Summer Series

Weston

September Cup

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast   F20 Carbon 54   John Tuckmell Jon Cotgreave 596 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd Fast   FORMULA 18 844   M Sutcliffe Tony Thackray 693 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) (7.0 DNC) 18.0 8.0
3rd Fast   A CLASS 1964       684 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 2.0 7.0 DNC 34.0 20.0
4th Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 7.0 DNC 2.0 35.0 21.0
5th Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   750 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 7.0 DNC 38.0 24.0
6th Fast   DART 18 6153   Ned Neve 816 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 38.0 24.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 17.0 7.0
2nd Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 1.0 22.0 12.0
3rd Medium   CONTENDER 2635       970 (5.0 DNC) 1.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 22.0 12.0
4th Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 3.0 3.0 22.0 12.0

Medium Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium Asymmetric   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 3.0 DNC 3.0 DNC 16.0 10.0
2nd Medium Asymmetric   RS 100 8.4 314   Steven Lee   1008 (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 OOD 3.0 OOD 3.0 OOD 18.0 12.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow   Byte CI 3078   Emma Pearson   1180 (15.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 (4.0) 3.0 27.0 8.0
2nd Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 1.0 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 48.0 18.0
3rd Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 (6.0) 6.0 4.0 5.0 5.0 (7.0) 33.0 20.0
4th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 2.0 2.0 51.0 21.0
5th Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 2.0 5.0 (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 55.0 25.0
6th Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075 3.0 4.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 55.0 25.0
7th Slow   Byte CI 3565 C1   Clare Mach   1180 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 6.0 4.0 59.0 29.0
8th Slow   BLAZE 755   Bernie   1023 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 7.0 3.0 5.0 60.0 30.0
9th Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 1.0 62.0 32.0
10th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1147 5.0 7.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 62.0 32.0
11th Slow   LASER 170438   Howard Osborne   1097 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 6.0 7.0 6.0 64.0 34.0
12th Slow   LASER RADIAL 209215   Matt Burrows   1139 4.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 67.0 37.0
13th Slow   RS FEVA XL 12   George Redwig   1240 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 8.0 15.0 DNC 83.0 53.0
14th Slow   LASER RADIAL 195743       1139 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 9.0 15.0 DNC 84.0 54.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   F20 Carbon 54   John Tuckmell Jon Cotgreave 596 1235 13:13:34 0:38:34 4 1:04:43 1.0
2 Fast   FORMULA 18 844   M Sutcliffe Tony Thackray 693 1235 13:24:21 0:49:21 4 1:11:13 2.0
3 Fast   DART 18 6153   Ned Neve 816 1235 13:28:46 0:53:46 3 1:27:51 3.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   F20 Carbon 54   John Tuckmell Jon Cotgreave 596 1415 14:59:29 0:44:29 5 1:14:38 1.0
2 Fast   FORMULA 18 844   M Sutcliffe Tony Thackray 693 1415 14:59:45 0:44:45 4 1:20:43 2.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   F20 Carbon 54   John Tuckmell Jon Cotgreave 596 1514 15:49:17 0:35:17 4 0:59:12 1.0
2 Fast   FORMULA 18 844   M Sutcliffe Tony Thackray 693 1514 15:58:05 0:44:05 4 1:03:37 2.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   F20 Carbon 54   John Tuckmell Jon Cotgreave 596 1245 13:29:10 0:44:10 3 1:14:06 1.0
2 Fast   FORMULA 18 844   M Sutcliffe Tony Thackray 693 1245 13:39:52 0:54:52 3 1:19:10 2.0
3 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   750 1245 13:25:03 0:40:03 2 1:20:06 3.0
4 Fast   A CLASS 1964       684 1245 13:40:23 0:55:23 3 1:20:58 4.0
5 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1245 13:41:24 0:56:24 3 1:27:59 5.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   F20 Carbon 54   John Tuckmell Jon Cotgreave 596 1431 15:02:16 0:31:16 2 0:52:28 1.0
2 Fast   A CLASS 1964       684 1431 15:08:44 0:37:44 2 0:55:10 2.0
3 Fast   FORMULA 18 844   M Sutcliffe Tony Thackray 693 1431 15:11:00 0:40:00 2 0:57:43 3.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   F20 Carbon 54   John Tuckmell Jon Cotgreave 596 1526 15:56:43 0:30:43 2 0:51:32 1.0
2 Fast   Tornado 73   Simon Dean Phil Goddard 641 1526 16:05:55 0:39:55 2 1:02:16 2.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1238 13:28:49 0:50:49 3 0:52:23 1.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2635       970 1418 15:06:59 0:48:59 3 0:50:30 1.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2635       970 1517 15:50:35 0:33:35 2 0:34:37 1.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1248 13:39:21 0:51:21 3 0:52:56 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1248 13:40:41 0:52:41 3 0:54:19 2.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 1434 15:08:57 0:34:57 2 0:36:02 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1434 15:09:56 0:35:56 2 0:37:03 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1434 15:10:55 0:36:55 2 0:38:04 3.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   970 1529 16:02:07 0:33:07 2 0:34:08 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1529 16:05:01 0:36:01 2 0:37:08 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   970 1529 16:05:57 0:36:57 2 0:38:06 3.0

R1 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R2 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Asymmetric   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1248 13:38:49 0:50:49 3 0:53:57 1.0
2 Medium Asymmetric   RS 100 8.4 314   Steven Lee   1008     OOD     3.0

R5 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 8.4 314   Steven Lee   1008 OOD 3.0

R6 - Medium Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Medium Asymmetric   RS 100 8.4 314   Steven Lee   1008 OOD 3.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 1238 13:17:19 0:39:19 2 0:34:31 1.0
2 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1238 13:16:16 0:38:16 2 0:37:09 2.0
3 Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075 1238 13:19:22 0:41:22 2 0:38:29 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 209215   Matt Burrows   1139 1238 13:21:53 0:43:53 2 0:38:32 4.0
5 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1147 1238 13:23:50 0:45:50 2 0:39:58 5.0
6 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1238 13:22:00 0:44:00 2 0:40:07 6.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 1418 14:54:36 0:36:36 2 0:32:08 1.0
2 Slow   Byte CI 3078   Emma Pearson   1180 1418 14:57:43 0:39:43 2 0:33:39 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 209215   Matt Burrows   1139 1418 14:56:28 0:38:28 2 0:33:46 3.0
4 Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075 1418 14:55:59 0:37:59 2 0:35:20 4.0
5 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1418 14:54:46 0:36:46 2 0:35:42 5.0
6 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1418 14:58:20 0:40:20 2 0:36:46 6.0
7 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1147 1418 15:03:55 0:45:55 2 0:40:02 7.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1139 1517 15:52:52 0:35:52 2 0:31:29 1.0
2 Slow   Byte CI 3078   Emma Pearson   1180 1517 15:56:27 0:39:27 2 0:33:26 2.0
3 Slow   Supernova 511   Ian Wilson   1075 1517 15:54:08 0:37:08 2 0:34:33 3.0
4 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1517 15:56:21 0:39:21 2 0:35:52 4.0
5 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1147 1517 16:00:51 0:43:51 2 0:38:14 5.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   Byte CI 3078   Emma Pearson   1180 1251 13:28:20 0:37:20 3 0:31:38 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 1251 13:27:54 0:36:54 3 0:32:36 2.0
3 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1251 13:25:24 0:34:24 3 0:33:24 3.0
4 Slow   Byte CI 3565 C1   Clare Mach   1180 1251 13:30:46 0:39:46 3 0:33:42 4.0
5 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1251 132952 0:38:52 3 0:35:26 5.0
6 Slow   LASER 170438   Howard Osborne   1097 1251 13:30:36 0:39:36 3 0:36:06 6.0
7 Slow   BLAZE 755   Bernie   1023 1251 13:28:25 0:37:25 3 0:36:35 7.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 1437 15:09:26 0:32:26 3 0:30:17 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 1437 15:12:36 0:35:36 3 0:31:27 2.0
3 Slow   BLAZE 755   Bernie   1023 1437 15:09:49 0:32:49 3 0:32:05 3.0
4 Slow   Byte CI 3078   Emma Pearson   1180 1437 15:14:57 0:37:57 3 0:32:10 4.0
5 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1437 151319 0:36:19 3 0:33:06 5.0
6 Slow   Byte CI 3565 C1   Clare Mach   1180 1437 15:16:32 0:39:32 3 0:33:30 6.0
7 Slow   LASER 170438   Howard Osborne   1097 1437 15:14:33 0:37:33 3 0:34:14 7.0
8 Slow   RS FEVA XL 12   George Redwig   1240 1437 15:10:25 0:33:25 2 0:40:25 8.0
9 Slow   LASER RADIAL 195743       1139 1437 15:09:31 0:32:31 2 0:42:49 9.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 1807   Sam Hoyland   1071 1532 16:03:42 0:31:42 3 0:29:36 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 1532 16:06:10 0:34:10 3 0:30:11 2.0
3 Slow   Byte CI 3078   Emma Pearson   1180 1532 16:08:14 0:36:14 3 0:30:42 3.0
4 Slow   Byte CI 3565 C1   Clare Mach   1180 1532 16:10:36 0:38:36 3 0:32:43 4.0
5 Slow   BLAZE 755   Bernie   1023 1532 16:05:38 0:33:38 3 0:32:53 5.0
6 Slow   LASER 170438   Howard Osborne   1097 1532 16:09:19 0:37:19 3 0:34:01 6.0
7 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1532 160911 0:37:11 2 0:50:51 7.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com