WOSH others

WOSH

Results are final as of 18:02 on August 13, 2017

europe Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st europe   EUROPE 397 Chew Vally Lake SC Andrew Harris   1145 3.0 (5.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 3.0 16.0 11.0
2nd europe   EUROPE 377 Bexhill SC Richard Eagletom   1145 2.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 2.0 1.0 14.0 11.0
3rd europe   EUROPE 355 Chichester Yacht Club Lucy Boreham   1145 1.0 2.0 (4.0) 4.0 2.0 3.0 2.0 18.0 14.0
4th europe   EUROPE 331 WSC Peter Ruff   1145 4.0 3.0 1.0 3.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 29.0 23.0
5th europe   EUROPE 112 WSC Kathy Sherratt   1145 (6.0 DNC) 4.0 5.0 5.0 4.0 4.0 4.0 32.0 26.0

other Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
  other   RS 100 8.4 255 WSC Kevin Moore   1008                  
  other   LASER RADIAL 209215 WSC Matt Burrows   1139 RET DNC              
  other   LASER 184149 WSC Mike Liddicoat   1097 DNF DNF              
1st other   RS AERO 7 1817 Sotton Bingham SC Chris Jones   1071 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 2.0 10.0 8.0
2nd other   RS AERO 7 2162 Burghfield Peter Chaplin   1071 (2.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 11.0 9.0
3rd other   RS AERO 7 2149 WSC Mike Yates   1071 5.0 (7.0) 3.0 4.0 3.0 3.0 3.0 28.0 21.0
4th other   STREAKER 1727 WSC Tim Golding   1132 7.0 3.0 5.0 5.0 4.0 4.0 (8.0 DNC) 36.0 28.0
5th other   LASER RADIAL 198189 WSC Andy Chapman   1139 3.0 6.0 4.0 3.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 40.0 32.0
6th other   SUPERNOVA 511 WSC Ian Wilson   1075 4.0 4.0 6.0 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 44.0 36.0
7th other   SOLO 4255 WSC Jeremy Picher   1143 6.0 5.0 7.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 50.0 42.0

R1 - europe Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 europe   EUROPE 355 Chichester Yacht Club Lucy Boreham   1145 0:26:19 1.0
2 europe   EUROPE 377 Bexhill SC Richard Eagletom   1145 0:26:27 2.0
3 europe   EUROPE 397 Chew Vally Lake SC Andrew Harris   1145 0:27:12 3.0
4 europe   EUROPE 331 WSC Peter Ruff   1145 0:27:23 4.0

R2 - europe Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 europe   EUROPE 377 Bexhill SC Richard Eagletom   1145 0:29:29 1.0
2 europe   EUROPE 355 Chichester Yacht Club Lucy Boreham   1145 0:29:38 2.0
3 europe   EUROPE 331 WSC Peter Ruff   1145 0:30:19 3.0
4 europe   EUROPE 112 WSC Kathy Sherratt   1145 0:31:12 4.0
5 europe   EUROPE 397 Chew Vally Lake SC Andrew Harris   1145 0:31:38 5.0

R3 - europe Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 europe   EUROPE 331 WSC Peter Ruff   1145 0:29:17 1.0
2 europe   EUROPE 397 Chew Vally Lake SC Andrew Harris   1145 0:29:23 2.0
3 europe   EUROPE 377 Bexhill SC Richard Eagletom   1145 0:29:49 3.0
4 europe   EUROPE 355 Chichester Yacht Club Lucy Boreham   1145 0:29:52 4.0
5 europe   EUROPE 112 WSC Kathy Sherratt   1145 0:32:42 5.0

R4 - europe Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 europe   EUROPE 397 Chew Vally Lake SC Andrew Harris   1145 0:30:35 1.0
2 europe   EUROPE 377 Bexhill SC Richard Eagletom   1145 0:30:40 2.0
3 europe   EUROPE 331 WSC Peter Ruff   1145 0:30:53 3.0
4 europe   EUROPE 355 Chichester Yacht Club Lucy Boreham   1145 0:30:57 4.0
5 europe   EUROPE 112 WSC Kathy Sherratt   1145 0:32:00 5.0

R5 - europe Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 europe   EUROPE 397 Chew Vally Lake SC Andrew Harris   1145 0:20:19 1.0
2 europe   EUROPE 355 Chichester Yacht Club Lucy Boreham   1145 0:20:58 2.0
3 europe   EUROPE 377 Bexhill SC Richard Eagletom   1145 0:20:59 3.0
4 europe   EUROPE 112 WSC Kathy Sherratt   1145 0:21:00 4.0

R6 - europe Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 europe   EUROPE 397 Chew Vally Lake SC Andrew Harris   1145 0:20:06 1.0
2 europe   EUROPE 377 Bexhill SC Richard Eagletom   1145 0:20:08 2.0
3 europe   EUROPE 355 Chichester Yacht Club Lucy Boreham   1145 0:20:16 3.0
4 europe   EUROPE 112 WSC Kathy Sherratt   1145 0:20:33 4.0

R7 - europe Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 europe   EUROPE 377 Bexhill SC Richard Eagletom   1145 0:32:39 1.0
2 europe   EUROPE 355 Chichester Yacht Club Lucy Boreham   1145 0:33:56 2.0
3 europe   EUROPE 397 Chew Vally Lake SC Andrew Harris   1145 0:35:32 3.0
4 europe   EUROPE 112 WSC Kathy Sherratt   1145 0:35:33 4.0

R1 - other Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
  other   RS 100 8.4 255 WSC Kevin Moore   1008 0:24:56  
  other   LASER RADIAL 209215 WSC Matt Burrows   1139 RET  
  other   LASER 184149 WSC Mike Liddicoat   1097 DNF  
1 other   RS AERO 7 1817 Sotton Bingham SC Chris Jones   1071 0:24:30 1.0
2 other   RS AERO 7 2162 Burghfield Peter Chaplin   1071 0:25:05 2.0
3 other   LASER RADIAL 198189 WSC Andy Chapman   1139 0:26:26 3.0
4 other   SUPERNOVA 511 WSC Ian Wilson   1075 0:26:32 4.0
5 other   RS AERO 7 2149 WSC Mike Yates   1071 0:26:36 5.0
6 other   SOLO 4255 WSC Jeremy Picher   1143 0:28:11 6.0
7 other   STREAKER 1727 WSC Tim Golding   1132 0:29:48 7.0

R2 - other Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
  other   RS 100 8.4 255 WSC Kevin Moore   1008 0:28:10  
  other   LASER 184149 WSC Mike Liddicoat   1097 DNF  
1 other   RS AERO 7 1817 Sotton Bingham SC Chris Jones   1071 0:26:57 1.0
2 other   RS AERO 7 2162 Burghfield Peter Chaplin   1071 0:27:01 2.0
3 other   STREAKER 1727 WSC Tim Golding   1132 0:29:24 3.0
4 other   SUPERNOVA 511 WSC Ian Wilson   1075 0:29:42 4.0
5 other   SOLO 4255 WSC Jeremy Picher   1143 0:30:09 5.0
6 other   LASER RADIAL 198189 WSC Andy Chapman   1139 0:30:37 6.0
7 other   RS AERO 7 2149 WSC Mike Yates   1071 0:31:52 7.0

R3 - other Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
  other   RS 100 8.4 255 WSC Kevin Moore   1008 0:25:57  
1 other   RS AERO 7 1817 Sotton Bingham SC Chris Jones   1071 0:26:57 1.0
2 other   RS AERO 7 2162 Burghfield Peter Chaplin   1071 0:29:11 2.0
3 other   RS AERO 7 2149 WSC Mike Yates   1071 0:29:18 3.0
4 other   LASER RADIAL 198189 WSC Andy Chapman   1139 0:29:28 4.0
5 other   STREAKER 1727 WSC Tim Golding   1132 0:30:04 5.0
6 other   SUPERNOVA 511 WSC Ian Wilson   1075 0:30:42 6.0
7 other   SOLO 4255 WSC Jeremy Picher   1143 0:31:10 7.0

R4 - other Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
  other   RS 100 8.4 255 WSC Kevin Moore   1008 0:26:30  
1 other   RS AERO 7 1817 Sotton Bingham SC Chris Jones   1071 0:26:44 1.0
2 other   RS AERO 7 2162 Burghfield Peter Chaplin   1071 0:28:36 2.0
3 other   LASER RADIAL 198189 WSC Andy Chapman   1139 0:29:24 3.0
4 other   RS AERO 7 2149 WSC Mike Yates   1071 0:29:29 4.0
5 other   STREAKER 1727 WSC Tim Golding   1132 0:30:48 5.0
6 other   SUPERNOVA 511 WSC Ian Wilson   1075 0:31:02 6.0

R5 - other Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 other   RS AERO 7 2162 Burghfield Peter Chaplin   1071 0:18:09 1.0
2 other   RS AERO 7 1817 Sotton Bingham SC Chris Jones   1071 0:19:19 2.0
3 other   RS AERO 7 2149 WSC Mike Yates   1071 0:19:49 3.0
4 other   STREAKER 1727 WSC Tim Golding   1132 0:20:06 4.0

R6 - other Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 other   RS AERO 7 2162 Burghfield Peter Chaplin   1071 0:18:28 1.0
2 other   RS AERO 7 1817 Sotton Bingham SC Chris Jones   1071 0:18:43 2.0
3 other   RS AERO 7 2149 WSC Mike Yates   1071 0:19:15 3.0
4 other   STREAKER 1727 WSC Tim Golding   1132 0:19:24 4.0

R7 - other Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 other   RS AERO 7 2162 Burghfield Peter Chaplin   1071 0:30:36 1.0
2 other   RS AERO 7 1817 Sotton Bingham SC Chris Jones   1071 0:32:30 2.0
3 other   RS AERO 7 2149 WSC Mike Yates   1071 0:33:20 3.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com