August Cup

Weston

August Cup

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R4 R5 Total Nett
1st Fast   SPITFIRE 18       705 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 11.0 11.0
2nd Fast   RS 800 1217   H Osborne C Baudouin 799 5.0 DNC 1.0 5.0 DNC 11.0 11.0
3rd Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 11.0 11.0
4th Fast   Dart 16 2625   Jeremy Pilcher Ellie 863 5.0 DNC 2.0 5.0 DNC 12.0 12.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1.0 1.0 (3.0) 2.0 (3.0) 2.0 12.0 6.0
2nd Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 2.0 3.0 2.0 1.0 (5.0) (4.0) 17.0 8.0
3rd Medium   RS 400 1042   Liz Nathan 942 (12.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 (4.0) 3.0 25.0 9.0
4th Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 3.0 (5.0) 4.0 4.0 (6.0) 5.0 27.0 16.0
5th Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 50.0 26.0
6th Medium   CONTENDER 710       969 5.0 4.0 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 50.0 26.0
7th Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 5.0 7.0 6.0 54.0 30.0
8th Medium   RS 400 574   James Munn Ken Munn 942 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 6.0 8.0 7.0 57.0 33.0
9th Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   969 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 62.0 38.0
10th Medium   CONTENDER 1764   Mark Jackson   969 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 64.0 40.0
11th Medium   RS 400 1085   Andy Mulley   942 6.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 66.0 42.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 (3.0) (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 10.0 5.0
2nd Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1145 (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 2.0 2.0 10.0 6.0
3rd Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1.0 3.0 3.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 38.0 10.0
4th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144 4.0 6.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 56.0 28.0
5th Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 3.0 62.0 34.0
6th Slow   RS 200 1166       1046 6.0 9.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 62.0 34.0
7th Slow   Byte C1 3565   Clare Mach   1180 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNF 4.0 4.0 64.0 36.0
8th Slow   EUROPE 151   Jon Moon   1145 (14.0 DNC) 8.0 (14.0 DNC) 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 68.0 40.0
9th Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 8.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 68.0 40.0
10th Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 7.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 68.0 40.0
11th Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 5.0 7.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 68.0 40.0
12th Slow   LASER 4.7 185000   Oliver Stuart   1207 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC 75.0 47.0
13th Slow   RS Vago 306       1071 9.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 79.0 51.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 1039 11:33:06 0:54:06 3 1:24:08 1.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 800 1217   H Osborne C Baudouin 799 1101 12:08:00 1:07:00 4 1:23:51 1.0
2 Fast   Dart 16 2625   Jeremy Pilcher Ellie 863 1101 11:55:58 0:54:58 3 1:24:55 2.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SPITFIRE 18       705 1300 13:52:49 0:52:49 3 1:14:55 1.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1042 11:32:10 0:50:10 2 0:51:46 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1042 11:32:22 0:50:22 2 0:51:59 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1042 11:32:31 0:50:31 2 0:52:08 3.0
4 Medium   CONTENDER 1764   Mark Jackson   969 1042 11:32:49 0:50:49 2 0:52:27 4.0
5 Medium   CONTENDER 710       969 1042 11:33:28 0:51:28 2 0:53:07 5.0
6 Medium   RS 400 1085   Andy Mulley   942 1042 11:33:07 0:51:07 2 0:54:16 6.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1233 13:31:44 0:58:44 3 1:00:37 1.0
2 Medium   RS 400 1042   Liz Nathan 942 1233 13:32:16 0:59:16 3 1:02:55 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1233 13:34:22 1:01:22 3 1:03:20 3.0
4 Medium   CONTENDER 710       969 1233 13:36:24 1:03:24 3 1:05:26 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1233 13:37:10 1:04:10 3 1:06:13 5.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 1042   Liz Nathan 942 1346 14:26:44 0:40:44 2 0:43:14 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1346 14:28:16 0:42:16 2 0:43:37 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1346 14:29:06 0:43:06 2 0:44:29 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1346 14:29:07 0:43:07 2 0:44:30 4.0
5 Medium   CONTENDER 710       969 1346 14:29:19 0:43:19 2 0:44:42 5.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1104 11:58:12 0:54:12 3 0:55:56 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1104 11:58:24 0:54:24 3 0:56:08 2.0
3 Medium   RS 400 1042   Liz Nathan 942 1104 11:57:31 0:53:31 3 0:56:49 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1104 12:01:53 0:57:53 3 0:59:44 4.0
5 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1104 12:05:09 1:01:09 3 1:04:55 5.0
6 Medium   RS 400 574   James Munn Ken Munn 942 1104 12:05:46 1:01:46 3 1:05:34 6.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1303 13:42:41 0:39:41 2 0:40:57 1.0
2 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   969 1303 13:43:41 0:40:41 2 0:41:59 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1303 13:44:02 0:41:02 2 0:42:21 3.0
4 Medium   RS 400 1042   Liz Nathan 942 1303 13:43:27 0:40:27 2 0:42:56 4.0
5 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1303 13:46:02 0:43:02 2 0:44:25 5.0
6 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1303 13:46:21 0:43:21 2 0:44:44 6.0
7 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1303 13:47:22 0:44:22 2 0:47:06 7.0
8 Medium   RS 400 574   James Munn Ken Munn 942 1303 13:48:11 0:45:11 2 0:47:58 8.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1413 14:52:16 0:39:16 2 0:40:31 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1413 14:52:55 0:39:55 2 0:41:12 2.0
3 Medium   RS 400 1042   Liz Nathan 942 1413 14:52:14 0:39:14 2 0:41:39 3.0
4 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1413 14:55:13 0:42:13 2 0:43:34 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1413 14:55:58 0:42:58 2 0:44:20 5.0
6 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1413 14:55:35 0:42:35 2 0:45:12 6.0
7 Medium   RS 400 574   James Munn Ken Munn 942 1413 14:56:20 0:43:20 2 0:46:00 7.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1045 11:25:10 0:40:10 3 0:35:37 1.0
2 Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1145 1045 11:29:29 0:44:29 3 0:38:51 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1045 11:30:03 0:45:03 3 0:39:27 3.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144 1045 11:30:57 0:45:57 3 0:40:10 4.0
5 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 1045 11:30:22 0:45:22 3 0:41:37 5.0
6 Slow   RS 200 1166       1046 1045 11:28:59 0:43:59 3 0:42:03 6.0
7 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 1045 11:30:13 0:45:13 3 0:42:20 7.0
8 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1045 11:29:43 0:44:43 3 0:43:25 8.0
9 Slow   RS Vago 306       1071 1045 11:38:46 0:53:46 3 0:50:12 9.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1145 1236 13:23:54 0:47:54 4 0:41:50 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1236 13:23:50 0:47:50 4 0:41:53 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1236 13:24:05 0:48:05 4 0:42:38 3.0
4 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1236 13:21:37 0:45:37 4 0:44:17 4.0
5 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 1236 13:24:54 0:48:54 4 0:45:47 5.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144 1236 13:28:46 0:52:46 4 0:46:07 6.0
7 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 1236 13:26:57 0:50:57 4 0:46:45 7.0
8 Slow   EUROPE 151   Jon Moon   1145 1236 13:29:45 0:53:45 4 0:46:57 8.0
9 Slow   RS 200 1166       1046 1236 13:27:50 0:51:50 4 0:49:33 9.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1145 1349 14:27:12 0:38:12 3 0:33:22 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1349 14:28:42 0:39:42 3 0:34:46 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1349 14:28:50 0:39:50 3 0:35:19 3.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144 1349 14:31:23 0:42:23 3 0:37:03 4.0
5 Slow   RS 200 1166       1046 1349 14:30:17 0:41:17 3 0:39:28 5.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1107 11:53:00 0:46:00 4 0:40:17 1.0
2 Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1145 1107 11:55:02 0:48:02 4 0:41:57 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1107 11:54:49 0:47:49 4 0:42:23 3.0
4 Slow   EUROPE 151   Jon Moon   1145 1107 11:59:16 0:52:16 4 0:45:39 4.0
5 Slow   Byte C1 3565   Clare Mach   1180     DNF     14.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1306 13:40:58 0:34:58 3 0:30:37 1.0
2 Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1145 1306 13:41:09 0:35:09 3 0:30:42 2.0
3 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1306 13:44:18 0:38:18 3 0:33:27 3.0
4 Slow   Byte C1 3565   Clare Mach   1180 1306 13:49:32 0:43:32 3 0:36:54 4.0
5 Slow   LASER 4.7 185000   Oliver Stuart   1207 1306 13:39:13 0:33:13 2 0:41:17 5.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1416 14:51:10 0:35:10 3 0:30:48 1.0
2 Slow   EUROPE 332   Emma Pearson   1145 1416 14:51:18 0:35:18 3 0:30:50 2.0
3 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1416 14:52:05 0:36:05 3 0:31:31 3.0
4 Slow   Byte C1 3565   Clare Mach   1180 1416 14:55:37 0:39:37 3 0:33:34 4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com