red Wharf Bay SC Huw Powell Master   12 12.0
13 RS 100 RS 100 8.4 523 Port Dinorwic SC Greg Booth     13 13.0
14 RS 100 RS 100 8.4 379 Gurnard SC Mark Harrison Master   14 14.0
15 RS 100 RS 100 8.4 410 Gurnard SC Alistair Dickson     15 15.0
16 RS 100 RS 100 8.4 154 Datchet Water SC Simon Geyman     16 16.0
17 RS 100 RS 100 8.4 180 Royal Windermere YC John Richardson     17 17.0
18 RS 100 RS 100 8.4 348 Netley SC Nick Sandison Master   18 18.0
19 RS 100 RS 100 8.4 127 Netley SC Luke Goble     19 19.0
20 RS 100 RS 100 8.4 421 Netley SC Jeremy Troughton     20 20.0
21 RS 100 RS 100 8.4 229 Netley SC Nick Shuttleworth Master   21 21.0
22 RS 100 RS 100 8.4 407 Netley SC Michael Rhodes Master   22 22.0
23 RS 100 RS 100 8.4 302 Weston SC Daniel Craft     23 23.0
24 RS 100 RS 100 8.4 472 Netley SC Stewart Hawthorn Master   24 24.0
25 RS 100 RS 100 8.4 362 Guernsey SC Adam Knight     25 25.0
26 RS 100 RS 100 8.4 255 Weston SC Kevin Moore     26 26.0
27 RS 100 RS 100 8.4 188 Weston SC Samuel Spencer     27 27.0
28 RS 100 RS 100 8.4 492 Castle Cove Nick Griffin Master   28 28.0
29 RS 100 RS 100 8.4 205 Locks SC Jim Wicks     29 29.0
30 RS 100 RS 100 8.4 305 Mounts Bay & Penzance SC Jeremy Gilbert Master   30 30.0
31 RS 100 RS 100 8.4 266 Netley SC Andy Trickett Master   31 31.0
32 RS 100 RS 100 8.4 221 Datchet Water SC Martin Wilson Master   32 32.0
33 RS 100 RS 100 8.4 156 Weston SC Chris Brown Master   33 33.0
34 RS 100 RS 100 8.4 491 Teign Corinthian SC Simon Jones Master   34 34.0
35 RS 100 RS 100 8.4 366 Frensham Pond SC Simon Lomas-Clarke     35 35.0
36 RS 100 RS 100 8.4 333 Teign Corinthian SC Paul Craft     36 36.0
37 RS 100 RS 100 8.4 288 WSV H2O Pim van Vugt     37 37.0
38 RS 100 RS 100 8.4 1127 CKA Cindy Doennecke-Herz     38 38.0
39 RS 100 RS 100 8.4 3791 Netley SC Martyn Prince     39 39.0
40 RS 100 RS 100 8.4 130 Chew Valley Lake SC Steve Jones Master   DNF 46.0
40 RS 100 RS 100 8.4 526 Mounts Bay SC Mostyn Evans Master   RET 46.0

R2 - RS 100 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS 100 RS 100 8.4 410 Gurnard SC Alistair Dickson     1 1.0
2 RS 100 RS 100 8.4 527 Gurnard SC Brett Aarons     2 2.0
3 RS 100 RS 100 8.4 140 Royal Windermere YC Robert Richardson     3 3.0
4 RS 100 RS 100 8.4 480 Chew Valley Lake SC Chris Goldhawk Master   4 4.0
5 RS 100 RS 100 8.4 312 Exe SC Iain Horlock     5 5.0
6 RS 100 RS 100 8.4 314 Weston SC Steven Lee     6 6.0
7 RS 100 RS 100 8.4 359 Gurnard SC Giles Peckham Master   7 7.0
8 RS 100 RS 100 8.4 509 Frensham Pond SC Clive Eplett Master   8 8.0
9 RS 100 RS 100 8.4 472 Netley SC Stewart Hawthorn Master   9 9.0
10 RS 100 RS 100 8.4 180 Royal Windermere YC John Richardson     10 10.0
11 RS 100 RS 100 8.4 370 Netley SC Nils Joliffe     11 11.0
12 RS 100 RS 100 8.4 259 Frensham Pond SC Ian Gregory     12 12.0
13 RS 100 RS 100 8.4 523 Port Dinorwic SC Greg Booth     13 13.0
14 RS 100 RS 100 8.4 379 Gurnard SC Mark Harrison Master   14 14.0
15 RS 100 RS 100 8.4 218 Chew Valley Lake SC Ed Jones     15 15.0
16 RS 100 RS 100 8.4 421 Netley SC Jeremy Troughton     16 16.0
17 RS 100 RS 100 8.4 288 WSV H2O Pim van Vugt     17 17.0
18 RS 100 RS 100 8.4 348 Netley SC Nick Sandison Master   18 18.0
19 RS 100 RS 100 8.4 172 Chew Valley Lake SC Andrew Jones Master   19 19.0
20 RS 100 RS 100 8.4 154 Datchet Water SC Simon Geyman     20 20.0
21 RS 100 RS 100 8.4 255 Weston SC Kevin Moore     21 21.0
22 RS 100 RS 100 8.4 130 Chew Valley Lake SC Steve Jones Master   22 22.0
23 RS 100 RS 100 8.4 127 Netley SC Luke Goble     23 23.0
24 RS 100 RS 100 8.4 526 Mounts Bay SC Mostyn Evans Master   24 24.0
25 RS 100 RS 100 8.4 366 Frensham Pond SC Simon Lomas-Clarke     25 25.0
26 RS 100 RS 100 8.4 492 Castle Cove Nick Griffin Master   26 26.0
27 RS 100 RS 100 8.4 156 Weston SC Chris Brown Master   27 27.0
28 RS 100 RS 100 8.4 302 Weston SC Daniel Craft     28 28.0
29 RS 100 RS 100 8.4 333 Teign Corinthian SC Paul Craft     29 29.0
30 RS 100 RS 100 8.4 508 Red Wharf Bay SC Huw Powell Master   30 30.0
31 RS 100 RS 100 8.4 407 Netley SC Michael Rhodes Master   31 31.0
32 RS 100 RS 100 8.4 221 Datchet Water SC Martin Wilson Master   32 32.0
33 RS 100 RS 100 8.4 229 Netley SC Nick Shuttleworth Master   33 33.0
34 RS 100 RS 100 8.4 3791 Netley SC Martyn Prince     34 34.0
35 RS 100 RS 100 8.4 491 Teign Corinthian SC Simon Jones Master   35 35.0
36 RS 100 RS 100 8.4 266 Netley SC Andy Trickett Master   36 36.0
37 RS 100 RS 100 8.4 305 Mounts Bay & Penzance SC Jeremy Gilbert Master   37 37.0
38 RS 100 RS 100 8.4 205 Locks SC Jim Wicks     38 38.0
39 RS 100 RS 100 8.4 188 Weston SC Samuel Spencer     39 39.0
40 RS 100 RS 100 8.4 1127 CKA Cindy Doennecke-Herz     40 40.0
41 RS 100 RS 100 8.4 362 Guernsey SC Adam Knight     DNF 46.0

R3 - RS 100 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS 100 RS 100 8.4 410 Gurnard SC Alistair Dickson     1 1.0
2 RS 100 RS 100 8.4 508 Red Wharf Bay SC Huw Powell Master   2 2.0
3 RS 100 RS 100 8.4 379 Gurnard SC Mark Harrison Master   3 3.0
4 RS 100 RS 100 8.4 288 WSV H2O Pim van Vugt     4 4.0
5 RS 100 RS 100 8.4 314 Weston SC Steven Lee     5 5.0
6 RS 100 RS 100 8.4 480 Chew Valley Lake SC Chris Goldhawk Master   6 6.0
7 RS 100 RS 100 8.4 523 Port Dinorwic SC Greg Booth     7 7.0
8 RS 100 RS 100 8.4 259 Frensham Pond SC Ian Gregory     8 8.0
9 RS 100 RS 100 8.4 130 Chew Valley Lake SC Steve Jones Master   9 9.0
10 RS 100 RS 100 8.4 527 Gurnard SC Brett Aarons     10 10.0
11 RS 100 RS 100 8.4 362 Guernsey SC Adam Knight     11 11.0
12 RS 100 RS 100 8.4 172 Chew Valley Lake SC Andrew Jones Master   12 12.0
13 RS 100 RS 100 8.4 312 Exe SC Iain Horlock     13 13.0
14 RS 100 RS 100 8.4 407 Netley SC Michael Rhodes Master   14 14.0
15 RS 100 RS 100 8.4 127 Netley SC Luke Goble     15 15.0
16 RS 100 RS 100 8.4 370 Netley SC Nils Joliffe     16 16.0
17 RS 100 RS 100 8.4 509 Frensham Pond SC Clive Eplett Master   17 17.0
18 RS 100 RS 100 8.4 255 Weston SC Kevin Moore     18 18.0
19 RS 100 RS 100 8.4 526 Mounts Bay SC Mostyn Evans Master   19 19.0
20 RS 100 RS 100 8.4 154 Datchet Water SC Simon Geyman     20 20.0
21 RS 100 RS 100 8.4 472 Netley SC Stewart Hawthorn Master   21 21.0
22 RS 100 RS 100 8.4 348 Netley SC Nick Sandison Master   22 22.0
23 RS 100 RS 100 8.4 218 Chew Valley Lake SC Ed Jones     23 23.0
24 RS 100 RS 100 8.4 492 Castle Cove Nick Griffin Master   24 24.0
25 RS 100 RS 100 8.4 302 Weston SC Daniel Craft     25 25.0
26 RS 100 RS 100 8.4 421 Netley SC Jeremy Troughton     26 26.0
27 RS 100 RS 100 8.4 359 Gurnard SC Giles Peckham Master   27 27.0
28 RS 100 RS 100 8.4 180 Royal Windermere YC John Richardson     28 28.0
29 RS 100 RS 100 8.4 305 Mounts Bay & Penzance SC Jeremy Gilbert Master   29 29.0
30 RS 100 RS 100 8.4 229 Netley SC Nick Shuttleworth Master   30 30.0
31 RS 100 RS 100 8.4 221 Datchet Water SC Martin Wilson Master   31 31.0
32 RS 100 RS 100 8.4 156 Weston SC Chris Brown Master   32 32.0
33 RS 100 RS 100 8.4 366 Frensham Pond SC Simon Lomas-Clarke     33 33.0
34 RS 100 RS 100 8.4 491 Teign Corinthian SC Simon Jones Master   34 34.0
35 RS 100 RS 100 8.4 188 Weston SC Samuel Spencer     35 35.0
36 RS 100 RS 100 8.4 333 Teign Corinthian SC Paul Craft     36 36.0
37 RS 100 RS 100 8.4 3791 Netley SC Martyn Prince     37 37.0
38 RS 100 RS 100 8.4 1127 CKA Cindy Doennecke-Herz     38 38.0
39 RS 100 RS 100 8.4 205 Locks SC Jim Wicks     39 39.0
40 RS 100 RS 100 8.4 140 Royal Windermere YC Robert Richardson     OCS 46.0
40 RS 100 RS 100 8.4 266 Netley SC Andy Trickett Master   DNF 46.0

R4 - RS 100 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS 100 RS 100 8.4 379 Gurnard SC Mark Harrison Master   1 1.0
2 RS 100 RS 100 8.4 508 Red Wharf Bay SC Huw Powell Master   2 2.0
3 RS 100 RS 100 8.4 527 Gurnard SC Brett Aarons     3 3.0
4 RS 100 RS 100 8.4 288 WSV H2O Pim van Vugt     4 4.0
5 RS 100 RS 100 8.4 523 Port Dinorwic SC Greg Booth     5 5.0
6 RS 100 RS 100 8.4 410 Gurnard SC Alistair Dickson     6 6.0
7 RS 100 RS 100 8.4 130 Chew Valley Lake SC Steve Jones Master   7 7.0
8 RS 100 RS 100 8.4 362 Guernsey SC Adam Knight     8 8.0
9 RS 100 RS 100 8.4 172 Chew Valley Lake SC Andrew Jones Master   9 9.0
10 RS 100 RS 100 8.4 218 Chew Valley Lake SC Ed Jones     10 10.0
11 RS 100 RS 100 8.4 480 Chew Valley Lake SC Chris Goldhawk Master   11 11.0
12 RS 100 RS 100 8.4 407 Netley SC Michael Rhodes Master   12 12.0
13 RS 100 RS 100 8.4 370 Netley SC Nils Joliffe     13 13.0
14 RS 100 RS 100 8.4 509 Frensham Pond SC Clive Eplett Master   14 14.0
15 RS 100 RS 100 8.4 472 Netley SC Stewart Hawthorn Master   15 15.0
16 RS 100 RS 100 8.4 140 Royal Windermere YC Robert Richardson     16 16.0
17 RS 100 RS 100 8.4 312 Exe SC Iain Horlock     17 17.0
18 RS 100 RS 100 8.4 348 Netley SC Nick Sandison Master   18 18.0
19 RS 100 RS 100 8.4 314 Weston SC Steven Lee     19 19.0
20 RS 100 RS 100 8.4 255 Weston SC Kevin Moore     20 20.0
21 RS 100 RS 100 8.4 180 Royal Windermere YC John Richardson     21 21.0
22 RS 100 RS 100 8.4 526 Mounts Bay SC Mostyn Evans Master   22 22.0
23 RS 100 RS 100 8.4 259 Frensham Pond SC Ian Gregory     23 23.0
24 RS 100 RS 100 8.4 421 Netley SC Jeremy Troughton     24 24.0
25 RS 100 RS 100 8.4 154 Datchet Water SC Simon Geyman     25 25.0
26 RS 100 RS 100 8.4 302 Weston SC Daniel Craft     26 26.0
27 RS 100 RS 100 8.4 221 Datchet Water SC Martin Wilson Master   27 27.0
28 RS 100 RS 100 8.4 305 Mounts Bay & Penzance SC Jeremy Gilbert Master   28 28.0
29 RS 100 RS 100 8.4 491 Teign Corinthian SC Simon Jones Master   29 29.0
30 RS 100 RS 100 8.4 229 Netley SC Nick Shuttleworth Master   30 30.5
30 RS 100 RS 100 8.4 366 Frensham Pond SC Simon Lomas-Clarke     30 30.5
32 RS 100 RS 100 8.4 333 Teign Corinthian SC Paul Craft     31 32.0
33 RS 100 RS 100 8.4 3791 Netley SC Martyn Prince     32 33.0
34 RS 100 RS 100 8.4 188 Weston SC Samuel Spencer     34 34.0
35 RS 100 RS 100 8.4 156 Weston SC Chris Brown Master   35 35.0
36 RS 100 RS 100 8.4 205 Locks SC Jim Wicks     36 36.0
37 RS 100 RS 100 8.4 1127 CKA Cindy Doennecke-Herz     37 37.0
38 RS 100 RS 100 8.4 359 Gurnard SC Giles Peckham Master   DNF 46.0
38 RS 100 RS 100 8.4 127 Netley SC Luke Goble     DNF 46.0
38 RS 100 RS 100 8.4 492 Castle Cove Nick Griffin Master   RET 46.0

R5 - RS 100 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS 100 RS 100 8.4 288 WSV H2O Pim van Vugt     1 1.0
2 RS 100 RS 100 8.4 527 Gurnard SC Brett Aarons     2 2.0
3 RS 100 RS 100 8.4 523 Port Dinorwic SC Greg Booth     3 3.0
4 RS 100 RS 100 8.4 509 Frensham Pond SC Clive Eplett Master   4 4.0
5 RS 100 RS 100 8.4 314 Weston SC Steven Lee     5 5.0
6 RS 100 RS 100 8.4 140 Royal Windermere YC Robert Richardson     6 6.0
7 RS 100 RS 100 8.4 379 Gurnard SC Mark Harrison Master   7 7.0
8 RS 100 RS 100 8.4 410 Gurnard SC Alistair Dickson     8 8.0
9 RS 100 RS 100 8.4 370 Netley SC Nils Joliffe     9 9.0
10 RS 100 RS 100 8.4 172 Chew Valley Lake SC Andrew Jones Master   10 10.0
11 RS 100 RS 100 8.4 508 Red Wharf Bay SC Huw Powell Master   11 11.0
12 RS 100 RS 100 8.4 480 Chew Valley Lake SC Chris Goldhawk Master   12 12.0
13 RS 100 RS 100 8.4 130 Chew Valley Lake SC Steve Jones Master   13 13.0
14 RS 100 RS 100 8.4 180 Royal Windermere YC John Richardson     14 14.0
15 RS 100 RS 100 8.4 472 Netley SC Stewart Hawthorn Master   15 15.0
16 RS 100 RS 100 8.4 421 Netley SC Jeremy Troughton     16 16.0
17 RS 100 RS 100 8.4 154 Datchet Water SC Simon Geyman     17 17.0
18 RS 100 RS 100 8.4 255 Weston SC Kevin Moore     18 18.0
19 RS 100 RS 100 8.4 259 Frensham Pond SC Ian Gregory     19 19.0
20 RS 100 RS 100 8.4 348 Netley SC Nick Sandison Master   20 20.0
21 RS 100 RS 100 8.4 366 Frensham Pond SC Simon Lomas-Clarke     21 21.0
22 RS 100 RS 100 8.4 229 Netley SC Nick Shuttleworth Master   22 22.0
23 RS 100 RS 100 8.4 359 Gurnard SC Giles Peckham Master   23 23.0
24 RS 100 RS 100 8.4 305 Mounts Bay & Penzance SC Jeremy Gilbert Master   24 24.0
25 RS 100 RS 100 8.4 526 Mounts Bay SC Mostyn Evans Master   25 25.0
26 RS 100 RS 100 8.4 188 Weston SC Samuel Spencer     26 26.0
27 RS 100 RS 100 8.4 362 Guernsey SC Adam Knight     27 27.0
28 RS 100 RS 100 8.4 218 Chew Valley Lake SC Ed Jones     28 28.0
29 RS 100 RS 100 8.4 407 Netley SC Michael Rhodes Master   29 29.0
30 RS 100 RS 100 8.4 312 Exe SC Iain Horlock     30 30.0
31 RS 100 RS 100 8.4 3791 Netley SC Martyn Prince     31 31.0
32 RS 100 RS 100 8.4 302 Weston SC Daniel Craft     32 32.0
33 RS 100 RS 100 8.4 221 Datchet Water SC Martin Wilson Master   33 33.0
34 RS 100 RS 100 8.4 492 Castle Cove Nick Griffin Master   34 34.0
35 RS 100 RS 100 8.4 333 Teign Corinthian SC Paul Craft     35 35.0
36 RS 100 RS 100 8.4 491 Teign Corinthian SC Simon Jones Master   36 36.0
37 RS 100 RS 100 8.4 156 Weston SC Chris Brown Master   37 37.0
38 RS 100 RS 100 8.4 205 Locks SC Jim Wicks     38 38.0
39 RS 100 RS 100 8.4 1127 CKA Cindy Doennecke-Herz     39 39.0
40 RS 100 RS 100 8.4 127 Netley SC Luke Goble     DNS 46.0
40 RS 100 RS 100 8.4 266 Netley SC Andy Trickett Master   DNS 46.0

R6 - RS 100 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS 100 RS 100 8.4 288 WSV H2O Pim van Vugt     1 1.0
2 RS 100 RS 100 8.4 527 Gurnard SC Brett Aarons     2 2.0
3 RS 100 RS 100 8.4 370 Netley SC Nils Joliffe     3 3.0
4 RS 100 RS 100 8.4 410 Gurnard SC Alistair Dickson     4 4.0
5 RS 100 RS 100 8.4 508 Red Wharf Bay SC Huw Powell Master   5 5.0
6 RS 100 RS 100 8.4 314 Weston SC Steven Lee     6 6.0
7 RS 100 RS 100 8.4 172 Chew Valley Lake SC Andrew Jones Master   7 7.0
8 RS 100 RS 100 8.4 421 Netley SC Jeremy Troughton     8 8.0
9 RS 100 RS 100 8.4 509 Frensham Pond SC Clive Eplett Master   9 9.0
10 RS 100 RS 100 8.4 127 Netley SC Luke Goble     10 10.0
11 RS 100 RS 100 8.4 140 Royal Windermere YC Robert Richardson     11 11.0
12 RS 100 RS 100 8.4 523 Port Dinorwic SC Greg Booth     12 12.0
13 RS 100 RS 100 8.4 480 Chew Valley Lake SC Chris Goldhawk Master   13 13.0
14 RS 100 RS 100 8.4 362 Guernsey SC Adam Knight     14 14.0
15 RS 100 RS 100 8.4 312 Exe SC Iain Horlock     15 15.0
16 RS 100 RS 100 8.4 130 Chew Valley Lake SC Steve Jones Master   16 16.0
17 RS 100 RS 100 8.4 154 Datchet Water SC Simon Geyman     17 17.0
18 RS 100 RS 100 8.4 379 Gurnard SC Mark Harrison Master   18 18.0
19 RS 100 RS 100 8.4 348 Netley SC Nick Sandison Master   19 19.0
20 RS 100 RS 100 8.4 359 Gurnard SC Giles Peckham Master   20 20.0
21 RS 100 RS 100 8.4 255 Weston SC Kevin Moore     21 21.0
22 RS 100 RS 100 8.4 218 Chew Valley Lake SC Ed Jones     22 22.0
23 RS 100 RS 100 8.4 259 Frensham Pond SC Ian Gregory     23 23.0
24 RS 100 RS 100 8.4 407 Netley SC Michael Rhodes Master   24 24.0
25 RS 100 RS 100 8.4 492 Castle Cove Nick Griffin Master   25 25.0
26 RS 100 RS 100 8.4 188 Weston SC Samuel Spencer     26 26.0
27 RS 100 RS 100 8.4 180 Royal Windermere YC John Richardson     27 27.0
28 RS 100 RS 100 8.4 305 Mounts Bay & Penzance SC Jeremy Gilbert Master   28 28.0
29 RS 100 RS 100 8.4 366 Frensham Pond SC Simon Lomas-Clarke     29 29.0
30 RS 100 RS 100 8.4 526 Mounts Bay SC Mostyn Evans Master   30 30.0
31 RS 100 RS 100 8.4 266 Netley SC Andy Trickett Master   31 31.0
32 RS 100 RS 100 8.4 302 Weston SC Daniel Craft     32 32.0
33 RS 100 RS 100 8.4 229 Netley SC Nick Shuttleworth Master   33 33.0
34 RS 100 RS 100 8.4 205 Locks SC Jim Wicks     34 34.0
35 RS 100 RS 100 8.4 221 Datchet Water SC Martin Wilson Master   35 35.0
36 RS 100 RS 100 8.4 3791 Netley SC Martyn Prince     36 36.0
37 RS 100 RS 100 8.4 364 Netley SC Julian Hines Master   37 37.0
38 RS 100 RS 100 8.4 1127 CKA Cindy Doennecke-Herz     38 38.0
39 RS 100 RS 100 8.4 472 Netley SC Stewart Hawthorn Master   DNF 46.0
39 RS 100 RS 100 8.4 491 Teign Corinthian SC Simon Jones Master   DNS 46.0
39 RS 100 RS 100 8.4 333 Teign Corinthian SC Paul Craft     dns 46.0

R7 - RS 100 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS 100 RS 100 8.4 527 Gurnard SC Brett Aarons     1 1.0
2 RS 100 RS 100 8.4 410 Gurnard SC Alistair Dickson     2 2.0
3 RS 100 RS 100 8.4 314 Weston SC Steven Lee     3 3.0
4 RS 100 RS 100 8.4 288 WSV H2O Pim van Vugt     4 4.0
5 RS 100 RS 100 8.4 509 Frensham Pond SC Clive Eplett Master   5 5.0
6 RS 100 RS 100 8.4 259 Frensham Pond SC Ian Gregory     6 6.0
7 RS 100 RS 100 8.4 508 Red Wharf Bay SC Huw Powell Master   7 7.0
8 RS 100 RS 100 8.4 312 Exe SC Iain Horlock     8 8.0
9 RS 100 RS 100 8.4 218 Chew Valley Lake SC Ed Jones     9 9.0
10 RS 100 RS 100 8.4 523 Port Dinorwic SC Greg Booth     10 10.0
11 RS 100 RS 100 8.4 127 Netley SC Luke Goble     11 11.0
12 RS 100 RS 100 8.4 140 Royal Windermere YC Robert Richardson     12 12.0
13 RS 100 RS 100 8.4 172 Chew Valley Lake SC Andrew Jones Master   13 13.0
14 RS 100 RS 100 8.4 130 Chew Valley Lake SC Steve Jones Master   14 14.0
15 RS 100 RS 100 8.4 480 Chew Valley Lake SC Chris Goldhawk Master   15 15.0
16 RS 100 RS 100 8.4 348 Netley SC Nick Sandison Master   16 16.0
17 RS 100 RS 100 8.4 180 Royal Windermere YC John Richardson     17 17.0
18 RS 100 RS 100 8.4 154 Datchet Water SC Simon Geyman     18 18.0
19 RS 100 RS 100 8.4 379 Gurnard SC Mark Harrison Master   19 19.0
20 RS 100 RS 100 8.4 359 Gurnard SC Giles Peckham Master   20 20.0
21 RS 100 RS 100 8.4 472 Netley SC Stewart Hawthorn Master   21 21.0
22 RS 100 RS 100 8.4 421 Netley SC Jeremy Troughton     22 22.0
23 RS 100 RS 100 8.4 407 Netley SC Michael Rhodes Master   23 23.0
24 RS 100 RS 100 8.4 370 Netley SC Nils Joliffe     24 24.0
25 RS 100 RS 100 8.4 526 Mounts Bay SC Mostyn Evans Master   25 25.0
26 RS 100 RS 100 8.4 366 Frensham Pond SC Simon Lomas-Clarke     26 26.0
27 RS 100 RS 100 8.4 302 Weston SC Daniel Craft     27 27.0
28 RS 100 RS 100 8.4 221 Datchet Water SC Martin Wilson Master   28 28.0
29 RS 100 RS 100 8.4 266 Netley SC Andy Trickett Master   29 29.0
30 RS 100 RS 100 8.4 362 Guernsey SC Adam Knight     30 30.0
31 RS 100 RS 100 8.4 188 Weston SC Samuel Spencer     31 31.0
32 RS 100 RS 100 8.4 255 Weston SC Kevin Moore     32 32.0
33 RS 100 RS 100 8.4 156 Weston SC Chris Brown Master   33 33.0
34 RS 100 RS 100 8.4 229 Netley SC Nick Shuttleworth Master   34 34.0
35 RS 100 RS 100 8.4 492 Castle Cove Nick Griffin Master   35 35.0
36 RS 100 RS 100 8.4 305 Mounts Bay & Penzance SC Jeremy Gilbert Master   36 36.0
37 RS 100 RS 100 8.4 364 Netley SC Julian Hines Master   37 37.0
38 RS 100 RS 100 8.4 3791 Netley SC Martyn Prince     38 38.0
39 RS 100 RS 100 8.4 205 Locks SC Jim Wicks     39 39.0
40 RS 100 RS 100 8.4 491 Teign Corinthian SC Simon Jones Master   DNS 46.0
40 RS 100 RS 100 8.4 333 Teign Corinthian SC Paul Craft     DNS 46.0
40 RS 100 RS 100 8.4 1127 CKA Cindy Doennecke-Herz     DNF 46.0
40 RS 100 RS 100 8.4 148 Banbury SC Paul Drewery Master   DNS 46.0
40 RS 100 RS 100 8.4 413 Llandefedd SC Tom Powell     DNS 46.0

R8 - RS 100 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS 100 RS 100 8.4 288 WSV H2O Pim van Vugt     1 1.0
2 RS 100 RS 100 8.4 527 Gurnard SC Brett Aarons     2 2.0
3 RS 100 RS 100 8.4 314 Weston SC Steven Lee     3 3.0
4 RS 100 RS 100 8.4 508 Red Wharf Bay SC Huw Powell Master   4 4.0
5 RS 100 RS 100 8.4 410 Gurnard SC Alistair Dickson     5 5.0
6 RS 100 RS 100 8.4 370 Netley SC Nils Joliffe     6 6.0
7 RS 100 RS 100 8.4 172 Chew Valley Lake SC Andrew Jones Master   7 7.0
8 RS 100 RS 100 8.4 259 Frensham Pond SC Ian Gregory     8 8.0
9 RS 100 RS 100 8.4 359 Gurnard SC Giles Peckham Master   9 9.0
10 RS 100 RS 100 8.4 218 Chew Valley Lake SC Ed Jones     10 10.0
11 RS 100 RS 100 8.4 509 Frensham Pond SC Clive Eplett Master   11 11.0
12 RS 100 RS 100 8.4 140 Royal Windermere YC Robert Richardson     12 12.0
13 RS 100 RS 100 8.4 127 Netley SC Luke Goble     13 13.0
14 RS 100 RS 100 8.4 130 Chew Valley Lake SC Steve Jones Master   14 14.0
15 RS 100 RS 100 8.4 523 Port Dinorwic SC Greg Booth     15 15.0
16 RS 100 RS 100 8.4 526 Mounts Bay SC Mostyn Evans Master   16 16.0
17 RS 100 RS 100 8.4 348 Netley SC Nick Sandison Master   17 17.0
18 RS 100 RS 100 8.4 379 Gurnard SC Mark Harrison Master   18 18.0
19 RS 100 RS 100 8.4 480 Chew Valley Lake SC Chris Goldhawk Master   19 19.0
20 RS 100 RS 100 8.4 312 Exe SC Iain Horlock     20 20.0
21 RS 100 RS 100 8.4 421 Netley SC Jeremy Troughton     21 21.0
22 RS 100 RS 100 8.4 229 Netley SC Nick Shuttleworth Master   22 22.0
23 RS 100 RS 100 8.4 472 Netley SC Stewart Hawthorn Master   23 23.0
24 RS 100 RS 100 8.4 180 Royal Windermere YC John Richardson     24 24.0
25 RS 100 RS 100 8.4 362 Guernsey SC Adam Knight     25 25.0
26 RS 100 RS 100 8.4 302 Weston SC Daniel Craft     26 26.0
27 RS 100 RS 100 8.4 255 Weston SC Kevin Moore     27 27.0
28 RS 100 RS 100 8.4 492 Castle Cove Nick Griffin Master   28 28.0
29 RS 100 RS 100 8.4 366 Frensham Pond SC Simon Lomas-Clarke     29 29.0
30 RS 100 RS 100 8.4 407 Netley SC Michael Rhodes Master   30 30.0
31 RS 100 RS 100 8.4 221 Datchet Water SC Martin Wilson Master   31 31.0
32 RS 100 RS 100 8.4 188 Weston SC Samuel Spencer     32 32.0
33 RS 100 RS 100 8.4 491 Teign Corinthian SC Simon Jones Master   33 33.0
34 RS 100 RS 100 8.4 154 Datchet Water SC Simon Geyman     34 34.0
35 RS 100 RS 100 8.4 3791 Netley SC Martyn Prince     35 35.0
36 RS 100 RS 100 8.4 266 Netley SC Andy Trickett Master   36 36.0
37 RS 100 RS 100 8.4 333 Teign Corinthian SC Paul Craft     37 37.0
38 RS 100 RS 100 8.4 305 Mounts Bay & Penzance SC Jeremy Gilbert Master   38 38.0
39 RS 100 RS 100 8.4 156 Weston SC Chris Brown Master   39 39.0
40 RS 100 RS 100 8.4 364 Netley SC Julian Hines Master   40 40.0
41 RS 100 RS 100 8.4 205 Locks SC Jim Wicks     41 41.0
42 RS 100 RS 100 8.4 1127 CKA Cindy Doennecke-Herz     42 42.0
43 RS 100 RS 100 8.4 148 Banbury SC Paul Drewery Master   DNS 46.0
43 RS 100 RS 100 8.4 413 Llandefedd SC Tom Powell     DNS 46.0

R9 - RS 100 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS 100 RS 100 8.4 288 WSV H2O Pim van Vugt     1 1.0
2 RS 100 RS 100 8.4 523 Port Dinorwic SC Greg Booth     2 2.0
3 RS 100 RS 100 8.4 410 Gurnard SC Alistair Dickson     3 3.0
4 RS 100 RS 100 8.4 508 Red Wharf Bay SC Huw Powell Master   4 4.0
5 RS 100 RS 100 8.4 314 Weston SC Steven Lee     5 5.0
6 RS 100 RS 100 8.4 527 Gurnard SC Brett Aarons     6 6.0
7 RS 100 RS 100 8.4 480 Chew Valley Lake SC Chris Goldhawk Master   7 7.0
8 RS 100 RS 100 8.4 370 Netley SC Nils Joliffe     8 8.0
9 RS 100 RS 100 8.4 379 Gurnard SC Mark Harrison Master   9 9.0
10 RS 100 RS 100 8.4 172 Chew Valley Lake SC Andrew Jones Master   10 10.0
11 RS 100 RS 100 8.4 140 Royal Windermere YC Robert Richardson     11 11.0
12 RS 100 RS 100 8.4 218 Chew Valley Lake SC Ed Jones     12 12.0
13 RS 100 RS 100 8.4 312 Exe SC Iain Horlock     13 13.0
14 RS 100 RS 100 8.4 127 Netley SC Luke Goble     14 14.0
15 RS 100 RS 100 8.4 492 Castle Cove Nick Griffin Master   15 15.0
16 RS 100 RS 100 8.4 359 Gurnard SC Giles Peckham Master   16 16.0
17 RS 100 RS 100 8.4 302 Weston SC Daniel Craft     17 17.0
18 RS 100 RS 100 8.4 259 Frensham Pond SC Ian Gregory     18 18.0
19 RS 100 RS 100 8.4 362 Guernsey SC Adam Knight     19 19.0
20 RS 100 RS 100 8.4 407 Netley SC Michael Rhodes Master   20 20.0
21 RS 100 RS 100 8.4 509 Frensham Pond SC Clive Eplett Master   21 21.0
22 RS 100 RS 100 8.4 154 Datchet Water SC Simon Geyman     22 22.0
23 RS 100 RS 100 8.4 421 Netley SC Jeremy Troughton     23 23.0
24 RS 100 RS 100 8.4 255 Weston SC Kevin Moore     24 24.0
25 RS 100 RS 100 8.4 491 Teign Corinthian SC Simon Jones Master   25 25.0
26 RS 100 RS 100 8.4 229 Netley SC Nick Shuttleworth Master   26 26.0
27 RS 100 RS 100 8.4 348 Netley SC Nick Sandison Master   27 27.0
28 RS 100 RS 100 8.4 130 Chew Valley Lake SC Steve Jones Master   28 28.0
29 RS 100 RS 100 8.4 526 Mounts Bay SC Mostyn Evans Master   29 29.0
30 RS 100 RS 100 8.4 180 Royal Windermere YC John Richardson     30 30.0
31 RS 100 RS 100 8.4 221 Datchet Water SC Martin Wilson Master   31 31.0
32 RS 100 RS 100 8.4 366 Frensham Pond SC Simon Lomas-Clarke     32 32.0
33 RS 100 RS 100 8.4 188 Weston SC Samuel Spencer     33 33.0
34 RS 100 RS 100 8.4 305 Mounts Bay & Penzance SC Jeremy Gilbert Master   34 34.0
35 RS 100 RS 100 8.4 333 Teign Corinthian SC Paul Craft     35 35.0
36 RS 100 RS 100 8.4 205 Locks SC Jim Wicks     36 36.0
37 RS 100 RS 100 8.4 156 Weston SC Chris Brown Master   37 37.0
38 RS 100 RS 100 8.4 266 Netley SC Andy Trickett Master   38 38.0
39 RS 100 RS 100 8.4 3791 Netley SC Martyn Prince     39 39.0
40 RS 100 RS 100 8.4 472 Netley SC Stewart Hawthorn Master   DNF 46.0
40 RS 100 RS 100 8.4 1127 CKA Cindy Doennecke-Herz     DNF 46.0
40 RS 100 RS 100 8.4 364 Netley SC Julian Hines Master   DNF 46.0
40 RS 100 RS 100 8.4 148 Banbury SC Paul Drewery Master   DNS 46.0
40 RS 100 RS 100 8.4 413 Llandefedd SC Tom Powell     DNS 46.0

R1 - RS Vareo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS Vareo RS VAREO 165 Waveney & Oulton Broad YC Nicholas Crickmore Master   1 1.0
2 RS Vareo RS VAREO 407 Emberton Park SC Luke Fisher Master   2 2.0
3 RS Vareo RS VAREO 660 Pennine SC Cheryl Wood   Lady 3 3.0
4 RS Vareo RS VAREO 147 Langstone SC Darren Prior Master   4 4.0
5 RS Vareo RS VAREO 247 Weirwood SC Alan Bassett Grandmaster   5 5.0
6 RS Vareo RS VAREO 436 Dell Quay SC Mike Dicker Master   6 6.0

R2 - RS Vareo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS Vareo RS VAREO 407 Emberton Park SC Luke Fisher Master   1 1.0
2 RS Vareo RS VAREO 165 Waveney & Oulton Broad YC Nicholas Crickmore Master   2 2.0
3 RS Vareo RS VAREO 147 Langstone SC Darren Prior Master   3 3.0
4 RS Vareo RS VAREO 247 Weirwood SC Alan Bassett Grandmaster   4 4.0
5 RS Vareo RS VAREO 660 Pennine SC Cheryl Wood   Lady 5 5.0
6 RS Vareo RS VAREO 436 Dell Quay SC Mike Dicker Master   6 6.0

R3 - RS Vareo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS Vareo RS VAREO 407 Emberton Park SC Luke Fisher Master   1 1.0
2 RS Vareo RS VAREO 247 Weirwood SC Alan Bassett Grandmaster   2 2.0
3 RS Vareo RS VAREO 147 Langstone SC Darren Prior Master   3 3.0
4 RS Vareo RS VAREO 165 Waveney & Oulton Broad YC Nicholas Crickmore Master   4 4.0
5 RS Vareo RS VAREO 660 Pennine SC Cheryl Wood   Lady 5 5.0
6 RS Vareo RS VAREO 436 Dell Quay SC Mike Dicker Master   6 6.0

R4 - RS Vareo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points
1 RS Vareo RS VAREO 407 Emberton Park SC Luke Fisher Master   1 1.0
2 RS Vareo RS VAREO 247 Weirwood SC Alan Bassett Grandmaster   2 2.0
3 RS Vareo RS VAREO 660 Pennine SC Cheryl Wood   Lady 3 3.0
4 RS Vareo RS VAREO 147 Langstone SC Darren Prior Master   4 4.0
5 RS Vareo RS VAREO 165 Waveney & Oulton Broad YC Nicholas Crickmore Master   5 5.0
6 RS Vareo RS VAREO 436 Dell Quay SC Mike Dicker Master   6 6.0

R5 - RS Vareo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points

R6 - RS Vareo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points

R7 - RS Vareo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points

R8 - RS Vareo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points

R9 - RS Vareo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Rig Sail No Club Helm Age Gender Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com